ÚvodAktualityHukvaldy: hrad, který založily víly a kde si pohladíte lišku Bystroušku
Památky

Hukvaldy: hrad, který založily víly a kde si pohladíte lišku Bystroušku

  • 4. června 2015
Na hrad Hukvaldy se můžete vypravit až do konce října každý den mimo pondělí, ale nejlepší je výlet v době, kdy se tu něco děje. Bitvy o hrad střídají poutě, komedianti, koncerty i předvádění dobových řemesel. Vybrat si nejlepší akci, šitou právě pro vás, vám pomůže portál Kudy z nudy.
Středověká zřícenina hradu Hukvaldy se přímo nabízí jako cíl pěkného výletu, pokud se chystáte strávit dovolenou v Beskydech anebo ve Štramberku, Kopřivnici, Frýdku-Místku nebo Novém Jičíně.

Odnikud to na Hukvaldy není nijak daleko a děti navíc můžete nalákat povídačkou, že hrad založily víly.


 

Komedianti, rytíři a řemeslníci

Nepřemýšlejte o tom, k čemu by byl vílám hrad – zkrátka Hukvaldy podle lidové tradice získaly své jméno podle zvláštního druhu místních víl, kterým se říkalo húkalky a jejichž houkání a pokřikování děsilo noční chodce. Skutečnost je mnohem prostší, jméno hradu se dá vystopovat v názvu německých hrabat z Hückeswagen, kteří jsou považováni za zakladatele hradu.

Ať už budete věřit pověstem nebo odborníkům, jisté je, že Hukvaldy patří k největším hradům na Moravě a každoročně se tu odehrává spousta zajímavých akcí. Tou nejbližší je vystoupení žonglérů a kejklířů Komedianti na káře, které se koná v sobotu 6. června a těšit se můžete na rytířské povídání o princi Bajajovi. O týden později, v sobotu 13. června, Hukvaldy hostí dobový, zábavně naučný program Jak se žilo a jak bylo, při němž poznáte život našich předků ve 14. století. K vidění bude výcvikový tábor, ukázky historických řemesel nebo přehlídka střelných a palných zbraní, ochutnáte také jídla z polní kuchyně a užijete si společný program několika šermířských a rytířských skupin.
 

Dobytí hradu Hukvaldy

Rytířům bude hrad patřit také v létě, a to v pondělí 6. července při akci Rytíři na hradě, kdy Hukvaldy zaplní udatní bojovníci a krásné dámy. Těšit se můžete na rytířské souboje, dobový tábor rytířů a nejrůznější historické kratochvíle. Dobrodružnější povahy si pak užijí Dobývání hradu Hukvaldy, největší akci sezony, která vypukne v sobotu 25. července. V pořadí už devátá bitva, jíž se každoročně účastní přibližně 100 rytířů, se odehraje ve třech fázích, v 11.00, ve 14.00 a v 16.30 hodin. Mezitím bude k tanci i poslechu hrát středověká hudba, prohlédnete si dobová vojenská ležení a pochutnáte si na nejrůznějších laskominách, dobových i ryze současných.
 

Janáčkova hudba na hradě

Vedle bitvy patří každý rok mezi nejnavštěvovanější akce na Hukvaldech festival vážné hudby Janáčkovy Hukvaldy. 22. ročník začne 27. června a potrvá do 12. července. Nabídne sérii atraktivních koncertních vystoupení pod širým nebem, v hradním areálu a také dvě opery, Příhody lišky Bystroušky, které přiveze Operní studio Fakulty umění Ostravské univerzity, a úspěšnou inscenaci Její pastorkyňa v podání souboru opery Slezského divadla v Opavě. Tradičním hostem festivalu bude Janáčkova filharmonie Ostrava, v bazilice Navštívení Panny Marie ve Frýdku vystoupí soubor Hradišťan s Jiřím Pavlicou. Slavnostní finále festivalu se bude konat 12. července v sále Základní školy Leoše Janáčka v Hukvaldech-Sklenově, k prohlídce zve rovněž Památník Leoše Janáčka.
 

Bubáci na hradě

Mezi hodnými i zlobivými dětmi je oblíbenou akcí Strašidelná noc, večerní sjezd strašidel, bubáků a dalších bytostí, spojený s prohlídkou katovny. Letos se uskuteční dvakrát, a to v sobotu 18. července a v sobotu 22. srpna.

sobotu 8. srpna můžete z hradu Hukvaldy pozorovat hvězdy, a to s odborným výkladem. Letní večer ve středověkém ladění nabídne také rytířská vystoupení, ohňovou show, dobovou hudbu a dobré jídlo a pití. O týden později, v sobotu 15. srpna si v hradních kulisách můžete vychutnat tři představení divadla Bez střechy, a to černou komedii z prostředí středověké mučírny, tragikomický příběh inspirovaný klasickou Comedie dell´Arte a nakonec akční tragikomedii o tom, že i když někdo nosí lidské šaty, nemusí být člověkem.
 

Za liškou Bystrouškou do obory

Místem, které s dětmi rozhodně nesmíte minout, je památník slavné lišky Bystrouškyhukvaldské oboře, která obepíná hradní vrch. Její oblýskaný čenich, tlapky a špička ocasu svědčí o tom, že si ji s láskou pohladí téměř každý kolemjdoucí. Cestou objevíte také místní raritu, skupinu několika buků lesních s mimořádně vyvinutými kořeny, a také místa s neobvyklými výhledy na hrad. Za vidění stojí také skleník Tropic Hukvaldy s množstvím tropických rostlin a exotických zvířat, galerie motýlů a brouků Exotic anebo Muzeum cínu.
Památník Leoše Janáčka v Hukvaldech Památky

Památník Leoše Janáčka v Hukvaldech

Dům, ve kterém je umístěn Památník Leoše Janáčka, koupil skladatel v roce 1921 od Marie Janáčkové, vdovy po svém bratru Františkovi, když už více než 30 let jezdil o prázdninách i s rodinou na Hukvaldy. Jedinečné muzeum se chlubí nádherně dochovanými interiéry z dob Janáčkova života.

