!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Světový den želv, akce v zoo a tipy na želví výlety
Světový den želv, akce v zoo a tipy na želví výlety
"> "> ">
Příroda

Světový den želv, akce v zoo a tipy na želví výlety

Vydáno 21. května 2019
Ve středu 22. května mají svátek všechny želvy na celém světě: je totiž Světový den želv. Ve společnosti starobylých plazů můžete slavit v našich zoologických zahradách a na dalších místech, leckde také připravili speciální akce: třeba v Děčíně, Hodoníně anebo v Praze.
zoologické zahradě v Praze jste želvy mohli dosud vidět jen ve vnitřní expozici. Právě nyní koncem května se želvy sloní a želvy obrovské vrací do venkovního výběhu. Když jim přeje počasí, užívají si vyhřívání na sluníčku, když prší tak pastvu na čerstvé trávě.

Podle vrchní chovatelky velkých želv Nataši Velenské se pražské želvy na pobyt venku vyloženě těší; jedním z hlavních důvodů je samozřejmě slunce a UVB paprsky, které pomáhají správnému vývoji krunýře. Když navíc u výběhu strávíte dostatek času, zjistíte, že želvy jsou přátelské, takže když vyjde ven jedna, často se k ní připojí druhá, celý den se pohybují synchronně vedle sebe a mají radost ze vzájemné přítomnosti. Pokud patříte k chovatelům želv, neměla by vám uniktnout akce "Den chovatelů želv v pražské zoo" 26. května. Poslechněte si teraristické přednášky nebo si přijďte nechat poradit s chovem vašich plazích miláčků!

Nemáte tolik času, abyste celý den pozorovali želví život v pražské zoo? Nevadí, vypravte se na některou z akcí. Světový den želv budou slavit například v Děčíně, kde se už od soboty 19. května můžete zúčastnit stanovištní soutěže na želví téma; vítězové budou vylosováni ve středu 23. května v 17 hodin v Městské knihovně Děčín na přednášce Ochranářem nejen na Borneu. Navíc ve středu 23. května bude v zoo na Pastýřské stěně nachystán informační stánek o želvách a do expozice Rajské ostrovy se celý den podíváte se slevou 20 %.
 

Za želvami do Brna i Tábora

želvaSpeciální akci ke Dni želv nachystali v sobotu 25. 5. v Zoo Tábor. Můžete si tam prohlédnou několik druhů želv, například želvu zelenavou, vroubenou nebo čtyřprstou.

Pokud je pro vás blíže Zoo Brno, zamiřte 25. května právě tam. Den s bohatým programem se chystý už proto, že Zoo Brno provozuje Sea Turtle Rehabilitation Centre - YKK Nusa Penida. Děti i dospělí se mohou v areálu zoo vydan na želví stezku, dozvědět se o správném chovu želv nebo přijít na speciální komentované krmení.
 

Tipy, kde se vyfotíte s želvou

  • Želva OlomoucChcete pěkný selfie snímek s želvou? Za želvami do výběhu vlézt nemůžete, ale máme pro vás pár zajímavých cestovatelských tipů. Želvy totiž inspirují architekturu, a to od pavilonů, které tvarem střechy připomínají krunýře, až po drobné stavební hříčky. Veliké bronzové sochy želv jsou například součástí moderní Ariónovy kašny v centru Olomouce. Stojí přímo před vchodem radnice nedaleko sloupu Nejsvětější Trojice, autorem je sochař a olomoucký rodák Ivan Theimer.
  • Želva OlšiakDalší sochu želvy, tentokrát od Michala Olšiaka, si prohlédnete v parku v Obyčtově u Žďáru nad Sázavou. Zdejší kostel Navštívení Panny Marie totiž jeho autor, slavný architekt Jan Blažej Santini, navrhl s půdorysem ve tvaru želvy; želvu má obec i ve znaku.
  • Nejenom pro Santiniho byla želva symbolem stálosti ve víře, věrnosti a trpělivosti. Díky dlouhému životu je rovněž symbolem houževnatosti, vytrvalé snahy a šťastného vnitřního růstu. Ostatně želvy žijí na Zemi už 110 milionů let a přežily dokonce i dinosaury.
  • Želva jménem Jonathan je nejstarší známé žijící suchozemské zvíře na světě. Z vajíčka se vylíhnul údajně roku 1832 na Seychelách, které jsou domovem želv obrovských. V roce 1882 dorazil na ostrov Svatá Helena v jižním Atlantiku, kde dodnes žije v zahradách rezidence britského guvernéra.
Zoo Praha - pátá nejlepší zoo na světě

Zoo Praha - pátá nejlepší zoo na světě

Zoologická zahrada hl. města Prahy se nachází v krásném, členitém terénu Trojské kotliny. Otevřeno má denně (včetně víkendů a svátků) od 9 hodin. Najdete zde 10 pavilonů, 150 expozic, 2 restaurace, 7 občerstvení, lanovou dráhu, vláček i další atrakce pro děti i dospělé.

Živá voda - prosklený tunel pod vodou v Modré u Velehradu

Živá voda - prosklený tunel pod vodou v Modré u Velehradu

V Modré u Velehradu se můžete projít proskleným tunelem, který vás povede pod hladinou rybníka. Kolem sebe tak prosklenou stěnu uvidíte život v potoce, ve velké tůni s chladnomilnými rybami nebo pod hladinu mokřadu.

Zoo Brno - za zvířátky po celý rok

Zoo Brno - za zvířátky po celý rok

Zoo Brno nabízí celkem 4 základní expozice rozdělené na části Beringia, Karibik, Wallacea a Kalahari. Každá z těchto expozic je směřována na určitý druh zvířat žijících v těchto oblastech. Zoo Brno nemá zavírací den a láká návštěvníky po celý rok!

Soubor kašen v Olomouci

Soubor kašen v Olomouci

V historickém centrum města Olomouc najdete soubor sedmi kašen, šest starších a jednu novodobou na venkovní části olomoucké radnice. Inspirací pro tyto kašeny se staly příběhy antické mytologie.

Hamerský vycházkový okruh v Hamrech nad Sázavou

Hamerský vycházkový okruh v Hamrech nad Sázavou

Hamry nad Sázavou leží v údolí řeky Sázavy. Projít se tu můžete po jedinečném „Hamerském vycházkovém okruhu", na kterém zhlédnete mnohé zajímavosti. Pod rukama sochaře Michala Olšiaka zde vyrostlo několik originálních soch.

Zoo Tábor

Zoo Tábor

Jsme největší zoologická zahrada na jihu Čech se zaměřením na ochranu ohrožených druhů u nás i ve světě. Podílíme se na návratu zubra do české přírody a naleznete u nás jedinečné druhy, jako je tygr ussurijský či vlk arktický.