Úvod > Aktuality > #světovéČesko a katedrála sv. Václava: novogotická dominanta Olomouce
Památky

#světovéČesko a katedrála sv. Václava: novogotická dominanta Olomouce

  • Vydáno1. března 2021
Kdo se chce podívat na Olomouc z výšky, musí vyjet k bazilice na Svatý Kopeček anebo vyšplhat na radniční věž. Panorama města odtud uvidíte v celé kráse, a to od historického centra s barokním sloupem Nejsvětější Trojice, zapsaným mezi památkami UNESCO, až po katedrálu sv. Václava.

Impozantní novogotická průčelí, rozetová okna, obří varhany

Dominanta Olomouce katedrála sv. Václava a dominanta Páté avenue v New Yorku, USA, katedrála sv. Patrika.
Olomouc
New York
Pro panorama Olomouce je důležité impozantní dvouvěžové průčelí katedrály sv. Václava, milovníci rekordů a kuriozit by si ale měli všimnout hlavně třetí, jižní věže: s výškou 100,65 metrů je nejvyšší kostelní věží na Moravě a druhou nejvyšší u nás. Na rozdíl od pětasedmdesát metrů vysoké radniční věže anebo věže kostela sv. Mořice se ale z věže katedrály na město nepodíváte, úzké točité schody vinoucí se jejím středem nejsou vhodné pro běžné prohlídky a jiná cesta nahoru nevede.
 

Katedrála sv. Václava a její proměny

Důležitým časovým mezníkem byl pro katedrálu sv. Václava rok 1063, kdy kníže Vratislav zřídil u kostela sv. Petra na Předhradí olomoucké biskupství. Stavbu chrámu zahájil v letech 1104–1107 olomoucký údělný kníže Svatopluk z vedlejší větve přemyslovského rodu, a to na východním návrší olomouckého kopce v sousedství přemyslovského hradu. Nedokončený chrám zasvěcený sv. Václavovi, patronovi české země, byl vysvěcen v červnu 1131.

Původně románská trojlodní bazilika během staletí procházela četnými úpravami a přestavbami; její proměny můžete vidět na obrazech, rytinách a historických fotografiích v různých olomouckých muzeích.

Dnešní podoba katedrály vychází z projektu Gustava Meretty z let 1883–1892, který dal stylově roztříštěné stavbě jednotnou novogotickou tvář. Vzniklo nejenom nové západní průčelí se dvěma věžemi (68 m) a třemi vstupními portály, ale také již zmíněná jižní věž. V jejím přízemí se nachází kaple sv. Jana Křtitele s náhrobky arcibiskupů, nad ní pak arcibiskupská oratoř. Katedrálu doplnila severní kaple sv. Cyrila a Metoděje, zvaná též chórová, změny se dotkly také interiérů: barokní oltáře vystřídaly novogotické, byly pořízeny též novogotické vitráže a hlavní oltář ozdobily mramorové sochy z 15. století, pocházející z římské baziliky Santa Maria Maggiore.
 

Prohlídky katedrály aneb od krypty až k varhanám

Do věží se sice nepodíváte, ale hlavní loď katedrály je po celý rok přístupná zdarma. Během turistické sezóny je navíc přítomen průvodce, který vás rád seznámí s historií katedrály a odpoví i na dotazy. Předem je také možné domluvit zhruba půlhodinovou komentovanou prohlídku, při níž si prohlédnete také trojlodní kryptu a mauzoleum olomouckých biskupů. V letní sezoně je průvodcovská služba zdarma.

Katedrála nabízí také velký prohlídkový okruh s průvodcem; začíná před katedrálou na Václavském náměstí a zahrnuje i prohlídku malého kostela sv. Anny, kde zpravidla probíhala volba olomouckých biskupů a později arcibiskupů. V samotné katedrále se projdete hlavní lodí s barokní kaplí Panny Marie Loretánské a renesančně-barokní kaplí sv. Stanislava; ta je vyhrazena modlitbám a během prohlídky lze do ní pouze nahlédnout zvenčí.

Na novogotickém oltáři při jednom z pilířů trojlodí je umístěn relikviář s ostatky sv. Jana Sarkandra, svatořečeného papežem Janem Pavlem II. v roce 1995. Podíváte se také do monumentálního ranně barokního presbytáře, odkud se slouží bohoslužby a nebývá volně přístupný; ten nechal v letech 1616–1618 vystavět kardinál František Dietrichštejn. Přístupné jsou rovněž boční novogotické kaple sv. Jana Křtitele a chórové kaple sv. Cyrila a Metoděje.

