Úvod > Aktuality > #světovéČesko a devět českých dobrodruhů na cestách kolem světa
#světovéČesko a devět českých dobrodruhů na cestách kolem světa
"> "> "> "> "> "> ">
Zážitky

#světovéČesko a devět českých dobrodruhů na cestách kolem světa

  • Vydáno22. září 2020
Jestli existuje cestovatelské nebe, v neděli 27. září tam proběhne velký mejdan: k oslavě mezinárodního dne cestování se sejdou všichni čeští cestovatelé, slavní i ti zapomenutí. Protože i vy nepochybně patříte mezi vášnivé výletníky, stojí za to si některé z vašich předchůdců připomenout.

Z Afriky až na Aljašku aneb procestujte celý svět se známými i neznámými českými cestovateli

Afrika
Aljaška
Třeba Emila Holuba, který byl tak slavný, že se dokonce objevil po boku Františka Křižíka, Antonína Dvořáka a dalších velikánů našeho národa ve filmu Jára Cimrman ležící, spící. Vzpomínáte na dotaz „Doktore, jedete letos zase do Afriky?“ a odpověď „Doma bude, už se narajzoval dost…“? Kdyby odpovídala skutečná paní Holubová, možná by se rozběhla domů balit kufry: manžela totiž při afrických dobrodružstvích věrně doprovázela a byla platným členem jeho expedice.
 

Emil Holub a vzpomínky na Afriku

Badatel, lékař a nebojácný průzkumník Emil Holub (1847–1902) strávil na cestách po Africe celkem jedenáct let a když došel k řece Zambezi a Viktoriiným vodopádům, splnil si tím klukovský sen. Sbírky, které při dvou výpravách do Afriky nashromáždil, byly tak rozsáhlé, že je nebylo možné vystavit jako celek. Holub po návratu vydal několik knih a uspořádal dvě velké výstavy, v roce 1891 ve Vídni a o rok později v Praze. Na třetí plánovanou výpravu do Konga se už ale nevydal: tropické nemoci se tak podepsaly na jeho zdravotním stavu, že zemřel v pouhých pětapadesáti letech. Český Livingstone, jak se Emilu Holubovi přezdívalo, zemřel ve Vídni, kde byl také pochován. Plány zmapovat dosud neobjevené části Afriky nebo založit samostatné muzeum pro africké sbírky sice uskutečnit nestačil, přesto je jedním z mála cestovatelů, který má své muzeum: Památník Dr. Emila Holuba najdete v jeho rodných Holicích.
 

Prospektor a světoběžník Čeněk Paclt

Ne každému Emil Holub učaroval. Třeba Čeněk Paclt (1813–1887), cestovatel a prospektor, který jako první Čech navštívil pět obydlených kontinentů, ho popisoval jako nezkušeného, ale přitom namyšleného a drzého mladého muže. Pacltovy životní zkušenosti by rovněž vydaly na několik knih: jako jediný Čech na lodi se například vydal na jednatřicetidenní plavbu z Antverp do New Yorku a jako voják americké armády se účastnil mexicko-americké války i válek proti indiánům. Syna turnovského obchodníka s drahokamy to celý život táhlo na diamantová a zlatá pole: štěstí zkoušel v Brazílii, Austrálii i Indii (kde teprve po příjezdu zjistil, že šlo o fámu), procestoval Nový Zéland a posledních sedmnáct let života prožil v Africe, kde nakonec i zemřel. Konec čistokrevného dobrodruha a světoběžníka byl stylový: našli jej mrtvého v jeho stanu u řeky Vaal v Keiskammě poblíž Kimberley v Jižní Africe, přesný den úmrtí je neznámý.
 

S Eskymo Welzlem na daleký sever před sto lety

Z horké Afriky se přesuňme na daleký sever. Průvodcem nám nemůže být nikdo jiný než cestovatel Jan Welzl (1868–1951), dobrodruh, lovec a zlatokop zvaný Strýček Eskymák nebo také Arctic Bismarck. Na nábřeží v rodném Zábřehusochu a naučnou stezku, je po něm pojmenovaná ulice a připomíná ho i expozice zdejšího muzea, ale neexistovalo nic, co by dle jeho slov „Čecha moravské národnosti“ udrželo doma.

Jako vyučený zámečník pěšky prošel velkou část tehdejšího Rakouska-Uherska, pracoval jako topič na zaoceánské lodi, pomáhal při stavbě transsibiřské magistrály a nakonec pěšky přes Jakutsk a Verchojansk doputoval na Novosibiřské ostrovy a na Aljašku. Byl vším: lovcem kožešin, obchodníkem, který zásoboval lovce, zlatokopy a polární badatele potravinami, léky i střelivem, pošťákem, který rozvážel poštu se psím spřežením, i smírčím soudcem. Jeho osudy za první republiky zachytili novináři Lidových novin, ovšem pouze z vyprávění samotného Welzla, když se nakrátko vrátil do vlasti. Knihy Třicet let na zlatém severu, Trampoty eskymáckého náčelníka v Evropě a další měly velký ohlas a byly přeloženy do mnoha jazyků, ale to už se jejich hrdina znovu vydal do světa. Nakonec se usadil ve městě Dawson City, kde také zemřel. Oklikou se vracíme na začátek k Cimrmanovi: spletité a neuvěřitelné příběhy skvělého vypravěče inspirovaly Zdeňka Svěráka a Ladislava Smoljaka k vytvoření postavy Járy Cimrmana.
 

