Úvod > Aktuality > #světovéČesko láká na zastavení pod staletými sekvojovci a putování za rekordmany ze světa stromů
#světovéČesko láká na zastavení pod staletými sekvojovci a putování za rekordmany ze světa stromů
"> "> "> "> "> ">
Příroda

#světovéČesko láká na zastavení pod staletými sekvojovci a putování za rekordmany ze světa stromů

  • Vydáno3. května 2020
Nemusíte hned letět za oceán, abyste spatřili největší stromy planety. Sekvojovec obrovský se dnes v přírodě vyskytuje pouze ve výškách mezi 1 500 až 2 500 m nad mořem, a to na západních svazích Sierry Nevady v Kalifornii. Od poloviny 19. století však byly impozantní a stále zelené stromy vysazovány v evropských parcích.

Sekvojovec obrovský, zvaný též mamutí strom, je nejmohutnější strom na Zemi

Sekvojovce v Ratměřicích
Sekvojovec obrovský
Po roce 1850 byly dvě dřeviny, původem z USA, vysazeny i v zámeckém parku ve středočeských Ratměřicích, v blízkosti hory Blaník. Nechal je sem jako třináctileté semenáčky z Kalifornie dovézt hrabě Otto Chotek, tehdejší majitel ratměřického panství.

sekvojceVýška ratměřických sekvojovců, 42 a 41 metrů, by se v našich středoevropských poměrech mohla zdát jako poměrně značná, v porovnání s jejich severoamerickými kolegy z kalifornského národního parku Sequoia (z nich největší měří 83,8 metru) jde zatím o drobečky. Nicméně právě tyto sekvojovce z Ratměřic jsou patrně největšími stromy svého druhu v republice.

sekvojceI co do stáří však mají co dohánět, zatímco v Kalifornii dosahují „mamutí“ stromy biblického věku, těm ratměřickým je kolem 160 let. Ani obvodem kmene se zatím nemohou největšímu sekvojovci světa, pojmenovaném Generál Sherman, rovnat. Zatímco kalifornský gigant má obvod kmene 31,3 metru, ratměřické sekvojovce s obvody kmenů 5,36 a 5,8 metru mají co dohánět.

„Mrakodrapy“ mezi rostlinami nejsou jedinou ozdobou ratměřického zámeckého parku.  Rostou v něm například japonská jedle mikko, překrásná jedle kavkazská, liliovník tulipánokvětý či jinan dvoulaločný, rostlinný druh, patřící k nejstarším na planetě.


Procházka parkem, piknik pod stromy i vycházka po okolí

zámek ratměřicePark je pro veřejnost zdarma otevřen o víkendech a svátcích mezi 10. a 17. hodinou. V parku se nachází také fontána a jezírko s jesetery. V rámci celkové revitalizace byly nově vysazeny i trávníkové porosty, které přímo vybízejí k odpočinku. Není nad to si pod těmito krásnými stromy rozložit deku a udělat si tam třeba piknik. Je možné přinést si vlastní zásoby anebo využít služby zámecké restaurace, která nabízí nejen piknikové koše, ale také zapůjčení deky.

Mimo zámku, který funguje jako wellness hotel s restaurací, objevíte v Ratměřicích naučnou stezku, která vás provede ke studánce sv. Anny nebo po stopách bitvy u Jankova. V širším okolí můžete na výlet k rozhledně Blaník anebo na druhou stranu směrem k Voticím.
 

Sekvojovce obrovské – lesní obři

sekvojovecSekvojovce jsou největší živé organismy na Zemi (pokud porovnáváme stromy podle objemu jejich dřevěné hmoty – nejsou tedy ani nejvyšší, ani nejširší). Dosahují výšky až 100 metrů a jejich váha může dosáhnout až 1 225 tun. Kůra sekvojovců je měkká, dosahuje síly až 79 centimetrů. U země jsou stromy výrazně rozšířené, mohou mít v průměru až 12 metrů. Šišky sekvojovce však nejsou velké, jsou jen o něco větší než slepičí vejce se semeny velkými asi jako ovesné vločky. Odhaduje se, že se mohou dožít až 3 200 let. Největším stromem na světě – General Sherman s výškou 83 metry a obvodem kmene 31 metr.
 
sekvojovceJedná se o neobyčejně mohutné stromy, které jsou odolné vůči hmyzu, houbám, a dokonce i požáru. Požár je pro stromy naopak velmi žádaný, zbaví zem zbytečného podrostu, popel slouží jako hnojivo a žár pomáhá při otevření šišek a následnému vypadnutí semen.
 

Znáte naše rekordmany ze světa stromů?

