ÚvodAktualityColours of Ostrava letos nabídne hvězdy hudebního nebe a skvělý servis pro hendikepované
Kultura

Colours of Ostrava letos nabídne hvězdy hudebního nebe a skvělý servis pro hendikepované

  • 17. července 2023
Festival Colours of Ostrava, který začíná 19. července 2023 v ostravských Dolních Vítkovicích, nabídne v rámci svého tradičního projektu Colours bez bariér tlumočení hlavních hvězd do znakové řeči. Jedna z nejvýznamnějších světových tlumočnic Amber Galloway Gallego, která se specializuje právě na převod hudebních textů do znakového jazyka, bude tlumočit na hlavním festivalovém pódiu části koncertů kapel a hudebníků OneRepublic, Ellie Goulding, Jacob Collier, Niall Horan, Macklemore, Interpol a Burna Boy. Česká skupina Hands Dance bude tlumočit koncerty kapel Zrní, Vypsaná Fixa, Monkey Business, zpěvačky Ewy Farné a zpěváka Bena Cristovaa. Pro neslyšící bude tlumočena také řada debat a přednášek v rámci mezinárodního fóra Meltingpot.
RockNa letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava vystoupí desítky kapel a hudebníků z celého světa. Jubilejní 20. ročník, který proběhne od 19. do 22. července 2023 opět v unikátní industriální oblasti ostravských Dolních Vítkovic, láká na bohatý čtyřdenní program – do Ostravy přijedou kapely a hudebníci z 30 zemí ze všech koutů zeměkoule: od Austrálie přes Argentinu, Brazílii, Guatemalu, Chile, Kolumbii, Mexiko, Alžírsko, Kongo, Nigérii, Tunisko, Turecko, Izrael, Japonsko, Jižní Koreu až po Estonsko, Irsko, Holandsko, Francii, Polsko, Portugalsko, Slovensko, Slovinsko, Ukrajinu, USA či Velkou Británii. Půjde o obrovskou šíři žánrů – world music, rock, pop, elektronika, neoklasika, cumbia, punk, jazz, hip hop nebo soul.

Mezi největšími zahraničními hvězdami se blýskne OneRepublic, Garden City Movement, Hania Rani a LaBrassBanda (středa); Ellie Goulding, Jacob Collier, Kavinsky, Niall Horan a ZHU (čtvrtek); Burna Boy, Gilberto Gil & Family, Danger, Portico Quartet, Ensemble, Sleaford Mods, Tom Grennan (pátek); Macklemore, Interpol, Purple Disco Machine, The Comet is Coming, Seun Kuti & Egypt 80 (sobota)... a mnoho dalších.

Z českých a slovenských kapel na letošních Colours of Ostrava zahrají například Ewa Farna, Lenka Dusilová Band, Tomáš Kočko & Orchestr, Vlasta Redl a AG Flek, Vypsaná fiXa, Monkey Business, PSH Live band, Ben Cristovao, Prago Union & Krotitelé Dechů, Srnka, WYFE, Moimir Papalescu & The Nihilists, Nika, Timea, Tokyo Drift, Toyota Vangelis, Dunaj & Za vodou ansámbl, Karolina Beranova a mnoho dalších.

Hlavní letošní novinkou je to, že letošní Colours of Ostrava budou zcela bezhotovostní! V areálu festivalu půjde zaplatit pouze obvyklými platebními kartami (VISA, Mastercard,…), telefony či hodinkami. Tedy jako jste zvyklí kdekoliv jinde v obchodech, restauracích či službách. Vstupenky na festival doporučujeme zakoupit on-line předem, k dostání budou ale i během celého festivalu. 4denní vstupné pro dospělé stojí 4 390 Kč, 1denní pak 2 990 Kč (cena je stejná v předprodeji jako i na místě). Zdravotně hendikepovaní návštěvníci mají vstupné za 990 Kč, hradí se přímo na místě (pro držitele průkazů ZTP a ZTP/P, u ZTP/P doprovod zdarma).
 

