Úvod > Aktuality > Vojenský prostor Libavá se otevře veřejnosti
Vojenský prostor Libavá se otevře veřejnosti
"> "> "> "> "> "> ">
Letní sporty

Vojenský prostor Libavá se otevře veřejnosti

  • Vydáno28. dubna 2022
Místa vojenského prostoru Libavá se alespoň na chvilku otevřou zájemcům, kteří tak beztrestně mohou prozkoumat některé prostory, kde probíhá současný výcvik našich nebo zahraničních vojsk, pamětníci mohou navštívit místa, která dříve buď oni nebo jejich předci obývali a milovníci přírody mají možnost se aspoň částečně seznámit s touto jinak nedostupnou částí Oderských vrchů. Tradiční možnost vstupu do vojenského prostoru bude 1. května pod názvem "Bílý kámen".
libaváCyklo-turistická akce Bílý kámen se v letošním roce  uskuteční tradičně ve sváteční den, tentokrát v neděli 1. května 2022. Umožní nejen cyklistům, koloběžkářům, ale i pěším turistům poznání zajímavých míst jinak celoročně uzavřeného vojenského prostoru Libavá.
Vstoupit do vojenského prostoru můžete z následujících míst – od obce Mrsklesy, od Velkého Újezdu a Daskabátu, od Kozlova směrem k prameni Odry, od železniční zastávky Smilov ve směru na Velkou Střelnou, v městě Libavá od Domařova, v Nových Oldřůvkách nad Budišovem, v Kovářově od Potštátu či ze Zeleného kříže nad Kozlovem.

batohProtože na území vojenského újezdu není jediná vesnička, jediné místo trvale osídlené člověkem, jste odkázáni v podstatě jen sami na sebe, případně na další účastníky akce a pořadatele. Je důležité mít vhodné oblečení a počítat s náhlou změnou počasí, dlouhé kilometry nenajdete místečko, kde byste se mohli schovat. Váš bicykl musí být v dobrém technickém stavu a to nejlépe v horském nebo trekovém provedení (na galuskách daleko nedojedete). Výbava pro menší opravy, defekty a drobné náhradní díly nemůže chybět. Podmínkou vjezdu do vojenského prostoru je také nasazená helma, a to jak u cyklistů, tak i u koloběžkářů.
 

Vstup jen s průkazem

Bílý kámenVstup do vojenského prostoru je povolen pouze s platným občanským průkazem či pasem a kartou pojištěnce, a to jen v den konání akce v době od 7 do 16 hodin. Účastníci jsou povinni vojenský prostor opustit nejpozději do 16:00 hodin. Na vstupních stanovištích obdrží účastníci k zakoupeným propozicím kontrolní identifikační pásek, který je potřeba nosit viditelně.

Účastnický poplatek bude letos za 100 Kč. Děti do 10 let mají vstup zdarma. Děti do 15 let se mohou po vojenském újezdu pohybovat pouze v doprovodu dospělé osoby. V celém vojenském újezdu je vydán zákaz rozdělávání ohně, táboření a v lese i zákaz kouření. Fotografování a pořizování videozáznamů vojenských objektů je nařízením přednosty Vojenského újezdu Libavá zakázáno.