Úvod > Aktuality > Colours of Ostrava letos nabídne hvězdy hudebního nebe a skvělý servis pro hendikepované
Kultura

Colours of Ostrava letos nabídne hvězdy hudebního nebe a skvělý servis pro hendikepované

  • Vydáno17. července 2023
Festival Colours of Ostrava, který začíná 19. července 2023 v ostravských Dolních Vítkovicích, nabídne v rámci svého tradičního projektu Colours bez bariér tlumočení hlavních hvězd do znakové řeči. Jedna z nejvýznamnějších světových tlumočnic Amber Galloway Gallego, která se specializuje právě na převod hudebních textů do znakového jazyka, bude tlumočit na hlavním festivalovém pódiu části koncertů kapel a hudebníků OneRepublic, Ellie Goulding, Jacob Collier, Niall Horan, Macklemore, Interpol a Burna Boy. Česká skupina Hands Dance bude tlumočit koncerty kapel Zrní, Vypsaná Fixa, Monkey Business, zpěvačky Ewy Farné a zpěváka Bena Cristovaa. Pro neslyšící bude tlumočena také řada debat a přednášek v rámci mezinárodního fóra Meltingpot.
RockNa letošním ročníku festivalu Colours of Ostrava vystoupí desítky kapel a hudebníků z celého světa. Jubilejní 20. ročník, který proběhne od 19. do 22. července 2023 opět v unikátní industriální oblasti ostravských Dolních Vítkovic, láká na bohatý čtyřdenní program – do Ostravy přijedou kapely a hudebníci z 30 zemí ze všech koutů zeměkoule: od Austrálie přes Argentinu, Brazílii, Guatemalu, Chile, Kolumbii, Mexiko, Alžírsko, Kongo, Nigérii, Tunisko, Turecko, Izrael, Japonsko, Jižní Koreu až po Estonsko, Irsko, Holandsko, Francii, Polsko, Portugalsko, Slovensko, Slovinsko, Ukrajinu, USA či Velkou Británii. Půjde o obrovskou šíři žánrů – world music, rock, pop, elektronika, neoklasika, cumbia, punk, jazz, hip hop nebo soul.

Mezi největšími zahraničními hvězdami se blýskne OneRepublic, Garden City Movement, Hania Rani a LaBrassBanda (středa); Ellie Goulding, Jacob Collier, Kavinsky, Niall Horan a ZHU (čtvrtek); Burna Boy, Gilberto Gil & Family, Danger, Portico Quartet, Ensemble, Sleaford Mods, Tom Grennan (pátek); Macklemore, Interpol, Purple Disco Machine, The Comet is Coming, Seun Kuti & Egypt 80 (sobota)... a mnoho dalších.

Z českých a slovenských kapel na letošních Colours of Ostrava zahrají například Ewa Farna, Lenka Dusilová Band, Tomáš Kočko & Orchestr, Vlasta Redl a AG Flek, Vypsaná fiXa, Monkey Business, PSH Live band, Ben Cristovao, Prago Union & Krotitelé Dechů, Srnka, WYFE, Moimir Papalescu & The Nihilists, Nika, Timea, Tokyo Drift, Toyota Vangelis, Dunaj & Za vodou ansámbl, Karolina Beranova a mnoho dalších.

Hlavní letošní novinkou je to, že letošní Colours of Ostrava budou zcela bezhotovostní! V areálu festivalu půjde zaplatit pouze obvyklými platebními kartami (VISA, Mastercard,…), telefony či hodinkami. Tedy jako jste zvyklí kdekoliv jinde v obchodech, restauracích či službách. Vstupenky na festival doporučujeme zakoupit on-line předem, k dostání budou ale i během celého festivalu. 4denní vstupné pro dospělé stojí 4 390 Kč, 1denní pak 2 990 Kč (cena je stejná v předprodeji jako i na místě). Zdravotně hendikepovaní návštěvníci mají vstupné za 990 Kč, hradí se přímo na místě (pro držitele průkazů ZTP a ZTP/P, u ZTP/P doprovod zdarma).
 

