Úvod > Aktuality > Setkání v Moravském Krasu vás nechá nahlédnou nejen do Staré huti u Adamova

Setkání v Moravském Krasu vás nechá nahlédnou nejen do Staré huti u Adamova

Vydáno 21. května 2019 Kultura
Moravský kras ožije v sobotu 25. 5. 2019 opět tradičním Setkáním v Josefovském údolí. V Josefovském údolí bude probíhat spousta akcí, jednou z nich je i program pro rodiny s dětmi v areálu technické památky Stará huť u Adamova s názvem Slované na huti. Letos 19. Setkání ve střední části Moravského krasu je pořádané u příležitosti Mezinárodního dne muzeí, Evropského dne parků od 9:30 do 17:00 hodin.

HuťV areálu huti budou bude volně přístupná expozice železářství, uvidíte ukázkovou tavbu v replice kusové železářské pece, pálení dřevěného uhlí v milíři, výrobu dehtu, odlévání barevných kovů tradiční metodou do hliněných forem, pálení vápna v selské vápence, textilní technologie využívané v období raného středověku, mletí mouky na ručním mlýnku a pečení chleba v rekonstrukci středověké pece. Nebudou chybět ani obrazy ze života starých Slovanů.

Slované na huti se vám představí díky spolupráci se sdružením DAGA. V sobotu 25. května bude možné využít zvláštních jízd autobusu (ČAD), které návštěvníky dopraví z Adamova - zastávky do Staré huti u Adamova a zpět. Vypraven bude také jeden autobus Stará huť u Adamova - Brno Řečkovice s odjezdem v 17:15 hodin.

Nový hrad u Adamova

Nový hrad u Adamova

Malý hrádek uprostřed krásného prostředí, který si určitě zalíbíte. Přijeďte na historické jarmarky a kulturní akce na Novém hradě!

Zámek Křtiny - královský zážitek na zámku Křtiny

Zámek Křtiny - královský zážitek na zámku Křtiny

Zámek Křtiny svým hostům poskytuje konferenční služby (kongresový, společenský sál, salonky), ubytovací, stravovací a další služby dle přání zákazníků.

Stará huť u Adamova - Huť Františka

Stará huť u Adamova - Huť Františka

Významnou technickou památku najdete v Josefském údolí nedaleko Brna. Střední část Moravského krasu tvořila významnou železářskou oblast s tradicí pravěkého a raně středověkého slovanského hutnictví.

Býčí skála - tajuplné místo pravěkých rituálních vražd

Býčí skála - tajuplné místo pravěkých rituálních vražd

Býčí skála se nachází ve střední části Moravském Krasu, v dolní části Křtinského údolí, mezi městečky Adamov a Křtiny. Vysoká bílá skála s puklinou a několika otvory v dolní části je opředená legendami a stále v sobě ukrývá mnohá tajemství.

Jeskyně Výpustek v Moravském krasu

Jeskyně Výpustek v Moravském krasu

Jeskyně Výpustek patří mezi nejvýznamnější jeskynní systémy Moravského krasu. Velmi zajímavá podzemní prostora má bohatou a velmi neobvyklou historii. Labyrint temných chodeb a dómů byl vytvořen ponorovou činností Křtinského potoka.

Alexandrova rozhledna u Adamova

Alexandrova rozhledna u Adamova

Kamenná rozhledna s výhledem na Pálavu, někdy také nazývaná Alexandrovka, se nachází na okraji CHKO Moravský kras u města Adamov ve výšce 496 m n. m.

Světelský oltář v Adamově

Světelský oltář v Adamově

Do Adamova míří turisté za návštěvou kostela Sv. Barbory se známou dřevořezbou světelského oltáře, který zobrazuje výjev nanebevzetí Panny Marie. Oltář je darem zakladatele kostela knížete Liechtensteina z roku 1525 a pochází z dolnorakouského Zwettlu.

Technické muzeum v Brně

Technické muzeum v Brně

Muzeum se zabývá dokumentací vývoje vědy a techniky a průmyslové výroby v širokém rozsahu téměř tří desítek oborů – počínaje řemeslnou výrobou a konče moderní výpočetní technikou.