!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Užijte si krásu lidových řemesel: ozdoby ze slámy, šustí i modrotisku
Užijte si krásu lidových řemesel: ozdoby ze slámy, šustí i modrotisku
"> "> ">
Kultura

Užijte si krásu lidových řemesel: ozdoby ze slámy, šustí i modrotisku

Vydáno 19. prosince 2019
Modrotisk, slaměné, pletené, háčkované a vyšívané ozdoby anebo vizovické pečivo: to všechno jsou prastará řemesla a výrobky šikovných rukou. Líbí se vám, ale sami si na jejich výrobu netroufnete, máte málo času anebo zatím jen hledáte inspiraci? Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat tam, kde vám poradí a pomohou.
Je čas adventu a vánočních trhů: vydejte se na náměstí a do ulic a hledejte stánky lidových řemeslníků. Rozhodně se nebudou zlobit, když se jim budete chvíli dívat pod ruce! Vyzkoušet můžete také adventní dílny, třeba ty, které se otvírají během Andělských adventních nedělí na zámeckém návršíLitomyšli. Anebo se můžete naučit vyřezávat obrazce do jablíček 21. prosince na Dni s řezbářem.
 

Lidové vánoce v Polabí lákají na ozdoby z přírodnin

Víte, že výrobcům slaměných ozdob projde každé stéblo rukama několikrát? Pěkná sláma se neurodí každý rok, a tak se s ní zachází jako se zlatem, od sečení srpem a vystříhávání kolínek přes dosoušení, přebírání, bělení a vázaní do otýpek až po pletení šišek, zvonků, andělíčků, hvězdiček, komet, srdíček, věnečků, řetězů a dalších tvarů.

S dávnými rukodělnými technikami a zvyky, jimiž venkov žil od začátku prosince do svátku Tří králů, se seznámíte například na Lidových Vánocích v Polabí v Polabském národopisném muzeu v Přerově nad Labem: čeká vás pestrá přehlídka výrobků ze slámy, kukuřičného šustí a jiných přírodních materiálů, seznámíte se také s prací na kolovrátku a tkalcovském stavu nebo výrobou skleněných mozaiek, své umění předvedou kováři, košíkáři a řezbáři. V sobotu 22. prosince od 14 hodin také uvidíte živý betlém.
 

Do Toulcova dvora či Senátu za figurkami z kukuřičného šustí

Vydejte se na vánoční výlet do Toulcova dvora v Praze. Objevíte zde Vánoční výstavu betlémů - Vánoce našich prababiček. Betlémy jsou vyrobeny z různých materiálů - perník, dřevo, papír, šustí, korálky ... Pohled na malé světy betlémské legendy potěší malé i velké. Autory jsou dospělí tvůrci i děti. Otevřeno je denně od 13:00 do 17:00 hodin.

Za figurkami z šustí a dalších materiálů se můžete podívat také do Senátu ČR, kde se koná tradiční výstava betlémů. Malé návštěvníky jistě zaujme pohyblivý betlém, který má kromě tradičních figur i nevšední postavy, například kominíka na střeše, a kolem jesliček kolují lidé s vozy a historická tramvaj s cestujícími.
 

Výlet za tajemstvím modrotisku

Starobylá textilní technika se vloni dočkala zápisu na seznam nemateriálního dědictví UNESCO. S portálem Kudy z nudy se můžete podívat do dvou rodinných řemeslných dílen, kde se dodnes vyrábí. Modrotisková dílna ve Strážnici má otevřeno celý rok, prohlídka trvá asi půl hodiny, vstupné stojí 60/40 Kč, rodinné 110 Kč, děti do 6 let mají vstup zdarma. Pro předem neohlášené návštěvníky začíná prohlídka v pracovních dnech vždy ve 12 hodin, větší skupinu je nutné objednat předem. Přímo v dílně se také pravidelně pořádají workshopy, najdete tu i prodejnu; seženete tu nejenom metráž, ale i modrotiskové oblečení, kalendáře, zástěry a chňapky, šátky, tašky a další předměty.

