!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Mandloňové arboretum v Hustopečích
Příroda

Mandloňové arboretum v Hustopečích

Mandloňové arboretum vzniká u turistické cesty "Mandloňovou stezkou na rozhlednu" v lokalitě Hustopečský starý vrch, kde se nachází i původní mandloňové sady. Arboretum vzniká díky nadšencům z Hustopečské mandlárny jako unikátní genofond mandloní ve střední Evropě.
Mandloňové arboretum bylo založeno v březnu 2021 na Den mandloní (27. 3.). Nejdříve byly vysázeny mandloně odrůdy Zora (právě ty jsou typické pro Hustopeče). Později přibyly stromky odrůdy Husle, unikát mezi mandloněmi, protože je vypěstovaná přímo pro Hustopeče. Postupně tak vzniklo unikátní arboretum nejrůznějších odrůd mandloní z různých míst Evropy. Ovšem nechybí ani okrasná mandloň trojlaločná, původem z daleké Číny. Nejnáchylnější mandloně pocházejí z Chorvatska, na svazích Hustoprčského starého vrchu by se jim však mělo dařit.

Sad mandloní by měl být unikátním genofondem těchto peckovin ve střední Evropě. Na výsadbě spolupracují nadšenci z Hustopečské mandlárny s odborníky – Ing. Borisem Krškou, Doc. Neugebauerovou ze Zahradnické fakulty MZLU a s Ing. Janou Janíkovou – Zahradní a krajinářská tvorba, která svou činností působí a spolupracuje s okolními obcemi v oblasti výsadby sadů.

Arboretum mandloní je umístěné přímo mezi původními meruňkovými a mandloňovými sady, a sady města Hustopeče, ve kterých se nachází i Mandloňová rozhledna.
Zobrazit více

Ubytování a restaurace v okolí

Vinařství Starý vrch

Vinařství Starý vrch

Hustopeče, Jižní Morava
Hotel Rustikal v Hustopečích

Hotel Rustikal v Hustopečích

Hustopeče, Jižní Morava
Restaurace Amande

Restaurace Amande

Hustopeče, Jižní Morava
Amande Restaurant Hustopeče

Amande Restaurant Hustopeče

Hustopeče, Jižní Morava