Úvod > Aktuality > #světovéČesko a skalní město Adršpach: jako byste se ocitli ve filmu Avatar
#světovéČesko a skalní město Adršpach: jako byste se ocitli ve filmu Avatar
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Příroda

#světovéČesko a skalní město Adršpach: jako byste se ocitli ve filmu Avatar

  • Vydáno18. září 2021
Starosta a Starostová, Milenci, Homole cukru, Krakonošova lenoška, Sloní náměstí, Krakonošův zub nebo Čertův most: to je jen malý výběr skalních útvarů, které uvidíte v Adršpašských skalách. V lecčems připomínají místa, která inspirovala režiséra Jamese Camerona pro jeho velkofilm Avatar.
Dvě zátoky jako z pohádky: zatopená Pískovna v Adršpašském skalním městě a zátoka Ha Long na severovýchodě Vietnamu
Adršpach
Vietnam
Víte, že se stáří Adršpašského skalního města odhaduje až na 89 milionů let? Kdysi bylo na dně pravěkého moře, kromě vody tu ale svou práci odvedly i mráz, vítr a slunce. Společně daly pískovcovým skalám takovou podobu, v jaké je známe dnes.
 

Adršpašské skály a věčný obdivovatel Goethe

První turisté zamířili do skal až v 18. století. V roce 1790 se sem vypravil i německý básník Johann Wolfgang Goethe – a přestože mohl vidět jen několik skalních útvarů na okraji jinak zarostlého a nepřístupného skalního bludiště, místo ho okouzlilo. Jeho návštěvu připomíná busta u Velkého vodopádu.Krásu skalního města přinesla voda, ale nakonec mu pomohl oheň: v roce 1824 zachvátil skály požár, prales zmizel a lidé konečně mohli žasnout. O největší rozmach Adršpachu se zasloužil baron Ludvík Karel Nádherný, který panství koupil roku 1828. Nechal budovat silnice, zakládal ovocné sady a lesní školky, a právě díky němu také ve skalním městě vznikla síť dodnes používaných turistických stezek s řadou můstků, lávek, žebříků a schodišť.
 

Hrady, zámečky a plavby po skalním jezírku

Tehdejší turisté měli navíc postaráno i o zábavu: u Malého vodopádu hrály harfenistky, u sedminásobné ozvěny, která se odráží od stěny Křížového vrchu, se zase hrálo na lesní rohy a střílelo z moždíře. A pak tu samozřejmě byly i staré skalní hrady, opředené pověstmi: zříceniny hradu Adršpach na Starozámeckém vrchu a hradu Střmen v Teplických skalách. Za povšimnutí stojí také zámeček v Dolním Adršpachu s expozicí adršpašského horolezectví a půvabný zámeček Bischofstein; kousek za ním nad Černým jezírkem narazíte ještě na zříceninu hradu Skály. Letní prohlídky skalního města navíc zpestřují vyhlídkové plavby na pramici po horním skalním jezírku, v zatopené Pískovně u vchodu do skal se půjčují lodičky.
 

Jedno z nejoblíbenějších výletních míst v Česku

Nádherná příroda okouzlí každého, a tak se z Adršpašských skal, největšího a nejdivočejšího skalního města ve střední Evropě, postupně stalo jedno z nejnavštěvovanějších míst u nás. Nakonec do skal přijíždělo tolik turistů, že obec Adršpach musela začít jejich příval regulovat: na silnicích se objevily zákazy stání, vznikla parkoviště se závorami a vstupenky se začaly prodávat předem přes rezervační systém, který každou hodinu pustí do skal omezený počet nových návštěvníků.Zájem zůstává stejný jako dřív, ale situace, kdy auta návštěvníků zablokovala všechny příjezdové cesty, na vstup do skal bylo potřeba vystát dlouhé fronty a skalní město během jediného dne navštívilo téměř deset tisíc lidí, by se už neměly opakovat.
 

Novinky a výhody rezervačního systému

Online rezervační systém funguje podobně jako u dalších hojně navštěvovaných míst; používá jej brněnská vila Tugendhat, pražská Müllerova vila i Punkevní jeskyně, registrace předem je téměř nezbytná i pro vodáky, kteří chtějí splout sedmnáctikilometrový úsek Teplé Vltavy na Šumavě.S on-line vstupenkou na konkrétní datum a čas vás vyjde vstup levněji a s on-line parkovným máte jistotu, že pro vás je rezervované místo na parkovišti kousek od skalního města. Když si koupíte vstupenku například na osmou hodinu, do skal můžete vejít během hodinového intervalu od 8 do 9 hodin, čas vaší návštěvy ale není omezen; skalním městem se klidně můžete toulat celý den. Systém ale má i své mínusy, například když se na dobu vašeho výletu rýsuje špatná předpověď počasí: vstupenku je totiž možné stornovat nanejvýš týden předem.
 

