Úvod > Aktuality > Ostravská galerie PLATO je jediným českým zástupcem v soutěži Mies van der Rohe Award 2024
Památky

Ostravská galerie PLATO je jediným českým zástupcem v soutěži Mies van der Rohe Award 2024

  • Vydáno19. ledna 2024
Galerie PLATO v Ostravě byla ve středu 17. února nominována do užšího výběru Ceny Evropské Unie 2024 za současnou architekturu, tzv. ceny Miese van der Rohe. Evropská komise a nadace Fundació Mies van der Rohe bude nadále vybírat ze 40 staveb, které v soutěži postoupily, ostravská galerie je nyní v soutěži jediným českým zástupcem. Prestižní cenu uděluje EU jednou za dva roky za vynikající architektonická díla postavená v celé Evropě.
galerie platoMilovníci architektury mají důvod k radosti – mezi čtyřiceti stavbami, které postoupily do užšího výběru Ceny Evropské Unie 2024 za současnou architekturu, tzv. ceny Miese van der Rohe, je i jeden zástupce z České republiky – Městská galerie současného umění PLATO Ostrava, která je dílem polského ateliéru KWK Promes.

Galerie se zaměřuje na současné umění. Nachází se ve zrekonstruovaných památkově chráněných městských jatkách z konce 19. století, nedaleko vlakového nádraží Ostrava-Stodolní. Rekonstrukce probíhala pod taktovkou polského ateliéru KWK Promes v čele s evropsky proslulým architektem a průkopníkem pohyblivé architektury Robertem Koniecznym. Budova se díky tomu nadechla k novému životu a dalšímu využití. Galerie PLATO disponuje pěti výstavními sály podle současných evropských standardů, unikátní je především řešení otočných stěn, díky kterému se jednotlivé sály dají otevřít, a propojit tak vnitřní expozice s venkovními prostory.

Cena EU za současnou architekturu – cena Miese van der Rohe – se uděluje od roku 2001 za vynikající architektonická díla, která byla vybudována na území Evropy. Cena rovněž zdůrazňuje přínos, který kvalitní architektura znamená pro udržitelný rozvoj a kvalitu života občanů. Letošní nominovaná díla se nacházejí ve 38 evropských městech, 33 regionech a 20 zemích. Výběr 40 prací obsahuje 14 různých programů včetně kolektivního bydlení, kulturních a vzdělávacích budov, které tvoří polovinu vybraných děl, a prací z oblasti pohostinství, veřejné správy a občanských staveb, zdravotnictví, průmyslu, infrastruktury, krajinářství, smíšeného využití, samostatného bydlení, sportu a volného času, dočasných staveb a městského plánování. Nominované projekty, projekty z užšího výběru a oceněné projekty, se uvádějí v katalogu soutěže a je z nich vytvořena putovní výstava.
Plato – městská galerie současného umění v Ostravě

Plato – městská galerie současného umění v Ostravě

PLATO je městská galerie současného umění v Ostravě. Působíme v centru města na dvou místech vzdálených od sebe necelých 70 metrů. Naše hlavní výstavy najdete v budově PLATO, v rekonstruovaných památkově chráněných městských jatkách z konce 19. století.

Cena Evropské unie za současnou architekturu: jaké stavby reprezentují Česko?

Cena Evropské unie za současnou architekturu: jaké stavby reprezentují Česko?

Nejprestižnější evropské ocenění za soudobou architekturu Mies van der Rohe Award se uděluje od roku 2001 za vynikající architektonická díla, která vznikla na území Evropy. Kromě prestiže zdůrazňuje přínos, který kvalitní architektura znamená pro udržitelný rozvoj a kvalitu života občanů. Jak si v tomto klání stojí Česká republika?

Tradice: soutěž Architekt roku 2023 a vítězný Ivan Kroupa

Tradice: soutěž Architekt roku 2023 a vítězný Ivan Kroupa

Seznamte se se soutěží Architekt roku 2023. Za mimořádný přínos v posledních pěti letech letos ocenění získal Ivan Kroupa, který stojí například za budovou Centra současného umění DOX v Praze. Podívejte se s portálem Kudy z nudy i na vítěze minulých ročníků a jejich ikonické stavby.

