!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Zámecká jízdárna v Lednici – Multifunkční centrum zámek Lednice
Zámecká jízdárna v Lednici – Multifunkční centrum zámek Lednice
"> "> "> "> "> "> "> ">
+ Přidat foto
Kultura

Zámecká jízdárna v Lednici – Multifunkční centrum zámek Lednice

Multifunkční centrum zámek Lednice, které vzniklo z bývalých koníren, se nachází ve směru od Podivína v severní části obce Lednice na mírně vyvýšeném svahu nad zámeckým ramenem řeky Dyje. Nové expozice představují zámek jako památku UNESCO, okolní historické stavby a přírodní význam této oblasti.

V někdejších konírnách zámku v Lednici vzniklo multifunkční centrum, které nabízídne své prostory pro vzdělávací a kulturní aktivity. Tematicky je programová náplň nového centra zaměřena na kulturní krajinu, s využitím modelového příkladu komponované krajiny Lednicko – valtického areálu, zapsaného na Seznam světového dědictví UNESCO.

První ze třech expozic představuje právě opravu tohoto komplexu. Mimo jiné je v této části maketa lednického hřebce. Šlo o plemeno ušlechtilých koní vyšlechtěné na panství Lichtenštejnů pro stáje evropských panovníků. S příchodem komunismu však v Československu lednický hřebec vyhynul.

Další ze stálých výstav se jmenuje Krajinou parků a představuje Lednicko-valtický areál jako lužní oblast upravenou za Lichtenštejnů do podoby rozlehlého anglického parku. Je v něm, kromě mnoha drobných památek, i 60 metrů vysoká vyhlídková věž Minaret, postavená na přelomu 18. a 19. století. V expozici je její maketa i s lešením ukazujícím, jak dělníci kdysi při stavbě věže vozili na její vrchol stokilogramové kvádry.

Třetí část expozice představuje prostřednictvím fotografií Lednicko-valtický areál jako součást Biosférické rezervace Dolní Morava. Patří do ní i nedaleká CHKO Pálava u Mikulova a polesí Soutok, které leží na soutoku řek Moravy a Dyje. Jde o oblast s četnými vzácnými rostlinami a mnoha druhy vodních ptáků.

Objekt sestává ze tří křídel a vzájemně protilehlých výběžků ve formě rizalitů, které uzavírají nádvoří koníren ze severní strany. Konírny patří k nejstarším, v původní podobě nejlépe zachovaným částem komplexu zámku v Lednici, které ve své historii neprodělaly radikální stavební proměnu. Dílčími úpravami byly částečně pozměněny prostory v západním křídle, kde se nacházejí byty a prostory v jižní části 2. nadzemního podlaží východního křídla, které svého času využívala Vysoká škola zemědělská. Lednické jízdárny skýtaly při rekonstrukci skvosty evropského významu – byly zde objeveny jedny z největších barokních jízdárenských podlah, fasádu zase krášlí původní barokní iluzivní malby.
 

Z historie jízdáren

Důležitým předmětem prestiže a symbolem bohatství a moci byly v období baroka koně. Konírny tak byly nezbytnou součástí rezidenčních prostor vládnoucích rodů. Jinak tomu nebylo ani v Lednici, letním sídle knížecího rodu Liechtensteinů, kde byly představy architekta knížete Karla Eusebia z Liechtensteina přeneseny do projektu, který na přelomu let 1687 a 1688  započal Johann Bernard Fischer z Erlachu.

V letech 1690 – 1691 povolal kníže Johann Adam z Liechtensteina italského projektanta Domenica Martinelliho, který dotvořil prostory koníren v duchu dobového vkusu. K realizaci čtvrtého křídla, které by uzavřelo nádvoří koníren ze severní strany nedošlo, teprve koncem 18. století byl prostor uzavřen dvěma náznaky křídel navazujících na západní a východní křídlo objektu.

Zobrazit více
29.7.
Láska nebeská

Láska nebeská

Lednice, Jižní Morava
31.7.
Rusalka

Rusalka

Lednice, Jižní Morava
1.11.
31.3.
Zimní prohlídky zámku Lednice

Zimní prohlídky zámku Lednice

Lednice, Jižní Morava
30.4.
Lednické vinné trhy

Lednické vinné trhy

Lednice, Jižní Morava

Ubytování a restaurace v okolí

Restaurace Onyx v Lednici

Restaurace Onyx v Lednici

Lednice, Jižní Morava
Restaurace Grand Moravia v Lednici

Restaurace Grand Moravia v Lednici

Lednice, Jižní Morava
Relax Hotel Štork

Relax Hotel Štork

Lednice, Jižní Morava