Speciální prohlídky zavedou zájemce také k varhanám s 3 120 píšťalami, které v roce 1886 v chóru nad hlavním vstupem postavila firma Rieger z Krnova. V roce 1977 stejná firma instalovala také menší varhany (1 695 píšťal) v presbytáři.
 

Nejhezčí výhledy na Olomouc



Okolí Olomouce a při hezkém počasí i vrcholky JeseníkůPradědem, Hostýnské vrchy a Chřiby: to všechno bývá vidět nejenom z radniční věže anebo věže kostela sv. Mořice, ale také z věže ve vojenské nemocnici na Klášterním Hradisku. Údajně největší barokní komplex střední Evropy je otevřený během turistické sezony každý čtvrtek odpoledne a první sobotu v měsíci. Věž měří přes třiasedmdesát metrů, k vyhlídce ve výšce šedesáti metrů je nutné vyšlapat 192 schodů.

Rozhledna se v Olomouci a nejbližším okolí města nachází jen jedna, a to v zoologické zahradě na Svatém Kopečku. Věž s trojúhelníkovitým půdorysem postavená už v 70. letech minulého století je 27 metrů vysoká a podobně jako zoo otevřená celoročně a denně.

Pro rodiny s dětmi, které si chtějí zkrátit čekání na vlak, je skvělým tipem 71 metrů vysoká budova Regionálního centra zvaná RCO, postavená v roce 2003. Stojí totiž hned u Hlavního nádraží a z vyhlídky v 18. patře se otvírá pohled nejenom na město, ale hlavně na vlaky a běžný nádražní provoz, tramvaje, autobusy a auta. Až na vyhlídku dojedete výtahem, stěny jsou kompletně prosklené – schválně jestli budete mít odvahu dojít až na kraj?
 

Co možná nevíte o katedrálách?

  • Katedrála (z lat. cathedra) či katedrální kostel je označení pro hlavní kostel diecéze, sídelní kostel biskupa. Uvedené označení užívá katolická církev, ale i církve anglikánské a některé protestantské. Pokud má biskup sídelní kostely dva, druhý z nich je označován jako konkatedrála. Ta je v České republice pouze v Opavě, diecézi ostravsko-opavské, a to konkatedrála Nanebevzetí Panny Marie .
  • Architektura užívá pojem katedrála pro konkrétní typ gotického kostela. Označuje nejenom kostel biskupský, ale i klášterní kostel některých mnišských řádů, zejména benediktinů či cisterciáků.
  • Pro důstojný protějšek olomoucké katedrály se seriál #světovéČesko vypravil do USA, a to do New Yorku na Pátou avenue. Také katedrála sv. Patrika byla v době svého dokončení skutečnou dominantou města, viditelnou z dálky. Pak přišla éra mrakodrapů, a tak ačkoli je dodnes největší katolickou katedrálou v Severní Americe a její věže jsou přes sto metrů vysoké, mezi okolními výškovými stavbami působí bíle zářící stavba velmi křehkým dojmem.
  • Základní kámen novogotické katedrály byl položen v roce 1858, dokončena byla o 21 let později. Architekt James Renwick je stavěl podle vzoru evropských středověkých katedrál, inspiroval se zejména katedrálou v Kolíně nad Rýnem.
  • Cena stavby vyšplhala na téměř dva miliony dolarů.
  • Katedrála je 101 metrů dlouhá a 53 metrů široká, rozetové okno nad hlavním vchodem má průměr osm metrů, přímo pod ním pak stojí varhany s bezmála osmi tisíci píšťalami.
  • Ohromující interiér je lákavým místem pro svatební obřady: v roce 1920 se tu ženil například známý americký spisovatel a autor Velkého Gatsbyho, F. S. Fitzgerald.
  • Hlavní oltář navrhl L. C. Tiffany, syn zakladatele sítě luxusních klenotnictví Tiffany & Co. Nedaleko katedrály najdete newyorskou pobočku, známou z filmu Snídaně u Tiffanyho s Audrey Hepburnovou.
Muzeum umění Olomouc – tisíc let výtvarné kultury

Muzeum umění Olomouc – tisíc let výtvarné kultury

Dvě muzea a tisíc let výtvarné kultury za jednu vstupenku s rozdílným programem: Arcidiecézní muzeum Olomouc – umění 12. až 18. století a národní kulturní památka Přemyslovský hrad včetně románského biskupského paláce Jindřicha Zdíka, Muzeum moderního umění – výstavy současného umění.