Další modrotisková dílna rodiny Danzingerů působí od počátku 19. století v Olešnici, ale prohlídku mimo sezonu je nutné objednat předem, vstupné stojí 40 korun pro dospělé a 25 Kč pro děti. Obě dílny mají e-shopy, kde si můžete objednat potřebné pomůcky a vyzkoušet si modrotisková kouzla na vlastní pěst, na probarvení v indigové lázni ale musíte své výrobky poslat zpátky do dílny.
 

Kam pro inspiraci?

Právě teď probíhají na řadě míst výstavy betlémů, takže volba je jednoduchá. Vybrali jsme pro vás hlavně takové akce, kde jsou k vidění betlémy z různých materiálů.
Praze se můžete vypravit například na výstavu betlémů v Muzeu Karlova mostu na Křižovnickém náměstí, kde je k vidění velký slaměný betlém a také spousty dalších, hotových i rozpracovaných, a hlavně z nejrůznějších materiálů. Další výstava českých i zahraničních betlémů z rozmanitých tradičních i exotických materiálů včetně betlémů paličkovaných, vyšívaných či keramických probíhá v prostorách Gymnázia Jana Keplera.
Spousty betlémů z různých materiálů – perníku, dřeva, papíru či šustí – od dospělých i dětských autorů můžete vidět na výstavě Vánoce našich prababiček na Toulcově dvořePraze 10; otevřeno bude dokonce i na Štědrý den, a to od 11 do 15 hodin.

Podobně pestrou a různorodou přehlídku nabízí také vánoční výstava betlémů v Muzeu VysočinyTřebíči anebo výstava Jihočeské betlémy na Chvalském zámku. Prohlédnete si rovněž betlémy, které soutěžily o cenu Nožík Tomáše Krýzy; víte, že hlavní cenu si odvezl betlém z modrotisku?
Mistr a žák - kurzy tradičních řemesel v Hanáckém skanzenu Příkazy

Mistr a žák - kurzy tradičních řemesel v Hanáckém skanzenu Příkazy

Mistr a žák je unikátní vzdělávací program zaměřený na výuku tradičních řemesel a jejich propojení se současností. Kurzy jsou koncipovány pro malou skupinu žáků, aby se lektor mohl pečlivě věnovat každému z vás.

Muzeum luhačovického Zálesí v Luhačovicích

Muzeum luhačovického Zálesí v Luhačovicích

Muzeum, které bylo založeno už v roce 1918, se zaměřuje na historii a tradice regionu luhačovického Zálesí. K vidění jsou zde například modrotiskové formy, zařízení interiéru, hrnčířské výrobky a fajánse, lidové kroje, obrazy na skle, polychromované plastiky a další zvykoslovné předměty.

Tkalcovské muzeum - netradiční muzeum s tradičními řemesly v Trutnově

Tkalcovské muzeum - netradiční muzeum s tradičními řemesly v Trutnově

Strávit zde můžete jednu hodinu nebo i celý den. Vyzkoušejte si tkaní předení, zpracování lnu a vlny, výrobu keramiky, mýdel, papíru svící, malbu na textil a sklo ve výtvarné dílně.

Modrotisková dílna rodiny Danzingerovy v Olešnici na Moravě

Modrotisková dílna rodiny Danzingerovy v Olešnici na Moravě

Jedním z nejstarších způsobů potiskování lněného a později bavlněného plátna je modrotisk. Činnost modrotiskové dílny v Olešnici na Moravě se datuje již od roku 1816. Strojový tisk v továrnách znamenal konec ručnímu tisku plátna, proto je olešnický modrotisk výrobou velice vzácnou a nevídanou.

Modrotisková dílna v Městském muzeum Valašské Klobouky

Modrotisková dílna v Městském muzeum Valašské Klobouky

Navštivte naši jedinečnou modrotiskovou poštovní dílnu! V dílně máte k dispozici 17 razítek, které jsou zmenšeninami skutečných modrotiskových forem.

Další aktuality

4.4.
2021
Naučná stezka Turold letos projde proměnou

Naučná stezka Turold letos projde proměnou

Jižní Morava | Příroda
1.4.
2021
Moravská galerie slaví 60 let

Moravská galerie slaví 60 let

Jižní Morava | Kultura