Úvod > Aktuality > U Hradce Králové se bude opět bojovat
Památky

U Hradce Králové se bude opět bojovat

  • Vydáno1. července 2021
V letošním roce si připomínáme 155. výročí jedné z největších bitev 19. století. Vzpomínkové akce pořádá již více než 25 let Garda města Hradce Králové a za tu dobu se podařilo vytvořit projekt, který každoročně přiláká do Hradce Králové a okolí tisíce milovníků historie. Hlavní program probíhá od pátku 2. do soboty 3. července 2021. Vyvrcholením akcí bude velká sobotní bitevní ukázka s názvem "Korunní princ Albert Saský v bitvě u Hradce Králové 1866".
bitva 1866Letošní 155. výročí bitvy u Hradce Králové se uskuteční ve dnech 2. a 3. července 2021. V Muzeu války 1866 jsou připraveny křty několika tématických publikací, upravená expozice, program pro děti a pietní akt u Baterie mrtvých. Program bude vrcholit bitevní ukázkou "Korunní princ Albert Saský v bitvě u Hradce Králové 1866"

V Hradci Králové bude v pátek 2. 7. 2021 v rámci vzpomínkových akcí možné od 17:00 do 19:00 navštívit kapli sv. Klimenta, kde bude vystaven "zapomenutý obraz" Virginie Sauer-Csáky von Nordendorf. Jedná se o mimořádné zpřístupnění kaple veřejnosti za účasti vojáků v historických uniformách a vystoupení muzikantů 1. Garde Regiment zu Fuss. V 18:00 se bude konat slavnostní zvonění zvonu Augustin na Bílé věži.

válka 1866Vyvrcholení vzpomínkových akcí k 155. výročí bitvy 1866 na Chlumu bude probíhat v sobotu 3. července 2021 od 10:00 tradičně v areálu Muzea války na Chlumu. Návštěvníci mohou zhlédnout křest několika publikací, pochod historických jednotek bojištěm, účastnit se pietního aktu u Baterie mrtvých, užít si promenádní koncerty historických kapel, ale především by si neměli nechat ujít ve 14:00 bitevní scénu "Korunní princ Albert Saský v bitvě u Hradce Králové 1866" na motivy skutečných historických událostí z bitvy u Hradce Králové s účastí členů historických jednotek z Čech a zahraničí, živých koní, děl a povozů. Letos bude ukázka využita i k on-line přenosu a natáčení dokumentárního filmu.

válka 1866Rádi vás uvítají také v Muzeu války 1866, kde se nachází expozice zahrnující ukázky výzbroje a výstroje pruských a rakouských vojáků, mapy bojiště, používané střelivo a ukázky válečné strategie. Navštívit můžete i Areál bojiště bitvy 1866, který zahrnuje areál s více než 460 pomníky a symbolickými památníky na střet rakouské a pruské armády v rozhodující bitvě války roku 1866. Přístupná bude oblíbená 56 metrů vysoká vyhlídková věž, ze které je rozhled na celé bojiště. V 18:00 se bude konat zádušní mše za padlé z bitvy u Hradce Králové v kostele proměnění Páně v obci Chlum.
157. výročí bitvy u Hradce Králové – Königgrätz 1866

30.6.
3.7.
157. výročí bitvy u Hradce Králové – Königgrätz 1866

Severozápadně od Hradce Králové na vyvýšenině Chlum byla 3. července 1866 svedena prusko-rakouská bitva, která byla největší bitvou na českém území v historii. Každoročně ve výroční dny bitvy se v prostoru památkové zóny konají bitevní ukázky, pietní a vzpomínkové akce.

Muzeum války 1866 – muzeum prusko-rakouské války na Chlumu

Muzeum války 1866 – muzeum prusko-rakouské války na Chlumu

Památkový areál připomínající bitvu, ke které došlo 3. července 1866 na Chlumu a která byla největší a nejkrvavější bitvou prusko-rakouské války. Na bojišti se nachází více než 400 pomníků, památníků, křížů a individuálních i hromadných hrobů. Součástí areálu je i válečné muzeum.

Muzeum východních Čech v Hradci Králové

Muzeum východních Čech v Hradci Králové

Muzeum východních Čech v Hradci Králové sídlí na Eliščině nábřeží v monumentální budově postavené podle návrhu architekta Jana Kotěry v letech 1909-1912 a prohlášené v roce 1995 národní kulturní památkou. V roce 2019 se otevřelo po náročné rekonstrukci.

Areál bojiště bitvy 1866 u Hradce Králové

Areál bojiště bitvy 1866 u Hradce Králové

Severozápadně od Hradce Králové na vyvýšenině Chlum byla 3. července 1866 svedena prusko-rakouská bitva. Téměř ihned po skončení válečných událostí bylo zahájeno budování četných pomníků a památníků bitvy.

Vypravte se na výlet za příběhem bitvy u Hradce Králové

Vypravte se na výlet za příběhem bitvy u Hradce Králové

Místo jménem Alej mrtvých byste hledali spíš ve filmovém hororu než na současných mapách. Přesto existuje a patří k nepochmurnějším místům, která můžete v Česku vidět. Nazývá se tak cesta, která vede lesem Svíb – lesem, který se smutně proslavil 3. července 1866 při bitvě u Hradce Králové.