Colours bez bariér

colours of ostrava bez bariérProjekt Colours bez bariér ve spolupráci s partnerem projektu Českou poštou nabídne zdravotně znevýhodněným návštěvníkům řadu výhod a služeb, aby si bez starostí užili festival. Novinkou letošního roku je posílení služeb ve festivalovém kempu u areálu, kde bude připraveno 50 stanů pro návštěvníky s průkazy ZTP a ZTP/P a dalších 30 míst bude vyčleněno pro postavení vlastních stanů. Samozřejmostí jsou i další oblíbené benefity, například praktická příručka v Braillově písmu pro návštěvníky se zrakovým postižením, hmatový plán areálu s vyznačením všech festivalových scén či tlumočení vybraných koncertů a přednášek diskusního fóra Meltingpot do znakového jazyka.

Lidé s autismem mají možnost bezplatně si předem objednat asistenta, který je speciálně proškolený jako doprovod osob s autismem. Tito návštěvníci mohou také absolvovat Snoezelen terapii v ČEZ Family parku, při níž klient odpočívá a zároveň na něj působí podněty pozitivně ovlivňující jeho senzoriku. V areálu bude i relaxační zóna, označená ve speciální mapě pro zdravotně znevýhodněné návštěvníky. Letošní novinkou je možnost objednat si předem hlídání dětí od tří let s autismem. Tato služba ale bude zpoplatněna.

colours of ostrava bez bariérPro ZTP a ZTP/P návštěvníky budou k dispozici bezbariérové tribuny, bezbariérová přeprava v rámci města Ostravy a jeho příměstských částí prostřednictvím dvou bezbariérových BB TAXI, uzamykatelná bezbariérová WC či možnost objednat si předem – zcela zdarma – speciálně proškoleného asistenta. Praktické informace i aktuality návštěvníci naleznou ve facebookové skupině Colours bez bariér. Vstupenky pro držitele průkazů ZTP a ZTP/P za 990 Kč budou k dostání na pokladně v době konání festivalu. Pro rychlé odbavení u vstupu si návštěvníci mohou předem rezervovat jak vstupenky, tak i další služby.
 

Stanová městečka u festivalového areálu i pro ZTP

colours of ostrava stanové městečkoVstupenka na Colours of Ostrava bude tradičně platit i na mezinárodní fórum Meltingpot, které na 9 diskusních scénách přivítá více než 200 řečníků z celého světa. Program festivalu také nabídne workshopy, filmy či výtvarné instalace. Návštěvníci mohou využít k ubytování nejen Chill vilage poblíž hlavního vchodu do festivalového areálu, ale také stanové městečko u Slezskoostravského hradu, speciální kemp je připraven pro ZTP návštěvníky festivalu. Místo pro stan pořídíte za 500 Kč, vstup do stanového městečka je za 450 Kč.

V kempu vedle festivalového areálu organizátoři letos poprvé vyčlení prostor speciálně určený pro návštěvníky s průkazem ZTP a ZTP/P. K dispozici bude 50 již postavených stanů, každý z nich pro dvě osoby, a dále 30 míst pro postavení vlastního stanu. To vše zdarma. Stejně jako v minulých letech mohou návštěvníci se zdravotním znevýhodněním využít rezervace včetně parkovacího místa přímo u hlavního vchodu do areálu festivalu. Organizátoři také pomáhají se zprostředkováním bezbariérového ubytování v ostravských hotelích.
 

Cestování na festival – přes den i v noci, z Česka i Slovenska

Colours ExpresColours of Ostrava se od roku 2012 koná v úchvatném prostředí Dolních Vítkovic – bývalém areálu hutí, dolů a železáren. Heimstaden nabídne návštěvníkům noční dopravu z festivalu do Ostravy – Poruby, Havířova, Frýdku-Místku, Karviné a Orlové. Prahu a Ostravu také propojí tradiční Colours Expres Českých drah. Colours Expres bude vypraven ve středu 19. července do Ostravy a dva vlaky o víkendu ze soboty na neděli a v neděli 23. července.

