Úvod > Aktuality > Emila Holuba a jeho africká putování připomíná několik výstav a muzeum
Emila Holuba a jeho africká putování připomíná několik výstav a muzeum
"> "> ">
Kultura

Emila Holuba a jeho africká putování připomíná několik výstav a muzeum

Vydáno 12. února 2017
Nezapomenutelné cesty Hanzelky a Zikmunda anebo současná expedice Dana Přibáně trabantem napříč Afrikou by se možná odehrály úplně jinak, nebýt Emila Holuba, jednoho z nejslavnějších českých cestovatelů. Letos jeho život a cesty po Africe připomíná několik výročí.

Letošní rok je na výročí, spojená s životem a cestami doktora Emila Holuba, skutečně bohatý. V říjnu uplyne 170 let od jeho narození a v únoru 115 let od úmrtí. Zároveň právě před 145 lety roku 1872 se Holub vydal na svou první cestu do Afriky.

 

Z Holic až do Afriky

Hanzelku, Zikmunda, expedici trabantů a další současné cestovatele inspirovala Holubova africká dobrodružství podobně, jako jeho samotného nadchly cestovatelské deníky Davida Livingstona. Vášeň pro Afriku se podle historiků u Holuba projevila již přibližně v deseti letech, tedy koncem padesátých let 19. století. S rodiči tehdy žil v Pátku nad Ohří, malé obci na Lounsku, kde Emilův otec působil jako lékař v klášteře premonstrátů. Budoucí badatel se vydal v jeho šlépějích; vystudoval gymnázium v Žatci, poté lékařskou fakultu a záhy po dokončení studií se vydal na svou první africkou cestu.

Emil Holub prožil v Africe celkem jedenáct let. Cílem prvního pobytu bylo objevit prameny Nilu a místa, kam doposud lidská noha nevkročila. To se zčásti podařilo; pořídil například první mapu Viktoriiných vodopádů. Vrátil se po sedmi letech, v roce 1879, a s velkou slávou a poctami uspořádal velké výstavy na Střeleckém ostrově v Praze a ve Vídni.
 

Druhá cesta do Afriky

Kromě toho napsal a vydal cestopis a také začal plánovat novou cestu – skutečnou velkou expedici, na rozdíl od té první dobře zajištěnou finančně i materiálně. Do Afriky se vrátil v letech 1883 až 1886 opět s velmi ambiciózním plánem: projít celý kontinent od Kapského Města až do Egypta. To se do té doby nikomu nepodařilo a nepodařilo se to ani Holubovi, ale to nemohlo oslabit triumfální návrat do Prahy. V následujících letech získal nejrůznější řády a vyznamenání, byl jmenován čestným členem řady vědeckých společností a napsal další knihu. Z Ameriky přišla nabídka na zřízení Afrického muzea, štědrou dotaci a místo ředitele, Holub si však přál, aby jeho sbírky zůstaly v Čechách. Národní muzeum ale jeho dary kvůli nedostatku místa odmítlo, a tak se cenný materiál postupně rozmělnil do expozic řady velkých evropských muzeí. Emil Holub nakonec zemřel v ústraní a chudobě ve věku 55 let, vyčerpán řadou tropických nemocí.
 

Cestování za cestovatelem

Výročí známého cestovatele připomíná do konce února Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur na Betlémském náměstí v Praze. Výstava Cesty Emila Holuba nabízí zajímavé předměty z rozsáhlého a unikátního muzejního fondu, které nebývají běžně vystavené.

Obsáhlejší je druhá výstava, Holubovo putování jižní AfrikouOblastním muzeu v Lounech. Mapuje dva dlouhodobé pobyty v Africe, organizaci obou cest, poznávání domorodých kultur a konečně i způsob, jak se zážitky z expedic promítly do unikátních cestopisů, které ovlivnily další generace cestovatelů a dobrodruhů. Prohlédnout si ji můžete až do 12. března.

A konečně během hlavní sezony navštivte také Africké muzeum Dr. Emila Holuba v jeho rodných Holicích. Perlou interaktivní expozice je skleněný model Viktoriiných vodopádů a lev Princ Karel, který se prý rád fotí a využije každou příležitost – pořiďte si s ním společný snímek i vy! Příležitost budete mít od začátku dubna, kdy muzeum chystá slavnostní zahájení letošní sezony.
 
Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur v Praze

Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur v Praze

Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur, které je součástí Národního muzea, představuje sbírky umění mimoevropské etnografie.

Památník Dr. Emila Holuba v Holicích

Památník Dr. Emila Holuba v Holicích

Láká vás výlet do Afriky? V Holicích uvidíte nejen pracovnu Dr. Emila Holuba včetně jeho několika osobních věcí, řádů, trofejí a darů od domorodých náčelníků, ale i expozici africké přírody včetně Viktoriiných vodopádů.

Historická budova Národního muzea

Historická budova Národního muzea

Jedna z nejvýznamnějších pražských budov byla prohlášená už v roce 1962 za národní kulturní památku. Čechy milovaná a cizinci obdivovaná, osudově spjatá s novodobými českými dějinami, časem neoddělitelně splynula s představou o Národním muzeu jako instituci.