Olomoucký hrad

Olomoucký hrad

Olomoucký hrad je národní kulturní památka, jeden z nejvýznamnějších hradních areálů v Česku. Architektura románského biskupského paláce s bohatou ornamentální výzdobou připomínající plastickou krajku nemá v Českých zemích 12. století obdobu.

Katedrála sv. Václava v Olomouci – nejvyšší novogotická věž v České republice

Katedrála sv. Václava v Olomouci – nejvyšší novogotická věž v České republice

Katedrála sv. Václava je dominantou města Olomouce a to především svojí hlavní věží, jejíž výška je 102 m. Stavbu katedrály zahájil olomoucký údělný kníže Svatopluk v letech 1104 – 1107, gotické pilíře pocházejí ze 13. století. Novogotickou podobu získala katedrála na konci 19. století.

Arcibiskupský palác Olomouc

Arcibiskupský palác Olomouc

Oficiální sídlo olomouckých biskupů a arcibiskupů, místo, kudy kráčely dějiny, i budova, která hostila mnoho významných osobností – to vše je Arcibiskupský palác v Olomouci, významný příklad barokní palácové architektury na Moravě.

Poeziomat v Olomouci

Poeziomat v Olomouci

Poeziomat v Olomouci od jara 2024 opět funguje. Starý kus, který dosloužil, nahradil nový. Ten již není napojen na elektřinu a člověk mu ji dodá otáčením kliky.

Vlastivědné muzeum v Olomouci – interaktivní a zábavné

Vlastivědné muzeum v Olomouci – interaktivní a zábavné

Pokud si rádi hrajete, zkoumáte a objevujete, vypravte se do Vlastivědného muzea v Olomouci. Historická a přírodovědná expozice čítají přes dva a půl tisíce exponátů. Od května 2013 lze navštívit novou expozici Příběh kamene. Dále u nás můžete potkat i hanáckého obra Drásala...

Katedrála sv. Václava v Olomouci

Katedrála sv. Václava v Olomouci

Katedrála sv. Václava je dominantou města Olomouce a to především svojí hlavní věží, jejíž výška je 102 m. Věž katedrály je zároveň nejvyšší novogotickou věží v České republice.

Kostel sv. Mořice v Olomouci

Kostel sv. Mořice v Olomouci

Kostel svatého Mořice je pozdně gotický trojlodní kostel s křížovou klenbou. Kostel má dvě nesymetrické hranolové věže a největší varhany na Moravě, pocházející z roku 1745. Nově zrekonstruovaný kostel sv. Mořice otevřel v roce 2021 vyhlídkovou věž.

Mauzoleum slavných biskupů v Olomouci

Mauzoleum slavných biskupů v Olomouci

V katedrále svatého Václava v Olomouci můžete navštívit po rekonstrukci zpřístupněné mauzoleum slavných biskupů. Opravou prošly kromě hrobky a sarkofágů také fresky, nábytek a sochy. Na jeho vznik a další opravy získala římskokatolická farnost peníze z norských fondů.

Jižní věž katedrály sv. Václava v Olomouci – nejvyšší kostelní věž Moravy

Jižní věž katedrály sv. Václava v Olomouci – nejvyšší kostelní věž Moravy

Jižní věž katedrály sv. Václava v Olomouci je se svými 100,65 metry nejvyšší kostelní věží na Moravě a současně druhou nejvyšší církevní věží v České republice. Zároveň ukrývá druhý největší zvon v Česku. Zajímavostí jsou také dómské varhany, které patří k nejlepším romantickým nástrojům v ČR.

