Úvod > Aktuality > Moravský hrad Šternberk zve nejen na velikonoční prohlídky
Moravský hrad Šternberk zve nejen na velikonoční prohlídky
"> "> "> "> "> "> "> ">
Zážitky

Moravský hrad Šternberk zve nejen na velikonoční prohlídky

  • Vydáno14. dubna 2022
Na velikonoční prázdniny připravil hrad Šternberk na Moravě speciální velikonoční prohlídky. Od 14. do 18. dubna 2022 zve děti i dospělé na prohlídku interiérů. Výklad průvodců bude rozšířen a seznámí zájemce nejen s historií hradu Šternberk, ale také s historií Velikonoc. Dozvíte se tak zajímavé informace týkající se nejvýznamnějších jarních svátků.

velikonoce šternberkHrad Šternberk bude otevřen po celou dobu velikonočních prázdnin, a to od čtvrtka 14. 4. do pondělí 18. dubna 2022, vždy od 10 do 16 hodin. Výklad průvodců bude rozšířen a seznámí návštěvníky nejen s historií hradu Šternberk, ale rovněž s historií Velikonoc. Součástí velikonočního programu je oblíbený dětský velikonoční jarmark, který se bude konat v sobotu 16. dubna. O týden později v sobotu 23. dubna se v rámci oslav Mezinárodního dne památek uskuteční speciální komentované prohlídky s restaurátory. V prostorách hradu budou mimo průvodců připraveni odborníci, kteří návštěvníky seznámí s tajemstvím obnovy historického mobiliáře.

Hrad Šternberk je kolébkou moravské větve rodu Šternberků, vlastnili jej potomci českého krále Jiřího z Poděbrad, knížata z Minstrberka a nakonec Lichtenštejnové. Až do nákladné rekonstrukce v duchu romantického historismu na konci 19. století hrad chátral, ale pak se pod velením vídeňského architekta Karla Gandolpha Kaysera proměnil v luxusní sídlo splňující požadavky moderního aristokrata Jana II., vybavené historickým nábytkem, obrazy, plastikami, gobelíny a dokonce i secesním výtahem.

velikonoce šternberkNovinkou letošní sezóny je opravený objekt strážního domku, který přímo navazuje na městskou památkovou zónu a od letoška slouží k prodeji vstupenek, suvenýrů a jako informační centrum i odpočinkový prostor pro návštěvníky. Zde nově vytvořená expozice nabízí prezentaci části historie hradu. Návštěvníkům je také zpřístupněna technicky významná a opomíjená, jedinečná stavba Ledovny. Dále byla obnovena a dobudována cestní síť parku, která v některých případech chyběla či byla nepoužitelná. Původní objekt nazývaný Skleník byl obnoven a letos bude poprvé využíván jako místo odpočinku, relaxace i pěkných výhledů do okolí.

Státní hrad Šternberk

Státní hrad Šternberk

Dominantou města Šternberk na okraji Nízkého Jeseníku je stejnojmenný hrad. Tento moravský hrad se stal kolébkou moravské větve rodu Šternberků a následně i majetkem dalších významných rodů – pánů z Kravař, Berků z Dubé, knížat z Minsterberka a Lichtenštejnů.