Lednice
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
+ Přidat foto

Lednice

Pohádková krajina se zámky a zámečky, kolonádami, umělou zříceninou, rybníky, upravenými cestami a řadou drobných romantických staveb – to je Lednicko-valtický areál, zvaný též Zahrada Evropy, nejrozsáhlejší parkově upravená krajina na světě, zapsaná mezi památkami UNESCO.

Co musíte vidět v Lednici

Lednický zámek je klenotem Lednicko-valtického areálu a zároveň jedním z nejkrásnějších komplexů anglické novogotiky v Evropě. Zámeckými interiéry prochází několik prohlídkových tras, v okolí přitahuje pozornost francouzská zahradapalmovým skleníkem, zednářská zahrada a zámecký park, volně přecházející do volné krajiny. V parku objevíte také několik ostrovů, římský akvadukt, vyhlídkovou věž Minaret a Maurskou vodárnupřístavištěm lodí, které odtud vyplouvají na vyhlídkové plavby.
 

Koho byste měli znát ze stavitelů

Josef Hardmuth (1758–1816) byl dvorní stavitel a architekt u Lichtenštejnů v době, kdy se rodila dnešní podoba Lednicko-valtického areálu. Působil jako dodavatel staveb „na klíč“, který projektoval a poté také stavěl celou řadu budov, například Janohrad, Pohansko, Dianin chrám anebo kolonádu na Rajstně. Díky všestrannému nadání a talentu pan Hardmuth objevil řadu vynálezů; mezi nejznámější patří moderní tužky, tedy tuhy různých stupňů tvrdosti s upravenými špičkami a chráněné dřevěnými pouzdry.
 

Cestovatelská potěšení zámeckého areálu v Lednici

Lednický zámecký park můžete procházet pěšky v doprovodu zahradního architekta, projíždět na kole nebo v kočárechproplouvat na lodích, a to dokonce i v zimě – pohledy z vyhřáté lodní kajuty do zimního zámeckého parku a lužního lesa s pohárkem svařeného vína v ruce jsou opravdu kouzelné. Pokud toužíte po odpočinku, relaxaci a wellness, využijte lázně Lednice a lázeňský dům Perla. Na jaře 2017 získala Lednice dokonce oficiální status lázeňského místa.

Aktuality z města

25. srpen 2021 7:41

#světovéČesko a Lednicko-valtický areál: romantické cestování jižní Moravou

Lednice
Lesy, louky a aleje, zámky a lovecké zámečky, zámecké parky a v nich řady soch, kolonád a dalších romantických staveb: to je Lednicko-valtický areál. Když k tomu připočítáte spousty tras pro cyklisty a pěší, vinařství, restaurace a další zajímavosti, pochopíte, proč jižní Morava patří k nejoblíbenějším výletním místům. Nejrozsáhlejší komponovaná krajina v Evropě a možná i na světě je totiž opravdu nádherná – a hlavně je tak rozsáhlá, že se do ní můžete znovu a znovu vracet a stále objevovat něco nového.

Turistická informační centra


3.10.
Concerto Aventino

Concerto Aventino

Lednice, Jižní Morava
8.10.
Amandine Beyer & Gli Incogniti

Amandine Beyer & Gli Incogniti

Lednice, Jižní Morava
9.10.
Delphine Galou & Accademia Bizantina

Delphine Galou & Accademia Bizantina

Lednice, Jižní Morava
1.12.
31.3.
Zimní prohlídky zámku Lednice

Zimní prohlídky zámku Lednice

Lednice, Jižní Morava

Ubytování a restaurace

Relax Hotel Štork

Relax Hotel Štork

Lednice, Jižní Morava
Restaurace Onyx v Lednici

Restaurace Onyx v Lednici

Lednice, Jižní Morava