Hrad Hukvaldy – největší hradní zřícenina na Moravě Památky

Hrad Hukvaldy – největší hradní zřícenina na Moravě

Hrad Hukvaldy leží na protáhlém kopci, 150 metrů nad stejnojmennou obcí, známou především jako rodiště světově proslulého hudebního skladatele Leoše Janáčka. Kromě prohlídky hradu a obory, která je přístupná na rozdíl od hradu celoročně, je možné navštívit Památník skladatele v Podoboří.

Jantarová stezka na Moravě – trasa Eurovelo 9 Příroda

Jantarová stezka na Moravě – trasa Eurovelo 9

Jantarová stezka je zřejmě jednou z nejstarších a zároveň nejznámějších obchodních cest. A kdo by nechtěl kráčet po stopách dávných obchodníků, vidět při tom unikátní památky a ochutnat moravské speciality?

Další aktuality

Kam na golf a wellness v ČR? Spojte hraní golfu s relaxem ve wellnes!

Ideální pobyty pro milovníky golfu a wellness! Využijte pěkné počasí a vydejte se na golfové hřiště. Pokud jste začátečníci, můžete využít služeb trenérů, kteří vás naučí se základy této hry gentlemanů. Máte-li své začátečnické dny dávno za sebou, vezměte hole a užijte si sport a pobyt na čerstvém vzduchu.
Letní sporty, Moravskoslezský kraj

Hrad Sovinec láká o víkendu a ve státní svátek na středověký program

Ve dnech 4. až 5. května a 8. května 2024 se na hradě Sovinci uskuteční historický program s názvem Dobývání hradu Sovince aneb Kmotra smrt, díky němuž nahlédnete do vojenské historie a bojového umění středověku. Hradem se rozezní zbraně při jedinečných soubojích na sekery, palcáty i meče.
Zážitky, Moravskoslezský kraj

Jak poznat Ostravu za jeden den

Rádi byste navštívili Ostravu, ale tlačí vás čas? Poradíme vám, která místa můžete poznat během jediného dne. Hlavním magnetem Ostravy jsou technické památky, ale i kromě nich má město co nabídnout a nudit se tu rozhodně nebudete.
Zážitky, Moravskoslezský kraj

Kam na golf v Moravskoslezském kraji? Vyzkoušejte největší golfovou destinaci v Česku!

Zahrajte si golf v nejvýchodnější části Moravy! V regionu, kde má golf skutečné dlouhou tradici. Některá hřiště patří dokonce k nejstarším golfovým hřištím u nás! Už jste viděli golfové hřiště, na kterém by stála rozhledna v podobě těžební věže? Právě takové najdete v Karviné-Lipinách. Zahrajte si v zelené oáze uprostřed industriální krajiny! Navíc si v Čeladné a Ostravici si užijete 55 Holes – největší golfovou destinaci ve střední a východní Evropě.
Letní sporty, Moravskoslezský kraj

Beskydská pivní stezka zahajuje turistickou sezonu 2024

V sobotu 27. dubna vstupuje již do sedmé sezony Beskydská pivní stezka. Trasy pro pěší i cyklisty se zastávkami spojenými s pivní kulturou mají už 700 kilometrů. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, kam můžete vyrazit.
Gurmánská turistika, Moravskoslezský kraj

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Moravskoslezském kraji

Plánujete dovolenou v Beskydech, Jeseníkách, na Těšínsku či v Poodří? Jestliže navíc patříte k vyznavačům přírodního stylu života a dáte přednost kempu před luxusním hotelem, máme pro vás tipy, kde si užijete dovolenou v těch nejlepších kempech Moravskoslezského kraje. Stačí si jen vybrat.
Ubytování, Moravskoslezský kraj

Johanka z Arku, sopky a krásné koupání: 10 tipů k objevování Slezské Harty

Zadíváte-li se na klidnou hladinu Slezské Harty, možná se na chvíli ocitnete v Jezerní oblasti, největším národním parku v Anglii. Kdyby však přehrada mohla mluvit, řekla by, že o žádné srovnání nestojí. Slezská Harta je svá a jedinečná. Krásná příroda Nízkého Jeseníku, vyhaslé sopky dokreslující půvabné scenérie, pohnuté osudy místních obyvatel… S troškou fantazie snad v dálce uvidíte i Pannu Orleánskou, jak cválá na koni k vodnímu hradu. Na Slezské Hartě se totiž natáčel velkofilm Johanka z Arku.
Příroda, Moravskoslezský kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Moravskoslezský kraj

Také v Moravskoslezském kraji najdete spousty zajímavých míst, která na turisty teprve čekají. Zveme vás na Futureum v areálu Dolní oblasti Vítkovic, do muzea Bible v Jablunkově, do síně slávy Petry Kvitové ve Fulneku a na Osoblažskou úzkokolejku. Naplánujte si výlet také na originální rozhlednu do oblasti prvorepublikových vojenských bunkrů nebo do břidlicového Flascharova dolu v Odrách či na zámek Bruntál. Půvabnou barokní stavbu si oblíbili filmaři – víte, které pohádky se tu natáčely?
Zážitky, Moravskoslezský kraj