Úvod > Co chcete dělat? > Douglaska tisolistá u Vlastiboře – nejvyšší strom České republiky
Příroda

Douglaska tisolistá u Vlastiboře – nejvyšší strom České republiky

Nejvyšším stromem České republiky je douglaska tisolistá nedaleko obce Vlastiboř na Jablonecku. Měří přes 64 metrů a objem její hmoty činí více než 27 metrů krychlových. Strom, původně pochází ze Severní Ameriky.
Nejvyšším stromem České republiky je douglaska tisolistá nedaleko obce Vlastiboř na Jablonecku. Měří přes 64 metrů a objem její hmoty činí více než 27 m3. Bylo by z ní možné vyrobit 700 židlí a ze dvou takovýchto kmenů by se dokonce dala postavit pěkná roubenka. Strom je naštěstí chráněný, vysazen byl roku 1879.

Odborníci doplňují, že pokud by douglaska stála osamocena, nikdy by do takových rozměrů nedorostla. Vyhnaly ji tam její sestřičky, jež si s její výškou příliš nezadají. V místě je hned několik šedesátimetrových stromů.

Douglaska tisolistá je stálezelený rychle rostoucí jehličnan. Byl původně rozšířen od pobřežních oblastí na západu Severní Ameriky a od západu centrální Britské Kolumbie, přes Kanadu na jih do střední Kalifornie. V Evropě se pěstuje od roku 1827, kdy její semena do Skotska přivezl David Douglas. Douglaska tisolistá, je velmi vysoký rychle rostoucí strom, druhý nejvyšší jehličnan na světě (po sekvoji vždyzelené). Stromy dorůstají výšky 60- 75 m a více.