Autobusy Slovak Lines ze Slovenska se dostanou až k festivalové bráně. Autobusy vás dopraví na místo konání kousek od vstupní brány a kempu a po skončení festivalu ze stejného místa rovnou domů. Nedělejte si starosti s parkováním a cestujte na festival bez zbytečných starostí. Užijte si plnohodnotný festivalový zážitek bez starostí s řízením a parkováním. Autobusy vyjíždějí z těchto měst: Bratislava, Trnava, Piešťany, Trenčín, Žilina, Zvolen, Banská Bystrica, Ružomberok, Martin, Čadca. Jízdenka stojí od 21 do 31 €.

MHD linky č. 1 a 2 mají nejbližší zastávky u festivalového areálu "Dolní Vítkovice Hlubina" a "Dolní Vítkovice". MHD je na závěr nočního programu posílena. Pořiďte si Festivalovou jízdenku na MHD - v celé síti ostravské MHD od 17. do 23. července 2023 cestování za 220 Kč. Upozornění: během festivalu probíhá výluka tramvajové dopravy na ulici Nádražní. V úseku Hlavní nádraží – Karolina (v obou směrech) je doprava řešena pomocí náhradní autobusové dopravy (NAD). Pokud cestujete z ostravského Hlavního nádraží najdete více informací na webu dpo.cz. Pro odvoz návštěvníků festivalu domů a do stanových městeček, budou ze zastávky Dolní Vítkovice Hlubina vypravovány speciální tramvajové posilové spoje MHD: ve směru do Výškovice a na Dubinu, na terminál Hranečník, ve směru na Hlavní nádraží pro výluku s přestupem na náhradní dopravu (přestup na zastávce Karolina), do Poruby na konečnou zastávku Poruba,Vřesinská s možností přestupu na autobus směrem na zastávku Poruba,Opavská (přestup na zastávce Poruba,vozovna).
Colours of Ostrava 2024 – multižánrový hudební festival

17. 7.20. 7.
Colours of Ostrava 2024 – multižánrový hudební festival

21. ročník mezinárodního festivalu Colours of Ostrava opět proběhne s rozsáhlým programem v unikátní industriální oblasti ostravských Dolních Vítkovic.

Areál Dolní Vítkovice – unikátní industriální památka Památky

Areál Dolní Vítkovice – unikátní industriální památka

Dolní Vítkovice tvoří bývalý průmyslový areál Dolu Hlubina, koksovny a vysoké pece Vítkovických železáren. Areál je unikátní industriální památkou a nezaměnitelným symbolem Ostravy a celého Moravskoslezského kraje.

Technotrasa – stezka technických atraktivit Moravskoslezského kraje Památky

Technotrasa – stezka technických atraktivit Moravskoslezského kraje

Technotrasa je virtuální neznačenou trasou spojující industriální atraktivity Moravskoslezského kraje, zahrnující nejen památky průmyslové revoluce, ale také vojenské nebo zemědělské objekty.

Multifunkční aula Gong v Dolních Vítkovicích Kultura

Multifunkční aula Gong v Dolních Vítkovicích

Unikátní Plynojem postavený Vítkovickými železárnami v roce 1924 se proměnil v multifukční centrum, které je možné využít jak pro vzdělávací, kulturní a společenské akce, tak i pro konferenční, kongresové účely a výstavnictví. Po vyhlášené soutěži získal název Gong.

Další aktuality

Zoo Ostrava na prázdniny prodloužila otevírací dobu a zve na rozšířená komentovaná setkání

Se začátkem prázdnin prodlužuje ostravská zoologická zahrada otvírací dobu. Lidé tak mohou v areálu zůstat až do 20 hodin. Pavilony a pokladny se uzavřou v obvyklou hodinu, tj. v 18:00 hodin. Kdo si bude chtít užít procházku podvečerní zahradou, musí přijít před uzavřením pokladen, později už nebude do areálu vpuštěn. Platí to i pro držitele permanentních vstupenek. Prodloužená otvírací doba Zoologické zahrady a botanického parku Ostrava platí po dobu prázdninových měsíců, tj. od 1. července do 31. srpna. Návštěvníci mohou v areálu zůstat až do 20:00 a užít si podvečerní atmosféru.
13. červenec 2024 9:00
Příroda, Moravskoslezský kraj