Alej mrtvých v lese Svíb

Alej mrtvých v lese Svíb

Les Svíb se stal 3. července 1866 místem těch nejkrvavějších bojů bitvy u Hradce Králové v Prusko-Rakouské vílce. Tomu také odpovídá počet válečných hrobů a pomníků v této lokalitě – je zde více než 120 prostých křížů a typových pyramid i monumentálních památníků.

Další aktuality

V Krkonošském národním parku se dočasně uzavírají některé cesty

Správa Krkonošského národního parku již třetím rokem v návaznosti na vyhlášení osmi klidových území a s tím souvisejícím vyhrazením cest a tras v těchto územích dočasně uzavírá v termínu od 15. března do 31. května 2023 některé cesty nebo jejich úseky z důvodu ochrany proti rušení citlivých druhů živočichů. V terénu jsou uvedené úseky zřetelně označeny cedulí s doprovodným textem „Zákaz vstupu z důvodu ochrany přírody od 15. 3. do 31. 5."
Královéhradecký kraj | Příroda

Dětská hřiště v lesích a parcích: volně dostupná i placená

Možná jste už zjistili, že k nejlepší zábavě vašim dětem a vnoučatům stačí docela obyčejné hřiště v parku nebo v lese. Právě na ně jsme se tentokrát na portálu Kudy z nudy zaměřili a možná vám dokážeme nabídnout i pár míst, která třeba ještě neznáte.
Královéhradecký kraj | Zážitky

V Malé Úpě budou v sobotu dovádět Krakonošovi lyžníci

Krakonošovi lyžníci v sobotu 18. března ovládnou Malou Úpu, kde se budou konat závody na historických lyžích a saních, závod ve skoku ladném a soutěž o nejlepší historický kostým – nejkrásnějšího lyžníka nebo lyžnici. Na setkání nadšenců z celých Krkonoš a okolí prostě nemůžete chybět.
Královéhradecký kraj | Zimní sporty

Letní sezona v Krkonoších: 10 tipů pro jízdu na kole i koloběžce

Letní sezóna v Krkonoších nemusí být jen o výšlapech na nejvyšší body tohoto pohoří. Pobyt na horách si lze osvěžit jízdou na kole nebo koloběžce. Pravda, do vrcholových partií Krkonoš se na kole nedostanete, ale proč se neprojet mimo hlavní turistické stezky? Milovníky downhillu určitě potěší tipy na nejlepší bikeparky Krkonoš.
Královéhradecký kraj | Letní sporty

30 let agentury CzechTourism: turistické milníky Královéhradeckého kraje

Jaké proměny zažil Královéhradecký kraj během posledních třiceti let? Znovu anebo vůbec poprvé jsme se mohli podívat například do tvrze Dobrošov, do lvího safari ve Dvoře Králové, na Stezku korunami stromů v Krkonoších či rozhlednu na Velké Deštné. Poutní kostel v Neratově zakryla legendární skleněná střecha, v Krňovicích se otevřel skanzen a ve Všestarech pravěký archeopark. Pojďte se s portálem Kudy z nudy a agenturou CzechTourism projít Královéhradeckým krajem rok za rokem!
Královéhradecký kraj | Zážitky

Světový unikát v královédvorském Safari parku: narodilo se třetí mládě nosorožce za rok!

Po cílené odmlce nastal v Safari Parku Dvůr Králové nevídaný boom v chovu nosorožců dvourohých východních. Za jediný rok se tu narodilo třetí mládě. To nemá ve světě obdoby a dvorská mláďata znamenají padesát procent všech mláďat narozených v zoologických zahradách v daném období. Návštěvníci budou mít po pěti letech poprvé šanci pozorovat mládě tohoto kriticky ohroženého druhu.
Královéhradecký kraj | Příroda

Návrat vyhubené šelmy: Vlk je v Krkonoších už zase doma

Krkonoše už jsou opět domovem vlka obecného. Ve své době byl po medvědovi druhou největší šelmou, která zde žila. Byl vyhuben v první polovině 19. století, ale od roku 2018 se sem začal vracet. Nejprve se jednalo o výjimečná pozorování. Jejich počet ale během posledních let značně stoupl a dnes již lze s jistotou říci, že vlk se v Krkonoších opět usadil. Na české straně hor se vlci vyskytují od Harrachova až po Žacléř, jednu ze smeček dlouhodobě sledují polští zoologové v polské části Krkonošského národního parku.
Královéhradecký kraj | Příroda

V zámeckém parku v Kostelci nad Orlicí začínají kvést tisíce bledulí a sněženek

Jaro je konečně tady! Ohlašují jej mimo jiné bledule jarní, které v tyto dny vykvétají v zámeckém parku v Kostelci nad Orlicí. Drobní poslové jara se v zahradě vyskytují zhruba na jednom hektaru její rozlohy. Pokud pro ně bude počasí příznivé a příliš rychle se neoteplí, vydrží bledule v zahradě ještě asi měsíc. Kdo by si chtěl prohlédnout nakvetlé bledule, bude mít šanci zhruba za dva týdny, kdy budou nejvíc při síle.
Královéhradecký kraj | Příroda