Tradice: moderní architektura a stavby lahodící oku i duši

Tradice: moderní architektura a stavby lahodící oku i duši

Procházky nemusí mířit jen do přírody. Vydejte se s námi ven a obdivujte krásy moderní české architektury. Najdete ji všude kolem sebe – třeba v knihovnách a bankách, v kostelech a klášterech, na nábřeží řek anebo také v cukrárnách a restauracích.

7 věcí, které nevíte o… krásných místech se špatnou pověstí

7 věcí, které nevíte o… krásných místech se špatnou pověstí

Hnusná, špinavá, černá a zničená: do některých míst se na výlet, prodloužený víkend ani na dovolenou zkrátka nejezdí. Ale není to náhodou jen naše zažitá představa? Špatná pověst řady takových měst, čtvrtí a oblastí je mnohem horší než skutečnost. Na Kudy z nudy vám to dokážeme na sedmi jednoduchých příkladech. Nechte se překvapit a okouzlit někdejšími periferiemi, kde nikdo nechtěl bydlet, jezerní krajinou, horami, strašidelným lesem a znovuzrozenými průmyslovými areály.

Cestovatelské novinky roku 2023: kde si užijete nové galerie, památky, stezky, hotely, herny pro děti i pivní centrum 

Cestovatelské novinky roku 2023: kde si užijete nové galerie, památky, stezky, hotely, herny pro děti i pivní centrum 

Turistická sezona 2023 opět bude plná novinek. Prozradíme vám, co se kde chystá, staví a opravuje, kde už mají skoro hotovo a kde se teprve finišuje, a kam by si měli naplánovat výlet milovníci historických, technických a vojenských památek, lázní, galerií, cyklistiky či adrenalinu. Z očekávaných novinek roku 2023 si vybere každý z vás – a samozřejmě nezapomínáme ani na zajímavé ubytování, novinky z pivního světa a také nápady pro rodiny s dětmi!

30 let agentury CzechTourism: turistické milníky Moravskoslezského kraje

30 let agentury CzechTourism: turistické milníky Moravskoslezského kraje

Jaké proměny prožil Moravskoslezský kraj během posledních třiceti let? Vůbec poprvé jsme se mohli podívat například industriálního areálu Dolní Vítkovice, do Hornického muzea na Landeku anebo do Muzea Tatra v Kopřivnici. V Beskydech vznikla Stezka Valaška, horské útulny Maměnka a Libušín se po požáru dočkaly kompletní pečlivé obnovy a v Ostravě se poprvé konaly Dny NATO i festival Colours of Ostrava. Pojďte se s portálem Kudy z nudy a agenturou CzechTourism projít Moravskoslezským krajem rok za rokem!

#světovéČesko a cena EU za současnou architekturu: od vily Tugendhat k pavilonu Barcelona

#světovéČesko a cena EU za současnou architekturu: od vily Tugendhat k pavilonu Barcelona

Sídlo sklářů v Novém Boru, originální kulaté kobky na pražských náplavkách, vinařství, radnice, muzeum anebo mateřská školka: to je jen výběr staveb, které zastupují Českou republiku v novém ročníku prestižní soutěže Mies van der Rohe Award. Pojďte se blíž seznámit nejen s nimi, ale i s favority a vítězi předchozích kol. Stranou samozřejmě nenecháme ani slavnou vilu Tugendhat, autentickou stopu architekta Ludwiga Miese van der Rohe a jedinou tuzemskou moderní stavbu, zapsanou v seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Další aktuality

