Úvod > Aktuality > #světovéČesko a pěstování ovoce a zeleniny: tržnice chutí, vůní a barev Česka
#světovéČesko a pěstování ovoce a zeleniny: tržnice chutí, vůní a barev Česka
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Životní styl

#světovéČesko a pěstování ovoce a zeleniny: tržnice chutí, vůní a barev Česka

  • Vydáno9. července 2021
Představte si Česko jako velkou tržnici se spoustou druhů ovoce a zeleniny. Hraje všemi barvami, z bedniček se sypou jablka a hrušky, na ošatkách voní mandle, ve sklenicích je napěchované zelí, z trámů visí cibulové a česnekové copy a někde za rohem se odehrávají gastronomické slavnosti. Pojďte se s portálem Kudy z nudy procházet, ochutnávat, uzobávat a obdivovat ten opulentní ohňostroj vůní, chutí a barev!
Jak se vám líbí? Dva pohledy na rajčata: připravená ke zpracování v kuchyni anebo použitá jako munice pro slavnou rajčatovou bitvu La Tomatina ve španělském městečku Buñol
Znáte to: neustále hledáte nové zážitky a zkušenosti a jezdíte za nimi po celém světě, dokud si neuvědomíte, že sami máte za humny poklad, o kterém by se měl svět dozvědět. Pro Česko jsou takovým pokladem tradice pěstování ovoce a zeleniny. Kdekdo ví, že k Žatci patří chmelařství, ke Znojmu kyselé okurky a k Valašsku švestky, ale víte, kam se vypravit do mandlových nebo jablečných sadů, kde ochutnat chřest anebo kde se pořádají slavnosti meruněk? A protože je důležité řídit se sezonním kalendářem a vědět co a kdy dozrává, vezměme to pěkně popořádku od jara do zimy.
 

Hustopeče a jarní Mandlové slavnostiMandloním se daří hlavně tam, kde je teplo, takže jižní Morava je pro ně ideální. Pohledné stromy mají krásné a voňavé růžové a bílé květy, a právě ty přijíždí pokaždé na jaře do Hustopečí obdivovat tisíce lidí. (Tip kdy přesně na jaře vyrazit, abyste je viděli v plném květu, najdete každý rok u nás na portálu Kudy z nudy.) V kopcích nad městem jsou vysázené největší mandloňové sady ve střední Evropě, které se každý rok dál rozrůstají, nechybí ani mandloňové arboretum. Město také připravilo mandloňovou turistickou stezku s informačními panely, postavilo Mandloňovou rozhlednu a každý rok pořádá jarní Slavnosti mandloní a vína a letní Mandlobraní. Pokud žádná akce do vašeho kalendáře nezapadá, nezoufejte: mandle si našly cestu do jídelníčku zdejších restaurací i nabídky vinařů, navíc je tu rodinná Mandlárna s mandlovou kavárnou, kde celý rok ochutnáte a koupíte Hustopečskou mandlovici a další originální likéry, mandlovou kávu, mandle v medu, mandlovou limonádu nebo mandlovou čokoládu a další delikatesy.
 

Od chmele a chřestu až po borůvky

Máte rádi chřest aneb špargl? V Česku má dvě království, a to v Hostíně u Vojkovic na Mělnicku a v jihomoravských Ivančicích. Nejenže při jarních slavnostech na obou místech koupíte domácí chřest a ochutnáte chřestové dobroty, ale ke slovu se dostávají i neobvyklé úpravy jako chřestové pivo, chřestová zmrzlina a další speciality.Na Žatecku se na počest zahájení jarních prací ve chmelnicích ve více než 300 chmelařských obcích oslavuje kvalitní a ve světě žádaný aromatický Žatecký chmel. Chmel a chřest střídají festival kmínu nebo slavnosti jahod, jejichž pěstováním a gastronomickými slavnostmi je vyhlášená Nová Bystřice, začátek léta pak patří sladkým meruňkám z Velkých Pavlovic a Miroslavi. V druhé půlce července přichází čas borůvek z jižních Čech: na ty se zaměřují v Borovanech, kde dokonce najdete speciální borůvkovou zahradu. Ve Znojmě zase v srpnu vrcholí sezona okurek, v Břeclavi se pořádají originální slavnosti rajčat.
 

Výlety pro milovníky jablekNa konci léta je čas vypravit se do jablečných sadů. Přehlídku regionálních odrůd ovoce a procházku ukázkovým sadem a zahradou nabízí Hostětín na východní Moravě. Objevíte tu řady starých odrůd ovoce, které vám poslouží jako pozvánky za dalšími zajímavými místy. Zdáte třeba slavné slovácké oskeruše? Poblíž Strážnice dokonce vede oskerušová naučná stezka a v Tvarožné Lhotě se pořádají slavnosti s ochutnávkami všeho, co se z oskeruší dá vyrobit. Podobné ladění má i Středočeská ovocná stezka, cyklotrasa zaměřená na pěstování ovoce mezi Kolínem a Českým Brodem. Tady přijdete na to, jak pěstovat jaderničky, koženáče, renety, štrůdláky a další neobvyklé staré odrůdy našich jablek. Anebo byste rádi ochutnali holovouské malináče? Ty se pěstovaly v Holovousech, obci mezi Hořicemi a Jičínem, kde oblíbenou odrůdu připomínají další jablečné slavnosti.
 