Další aktuality

Hrad Helfštýn o víkendu zahajuje novou sezónu

Hrad Helfštýn sice otevřel své brány prvním letošním návštěvníkům již v březnu, ale na poslední dubnový víkend chystá slavnostní zahájení nové letní sezóny. Příchozí se mohou těšit na rozmanitý doprovodný program. Bude zahrnovat otevření sezónní výstavy Pavla Tasovského, noční prohlídky z oblíbeného cyklu Palác žije, ohňovou show a nebudou chybět ani veteráni – vozidla vyrobená do roku 1945.
Olomoucký kraj | Památky

Česko ve filmu: Kladivo na čarodějnice, nejtemnější film režiséra Otakara Vávry

Jedním z nejznámějších filmů režiséra Otakara Vávry je Kladivo na čarodějnice z roku 1969, dramatická rekonstrukce průběhu čarodějnických procesů ve Velkých Losinách koncem 17. století podle románu Václava Kaplického. Film byl alegorií na politické procesy padesátých let a až do sametové revoluce 1989 se nesměl veřejně promítat.
Olomoucký kraj | Zážitky

Tradiční jarní výstava Flora Olomouc 2024 láká do Galaxie květin i na starobylé bonsaje

Vesmír a tisíce květin v jedinečných floristických aranžmá. Tyto dva světy v sobě spojí hlavní expozice na letošní jarní výstavě Flora Olomouc. S podtitulem Galaxie květin se koná od čtvrtku 25. do neděle 28. dubna 2024 na Výstavišti Flora Olomouc. Kromě ní jsou letos součástí oblíbené výstavy i velké Zahradnické trhy, výstava vzácných bonsají a suiseki, expozici Českého zahrádkářského svazu či výstava obrazů doplněných o květinová aranžmá.
Olomoucký kraj | Příroda

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Olomouckém kraji

Patříte k milovníkům volného pohybu v přírodě, ke kterému patří i kempování? Naplánujte si dovolenou v těch nejlepších kempech Olomouckého kraje – na střední Moravě a v Jeseníkách. Přinášíme vám tipy na ubytování v Hrubém Jeseníku, rovinách Hané či v Litovelském Pomoraví. Letošní léto v kempu bude nezapomenutelné!
Olomoucký kraj | Ubytování

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Olomoucký kraj

Olomoucký kraj je plný turistických atraktivit, ale přitom patří k dosud neobjeveným oblastem naší země. Nezklame milovníky historie a přírody, podobně jako fanoušky technických zajímavostí. Prohlédněte si nadhlednu Háječek u obce Svébohov, expozici čarodějnických procesů v Jeseníku, historickou zlatorudnou štolu ve Zlatých Horách, bunkr Přáslavice, Arboretum v Bílé Lhotě, zámek Plumlov anebo Muzeum silnic ve Vikýřovicích.
Olomoucký kraj | Kultura

Pivovar Holba slaví 150 let, modernizoval návštěvnické centrum i muzeum

Pivovar Holba známý z kultovního českého filmu Postřižiny, natočeného podle románu Bohumila Hrabala, letos slaví 150. narozeniny. A svým návštěvníkům nadělil pěkný dárek v podobě přestavby návštěvnického centra a nové expozice v Pivovarském muzeum.
Olomoucký kraj | Gurmánská turistika

Olomoucké tvarůžky: vše co o nich chcete vědět (a bojíte se přivonět či zeptat)

Olomoucké tvarůžky: slyšel o nich každý, ale zdaleka ne každý je ochutnal. Jedinečnou možnost máte právě teď, protože pochoutka se specifickou chutí a vůní hraje hlavní roli na Olomouckém tvarůžkovém festivalu. Na Horním a Dolním náměstí v Olomouci se koná o víkendu 13. a 14. dubna 2024. Oba dny doprovodí festival hudební hvězdy. Na pódiu Horního náměstí se vystřídají Petr Bende, Rock & Roll Band Marcela Woodmana a olomoucká formace Tak co? A chybět nebude ani tradiční vystoupení folklorních souborů. Dolní náměstí bude patřit nejen koncertům, ale také nejmenším návštěvníkům. Chystají divadelní představení, koncert základních uměleckých škol, klauniáda či fireshow. Pro děti budou nově připravené i dílny Vlastivědného muzea Olomouc.
Olomoucký kraj | Gurmánská turistika

Osvěžte se v termálním koupališti ve Velkých Losinách

Nevíte, kde si užít celodenní výlet? Máme pro vás tip – zajeďte do Velkých Losin, kde se nachází mimo jiné Termální park i s venkovní částí. Nabízí čtyři venkovní bazény a vevnitř naleznete dalších pět. Jako jediný u nás má bazény napuštěné přírodní termální vodou. Jedná se o léčivou termální sirnou vodu, která příznivě působí na pohybové, nervové, respirační, kožní a oběhové nemoci.
Olomoucký kraj | Lázně a wellness