Úvod > Co chcete dělat? > Zámek Bzenec
Zámek Bzenec
"> "> "> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Příroda

Zámek Bzenec

Ve městě Bzenec na Hodonínsku v Jihomoravském kraji leží rozsáhlý pseudogotický zámek Bzenec. Zámek není veřejnosti přístupný, návštěvníci si však mohou prohlédnout přilehlý anglický park, ve kterém je velmi stará lípa, Bzenecká lípa, jejíž věk se odhaduje na více než 900 let.

Zámek je čtyřkřídlá dvoupatrová budova s nárožními polygonálními věžičkami. V hlavním průčelí vyniká balkónový portikus na pilířích. Na zámek navazuje terasovitá zahrada spolu s parkem. V současné době slouží zámecký areál vinařským závodům, které využívají i rozlehlé renesanční sklepy pod zámkem. Na zámku se pořádají také svatební obřady.

Z historie
Na místě dnešního zámku původně stála opevněná pozdně gotická tvrz s příkopem a zdí. Tato byla v průběhu 16. století postupně přebudována na renesanční zámek. Zámek byl barokně přestavěn v letech 1709–1710 podle projektu architekta Domenica Martinelliho v době, kdy byl majitelem bzeneckého panství hrabě Erdman z Pruskova. V 50. letech 19. století byl zámek zcela zbořen a na jeho místě byl v letech 1853–1855 se značnými finančními náklady postaven zámek nový ve stylu anglické gotiky.

Ubytování a restaurace v okolí

Zámecké vinařství Bzenec

Zámecké vinařství Bzenec

Bzenec, Jihomoravský kraj
Zámecké sklepy v Bzenci

Zámecké sklepy v Bzenci

Bzenec, Jihomoravský kraj
Vinný bar Široko Daleko

Vinný bar Široko Daleko

Bzenec, Jihomoravský kraj