Srpen a září patří česneku, cibuli a mrkvi

Další tip pro mlsné jazýčky a zároveň zvídavé výletníky nabízejí slavnosti na našich hradech a zámcích a ve městech. Řada z nich se točí kolem některé plodiny – na zámku Ploskovice pořádají Makové slavnosti, na zámek v Rosicích a zámek v Buchlovicích se můžete vypravit na česnekové slavnosti, v Račeticích a Hořovicích se připomíná tradice pěstování cibule a v Polné se koná Mrkvancová pouť. Místní tradiční pouťovou pochoutkou jsou bochánky z kynutého těsta ochuceného fenyklem, jejichž náplň tvoří nastrouhaná podušená mrkev. Mrkev se ale v Polné zdaleka nenabízí jen na talíři, svazky zeleniny dokonce zdobí i domy a připomínají tak, že se v okolí kdysi pěstovala v míře více než hojné.K podzimu patří také velká rarita: slavnosti, které se pořádají v Nasavrkách v tamním sadu jedlých kaštanů. Pochoutka, která dřív provázela tradiční české Vánoce, se opět vrací do módy, a to zdaleka nejen v pečené podobě.
 

Podzim a zima se švestkami a zelím

Švestky jsou v Česku tak populární, že se po nich dokonce jmenuje železnice: Švestková dráha je malebná lokálka spojující Litoměřice, Lovosice a Most. Jméno trati dalo někdejší množství švestkových sadů a alejí, z nichž do dnešních dnů zůstaly jen nepatrné zbytky. Na švestkové trhy se tak musíte v říjnu vypravit třeba do Českých Budějovic.Ani v zimních měsících nepřijdete zkrátka, protože se na řadě míst – třeba v Mikulčicích a v Pohořelicích – pořádají přehlídky a košty kysaného zelí, zázračného všeléku našich prababiček. Jsou dokonalým důkazem, že zelí je v Česku doma: roste a jí se tu odjakživa a neobejde se bez něj žádná z mnoha regionálních kuchyní. Naši předkové sice nedokázali pojmenovat všechny v něm obsažené prospěšné látky a slova jako „probiotické kultury“ neznali vůbec, ale na zelí si pochutnávali pravidelně – ostatně koncem zimy v chalupě už často nic moc jiného k jídlu nebývalo a soudky nebo keramické nádoby plné nakrouhané kysané zeleniny představovaly hotový poklad.
 

#světovéČesko a španělská rajčatová bitva La Tomatina

  • Zatímco v ulicích Břeclavi zůstanou po rajčatových slavnostech nanejvýš odpadky a zbytky jídla, ve španělském městečku Buñol můžou z ulic seškrabávat kečup. Od roku 1945 se tu vždy poslední srpnovou středu na svátek svatého Ludvíka koná rajčatová bitva La Tomatina.
  • Není nijak dlouhá: začíná výstřelem přesně v jedenáct hodin a končí v pravé poledne. Účastnit se může kdokoliv, takže do Buñolu každý rok přijedou desetitisíce nadšenců, a spotřebuje se přibližně 120 tun rajčat.
  • Pro mnohé nepochopitelná a živelná akce ale má jistá pravidla: například že se bojuje výhradně rajčaty, každá musí být před hodem rozmáčknuto, aby nedošlo ke zranění, a nemělo by se pálit na budovy a auta. Doporučené je také staré oblečení, které hned po bitvě letí do popelnice. Jakmile fiesta skončí, na místo nastupují hasiči a kromě domů a plachet oplachují i samotné bojovníky.
  • La Tomatina inspirovala podobné oslavy v jiných částech světa, takže podobě se s přebytky z úrody rajčat nakládá v několika amerických městech, v Kostarice, Kolumbii, Číně nebo Indii.
Mandloňové arboretum v Hustopečích

Mandloňové arboretum v Hustopečích

Mandloňové arboretum vzniká u turistické cesty "Mandloňovou stezkou na rozhlednu" v lokalitě Hustopečský starý vrch, kde se nachází i původní mandloňové sady. Arboretum vzniká díky nadšencům z Hustopečské mandlárny jako unikátní genofond mandloní ve střední Evropě.

Regionální produkty Znojemska

Regionální produkty Znojemska

Znojemsko, krajina, v níž se střídají úrodná pole se sady a vinicemi, rámovaná trojicí meandrujících řek, láká barvami, vůněmi i chutí zastavení a obdivu nejen k darům štědré přírody, ale i pracovitosti a dovednostem místních lidí. Poznejte Znojemsko skrz zajímavé produkty, který region nabízí.

