
V
zoologické zahradě v Praze jste želvy mohli dosud vidět jen ve vnitřní expozici. Právě nyní koncem května se
želvy sloní a želvy obrovské vrací do venkovního výběhu. Když jim přeje počasí, užívají si vyhřívání na sluníčku, když prší tak pastvu na čerstvé trávě.
Podle vrchní chovatelky velkých želv Nataši Velenské se pražské
želvy na pobyt venku vyloženě těší; jedním z hlavních důvodů je samozřejmě slunce a UVB paprsky, které pomáhají správnému vývoji krunýře. Když navíc u výběhu strávíte dostatek času, zjistíte, že želvy jsou přátelské, takže
když vyjde ven jedna, často se k ní připojí druhá, celý den se pohybují synchronně vedle sebe a mají radost ze vzájemné přítomnosti. Pokud patříte k chovatelům želv, neměla by vám uniktnout akce "
Den chovatelů želv v pražské zoo" 26. května. Poslechněte si teraristické přednášky nebo si přijďte nechat poradit s chovem vašich plazích miláčků!

Nemáte tolik času, abyste celý den pozorovali
želví život v pražské zoo? Nevadí, vypravte se na některou z akcí.
Světový den želv budou slavit například v
Děčíně, kde se
už od soboty 19. května můžete zúčastnit
stanovištní soutěže na želví téma; vítězové budou vylosováni
ve středu 23. května v 17 hodin v
Městské knihovně Děčín na přednášce Ochranářem nejen na Borneu. Navíc ve
středu 23. května bude v
zoo na Pastýřské stěně nachystán
informační stánek o želvách a do
expozice Rajské ostrovy se celý den podíváte se slevou 20 %.
Za želvami do Brna i Tábora

Speciální akci ke
Dni želv nachystali v
sobotu 25. 5. v
Zoo Tábor. Můžete si tam prohlédnou několik druhů želv, například želvu zelenavou, vroubenou nebo čtyřprstou.
Pokud je pro vás blíže
Zoo Brno, zamiřte
25. května právě tam.
Den s bohatým programem se chystý už proto, že Zoo Brno provozuje
Sea Turtle Rehabilitation Centre - YKK Nusa Penida. Děti i dospělí se mohou v areálu zoo vydan na želví stezku, dozvědět se o správném chovu želv nebo přijít na speciální komentované krmení.
Tipy, kde se vyfotíte s želvou
Chcete pěkný selfie snímek s želvou? Za želvami do výběhu vlézt nemůžete, ale máme pro vás pár zajímavých cestovatelských tipů. Želvy totiž inspirují architekturu, a to od pavilonů, které tvarem střechy připomínají krunýře, až po drobné stavební hříčky. Veliké bronzové sochy želv jsou například součástí moderní Ariónovy kašny v centru Olomouce. Stojí přímo před vchodem radnice nedaleko sloupu Nejsvětější Trojice, autorem je sochař a olomoucký rodák Ivan Theimer.
Další sochu želvy, tentokrát od Michala Olšiaka, si prohlédnete v parku v Obyčtově u Žďáru nad Sázavou. Zdejší kostel Navštívení Panny Marie totiž jeho autor, slavný architekt Jan Blažej Santini, navrhl s půdorysem ve tvaru želvy; želvu má obec i ve znaku. - Nejenom pro Santiniho byla želva symbolem stálosti ve víře, věrnosti a trpělivosti. Díky dlouhému životu je rovněž symbolem houževnatosti, vytrvalé snahy a šťastného vnitřního růstu. Ostatně želvy žijí na Zemi už 110 milionů let a přežily dokonce i dinosaury.
- Želva jménem Jonathan je nejstarší známé žijící suchozemské zvíře na světě. Z vajíčka se vylíhnul údajně roku 1832 na Seychelách, které jsou domovem želv obrovských. V roce 1882 dorazil na ostrov Svatá Helena v jižním Atlantiku, kde dodnes žije v zahradách rezidence britského guvernéra.