Tři hornická a technická muzea, kde na vlastní kůži zažijete fárání i permoníky

U nás uvidíte všechno v pohodlí, ani nemusíte fárat stovky metrů pod zem, slibuje kdejaké hornické muzeum. Jenže právě to je to, oč tu běží: kde zažijete fárání na vlastní kůži a můžete se cítit jako skuteční horníci, kteří takhle do práce a z práce jezdili každý den? Podívejte se s portálem Kudy z nudy na místa, kam můžete vyrazit na neobvyklý výlet do minulosti plný zážitků.
Moravskoslezský kraj | Zážitky

Rozhledna na Velkém Javorníku čeká na turisty i v zimě

Velký Javorník, jehož vrchol leží 918 metrů nad hladinou moře, patří mezi nejoblíbenější cíle beskydských turistů. Nejvyšší vrchol Veřovických vrchů, láká ke krásným výhledům také v zimním období. Vršek hory je křižovatkou několika turistických cest a pro svůj jedinečný výhled je oblíbeným cílem návštěvníků ze širokého okolí již více než sto let. Za dobré viditelnosti můžete z vrcholu dohlédnout až do Jeseníků, na Oderské vrchy či na Ostravsko.
Moravskoslezský kraj | Příroda

Prožijte Valentýn v Zoo Ostrava za zvýhodněné vstupné

Hledáte pro svou drahou polovičku netradiční dárek u příležitosti oslav svátku zamilovaných? Můžete ji pozvat v sobotu 17. února do ostravské zoologické zahrady. Zamilované páry mohou využít zvýhodněné vstupné do zoo a zúčastnit se speciální komentované prohlídky zaměřené na partnerské soužití zvířat. A samozřejmě se nemusí jednat jen o čerstvě zamilované, ale také páry, kteří spolu již nějakou dobu žijí…
Moravskoslezský kraj | Příroda

Navštivte výukové centrum v ostravské zoo během jarních prázdnin

Chystáte-li se o jarních prázdninách navštívit ostravskou zoologickou zahradu, můžete během prohlídky zavítat také do výukového centra, které je ve dnech 5. 2. až 15. 3. 2024 mimořádně otevřeno pro veřejnost! S prodlužujícím se dnem se postupně prodlužuje i otvírací doba ostravské zoologické zahrady. Od února je totiž otevřena o hodinu déle, tj. od 9 do 17 hodin.
Moravskoslezský kraj | Příroda

Zažijte s dětmi pololetní prázdniny v Zoo Ostrava

Nevíte, jak zabavit děti o pololetních prázdninách? V pátek 2. února 2024 se vydejte do ostravské zoologické zahrady, kde bude o pololetních prázdninách připraven speciální program. Za mimo-sezónní zlevněné vstupné si mohou užít zábavu i poučení. Všichni školáci se mohou těšit i na malý dárek.
Moravskoslezský kraj | Příroda

Halda Ema v Ostravě už není aktivní, bude více přístupná pro turisty

Halda Ema je oblíbené místo místních i turistů i fotografů lačnících po pěkné fotce Ostravy. Od listopadu 2023 již není aktivní haldou a město plánuje její revitalizaci. Dnes se po ni turisté mohou pohybovat jen po značené okružní turistické trase.
Moravskoslezský kraj | Zážitky

Skvosty našich národních parků a chráněných oblastí: 20 nejkrásnějších míst, která navštívit v Poodří

Chráněná krajinná oblast Poodří ochraňuje v severovýchodní části Moravské brány krajinu nivy řeky Odry a jejích přítoků. Ráz oblasti dává meandrující řeka Odra, její tůně a slepá ramena, a samozřejmě okolní lužní lesy, mokřadní louky a několik desítek rybníků. Poznejte území, které je domovem řady ohrožených, a zvláště chráněných druhů rostlin i živočichů.
Moravskoslezský kraj | Příroda

Beskydy budou hostit nejextrémnější zimní závod

Sedmý ročník Lysohorské čtyřiadvacítky se koná v termínu 27. – 28. ledna 2024 a již tradičně se bude jednat o zimní mistrovství ČR v horském maratonu jednotlivců. Vyhrává ten, kdo za 24 hodin nejvícekrát dosáhne vrcholu Lysé hory!
Moravskoslezský kraj | Zimní sporty