!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Vejvodova lípa – nejmohutnější strom v ČR
Příroda

Vejvodova lípa – nejmohutnější strom v ČR

Nejmohutnější lípou na území České republiky je Vejvodova lípa, jejíž obvod kmene měří 1225 cm. Věk lípy není přesně znám, uvádí se 600 i 850 let. Jisté je, že bude starší než obec Pastviny (vznik r. 1513), v jejíž katastru roste.
Vejvodova lípa pochází z doby, kdy obec Pastviny ještě neexistovala, a to první zmínka o obci pochází z roku 1513. Kmen stromu je dutý, v 70. letech byla zakryta šindelovou stříškou. Dnes je volně přístupná, kmen stromu obejme 11 dospělých lidí. Jeho obvod dosahuje okolo 11 - 12 metrů. Strom je s ohledem na věk ve velmi dobrém stavu. Původní kmen uzavírá rozměrnou dutinu shora krytá stříška.

A jak získal strom své jméno? Jeden z bývalých majitelů statku, který stojí vedle památného stromu chodíval z hostince v údolí. Vždy když opouštěl hospůdku zvolal "Kdypak já na ten kopec vejda?" Štamgasti mu začali říkat Vejda a lípa je po něm

Strom je opředen mnoha pověstmi – jedna z nich vypraví o malém pasáčkovi, který do dutiny spadl. Od té doby se v noci ozývalo se stromu sténání a v koruně se objevovalo světlo. Vše ustalo, když se kmen otevřel a bylo možné do něj vstoupit. Lidé tam pak našli z pasáčka už jen kostru.

Dutina stromu se otevřela někdy počátkem 20. století a podle dobového hlášení četnické stanice pohodlně vešel stůl a čtyři židle.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 22. 4. 2020

Ubytování a restaurace v okolí

Ubytování na faře v Nekoři

Ubytování na faře v Nekoři

Nekoř, Východní Čechy
Autocamping Pod Černým lesem v Žamberku

Autocamping Pod Černým lesem v Žamberku

Žamberk, Východní Čechy
Kašparova chata na Adamu

Kašparova chata na Adamu

Mladkov, Východní Čechy