Úvod > Aktuality > U Hradce Králové se bude opět bojovat

U Hradce Králové se bude opět bojovat

Vydáno 24. června 2019 Památky
V letošním roce si připomínáme 153. výročí jedné z největších bitev 19. století. Vzpomínkové akce pořádá již více než 25 let Garda města Hradce Králové a za tu dobu se podařilo vytvořit projekt, který každoročně přiláká do Hradce Králové a okolí tisíce milovníků historie z celého světa. Hlavní program probíhá od pátku 28. června do soboty 29. červena 2019. Vyvrcholením akcí bude velká sobotní bitevní ukázka s názvem "Poslední útok".
Bitva v Hradci KrálovéNa letošní 153. výročí bitvy u Hradce Králové potvrdilo účast více než čtyři sta členů historických jednotek z Čech a zahraničí, čtyřicet koní, dvacet historických kanónů, povozy, atd. Na bojišti bude k vidění i život v historickém polním ležení.

V Hradci Králové bude v pátek 28. 6. 2019 v rámci vzpomínkových akcí možné navštívit interaktivní program pro celou rodinu s názvem "Dostaveníčko s rokem 1866", který se bude konat na Eliščině nábřeží od 15 hodin. Návštěvníci se mohou těšit na pásmo historické muziky, ukázky dobového odívání, uniforem, výzbroje, ale i na jezdecké umění husarů, hulánů a kyrysníků v podání kaskadérů na koních. Během podvečera bude také k vidění bojová ukázka "Prušáci u hradecké pevnosti v roce 1866", střelba z historických kanónů a otevřena bude i dobová vojenská krčma s pochutinami. V případě pěkného počasí budou k dispozici projížďky parníčkem a loďkách. V 18:00 se bude konat slavnostní zvonění zvonu Augustin na Bílé věži.

Bitva u HradceVyvrcholení vzpomínkových akcí k 153. výročí bitvy 1866 na Chlumu bude probíhat v sobotu 29. června 2018 od 10:30 tradičně v areálu Památníku bitvy u Chlumu. Návštěvníci mohou zhlédnout pochod historických jednotek bojištěm, účastnit se pietního aktu u Baterie mrtvých, užít si promenádní koncerty historických kapel, ale především by si neměli nechat ujít bitevní scénu "Poslední útok" na motivy skutečných historických událostí z bitvy u Hradce Králové s účastí více než 400 členů historických jednotek z Čech a zahraničí, 40 koní, dvaceti děli a povozy.

Na bojišti bude k vidění i život v historickém polním ležení. Rádi vás uvítají také v Muzeu války 1866, kde se nachází expozice zahrnující ukázky výzbroje a výstroje pruských a rakouských vojáků, mapy bojiště, používané střelivo a ukázky válečné strategie. Navštívit můžete i Areál bojiště bitvy 1866, který zahrnuje areál s více než 460 pomníky a symbolickými památníky na střet rakouské a pruské armády v rozhodující bitvě války roku 1866. Přístupná bude oblíbená 56 metrů vysoká vyhlídková věž, ze které je rozhled na celé bojiště.
154. výročí bitvy u Hradce Králové - Königgrätz 1866

154. výročí bitvy u Hradce Králové - Königgrätz 1866

Severozápadně od Hradce Králové na vyvýšenině Chlum byla 3. července 1866 svedena prusko-rakouská bitva, která byla největší bitvou na českém území v historii. Každoročně ve výroční dny bitvy se v prostoru památkové zóny konají bitevní ukázky, pietní a vzpomínkové akce.

Památník bitvy u Chlumu

Památník bitvy u Chlumu

Severozápadně od Hradce Králové na vyvýšenině Chlum byla 3. července 1866 svedena prusko-rakouská bitva. Téměř ihned po skončení válečných událostí bylo zahájeno budování četných pomníků a památníků bitvy.

Muzeum války 1866: muzeum prusko-rakouské války na Chlumu

Muzeum války 1866: muzeum prusko-rakouské války na Chlumu

Památkový areál připomínající bitvu, ke které došlo 3. července 1866 na Chlumu a která byla největší a nejkrvavější bitvou prusko-rakouské války. Na bojišti se nachází více než 400 pomníků, památníků, křížů a individuálních i hromadných hrobů. Součástí areálu je i válečné muzeum a rozhledna.

Muzeum východních Čech v Hradci Králové

Muzeum východních Čech v Hradci Králové

Muzeum východních Čech v Hradci Králové sídlí na Eliščině nábřeží v monumentální budově postavené podle návrhu architekta Jana Kotěry v letech 1909 - 1912 a prohlášené v roce 1995 národní kulturní památkou. V roce 2019 se otevřelo po náročné rekonstrukci.