Colours bez bariér

colours of ostrava bez bariérProjekt Colours bez bariér ve spolupráci s partnerem projektu Českou poštou nabídne zdravotně znevýhodněným návštěvníkům řadu výhod a služeb, aby si bez starostí užili festival. Novinkou letošního roku je posílení služeb ve festivalovém kempu u areálu, kde bude připraveno 50 stanů pro návštěvníky s průkazy ZTP a ZTP/P a dalších 30 míst bude vyčleněno pro postavení vlastních stanů. Samozřejmostí jsou i další oblíbené benefity, například praktická příručka v Braillově písmu pro návštěvníky se zrakovým postižením, hmatový plán areálu s vyznačením všech festivalových scén či tlumočení vybraných koncertů a přednášek diskusního fóra Meltingpot do znakového jazyka.

Lidé s autismem mají možnost bezplatně si předem objednat asistenta, který je speciálně proškolený jako doprovod osob s autismem. Tito návštěvníci mohou také absolvovat Snoezelen terapii v ČEZ Family parku, při níž klient odpočívá a zároveň na něj působí podněty pozitivně ovlivňující jeho senzoriku. V areálu bude i relaxační zóna, označená ve speciální mapě pro zdravotně znevýhodněné návštěvníky. Letošní novinkou je možnost objednat si předem hlídání dětí od tří let s autismem. Tato služba ale bude zpoplatněna.

colours of ostrava bez bariérPro ZTP a ZTP/P návštěvníky budou k dispozici bezbariérové tribuny, bezbariérová přeprava v rámci města Ostravy a jeho příměstských částí prostřednictvím dvou bezbariérových BB TAXI, uzamykatelná bezbariérová WC či možnost objednat si předem – zcela zdarma – speciálně proškoleného asistenta. Praktické informace i aktuality návštěvníci naleznou ve facebookové skupině Colours bez bariér. Vstupenky pro držitele průkazů ZTP a ZTP/P za 990 Kč budou k dostání na pokladně v době konání festivalu. Pro rychlé odbavení u vstupu si návštěvníci mohou předem rezervovat jak vstupenky, tak i další služby.
 

Stanová městečka u festivalového areálu i pro ZTP

colours of ostrava stanové městečkoVstupenka na Colours of Ostrava bude tradičně platit i na mezinárodní fórum Meltingpot, které na 9 diskusních scénách přivítá více než 200 řečníků z celého světa. Program festivalu také nabídne workshopy, filmy či výtvarné instalace. Návštěvníci mohou využít k ubytování nejen Chill vilage poblíž hlavního vchodu do festivalového areálu, ale také stanové městečko u Slezskoostravského hradu, speciální kemp je připraven pro ZTP návštěvníky festivalu. Místo pro stan pořídíte za 500 Kč, vstup do stanového městečka je za 450 Kč.

V kempu vedle festivalového areálu organizátoři letos poprvé vyčlení prostor speciálně určený pro návštěvníky s průkazem ZTP a ZTP/P. K dispozici bude 50 již postavených stanů, každý z nich pro dvě osoby, a dále 30 míst pro postavení vlastního stanu. To vše zdarma. Stejně jako v minulých letech mohou návštěvníci se zdravotním znevýhodněním využít rezervace včetně parkovacího místa přímo u hlavního vchodu do areálu festivalu. Organizátoři také pomáhají se zprostředkováním bezbariérového ubytování v ostravských hotelích.
 

Cestování na festival – přes den i v noci, z Česka i Slovenska

Colours ExpresColours of Ostrava se od roku 2012 koná v úchvatném prostředí Dolních Vítkovic – bývalém areálu hutí, dolů a železáren. Heimstaden nabídne návštěvníkům noční dopravu z festivalu do Ostravy – Poruby, Havířova, Frýdku-Místku, Karviné a Orlové. Prahu a Ostravu také propojí tradiční Colours Expres Českých drah. Colours Expres bude vypraven ve středu 19. července do Ostravy a dva vlaky o víkendu ze soboty na neděli a v neděli 23. července.

