Úvod > Co chcete dělat? > Přírodní rezervace Kamenný vrch u Kurdějova
Příroda

Přírodní rezervace Kamenný vrch u Kurdějova

Přírodní rezervace Kamenný vrch se nachází nedaleko Hustopečí, na východní stráni kopce u obce Kurdějov. Tolik žlutých květů hlaváčku jarního, jako tady, najdete na jaře asi jen málokde. Ve střední části, kde je výskyt největší, pokrývají svah tisíce žlutých květů.
Opuštěná pastvina s teplomilnou květenou, v nadmořské výšce od 300 do 340 m, je situována severozápadně od obce Kurdějov. Kamenný vrch představuje území s rozlohou bezmála 104 hektarů, která byla vyhlášena v roce 1956 přírodní rezervací. Vyskytují se zde mnohé chráněné druhy rostlin. Mezi žlutými hlaváčky objevíte také četné fialové květy konikleců velkokvětých, které se ale úplně ztrácejí v záplavě žlutých květů. Dále se zde vyskytuje čilimník bílý nebo kosatec různobarvý.

Hlaváčky i koniklece v této lokalitě kvetou téměř současně s mandloňovými sady, takže návštěvu obou lokalit lze velmi dobře spojit v jeden výlet.

Kamenný vrch je přístupný po červeně značené trustické cestě, která vede z Hustopečí na Diváky a do Klobouk. Na rozcestí Pod Kamenným vrchem pak začíná zelená značka, která vede do Kurdějova k opevněnému gotickému kostelu, přes hřeben Předního vrchu do Boleradic a dále pak na rozhlednu na vrchu Nedánov. Přes vrchol (směrem k Zadnímu a Přednímu rybníku) prochází i okružní Mandloňová Naučná stezka z Hustopečí.

Ubytování a restaurace v okolí

Vinařství Gurdau v Kurdějově

Vinařství Gurdau v Kurdějově

Kurdějov, Jihomoravský kraj
Vinařství Starý vrch

Vinařství Starý vrch

Hustopeče, Jihomoravský kraj
Hotel Rustikal v Hustopečích

Hotel Rustikal v Hustopečích

Hustopeče, Jihomoravský kraj
Restaurace Amande

Restaurace Amande

Hustopeče, Jihomoravský kraj