Několik rad a tipů

Vstupenku si sice stejně jako dřív můžete koupit bez rezervace přímo u vstupu do Adršpašských skal, ale hrozí vám dlouhé čekání ve frontě a riziko, že vstupy na danou hodinu či dokonce den už budou vyprodané. Co s tím? Štěstí můžete jít trochu naproti volbou času výletu: méně rušno tu bývá ráno mezi osmou a devátou hodinou, a pak odpoledne kolem třetí. Skalní město je otevřené je každý den, v hlavní sezóně od dubna do října od 8 do 18 hodin, od listopadu do března od 8 do 16 hodin.Pokud přesto budete mít smůlu a do skal se nedostanete, je tu ještě jedna možnost: ačkoli Adršpašské a Teplické skály tvoří jediný komplex, mají samostatné vchody. Vstup z Teplic nad Metují zatím není propojený s rezervačním systémem, takže do Adršpachu se i po naplnění denní kapacity dostanete, musíte ale jít oklikou přes Teplické skály. Rozhodně ale o nic nepřijdete, i tam vás čekají úžasné zážitky.
 

Co se v Aršpašských skalách nesmí?

Protože obě skalní města jsou domovem mnoha vzácných a ohrožených živočichů a rostlin, a navíc se pod skalami podařilo objevit zatím největší pískovcový podzemní systém v Evropě, symbolicky pojmenovaný Poseidon, je od roku 1991 je součástí chráněné krajinné oblasti Broumovsko. Při návštěvě skalního města je proto třeba dodržovat řadu pravidel, při jejichž porušení hrozí pokuty. Tak například v horním i v dolním jezírku aneb Pískovně platí zákaz koupání. V celém skalním městě platí také zákaz kouření, vjezdu s kolem či létání s dronem, nesmí se chodit mimo vyznačené stezky, psi musí být na vodítku a samozřejmě se do skal nesmí nic vyrývat a malovat.


 

#světovéČesko a místa, která inspirovala film Avatar

  • Zátoka Ha Long / Halong Bay, zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO, se nachází na severovýchodě Vietnamu. Záliv se smaragdovou vodou a stovkami malých ostrůvků, porostlých deštnými pralesy, patří k nejkrásnějším místům na světě.
  • Na filmovou mapu se zátoka dostala díky filmu Indočína (1992), možná se tu natáčela i bondovka Zítřek nikdy neumírá (1997) s Piercem Brosnanem. Úřady tehdy zakázaly natáčet film ve Vietnamu, takže výroba se přesunula do Thajska. Podle zákulisních drbů se ale film skutečně natáčel v zálivu Halong. Bylo to tak nebo ne?
  • Vznášející se hory a ostrůvky z filmu Avatar (2009) inspirovalo kromě zátoky Ha Long i skalní město Zhangjiajie v čínské provincii Hunan. Dnes se jim dokonce přezdívá Avatarské hory.
Adršpašské vodopády

Adršpašské vodopády

Adršpašské vodopády na říčce Metuji jsou jednou z turistických atrakcí hojně navštěvovaných Adršpašských skal. Nejvyšším vodopádem je Velký vodopád, který padá do skalních soutěsek z výšky šestnácti metrů. Když znáte kouzelnou formuli a nahlas ji pod vodopádem zakřičíte, proud vody zesílí.

Naučná stezka Křížový vrch v Adršpachu

Naučná stezka Křížový vrch v Adršpachu

Pod Křížovým vrchem si můžete projít naučnou stezku, která je obohacena interaktivními prvky na informačních panelech. Jedná se o strmý kopec s několika skalními věžemi. Pojmenován je podle křížové cesty, která byla vytvořena v 17. století.

Zatopená pískovna v Adršpachu

Zatopená pískovna v Adršpachu

Pískovna Adršpach se nachází v národní přírodní rezervaci Adršpašsko-teplické skály. Nádherné jezírko s průzračně čistou vodou a bělostnými písečnými plážičkami vzniklo zatopením bývalého pískovcového lomu a dnes patří k nejkrásnějším skalním jezírkům v celé České republice.

