Úvod > Aktuality > Lednicko-valtický areál čeká Svatomartinský přípitek
Gurmánská turistika

Lednicko-valtický areál čeká Svatomartinský přípitek

  • Vydáno12. listopadu 2021
Již tradiční Svatomartinský přípitek proběhne v sobotu 13. 11. 2021 v Lednici. Letos se bude konat v Multifunkčním centru Lednice – v sále v zámeckých jízdárnách. Souběžná akce probíhá rovněž v městě Valtice a vypravit se můžete i do Hustopečí, kde také proběhnou svatomartinské oslavy.

Lednicko-Valtický areál ožije v sobotu 13. 11. 2021 mladým vínem a husími specialitami. Slavnost na počest svatého Martina se uskuteční v Multifunkčním centru Lednice – sále v zámeckých jízdárnách v Lednici. Žehnání vínu a slavnostní přípitek proběhne v 10:00 hod., k poslechu hraje cimbálová muzika Zdeňka Valáška až do nočních hodin.

Na akci bude možno ochutnat svatomartinskou husu a mnoho dalších gastronomických specialit. Návštěvníci oblíbené akce budou mít možnost okoštovat letošní mladá vína zastoupených vinařství z obcí Lednice, Hlohovce, Bulhary, Rakvice, Velké Bílovice a Valtice. Tato vinařství prezentují vína Lednicko-valtického areálu z výměry 2100 ha vinic. Koštovné v Lednici bude za 100 Kč.
 

Posezení u cimbálu ve Vinařské stodole

Sklenka ValticeSouběžně s lednickým "Přípitkem" budou ve Valticích probíhat Svatomartinské slavnosti & husí hody ve Valtickém Podzemí. Svatomartinská husička, menu a svatomartinská vína v unikátním labyrintu historických vinných sklepů. Čekají na vás vína Valtického Podzemí, Annovino a dobrá zábava při cimbálce.

A kdyby už bylo ve Vinařské stodole obsazeno, můžete se zúčastnit jiné valtické akce. Od 15:00 do 19:00 hodin se ve Valticích budou světit mladá vína ve Španělské konírně zámku Valtice. Vstupné 300 Kč zahrnuje skleničku, volnou ochutnávku veškerých vín a domácích pomazánek. Degustace a konzumace bude probíhat formou samoobsluhy.
 

Svatomartinské oslavy v Hustopečích

Svatý Martin HustopečeV sobotu 13. listopadu se bude svatý Martin oslavovat husou a vínem také v Hustopečích, Bzenecké oslavy byly zrušeny. Svatý Martin přijede v 11 hodin a 11 minut pod okna radnice, kde si přiťukne s vinaři i zástupci města. Dozvíte se něco o Hustopečském vinařském bratrstvu a jedním z letošních hostů bude Ing. Filip Lutzký z Vinařství Obelisk, který prozradí něco o moderních trendech ve vinařství. Aby byly dodrženy bezpečnostní opatření a rozestupy, nebude stát na náměstí klasický velký stan, ale více malých stánků, u který bude možné ochutnat všechny schválené odrůdy svatomartinského – Müller Thurgau, Muškát Moravský, Veltlínské červené rané, Zweigeltrebe, Modrý Portugal a Svatovavřinecké. Těšit se můžete i na rosé a klarety ze zmíněných odrůd.

svatomartinská husaSvatomartinskou husu budete moci ochutnat ve stánku na náměstí, nebo v restauracích po městě. Do svého jídelníčku ji zařadili Hotel Amande, Hotel Rustikal, Hotel Vinopa, Restaurace u Halmů a Restaurace Formanka. Součástí programu jsou i otevřené sklepyVinařství Starý vrch, Vinařství Aurora, Vinařství Sadílek, Vinařství Košulič, Altenberk vini a. s. – U Ivičičů, U Otřísalů a U Medňanských. Už od 10 hodin bude možné zavítat i do řemeslných stánků, které budou lemovat náměstí. Nebude chybět ani svařáček a sladké dobroty.

Oslava svatomartinských vín a husí v Hustopečích

11.11.
Oslava svatomartinských vín a husí v Hustopečích

Udělejte si cestu do Hustopečí a navštivte oslavu svatomartinských vín a husí s jarmarkem. Nebude chybět ani cimbálová muzika.

Salon vín České republiky – ta nejlepší moravská a česká vína

Salon vín České republiky – ta nejlepší moravská a česká vína

Skvělá moravská a česká vína a romantické prostředí hradů a zámků vytváří znamenitou kombinaci, která okouzlí snad každého návštěvníka jižní Moravy. Nádherně zrekonstruovaný a na míru uzpůsobený sklep zámku Valtice ukrývá 100 nejlepších vín z celého Česka pro aktuální sezónu.