Autobusy Slovak Lines ze Slovenska se dostanou až k festivalové bráně. Autobusy vás dopraví na místo konání kousek od vstupní brány a kempu a po skončení festivalu ze stejného místa rovnou domů. Nedělejte si starosti s parkováním a cestujte na festival bez zbytečných starostí. Užijte si plnohodnotný festivalový zážitek bez starostí s řízením a parkováním. Autobusy vyjíždějí z těchto měst: Bratislava, Trnava, Piešťany, Trenčín, Žilina, Zvolen, Banská Bystrica, Ružomberok, Martin, Čadca. Jízdenka stojí od 21 do 31 €.

MHD linky č. 1 a 2 mají nejbližší zastávky u festivalového areálu "Dolní Vítkovice Hlubina" a "Dolní Vítkovice". MHD je na závěr nočního programu posílena. Pořiďte si Festivalovou jízdenku na MHD - v celé síti ostravské MHD od 17. do 23. července 2023 cestování za 220 Kč. Upozornění: během festivalu probíhá výluka tramvajové dopravy na ulici Nádražní. V úseku Hlavní nádraží – Karolina (v obou směrech) je doprava řešena pomocí náhradní autobusové dopravy (NAD). Pokud cestujete z ostravského Hlavního nádraží najdete více informací na webu dpo.cz. Pro odvoz návštěvníků festivalu domů a do stanových městeček, budou ze zastávky Dolní Vítkovice Hlubina vypravovány speciální tramvajové posilové spoje MHD: ve směru do Výškovice a na Dubinu, na terminál Hranečník, ve směru na Hlavní nádraží pro výluku s přestupem na náhradní dopravu (přestup na zastávce Karolina), do Poruby na konečnou zastávku Poruba,Vřesinská s možností přestupu na autobus směrem na zastávku Poruba,Opavská (přestup na zastávce Poruba,vozovna).
Areál Dolní Vítkovice – unikátní industriální památka

Areál Dolní Vítkovice – unikátní industriální památka

Dolní Vítkovice tvoří bývalý průmyslový areál Dolu Hlubina, koksovny a vysoké pece Vítkovických železáren. Areál je unikátní industriální památkou a nezaměnitelným symbolem Ostravy a celého Moravskoslezského kraje.

Technotrasa – stezka technických atraktivit Moravskoslezského kraje

Technotrasa – stezka technických atraktivit Moravskoslezského kraje

Technotrasa je virtuální neznačenou trasou spojující industriální atraktivity Moravskoslezského kraje, zahrnující nejen památky průmyslové revoluce, ale také vojenské nebo zemědělské objekty.

Multifunkční aula Gong v Dolních Vítkovicích

Multifunkční aula Gong v Dolních Vítkovicích

Unikátní Plynojem postavený Vítkovickými železárnami v roce 1924 se proměnil v multifukční centrum, které je možné využít jak pro vzdělávací, kulturní a společenské akce, tak i pro konferenční, kongresové účely a výstavnictví. Po vyhlášené soutěži získal název Gong.

Další aktuality

Národní den železnice hostí letos Bohumín

Zářijové oslavy svátku železničářů vyvrcholí letos v sobotu 23. září Národním dnem železnice, který se bude konat v Bohumíně. Program pro všechny fanoušky vlaků a světa na kolejích láká na prohlídku desítek kusů historické i moderní železniční techniky, nostalgické jízdy a na velkolepou světelnou show. Na doslech houkání lokomotiv bude ve stejný den slavit městská knihovna své stoleté výročí.
Moravskoslezský kraj | Zážitky

Konec léta pod Pradědem přinese Festival řízků

Víkend 16. až 17. září 2023 bude v Malé Morávce a v Karlově pod Pradědem opět ve znamení tradiční kulinářské akce Festival řízků. Do Festivalu řízků se tradičně zapojují místní restaurace, které nabídnou jak českou klasiku, tedy kuřecí nebo vepřový smažený řízek v trojobalu, tak řízky přírodní, nebo z netradičních mas. Akci můžete využít nejen pro potěchu chuťových pohárků, ale i pro výlety v jesenických lesích, na čerstvém vzduchu.
Moravskoslezský kraj | Gurmánská turistika