Stellplatz Caravanparking Adršpach

Stellplatz Caravanparking Adršpach

Stellplatz Caravanparking Adršpach se nachází necelých 800 m od Adršpašsko-teplických skál. Stellplatz je určen výhradně pro návštěvníky skalních měst, kteří přijeli se svými obytnými vozy nebo karavany. Stanování je zde zakázáno.

Teplice nad Metují

Teplice nad Metují

Společně s Adršpachem jsou Teplice nad Metují místem, kde začínají výlety do Adršpašsko-teplických skal, největšího pískovcového skalního města ve střední Evropě. Pozornost si zaslouží i Supí skály a zámeček Bischofstein, který si oblíbil spisovatel Alois Jirásek.

Vyhlídkové jízdy na pramicích v Adršpachu

Vyhlídkové jízdy na pramicích v Adršpachu

Adršpach, to je nejen skalní město, ale i místo k odpočinku a zábavy. Projet se zde můžete po skalním jezírku na pramici, kde vás vtipným výkladem potěší místní převozník.

Adršpach

Adršpach

Mnohem větší pozornost než samotná obec Adršpach přitahuje známé skalní město, zříceniny hradu Adršpach, Křížový vrch a rozvaliny poutního kostela na Kopečku. Poblíž objevíte také prameny řeky Metuje, i když současný hlavní pramen leží ve skalním městě, stranou veřejně přístupných cest.

Skalní hrad Střmen v Teplicích nad Metují

Skalní hrad Střmen v Teplicích nad Metují

Skromné pozůstatky skalního hradu Střmen se nacházejí v Teplických skalách 2 km západně od Teplic nad Metují. Na vrcholu skalních věží je vybudována ohrazená vyhlídka na Teplické skalní město, Krkonoše s nejvyšším vrcholem Sněžkou a údolí Metuje.

Skalní město Adršpach – největší skalní město v České republice

Skalní město Adršpach – největší skalní město v České republice

Broumovský výběžek nabízí skvělé příležitosti k trávení aktivní dovolené. Adršpašsko-teplické skály jsou největším a nejdivočejším skalním městem Střední Evropy, které fascinuje turisty a vandrovníky už od 18. století.

Zřícenina skalního hradu Adršpach

Zřícenina skalního hradu Adršpach

Na severním okraji Adršpašsko-teplických skal na Starozámeckém vrchu (681 m) stojí zbytky skalního hradu Adršpach postaveného zřejmě v polovině 13. století. Po roce byl 1427 obsazen husity, kteří odtud rabovali Slezko. Roku 1447 hrad Slezané koupili a pobořili, takže už nikdy nebyl obnoven.

Zámek Adršpach – první horolezecké muzeum v ČR

Zámek Adršpach – první horolezecké muzeum v ČR

Barokní zámek Adršpach, který patří stejnojmenné obci nabízí – expozici skalního a vysokohorského lezení, lnářství, tkalcovství a historickou expozici.

Supí skály s vrcholem Čáp v Teplicích nad Metují

Supí skály s vrcholem Čáp v Teplicích nad Metují

Na jihovýchodním okraji Teplických skal se nachází, stranou od hlavních turistických tras, skalní oblast Bludiště se Supími skalami. Hřeben Supích skal je nejvyšší partií celé oblasti a jeho vrchol Čáp (786 m. n. m.) pak nejvyšší kótou celé oblasti Adršpašsko-Teplických skal.

Starozámecký vrch u Adršpachu

Starozámecký vrch u Adršpachu

Na Starozámeckém vrchu (681 m.n.m.), v západním cípu skal, stojí zřícenina hradu Adršpach. Z vyhlídky na skalním ostrohu se otevírá velkolepý výhled na skalní město. Na hradiště vedou dvě cesty – první je turistická cesta od Adršpachu, druhá zvaná Jezdecká je širší a obtáčí Starozámecký vrch zprava.

Další aktuality

21.5.
2022
Tvrz Dobrošov u Náchoda se po třech letech zvnovu otevřela

Tvrz Dobrošov u Náchoda se po třech letech zvnovu otevřela

Královéhradecký kraj | Památky
21.5.
2022
Krkonošskému národnímu parku je 59 let

Krkonošskému národnímu parku je 59 let

Královéhradecký kraj | Kultura
20.5.
2022
Když v ráji pršelo aneb jak si užít Český ráj v dešti

Když v ráji pršelo aneb jak si užít Český ráj v dešti

Královéhradecký kraj | Zážitky
18.5.
2022
Hradecké koupaliště Flošna zahajuje letní sezónu

Hradecké koupaliště Flošna zahajuje letní sezónu

Královéhradecký kraj | Letní sporty