ÚvodAktualityŠumava letos bude ve znamení vody – rok 2022 je Rokem mokřadů
Příroda

Šumava letos bude ve znamení vody – rok 2022 je Rokem mokřadů

  • 9. února 2022
Filmový dokument o návratu vody do šumavské krajiny, dobrovolnické mokřadní akce, fotografická soutěž, výstavy vinformačních střediscích, nebo výukové programy zaměřené na nejrůznější druhy mokřadů. Takový je výčet zábavných i populárně-naučných aktivit, které Správa Národního parku Šumava letos připravuje pro své návštěvníky v průběhu Roku mokřadů 2022.
soumarské rašeliništěSpráva NP Šumava pracuje na filmovém dokumentu o návratu vody do šumavské přírody už od loňského roku. Popisuje v něm osudy místních mokřadů a potoků, jež bohužel nebyly vždy příznivé. A samozřejmě také to, co pro krajinu taková změna, tedy především vysušování mokřadů, znamená. Díky více než dvacet let trvajícímu úsilí o návrat mokřadů zde ale naštěstí mohou natočit dílo se šťastným koncem. Zhruba půlhodinový dokument je plný jedinečných záběrů zvířat, rostlin a šumavských mokřin ve všech ročních obdobích, kterými diváky provede sama voda. Premiérová promítání se chystá v místních kinech, přičemž některá z nich budou spojena s živým koncertem nebo diskuzí o nezbytnosti mokřadů pro zdravé fungování krajiny.

jezevecV letošním roce se veřejnost může opět zapojit do oblíbených dobrvolnických akcí, kde se milovníci Šumavy mohou stát nedílnou součástí procesu revitalizace mokřadu. Poznají tak zblízka, jak se revitalizace provádí, přitom odchází s dobrým pocitem, že pracovali pro přírodu. Program je pak spojený s exkurzí do krásných a zachovalých mokřadů, jež na území Šumavy naštěstí zůstaly.
 

Šumavské mokřady zblízka a zábavná fotosoutěž

šumavaPoutavá bude i výstava velkoformátových fotografií šumavských mokřadů. Zájemci uvidí například Mrtvý luh, Soumarské rašeliniště nebo Tříjezerní slať. Šumavská rašeliniště jsou jednou ze 14 lokalit, jež uznává tzv. Ramsarská úmluva a řadí je mezi mokřady mezinárodního významu.

V terénu připravuje Správa NP Šumava zábavnou fotosoutěž, která pomůže šířit hlavní myšlenky Roku mokřadů. Střediska environmentální výchovy se zaměří na výuku o vodě, při níž se děti budou bavit mimo jiné modelováním meandrující řeky na novém výukovém zařízení.

Jezerní slať s vyhlídkovou věží v národním parku Šumava Příroda

Jezerní slať s vyhlídkovou věží v národním parku Šumava

Jezerní slať patří mezi vrchovištní rašeliniště ležící na náhorní plošině Šumavských plání mezi osadami Kvildou a Horskou Kvildou. Průměrná hloubka rašeliny je 2,5 m, nejvyšší mocnost 7,6 m je v severozápadní neporušené části.

Modravské slatě – zakázané srdce Šumavy Příroda

Modravské slatě – zakázané srdce Šumavy

Modravské pláně leží v první zóně národního parku, a i když tu vede značné množství cest a silniček, nejsou z důvodu ochrany vegetace a zvěře přístupné. Žijí zde chránění živočichové jako tetřev hlušec, chrostíci, ještěrky, vážky, myšivky horské nebo rys ostrovid.

Vltavský luh a potok Hučina u Černého Kříže na Šumavě Příroda

Vltavský luh a potok Hučina u Černého Kříže na Šumavě

Národní park Šumava revitalizoval v minulých stoletích násilně narovnané koryto Hučínského potoka na Stožecku. Stejně jako kdysi, se nyní přirozeně vlní šumavskými loukami v oblasti unikátní přírodní rezervace Vltavský luh.

Naučný okruh ve výběhu s jeleny u Kvildy Příroda

Naučný okruh ve výběhu s jeleny u Kvildy

Výběhem jelenů nedaleko Kvildy prochází naučný okruh a jsou zde vyvýšené pozorovací přístřešky. Mimo výběh se seznámíte se stopami jelenovitých, prasete divokého a některými místními stromy a rostlinami.

Černohorský močál u Kvildy Příroda

Černohorský močál u Kvildy

Vrchovištní rašeliniště na rozvodí Vltavy a Otavy, rozprostírající se v mělkém sedle tvořeném severozápadním svahem Černé hory a jižním svahem Čertova vrchu, asi 5 km jižně od Kvildy. Rozsáhlé klečové porosty. Součást prameniště Teplé Vltavy.

Javoří slať u Modravy Příroda

Javoří slať u Modravy

Javoří slať představuje roztroušenou sestavu vrchovišť s jezírky i bez jezírek. Nachází se cca 8 km od Modravy a dovede vás k ní červená značka, dále pokračující na Poledník.

Roklanský potok v srdci Šumavy Příroda

Roklanský potok v srdci Šumavy

Roklanský potok (též Mlýnský potok) je jedním ze tří potoků, jejichž soutokem vzniká šumavská řeka Vydra, proslulá svým kamenitým řečištěm s množstvím tzv. obřích hrnců.

