!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > V ostravské zoo v pavilonu Malá Amazonie mají nově nožovky běločelé
V ostravské zoo v pavilonu Malá Amazonie mají nově nožovky běločelé
"> "> "> Nové akvárium v ostravské zoo o objemu 5 000 litru predstavuje známý a castý typ sladkovodního biotopu v povodí Amazonky "> Neonka cervená "> Krome rybích obyvatel si prohlédnete napríklad žáby dendrobátky neboli pralesnicky "> Tamarín pincí
Příroda

V ostravské zoo v pavilonu Malá Amazonie mají nově nožovky běločelé

  • Vydáno13. listopadu 2021
V pavilonu Malá Amazonie v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava přibyl v akváriu nový druh – nožovka běločelá. Pět jedinců této ryby se zvláštním protáhlým tvarem těla bylo dovezeno ze Zoo Hodonín po ničivém tornádu.
Amazonská rybaAkvárium v ostravské zoo o objemu 5 000 litrů představuje známý a častý typ sladkovodního biotopu v povodí Amazonky – řeku s černou vodou. Jedná se o měkkou (téměř bez obsahu minerálních látek) a kyselou vodu s vysokým obsahem tříslovin, huminových kyselin a dalších látek rostlinného původu (zvláště z napadaných listů, kmenů a větví), které dávají vodě tmavou barvu, někdy připomínající až černý čaj. Nejznámější černou řekou je Rio Negro, kde žijí i neonky.

Dalším typem přítoků Amazonky jsou řeky s čirou a řeky s bílou vodou. Čirou řeku představuje v Malé Amazonii stávající nádrž s vodopádem. Jejími obyvateli jsou ryby, které jsou díky dobrému prokysličení vody výtečnými plavci. Téměř dokonale hydrodynamický tvar má například leporinus pruhovaný. Bílé řeky tečou z And a nesou s sebou velké množství minerálů a jílovitých částic. Voda je tak velice kalná a ryby se v ní hůře pozorují. Proto se v expozici Malá Amazonie nachází ukázky biotopů s čirou a černou vodu.

Nožovka běločelá (Apteronotus albifrons) je jeden z nejznámějších druhů z řádu nahohřbetí a jako typický zástupce této skupiny ryb se vyznačuje zvláštním protáhlým tvarem těla s vlnícím se ploutevním lemem, skrytým způsobem života a slabými elektrickými signály, kterými komunikuje s ostatními jedinci svého druhu. V přírodě se vyskytuje v Jižní Americe od Venezuely po Paraguay. Dorůstá délky až 50 cm. Zoo Ostrava získala nožovky ze Zoo Hodonín v rámci likvidace tamního akvarijního pavilonu kvůli následkům tornáda.

Kromě rybích obyvatel se můžete znovu těšit i na zástupce drápkatých opic – rodinu tamarínů pinčích, velké pavouky sklípkany či drobné šípové žáby dendrobátky neboli pralesničky.
Zoologická zahrada a botanický park Ostrava – příroda na dosah

Zoologická zahrada a botanický park Ostrava – příroda na dosah

Zoologická zahrada Ostrava byla založena v roce 1951. V současné době chová na zhruba 100 ha přes 435 druhů zvířat ve více než 4000 jedincích.

Další aktuality

23.11.
2021
Zámek v Kuníně nabídne adventní prohlídky

Zámek v Kuníně nabídne adventní prohlídky

Severní Morava a Slezsko | Památky
16.11.
2021
Podzimní prohlídky lákají do ostravské zoo

Podzimní prohlídky lákají do ostravské zoo

Severní Morava a Slezsko | Příroda
10.11.
2021
České značky: Tonak aneb přijeďte si pro svůj vysněný model

České značky: Tonak aneb přijeďte si pro svůj vysněný model

Severní Morava a Slezsko | Kultura
10.11.
2021
Ve Frenštátě se uskuteční soutěž o nejlepší vařonku

Ve Frenštátě se uskuteční soutěž o nejlepší vařonku

Severní Morava a Slezsko | Gurmánská turistika