Poznejte zvířátka zblízka: 10 tipů, kam s dětmi do minizoo či zooparku

Umožněte svým dětem setkat se se zvířaty, především těmi domácími, zblízka. Nakrmte společně králíky, nasypte slepicím, pohlaďtě si kůzlata anebo třeba jezevce. Ukažte dětem, jak vypadal život vašeho domácího mazlíčka či hospodářských zvířat v minulosti na statku nebo u chalupy a seznamte je s divokými zvířaty žijícími u nás. Vyrazit můžete za zvířátky do mnoha zooparků a minizoo.
12. červenec 2024 14:00
Příroda, Moravskoslezský kraj

Ve Vrbně pod Pradědem se opět pojedou závody do vrchu

Na jedenáctém ročníku Vrbenského vrchu budou opět burácet motory. Návštěvníky čeká prezentace závodníka Rallye Dakar Aleše Lopraise a George Negru se svojí Škodou Georginou GTR a vystoupí kapela Beatles revival. Motoristická akce proběhne od pátku 12. do neděle 14. července 2024.
11. červenec 2024 14:00
Zážitky, Moravskoslezský kraj

Letní shakespearovské slavnosti začínají dnes v Ostravě

Nejstarší a největší divadelní přehlídka pod širým nebem v Evropě zaměřena na uvádění děl Williama Shakespeara se letos se uskuteční opět také v Ostravě. V pořadí již sedmnáctý ročník festivalu letos zahájí nová premiéra komedie Večer tříkrálový aneb cokoli chcete.
8. červenec 2024 17:00
Kultura, Moravskoslezský kraj

Třikrát Versailles: ve Slezsku, v Čechách i na Moravě

Také u nás máme místa, kterým se díky jejich kráse a nevšední atmosféře říkalo české, slezské či moravské Versailles. Předobraz byl ve všech případech stejný: impozantní zámek u Paříže, oblíbené sídlo francouzských králů s nádvořími a rozlehlými zahradami, v roce 1979 zapsaný na Seznam světového dědictví UNESCO. Posuďte, jak se od francouzské předlohy liší naše Versailles: východočeský rokokový zámek Nové Hrady coby české Versailles, Vyškov aneb moravské Versailles a zámek Slezské Rudoltice neboli slezské Versailles.
8. červenec 2024 16:00
Památky, Moravskoslezský kraj

Objevte svět podle Julese Verna v Ostravě!

Žil Jules Verne v Ostravě? Přijde vám to jako příliš nemístná otázka? A co se tedy ptát, zda by žil rád Jules Verne v Ostravě? Kde jinde hledat přesvědčivější odpovědi na tyto otázky, než v názvech klasikových knih? A že jich Jules Verne napsal…
8. červenec 2024 10:00
Památky, Moravskoslezský kraj

Otevřené chrámy lákají na prohlídky církevních památek Ostravsko-opavské diecéze

Stejně jako loni, tak i letos pokračuje úspěšný projekt Ostravsko-opavské diecéze a krajského úřadu s názvem Otevřené chrámy. Až do 30. září 2024 se veřejnosti otevírá 51 církevních památek. Na většině míst se zájemcům věnuje vyškolený průvodce, vstup je bezplatný.
6. červenec 2024 12:00
Památky, Moravskoslezský kraj

Festival Beats for Love rozezní Dolní Vítkovice

Největší festival elektronické taneční hudby ve střední Evropě Beats for Love se koná v Dolní oblasti Vítkovice od středy 3. do soboty 6. července 2024. Fanoušky taneční hudby letos čekají čtyři dny plné vystoupení více než 500 zahraničních i českých DJs, umělců a performerů, kteří vystoupí na pódiích a v zónách areálu Dolních Vítkovic a následných afterparties. Letošní ročník slibuje největší počet headlinerů a nejsilnější line up v historii. A nebude chybět ani bohatý doprovodný program.
2. červenec 2024 12:00
Životní styl, Moravskoslezský kraj