Hustopečská mandlárna – mandle od srdce

Hustopečská mandlárna – mandle od srdce

Jde o rodinný podnik vyrábějící produkty, v nichž se snoubí nevšední chuť a vůně mandlí s alkoholem. Mandlárna zde vznikla hlavně díky existenci jediných mandloňových sadů ve střední Evropě.

Centrum slováckých tradic v Modré u Velehradu

Centrum slováckých tradic v Modré u Velehradu

Centrum Slováckých tradic se nachází v obci Modrá u Velehradu. Návštěvníci se mohou nejen seznámit s procesem pálení ovoce a historií vinařství, ale zároveň mohou ochutnat produkty typické pro místní kraj – ovocné destiláty a víno. Centrum dále doplňuje prodejna regionálních produktů a kavárna.

Krkonošská pivní stezka – poznejte chuť krkonošských piv

Krkonošská pivní stezka – poznejte chuť krkonošských piv

Chcete vyzkoušet chuť krkonošských piv a zároveň objevit krásy zdejších lesů a kopců? Potom se projděte po Krkonošské pivní stezce, která spojuje čtyři minipivovary umístěné na samých vrcholcích České republiky.

Ukázkový sad a přírodní zahrada v Hostětíně

Ukázkový sad a přírodní zahrada v Hostětíně

V Hostětíně se nachází zahrada, kde se žije v souladu s přírodou. Naleznete zde prostor plný bylinek, ovocných stromů, hmyzáčků, ptáků, plazů i hadů, z nichž každý zde má svůj "domeček". Na své si zde přijdou ti, kteří hledají zábavu, ponaučení i insporaci.

Moravské vinařské stezky – na kole krajem památek a vína

Moravské vinařské stezky – na kole krajem památek a vína

Moravské vinařské stezky vás provedou na kole nebo pěšky malebnou krajinou mezi vinohrady od starobylého Znojma až po slováckou metropoli Uherské Hradiště. 1200 km dlouhá síť vinařských stezek je tvořena osmnácti okruhy pojmenovanými podle hlavních vinařských měst a obcí.

Mandloňová rozhledna a sady v Hustopečích

Mandloňová rozhledna a sady v Hustopečích

V Hustopečích vznikla nová rozhledna – nachází se v jedné z největších botanických rarit na Moravě, v mandloňových sadech. Ocelová vyhlídka dosahující do výšky 14 metrů se stala cílem na výjimečné naučné stezce, která sady prochází.

Český folklorní rok – zvyky a tradice

Český folklorní rok – zvyky a tradice

České lidové zvyky jsou založeny na křesťanské nebo pohanské tradici, často se navíc liší kraj od kraje. Ve městech se v dnešní době udržují méně, avšak na vesnicích jsou stále velmi živé. Zvyky i tradice se nadále těší velkému zájmu všech obyvatel České republiky, pro zahraniční turisty jsou zajímavým zpestřením jejich pobytu, a to zejména přijedou–li do Česka na Vánoce, o masopustu či o Velikonocích.

Slavnosti okurek ve Znojmě 2022

5.8.
Slavnosti okurek ve Znojmě 2022

Tradiční Slavnosti okurek, konající se v centru města Znojma, nabídnou návštěvníkům pestrý program.

Slavnosti mandloní a vína 2022 v Hustopečích

25.3.
27.3.
Slavnosti mandloní a vína 2022 v Hustopečích

Přijeďte se podívat, jak kvete největší mandloňový sad ve střední Evropě! Samozřejmostí je také bohatý kulturní program, gurmánské mandlové speciality v místních restauracích a krásný výhled z Mandloňové rozhledny.

Muzeum včelařství Moravského krasu

Muzeum včelařství Moravského krasu

Muzeum s expozicí historie včelařství v regionu Moravský kras je umístěno společně s informačním centrem, knihovnou a hasičskou zbrojnicí v nově zrekonstruovaném kulturním domě ve Veselici.

Gurmánská stezka v Železných horách

Gurmánská stezka v Železných horách

Vydejte se za dobrým jídlem a pitím po Železných horách! Gurmánská stezka, která vás provede z Kraskova po farmách nebo restauracích, nabízí místní speciality.

Středočeská ovocná stezka

Středočeská ovocná stezka

Tematicky zaměřenou značenou ovocnou cyklotrasu naleznete mezi Kolínem a Českým Brodem. Trasa je vedená po polních cestách a silnicích převážně III. třídy a označuje ji žluté dopravní značení pro cyklotrasy s logem stezky.

Valašská sušírna ovoce ve Vlachovicích

Valašská sušírna ovoce ve Vlachovicích

Obec Vlachovice leží zhruba šest kilometrů od města Valašské Klobouky ve Zlínském kraji. A zajímavá je tím, že je v ní několik historických dřevěných sušíren ovoce. Dokonce je propojuje naučná stezka.

Prohlídka sadů a ochutnávka ovoce v Ostroměři na Hořicku

Prohlídka sadů a ochutnávka ovoce v Ostroměři na Hořicku

Ovoci z Podchlumí přijdete na chuť. Turistická oblast Podzvičinsko tvoří jižní část turistického regionu Krkonoše a Podkrkonoší.