Kolem světa s Hanzelkou, Zikmundem a prvními cestovateli

  • Převyprávěné Welzlovy příběhy o věčně zamrzlých krajích nedávaly spát ani polárním, ani literárním badatelům. Ti první hledali faktické nesrovnalosti (například vyprávění o obrovské ďáblově rybě, podle Welzla vystupující z moře a chodící po břehu), ti druzí považovali celé vyprávění za výplod fantazie. Dokonce se objevila teorie, že žádný Eskymo Welzl neexistuje a autorem cestopisů je ve skutečnosti Karel Čapek, který napsal ke knížce předmluvu.
  • Osudy dobrodruha, cestovatele, polárníka, vynálezce i náčelníka Eskymáků zpracoval v knize Podivuhodný příběh Eskymo Welzla výtvarník a ilustrátor Petr Sís; v roce 1995 vyšla v nakladatelství Paseka. Kniha má podobu zvláštního obrázkového seriálu, v němž slovo doplňuje to, co můžeme vidět namalované; krátce, stručně a výstižně. A navíc autenticky: Sís totiž prošel místa, kde Eskymo pobýval a hovořil i s pamětníky.
  • Slavných cestovatelů kteří objeli celý svět samozřejmě známe mnohem víc, namátkou dvojici Hanzelka & Zikmund: jejich cestám a fenoménu moderního cestovatelství je věnovaná část stálé expozice Princip Baťa Muzea jihovýchodní Moravy ve Zlíně.
  • Svou malou expozici by si jistě zasloužili i nejstarší čeští cestovatelé. Namátkou Václav Šašek z Bířkova, který v 15. století v poselstvu krále Jiřího z Poděbrad dojel přes Anglii, Nizozemí, Francii, Španělsko a Portugalsko až na mys Finisterre. Pověst konce světa měl až do Kolumbovy výpravy.
  • Neobyčejné dobrodružství prožil i Václav Vratislav z Mitrovic (1576–1635), autor cestopisu, v němž popisuje zážitky z diplomatické výpravy a několikaletého zajetí v Osmanské říši, při němž dokonce strávil půl roku na galejích. Měl štěstí, vrátil se domů a s určitým odstupem své zážitky sepsal. Hádejte, proč se mu říkalo Tureček?
  • Letadlem se z Prahy na Island dostanete za necelé čtyři hodiny, ovšem když se na cestu vydali Daniel Strejc Vetter a Jan Salmon, jeden z Hranic a druhý od Lipníka nad Bečvou, psal se rok 1613 a plavba z německých přístavů u Severního moře na vzdálený ostrov trvala průměrně čtyři týdny. Projeli tehdy část ostrova a navštívili sněm zvaný althing, nejstarší evropský parlament, i biskupské sídlo na Skálholtu. Dojmy z cesty Vetter sepsal ve spisu Islandia.
Technické muzeum Tatra v Kopřivnici

Technické muzeum Tatra v Kopřivnici

Technické muzeum Tatra dokumentuje a chrání obraz zrození a historického vývoje prvních dopravních prostředků v tehdejším Rakousko-Uhersku. Právě tady si uvědomíte, že dnes si život bez aut už ani nedokážeme představit.

Zámek Lešná – pohádkový zámek ve Zlíně

Zámek Lešná – pohádkový zámek ve Zlíně

Pohádkově vyhlížející zámek patřil rodu Seilern-Aspangů, kteří jej vybudovali koncem 19. století podle návrhu vídeňského architekta Johanna Micka. Nachází se ve Štípě, místní části Zlína, v areálu místní zoologické zahrady. Nádherné interiéry zámku patří mezi nejkrásnější v České republice.

Dalekým severem s Janem Eskymo Welzlem do Zábřehu

Dalekým severem s Janem Eskymo Welzlem do Zábřehu

Nová expozice přenese návštěvníka do prostředí dalekého a mrazivého severu, kde se mnohdy musí člověk spolehnout jen sám na sebe a naslouchat přírodě.

Muzeum Zábřeh s expozicí Jana Eskymo Welzla – Dům Pod Podloubím

Muzeum Zábřeh s expozicí Jana Eskymo Welzla – Dům Pod Podloubím

Dům Pod Podloubím, kde sídlí zábřežské muzeum, je jedním z nejcennějších dokladů vývoje měšťanského domu na severní Moravě. Jedna z expozic muzea je věnována nejslavnějšímu místnímu rodákovi – Janu Eskymo Welzlovi.

Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích

Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích

K nejvýznamnějším kulturním institucím na jihu Čech patří Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích. Kromě stálých expozic přírody, pravěku a středověku, pořádá každoročně řadu krátkodobých tematických výstav, uskutečňuje přednášky a další kulturně vzdělávací programy a poskytuje odborné služby.

Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně

Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně

Muzeum jihovýchodní Moravy sídlící ve 14. budově v bývalém továrním areálu firmy Baťa představuje ve svých expozicích historii obuvi, historii firmy Baťa, historii zlínských filmů a cestovatelství. Další expozice muzea jsou na hradě Malenovice, v Luhačovicích a v památníku Ploština.

Tatra veteran museum Bítov

Tatra veteran museum Bítov

Výstava historických osobních automobilů značky Tatra zahrnuje i takové unikáty jako Tatru 87, která do povědomí veřejnosti vstoupila hlavně díky filmu Šakalí léta nebo originál vozu, ve kterém se před kamerou proháněl sám Josef Abrhám.

Památník Dr. Emila Holuba v Holicích

Památník Dr. Emila Holuba v Holicích

Láká vás výlet do Afriky? V Holicích uvidíte nejen pracovnu Dr. Emila Holuba včetně jeho několika osobních věcí, řádů, trofejí a darů od domorodých náčelníků, ale i expozici africké přírody včetně Viktoriiných vodopádů.

Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur v Praze

Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur v Praze

Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur, které je součástí Národního muzea, představuje sbírky umění mimoevropské etnografie.