Ratměřice

Společně s blízkým Jankovem se Ratměřice zapsaly do evropských dějin roku 1645, kdy v okolí proběhla jedna z nejkrvavějších bitev třicetileté války na českém území. Událost připomíná památník, mohyla a naučné stezky, navštívit můžete zámecký hotel a park s unikátními sekvojemi.

Ratměřice: Vesnice roku 2010

Obec několikrát oceněna v soutěži Vesnice roku včetně vítězství v celostátním kole leží v kraji Blanických rytířů. V centru stojí kostel sv. Havla a klasicistní zámek, který se proměnil v moderní wellness hotel a kongresové centrum. Gurmánské zážitky nabízí restaurant Sequoia; neobvyklé jméno získal podle vzácných sekvojovců obrovských v zámeckém parku. Chráněné památné stromy jsou nejvyšší svého druhu v Česku, kromě nich v parku objevíte čtyřřadou lipovou alej a řadu dalších cizokrajných dřevin.
 

Bitva u Jankova 1645

V krajině mezi Ratměřicemi a Jankovem se roku 1645 střetla švédská vojska generála Torstensona s rakouskými císařskými vojsky vedenými generály Götzem a Hatzfeldem. Bitvu, která přispěla k ukončení třicetileté války, dnes připomíná nejenom úsloví „dopadl jako Kec u Jankova“, ale také památník s mohylou v polích mezi Jankovem a Ratměřicemi. Někdejším bojištěm vás provede stezka s několika odpočívadly, na kterou navazuje naučná stezka Sedláka Oneše; od samoty Habrovka přes ratměřickou náves dojdete ke studánce sv. Anny s kapličkou.
 

Kolem Blaníku do zlatého dolu

S krajinou pod bájným Blaníkem se seznámíte na cykloturistických trasách Kraje blanických rytířů anebo při pěších výletech třeba k tajemné kapli na Malém Blaníku. Kromě zámeckého parku v Ratměřicích můžete navštívit romantický park u zámku v sousedních Odlochovicích. Zajímavé zážitky nabízí také naučná stezka, vedoucí po areálu bývalého zlatého dolu v Roudném, který na začátku 20. století patřil k největším, nejmodernějším a nejvýnosnějším v Evropě.

Aktivity

Zámek Ratměřice

Zámek Ratměřice

Ratměřice, Středočeský kraj
Sekvojovce v Ratměřicích

Sekvojovce v Ratměřicích

Ratměřice, Středočeský kraj
Naučná stezka Ratměřice

Naučná stezka Ratměřice

Ratměřice, Středočeský kraj
Socha Sedící lvice na zámku Ratměřice

Socha Sedící lvice na zámku Ratměřice

Ratměřice, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace

Restaurant Sequoia

Restaurant Sequoia

Ratměřice, Středočeský kraj