  • vejvodova lípaNejvyšším stromem České republiky je douglaska tisolistá nedaleko obce Vlastiboř na Jablonecku. Měří přes 64 metrů a objem její hmoty činí více než 27 m3. Bylo by z ní možné vyrobit 700 židlí a ze dvou takovýchto kmenů by se dokonce dala postavit pěkná roubenka. Strom je naštěstí chráněný, vysazen byl roku 1879.
  • Nejstarším stromem v Česku je Vilémovický tis rostoucí v zámeckém parku ve Vilémovicích u Ledče nad Sázavou. Jedná se zároveň i o nejstarší tis v Evropě. Jeho stáří se odhaduje na 1 500 až 2 000 let, obvod jeho kmene měří 360 cm a dosahuje výšky 10 metrů.
  • vilémovický tisNejmohutnějším stromem ČR je Vejvodova lípa, jejíž obvod kmene měří 1 225 cm. Věk lípy není přesně znám, uvádí se 600 i 850 let. Jisté je, že bude starší než obec Pastviny ve východních Čechách (vznik r. 1513), v jejíž katastru roste.
  • Poznejte opravdu divoké lesy, které se tolik liší od dnešních běžných lesních porostů. Ponořte se do míst prosycených neopakovatelnou atmosférou, která jakoby za každým stromem skrývala pradávná tajemství. Nechte se inspirovat našimi tipy a udělejte si pěkný výlet do srdce přírody.
Sekvojovce v Ratměřicích – největší sekvojovce v České republice

Sekvojovce v Ratměřicích – největší sekvojovce v České republice

Ratměřické sekvojovce měří přes 45 m, stáří se odhaduje kolem 160 let a jsou největší v České republice. Nechal je sem jako třináctileté semenáčky z Kalifornie dovézt hrabě Otto Chotek, tehdejší majitel ratměřického panství.

Douglaska tisolistá u Vlastiboře – nejvyšší strom České republiky

Douglaska tisolistá u Vlastiboře – nejvyšší strom České republiky

Nejvyšším stromem České republiky je douglaska tisolistá nedaleko obce Vlastiboř na Jablonecku. Měří přes 64 metrů a objem její hmoty činí více než 27 metrů krychlových. Strom, původně pochází ze Severní Ameriky.

Vilémovický tis – nejstarší strom České republiky

Vilémovický tis – nejstarší strom České republiky

Nejstarším stromem v Česku je Vilémovický tis rostoucí v zámeckém parku ve Vilémovicích u Ledče nad Sázavou. Jedná se zároveň i o nejstarší tis v Evropě. Jeho stáří se odhaduje na 1 500 až 2 000 let, obvod jeho kmene měří 360 cm a dosahuje výšky 10 metrů.

Sekvojovce v Ratměřicích

Sekvojovce v Ratměřicích

V zámeckém parku v Ratměřicích rostou dva sekvojovce. Nechal je vysadit hrabě Otta Ferdinand Chotek, majitel panství. Sekvojovce z ratměřického parku jsou největší v celé České republice. Hrabě je nechal přivézt lodí až z Ameriky jako menší stromy, které pak v Ratměřicích zasadil.

Vejvodova lípa – nejmohutnější strom v ČR

Vejvodova lípa – nejmohutnější strom v ČR

Nejmohutnější lípou na území České republiky je Vejvodova lípa, jejíž obvod kmene měří 1225 cm. Věk lípy není přesně znám, uvádí se 600 i 850 let. Jisté je, že bude starší než obec Pastviny (vznik r. 1513), v jejíž katastru roste.

Naučná stezka Ratměřice

Naučná stezka Ratměřice

Tato naučná stezka na území Mikroregionu Džbány vznikla prodloužením stávající stezky „Po stopách bitvy u Jankova“. Již existující stezka byla prodloužena až do obce Ratměřice, vznikl tak ucelený okruh a návštěvníci si mohou lépe vybrat trasu dle svých možností.

Naučná stezka Po stopách bitvy u Jankova

Naučná stezka Po stopách bitvy u Jankova

Stezka informuje o jedné z největších bitev Třicetileté války. Je netradičně řešená – u každého zastavení se nachází odpočívadlo, informační tabule jsou umístěny na kamenném podkladu. Také zpracování historických událostí je velice zajímavé.

Kraj blanických rytířů – za tajemstvím legend

Kraj blanických rytířů – za tajemstvím legend

Vítejte na tradičním českém venkově! Kraj blanických rytířů, Podblanicko, je místem oplývajícím přírodními krásami a bohatou minulostí.

Zámek Ratměřice

Zámek Ratměřice

Ratměřický zámek a park se po dlouhé době dočkal nákladných oprav. Zájemci se mohou vypravit na vycházky po krásném areálu zámku s přilehlým parkem. Nově je od jara 2017 zpřístupněna restaurace a hotel s wellness.

Restaurant Sequoia

Restaurant Sequoia

Moderní interiér stylové restaurace má kapacitu až 82 míst. Za příznivého počasí je připraveno příjemné posezení na venkovní terase s výhledem na přilehlé jezírko a park.

Památník bitvy u Jankova

Památník bitvy u Jankova

Pomník připomíná střet švédské a císařské armády 6. března 1645. Šlo o jednu z nejvýznamnějších a nejkrvavějších bitev třicetileté války. Památník se nachází mezi Jankovem a Ratměřicemi. Část od náměstí k památníku bitvy je přístupná i vozíčkářům.