
Je
čas adventu a vánočních trhů: vydejte se na náměstí a do ulic a hledejte stánky lidových řemeslníků. Rozhodně se nebudou zlobit, když se jim budete chvíli dívat pod ruce! Vyzkoušet můžete také
adventní dílny, třeba ty, které se otvírají během
Andělských adventních nedělí na zámeckém návrší v
Litomyšli.
Anebo se můžete naučit vyřezávat obrazce do jablíček 21. prosince na
Dni s řezbářem.
Lidové vánoce v Polabí lákají na ozdoby z přírodnin

Víte, že výrobcům slaměných ozdob projde každé stéblo rukama několikrát? Pěkná sláma se neurodí každý rok, a tak se s ní zachází jako se zlatem, od sečení srpem a vystříhávání kolínek přes dosoušení, přebírání, bělení a vázaní do otýpek až po pletení šišek, zvonků, andělíčků, hvězdiček, komet, srdíček, věnečků, řetězů a dalších tvarů.
S dávnými rukodělnými technikami a zvyky, jimiž venkov žil od začátku prosince do svátku Tří králů, se seznámíte například na
Lidových Vánocích v Polabí v
Polabském národopisném muzeu v
Přerově nad Labem: čeká vás pestrá přehlídka výrobků ze slámy, kukuřičného šustí a jiných přírodních materiálů, seznámíte se také s prací na kolovrátku a tkalcovském stavu nebo výrobou skleněných mozaiek, své umění předvedou kováři, košíkáři a řezbáři.
V sobotu 22. prosince od 14 hodin také uvidíte
živý betlém.
Do Toulcova dvora či Senátu za figurkami z kukuřičného šustí

Vydejte se na vánoční výlet do
Toulcova dvora v Praze. Objevíte zde
Vánoční výstavu betlémů - Vánoce našich prababiček. Betlémy jsou vyrobeny z různých materiálů - perník, dřevo, papír, šustí, korálky ... Pohled na malé světy betlémské legendy potěší malé i velké. Autory jsou dospělí tvůrci i děti.
Otevřeno je denně od 13:00 do 17:00 hodin.
Za figurkami z šustí a dalších materiálů se můžete podívat také do
Senátu ČR, kde se koná
tradiční výstava betlémů. Malé návštěvníky jistě zaujme pohyblivý betlém, který má kromě tradičních figur i nevšední postavy, například kominíka na střeše, a kolem jesliček kolují lidé s vozy a historická tramvaj s cestujícími.
Výlet za tajemstvím modrotisku

Starobylá textilní technika se vloni dočkala
zápisu na seznam nemateriálního dědictví UNESCO. S portálem Kudy z nudy se můžete podívat do dvou rodinných řemeslných dílen, kde se dodnes vyrábí.
Modrotisková dílna ve
Strážnici má otevřeno celý rok, prohlídka trvá asi půl hodiny, vstupné stojí 60/40 Kč, rodinné 110 Kč, děti do 6 let mají vstup zdarma. Pro předem neohlášené návštěvníky začíná prohlídka v pracovních dnech vždy ve 12 hodin, větší skupinu je nutné objednat předem. Přímo v dílně se také pravidelně pořádají
workshopy, najdete tu i prodejnu; seženete tu nejenom metráž, ale i modrotiskové oblečení, kalendáře, zástěry a chňapky, šátky, tašky a další předměty.
Další
modrotisková dílna rodiny Danzingerů působí od počátku 19. století v
Olešnici, ale prohlídku mimo sezonu je nutné objednat předem, vstupné stojí 40 korun pro dospělé a 25 Kč pro děti. Obě dílny mají e-shopy, kde si můžete objednat potřebné pomůcky a vyzkoušet si modrotisková kouzla na vlastní pěst, na probarvení v indigové lázni ale musíte své výrobky poslat zpátky do dílny.
Kam pro inspiraci?

Právě teď probíhají na řadě míst
výstavy betlémů, takže volba je jednoduchá. Vybrali jsme pro vás hlavně takové akce, kde jsou k vidění betlémy z různých materiálů.
V
Praze se můžete vypravit například na
výstavu betlémů v
Muzeu Karlova mostu na Křižovnickém náměstí, kde je k vidění velký slaměný betlém a také spousty dalších, hotových i rozpracovaných, a hlavně z nejrůznějších materiálů. Další
výstava českých i zahraničních betlémů z rozmanitých tradičních i exotických materiálů včetně betlémů paličkovaných, vyšívaných či keramických probíhá v prostorách
Gymnázia Jana Keplera.
Spousty betlémů z různých materiálů – perníku, dřeva, papíru či šustí – od dospělých i dětských autorů můžete vidět na
výstavě Vánoce našich prababiček na
Toulcově dvoře v
Praze 10;
otevřeno bude dokonce i na Štědrý den, a to od 11 do 15 hodin.
Podobně pestrou a různorodou přehlídku nabízí také
vánoční výstava betlémů v
Muzeu Vysočiny v
Třebíči anebo výstava
Jihočeské betlémy na Chvalském zámku. Prohlédnete si rovněž betlémy, které soutěžily o
cenu Nožík Tomáše Krýzy; víte, že hlavní cenu si odvezl
betlém z modrotisku?