Úvod > Co chcete dělat? > Sekvojovce v Ratměřicích
Příroda

Sekvojovce v Ratměřicích

V zámeckém parku v Ratměřicích rostou dva sekvojovce. Nechal je vysadit hrabě Otta Ferdinand Chotek, majitel panství. Sekvojovce z ratměřického parku jsou největší v celé České republice. Hrabě je nechal přivézt lodí až z Ameriky jako menší stromy, které pak v Ratměřicích zasadil.
Chcete vidět stromy, u kterých si mohla jako dítě hrát hraběnka Žofie Chotková, která byla se svým manželem arcivévodou Františkem Ferdinandem zastřelena v Sarajevu? Tak to musíte přít do zámeckého parku v Ratměřicích, kde si mimo jiné vzácné dřeviny, prohlédnete dva unikátní sekvojovce, které nechal před 160 lety přivézt hrabě Otta Ferdinand Chotek v rámci budování parku lodí až z Ameriky jako menší stromy, které pak v Ratměřicích zasadil. Ačkoliv v anglickém parku je mnoho původních vzrostlých stromů, dva sekvojovce vidíte už z dálky. Tyčí se do výšky 42 metrů jako dvě věže.
 
První živé větve vyrůstají ve výšce 12 m, výška koruny je 32 m. Koruny jsou souměrné, ve spodní části spíše válcové, výše přecházejí v kužele. Stromy rostou velmi rychle a pravidelně plodí. Mají měkkou, velmi tlustou kůru skořicové barvy, šupinaté, úzce trojboké, kýlnaté, zašpičatělé listy rostoucí ve šroubovici a vejcovité, asi 5 až 7 cm dlouhé šišky. Sekvojovce výrazně převyšují ostatní stromy v parku, takže při příjezdu do Ratměřic od východu je uvidíte čnít jako dvě věže…
 
Druh pochází ze Sierry Nevady v Kalifornii. Ve vlasti tento druh dorůstá až přes 100 m výšky a stáří kolem 3000 let. Ratměřické sekvojovce mají výšku přes 45 m, stáří odhadujeme kolem 160 let a jsou největší v České republice, což znamená, že mají největší objem dřevěné hmoty – nejsou tedy ani nejvyšší, ani nejširší.
 

Další vzácné stromy v parku, jeseteři a možnost pikniku

Při odborném výzkumu se v ratměřickém parku určilo celkem 29 jehličnatých a 60 druhů listnatých stromů nebo keřů. Rostou v něm např. japonské jedle mikko a jedle Veitchova, překrásná jedle kavkazská či zajímavý Drh Jinan dvoulaločný, který je jedním z nejstarších rostlinných druhů vůbec. Roste zde i vzácný smrk východní, pocházející z Malé Asie anebo liliovník tulipánokvětý.

V parku se nachází také fontána a jezírko s jesetery. V rámci celkové revitalizace byly nově vysazeny i trávníkové porosty, které přímo vybízejí k odpočinku. Není nad to si pod těmito krásnými stromy rozložit deku a udělat si tam třeba piknik. Je možné přinést si vlastní zásoby anebo využít služby zámecké restaurace, která nabízí nejen piknikové koše, ale také zapůjčení deky.
Zámek Ratměřice

Zámek Ratměřice

Ratměřice, Středočeský kraj
Socha Sedící lvice na zámku Ratměřice

Socha Sedící lvice na zámku Ratměřice

Ratměřice, Středočeský kraj
Hasičská expozice v Ratměřicích

Hasičská expozice v Ratměřicích

Ratměřice, Středočeský kraj
Naučná stezka Ratměřice

Naučná stezka Ratměřice

Ratměřice, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurant Sequoia

Restaurant Sequoia

Ratměřice, Středočeský kraj
BioFarma Dolejší Mlýn

BioFarma Dolejší Mlýn

Louňovice pod Blaníkem, Středočeský kraj