Úvod > Co chcete dělat? > Vilémovický tis - nejstarší strom České republiky

Vilémovický tis - nejstarší strom České republiky

Příroda
Nejstarším stromem v Česku je Vilémovický tis rostoucí v zámeckém parku ve Vilémovicích u Ledče nad Sázavou. Jedná se zároveň i o nejstarší tis v Evropě. Jeho stáří se odhaduje na 1 500 až 2 000 let, obvod jeho kmene měří 360 cm a dosahuje výšky 10 metrů.
Jedovaté tisy naši předkové odpradávna vnímali jako symboly smrti a smutku. I benediktínští mniši, kteří kolem roku 1220 přišli do Posázaví, byli pověrčiví a při kácení zdejších lesů nechali jeden takový čarodějný tis stát. V jeho okolí pak založili vesnici. Staré pověsti říkají, že lidé měli z tisu strach, protože je včetně kůry a plodů jedovatý.

Mohutný jehličnan, obestřený tajemstvím a legendami, roste při severní zdi zámeckého parku ve Vilémovicích (okres Havlíčkův Brod), památným stromem byl vyhlášen dne 1. 1. 1989. Na první pohled by nikdo nehádal, že je mu snad i dva tisíce let. Je to tis červený a dostal se i do znaku obce. Na ceduli vedle stromu je napsáno, že na tomto místě stojí od začátku prvního tisíciletí. Jak již víme, když přišli první benediktini, tis už tu byl. Výška stromuje 13 metrů, obvod kmene měří 3,5 metru.

Dnes stojí tis na soukromém pozemku, ale dostává se mu skvělé péče. Během suchého a horkého léta stojí u stromu tisícilitrový barel vody, ze kterého se vykopanou stružkou vsakuje voda ke kořenům. Tis dostává také pravidelně hnojivo a postřik proti škůdcům. Strom je v perfektní kondici a každý rok u nšj raší nové větvičky.
Celý popis
Naposledy změněno: 2. 5. 2020

Ubytování a restaurace v okolí

Penzion a restaurace U řeky

Penzion a restaurace U řeky

Ledeč nad Sázavou, Vysočina
Chalupa pod Melechovem v Meziklasí

Chalupa pod Melechovem v Meziklasí

Dolní Město, Vysočina