10 tipů na podzimní procházky ostravskou zelení

Objevte Ostravu jinak, než ji znáte – jako město šetrné k životnímu prostředí. Podle finské studie Bounce má totiž slezská metropole druhou nejnižší uhlíkovou stopou v Evropě! Studie se zabývala analýzou 28 evropských měst, aby tím zjistila, která z nich dělají maximum pro ochranu planety a Ostrava se „v uhlíkové stopě“ umístila na samé špičce evropských měst. Vychutnejte si procházku bez smogu a oxidu uhličitého třeba na haldě Ema, u Heřmanického rybníka anebo v Plesné.
Moravskoslezský kraj | Příroda

Běh z Kopřivnice do Rožnova připomene odkaz Emila Zátopka

Osobnost nejlepšího atleta 20. století, čtyřnásobného olympijského vítěze Emila Zátopka, si můžete připomenout účastí na 21. ročníku Memoriálu Emila Zátopka, který se koná v sobotu 16. září, a to jak v jeho rodišti – Kopřivnici, tak v Rožnově pod Radhoštěm, kde je pochován na čestném pohřebišti u kostela sv. Anny v areálu Valašského muzea v přírodě. Areál Dřevěného městečka bude tento den volně přístupný.
Moravskoslezský kraj | Letní sporty

Dny NATO opět oživí letiště Leoše Janáčka v Ostravě

O víkendu 16. a 17. září 2023 se na Letišti Leoše Janáčka Ostrava budou konat Dny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil Armády České republiky. Vstup na show je zdarma a návštěvníci se mohou těšit na ukázky nejmodernější techniky a vybavení naší i spojeneckých armád, policie, záchranářů, hasičů i představení jejich umění v atraktivních dynamických ukázkách. Významným tématem letošního ročníku bude modernizace, když se při svých premiérách představí nejmodernější stroje a vedle nich i starší technika, jež se naopak může účastnit naposled. Celkem na mošnovském letišti bude více než 90 letounů a na tisíc kusů pozemní techniky!
Moravskoslezský kraj | Zážitky

Botanické zajímavosti Zoo Ostrava – vůně Asie a krása japonského podzimu

Pokud se chystáte tento víkend do Zoologické zahrady a botanického parku Ostrava a máte v plánu navštívit i pěstební skleník v zázemí zoo, můžete aktuálně během komentované prohlídky zaznamenat velmi silnou a sladkou vůni. Pochází od malého keře ve skleníku tropů a subtropů. Lidé se často mylně domnívají, že se jedná o druh citrusu. Komentované prohlídky skleníků v Zoo Ostrava jsou zahrnuty v ceně vstupenky do zoo. Do tropů s průvodcem se můžete podívat každý víkend v 11:00 nebo ve 14:00 hod. Z důvodu omezené kapacity je nutná rezervace.
Moravskoslezský kraj | Příroda

Zažijte netopýří noc v ostravské Zoo

Již tradičně se na přelomu srpna a září koná na mnoha místech v řadě evropských zemích, včetně České republiky, akce pro širokou veřejnost věnovaná netopýrům, tzv. Evropská noc pro netopýry. Přijďte se seznámit s netopýry do Zoo Ostrava, ve středu 6. 9. 2023 se tam koná Mezinárodní noc pro netopýry.
Moravskoslezský kraj | Příroda

Zoo Ostrava se raduje z malého šimpanze, lze jej spatřit ve venkovním výběhu

Před dvěma týdny se v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava narodilo mládě šimpanze hornoguinejského. Jeho matkou je 16letá samice. Přestože se jedná o prvorodičku, o svého potomka se pečlivě stará. Kvůli zachování klidu novopečené matce při odchovu mláděte je pavilon otevřen v omezeném režimu. Přesto mohou mladou matku s mládětem trpěliví návštěvníci přes den zahlédnout ve venkovní expozici.
Moravskoslezský kraj | Příroda