Lednicko-valtický areál – památky a příroda

Lednicko-valtický areál – památky a příroda

Lednicko-valtický areál na jižní Moravě zpřístupňuje turistům kromě rozlehlého parku několik památek, které zde zanechal slavný rod Lichtenštejnů. Kromě zámků v Lednici a ve Valticích najdete v parkově upravené krajině řadu drobných staveb.

Další aktuality

Česko mezi řádky: Poslední aristokratka, zámek Milotice a Evžen Boček

Poslední aristokratka, Aristokratka ve varu, Aristokratka na koni, Aristokratka a vlna zločinnosti na zámku Kostka, Aristokratka u královského dvora a Aristokratka pod palbou lásky: to je šest knížek, jejichž autorem je Evžen Boček (*1966), spisovatel a kastelán zámku Milotice. Půvabné barokní sídlo se stalo předlohou pro úspěšnou románovou sérii, podle knížek pak byly natočeny i dva filmy.
Jihomoravský kraj | Památky

50 tipů, kam na výlet v okolí Brna

Pokud jste z Brna a okolí, jistě se vám budou hodit naše tipy, které se zaměří na oblast v těsném sousedství moravské metropole, Moravského krasu, Pálavy, Lednicko-Valtického areálu a Podyjí. Vyberete si z výletů pro fandy přírody, historie i skvělé gastronomie.
Jihomoravský kraj | Letní sporty

V jeskyni Býčí skála se konají tradiční Dny otevřených dveří

Oblíbená akce na Býčí skále se koná po tři letní víkendy, letos poprvé se brány jeskyně otevřou 10. – 11. června 2023. Opět máte šanci vidět Býčí skálu vždy od 9 do 16 hodin, za každého počasí. Prohlídka neobyčejné jeskyně trvá cca 90 min. Počítejte s tím, že v jeskyni je vysoká vlhkost a teplota okolo 9°C.
Jihomoravský kraj | Příroda

Brno pro vyznavače ohňostrojových show: Ignis Brunensis přiváží nejlepší světelné umělce

Šestadvacátý ročník středoevropsky ojedinělé přehlídky ohňostrojů Regiojet Ignis Brunensis odstartoval nad hradem Špilberk na konci května. Nebe nad Brněnskou přehradou pak v červnu rozzáří čtveřice soutěžních představeních od 10. června.
Jihomoravský kraj | Zážitky

Vinné trhy v Čejkovicích vypuknou již tuto sobotu

Tisíce milovníků kvalitního moravského vína, hudby a tance se opět setkají v Čejkovicích. První červnový víkend zde proběhnou čejkovické Vinné trhy s bohatým kulturním programem. Připraveni jsou vinaři z celé obce, aby představili to nejlepší víno v prostorách zámecké zahrady. Letos již XXVII. ročník Vinných trhů, který se uskuteční 4. a 5. června 2023.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Slovácko čeká Víkend památkových domků – nahlédněte do unikátních expozic!

Památné domky a drobná muzea Slovácka se otevřou turistům během červnového víkendu 3. a 4. 6. 2023. Otevřena budou nejen běžně dostupná muzea a skanzeny, ale také soukromá památková stavení lidového stavitelství anebo menší unikátní expozice, do kterých je běžně vstup omezen anebo se musí dopředu domluvit s majitelem.
Jihomoravský kraj | Památky

Jeskyně Moravského krasu rozezní Čarovné tóny Macochy

Cyklus pěti koncertů Čarovné tóny Macochy rozezní od 7. do 11. června 2023 jeskyně Moravského krasu na Blansku. Na 24. ročníku si hudební fanoušci mohou znovu vychutnat úžasnou akustiku podzemních krasových prostor i hru světel v nich. Série koncertů se světelnými efekty a iluminacemi v neobvyklém prostředí krasových jeskyní předkládá hudební díla světových skladatelů v podání špičkových českých i zahraničních umělců.
Jihomoravský kraj | Kultura

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet do Podyjí

Národní park Podyjí společně se svým rakouským protějškem, národním parkem Thayatal, chrání přibližně 40 kilometrů dlouhé údolí řeky Dyje – hluboké a romantické, s nesčetnými meandry, řadou nádherných luk a skal. Pokladem národního parku jsou především vyhlídky: každá je spojená se zajímavým příběhem nebo pověstí. Kromě nich v národním parku objevíte značené stezky pro pěší i cyklisty, pár zajímavých drobných památníků a staveb, vyhlídkové altány a malebná přírodní zákoutí, a dokonce i několik hradů – u nás i u sousedů.
Jihomoravský kraj | Příroda