Úvod > Aktuality > V Babičině údolí se chystají Mlynářské slavnosti

V Babičině údolí se chystají Mlynářské slavnosti

Vydáno 4. července 2019 Kultura
Plno veselí v Rudrově mlýně s bodrým Panem otcem a letní folklorní tradice v podní dětského souboru Barunka z České Skalice můžete zažít v Babiččiné údolí v Ratibořicích, kde se jako každý rok konají oblíbené Mlynářské slavnosti. Zúčastnit se jich můžete o tomto víkendu, konají se od 5. do 7. 7. 2019.

Mlynářské slavnostiPosezení na mlejně a správa Státního zámku Ratibořice vás zvou do údolí. V pátek 5. 7. zde vystoupí od 14 hodin písničkář Miroslav Paleček Prahy. V sobotu 6. 7. bude od 14 hodin hrát Pepa Štross a syn z Klášterce nad Ohří a v neděli 7. 7. slavnosti zakončí vystoupení skupiny Tomy z Opočna od 12 hodin.

Po celou dobu bude připraveno stylové občerstvení: chleba se sádlem a cibulí, s tvarohem a podmáslím, bramborové placky se škvarkami, poplamenice, škvarkové placky, zelné plněné kapsy, koláče, buchty a bílé kafe. K tomu si můžete dát tradiční pečené klobásy, párečky a vepřovou kýtu. Prostě vše, co se ve mlejně vysmejčí.

Mlynářské slavnosti se konají na dvoře Rudrova mlýna v Babiččině údolí od 9 do 16 hodin a vstupenky se prodávají před Rudrovým mlýnem. Vstupné je 30 korun a dostanete za něj koláč přede mlejnem.

Babiččino údolí v Ratibořicích - na skok do románu Boženy Němcové

Babiččino údolí v Ratibořicích - na skok do románu Boženy Němcové

Babiččino údolí patří mezi nejznámější výletní místa Východních Čech. Právě sem umístila Božena Němcová děj svého románu Babička. Tady někde chodily skutečné předobrazy babičky, vévodkyně Zaháňské, Barunky a jejích sourozenců, psů Sultána a Tyrla i bláznivé Viktorky.

Rudrův mlýn a Vodní mandl v Babiččině údolí

Rudrův mlýn a Vodní mandl v Babiččině údolí

Přibližně uprostřed cesty mezi Ratibořickým zámkem a Starým Bělidlem se nalézají dvě stavení, která jsou neodmyslitelně spjata s nejznámějším dílem Boženy Němcové - Rudrův mlýn a Vodní mandl.

Zámek Ratibořice v Babiččině údolí

Zámek Ratibořice v Babiččině údolí

Seznámit se s dobou Petra Birona, vévody Kuronského, a jeho dcery Kateřiny Vilemíny, vévodkyně Zaháňské, nejznámější postavy spojené s historií zámku v Ratibořicích, je možné nejen při prohlídce samotného zámku, ale především při návštěvě některé z akcí konaných v areálu zámku a v Babiččině údolí.

Staré bělidlo – vzpomínky na Babičku

Staré bělidlo – vzpomínky na Babičku

Staré bělidlo je romantická dřevěná roubená chalupa krytá šindelem, která leží nedaleko Ratibořického zámku v Ratibořickém údolí. Božena Němcová právě na Staré bělidlo umístila hlavní děj knihy Babička.

Pohádkový kuželník v Ratibořicích s expozicí Báchorky a pohádky Boženy Němcové

Pohádkový kuželník v Ratibořicích s expozicí Báchorky a pohádky Boženy Němcové

Chcete strávit čas s dětmi a zároveň se pobavit i poučit? Navštivte Pohádkový kuželník v Babiččině údolí, kde je instalována interaktivní výstava pro všechny generace s názvem Báchorky a pohádky spisovatelky Boženy Němcové.

Viktorčin splav v Ratibořicích

Viktorčin splav v Ratibořicích

Viktorčin splav je romantickým zákoutím, které se nachází přímo za Starým bělidlem. Místo připomíná dobovou atmosféru z doby dětství Boženy Němcové. Právě zde měla šílená Viktorka hodit své děťátko do řeky Úpy.