Úvod > Co chcete dělat? > Zámek Ratměřice
Památky

Zámek Ratměřice

Ratměřický zámek a park se po dlouhé době dočkal nákladných oprav. Zájemci se mohou vypravit na vycházky po krásném areálu zámku s přilehlým parkem. Nově je od jara 2017 zpřístupněna restaurace a hotel s wellness.

Zámek Ratměřice s přilehlým parkem se nachází ve stejnojmenné obci, mezi Louňovicemi pod Blaníkem a Voticemi. Zámek byl postaven roku 1702 Janem Antonínem Kořenským z Terešova. V roce 1808 byl po požáru opraven a koncem 19. století jej rodina Chotků přestavěla v pozdně klasicistním slohu, tuto podobu si udržel dodnes. V minulých desetiletích býval v zámku ústav pro postižené děti, obnovy zámku i parku do současné podoby se ujal poslední majitel, Ing. Tomáš Novák, který zámek zakoupil v roce 2010. 

Sám zámek prošel náročnou obnovou a stal se z něj hotel s restaurací. Hotel slouží především k ubytování hostů, ale také k pořádání společenských a firemních akcí. Vybavení hotelu uspokojí všechny, kteří přijedou za relaxací, ale i sportem. K dispozici je moderně vybavené wellness centrum, masérna s dvěma lůžky, solárium a v rámci dalšího rozšíření služeb bylo vybudováno multifunkční hřiště s pavilonem. Na své si tak přijdou příznivci tenisu, nohejbalu, volejbalu, basketbalu či badmintonua. Na sezonu 2018 se návštěvníci hotelu mohou těšit na nový biobazén.
 

Projděte se zámeckým parkem se vzácnými sekvojovci

Citlivě revitalizovaný zámecký park nabízí místo k uvolnění a relaxaci. Nachází se zde přes 60 druhů listnatých a 30 jehličnatých stromů a keřů. Nejvzácnější jsou jednoznačně unikátní sekvojovce obrovské, které byly vyhlášeny památnými stromy. Sekvojovce jsou nejvyšší zástupci svého druhu v České republice. Nedávná měření potvrdila jejich dominanci. Oba stromy se tyčí do majestátní výšky přesahující 42 metrů. Sekvojovce jsou staré více než 160 let a nechal je zde vysadit hrabě Otto Chotek.
 
V parku dále rostou např. japonské jedle Mikko a jedle Veitchova, překrásná jedle kavkazská či zajímavý jinan dvoulaločný, který je jedním z nejstarších rostlinných druhů vůbec. Rostou zde i vzácný smrk východní, pocházející z Malé Asie a liliovník tulipánokvětý.
 

Tipy na výlet do okolí

V okolí zámku Ratměřice je spousta zajímavých míst, která si nemůžete nechat ujít. Ať už se jedná o romantickou zříceninu hradu Šelmberka, mohutně působící hrad Český Šternberk, státní zámek Konopiště s bohatými sbírkami, patřícími k nejvzácnějším v Evropě, nebo bájnou horu Blaník, díky které patří okolní chráněná krajinná oblast k vůbec nejnavštěvovanějším v České republice.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 27. 3. 2021
1.7.
31.8.
Votické pohádkové léto 2021

Votické pohádkové léto 2021

Votice, Střední Čechy
14.8.
Pochod okolo Olbramovic

Pochod okolo Olbramovic

Olbramovice, Střední Čechy
3.7.
28.8.
Pohádkové léto Vlašim 2021

Pohádkové léto Vlašim 2021

Vlašim, Střední Čechy
20.6.
31.8.
Dupy dup – vlašimská hra pro děti

Dupy dup – vlašimská hra pro děti

Vlašim, Střední Čechy
Socha Sedící lvice na zámku Ratměřice

Socha Sedící lvice na zámku Ratměřice

Ratměřice, Střední Čechy
Sekvojovce v Ratměřicích

Sekvojovce v Ratměřicích

Ratměřice, Střední Čechy
Hasičská expozice v Ratměřicích

Hasičská expozice v Ratměřicích

Ratměřice, Střední Čechy
Naučná stezka Ratměřice

Naučná stezka Ratměřice

Ratměřice, Střední Čechy

Ubytování a restaurace v okolí