Meandry Teplé a Studené Vltavy nad Novou Pecí Příroda

Meandry Teplé a Studené Vltavy nad Novou Pecí

Meandry Teplé a Studené Vltavy vlévající se do Lipna tvoří unikátní přírodní rezervaci. Jsou vyhlášeným rájem pro rybáře a pro vodáky se jedná o poslední bod sjízdné trasy horní Vltavy od Lenory a Soumarského mostu. Žije zde řada vzácných živočichů a rostlin.

Turistická trasa Klostermannova cesta – Šumavou z Hartmanic do Volyně Letní sporty

Turistická trasa Klostermannova cesta – Šumavou z Hartmanic do Volyně

Turistická trasa KČT nesoucí jméno šumavského barda Karla Klostermanna je v celé své délce modře značená a spojuje město Hartmanice přes Rejštejn, Kašperské Hory, Mílov, Nicov, Královský Kámen, Javorník a Vacov s Volyní. V celé své délce měří napříč Šumavou 47 km.

Tříjezerní slať – naučná stezka po Tříjezerní slati na Šumavě Příroda

Tříjezerní slať – naučná stezka po Tříjezerní slati na Šumavě

Pod jihovýchodním svahem Oblíku asi 3 km od Modravy v I. zóně Národního parku Šumava leží malé vrchovištní rašeliniště Tříjezerní slať. Rašeliniště je pojmenované podle tří rašelinných jezírek a je nejlépe dostupné od geoparku a informačního centra NP Šumava na Rokytě.

Chalupská slať – největší rašelinové jezírko v České republice Příroda

Chalupská slať – největší rašelinové jezírko v České republice

Chalupská slať leží v mělkém údolí Vydřího potoka ve výšce 910 m, severně od Borové Lady. Kolem největšího rašelinového jezírka v ČR roste rašelinná kleč, srmky, borovice blatka či suchopýr pochvatý. K jezírku, na kterém se tvoří plovoucí ostrůvky, vede přes rašeliniště krátká naučná stezka.

Národní park Šumava – zelené srdce Evropy Příroda

Národní park Šumava – zelené srdce Evropy

Šumava je lákavým cílem pro ty, kteří hledají majestát a velebnost přírody, fyzické i psychické zotavení. Na území NP se nachází 7 obcí (Srní, Kvilda, Horská Kvilda, Modrava, Stožec, České Žleby a Prášily) a několik menších osad (Filipova Huť, Dobrá, Jelení).

Cikánská slať – jedno z nejcennějších míst šumavského parku Příroda

Cikánská slať – jedno z nejcennějších míst šumavského parku

Cikánská slať je vrchovištní rašeliniště v Národním parku Šumava asi 2 km jihozápadně od obce Modrava, na jižním svahu Modravské hory v nadmořské výšce 1103 m.

Rašeliniště Mrtvý luh u Volar na Šumavě Příroda

Rašeliniště Mrtvý luh u Volar na Šumavě

Přírodní rezervace Mrtvý luh je vrchovištní rašeliniště o rozloze 351,5 ha a maximální hloubce 7,5 m. Je součástí I. zóny Národního parku Šumava. Rezervace je porostlá borovicí blatkou a rozlehlým "mrtvým lesem". Tato lokalita nad soutokem Teplé a Studené Vltavy není přístupná.

Rašeliniště Malý Polec u Churáňova Příroda

Rašeliniště Malý Polec u Churáňova

Jedná se o horské vrchoviště – jednu z přístupných slatí Šumavy, nedaleko lyžařského centra Zadov pod vrcholem Churáňova (1118,5 m.n.m.) se všemi typickými projevy horského vrchoviště, které se rozkládá na vrchovištní rozvodnici.

Šumavská rašeliniště – nejcennější poklad šumavské přírody Příroda

Šumavská rašeliniště – nejcennější poklad šumavské přírody

Jedním ze symbolů Šumavy jsou rašeliniště, kterým se v centrální části národního parku říká slatě. Rašeliniště se vyvinula na přelomu poslední doby ledové a meziledové (před 9 000 až 10 000 lety). Přístupných slatí je v NP pouze pět – Jezerní, Cikánská, Tříjezerní, Chalupská a Malý Polec.

Přírodní rezervace Prameniště na Šumavě Příroda

Přírodní rezervace Prameniště na Šumavě

Prameniště je přírodní rezervací v Pancířském hřbetu na Šumavě. Důvodem ochrany je zachování systému pramenišť a rašelinišť kolem říčky Křemelná se všemi jejich součástmi, včetně rostlinných a živočišných společenstev.

Naučná stezka Olšina – stezka v ptačí oblasti Boletice Příroda

Naučná stezka Olšina – stezka v ptačí oblasti Boletice

Stezka se nachází v jižních Čechách nedaleko Českého Krumlova poblíž vodní nádrže Lipno na kraji CHKO Šumava a evropsky významné lokality Ptačí oblast Boletice u rybníku Olšina a stejnojmenné obce. Na stezce byly instalovány nové chodníky z akátového a jedlového dřeva.

Další aktuality

Přijďte během adventu do plzeňské zoo na živý betlém a o Vánocích si můžete chytit zlatou rybku

Bohatý adventní program nachystala svým návštěvníkům plzeňská zoo. O třetí adventní sobotě se můžete podívat na tradiční hraný a zpívaný betlém, který na statku Lüftnerka začíná 14. prosince 2024 v 15 hodin. Štědrý den v zoo nabídne tradiční chytání zlaté rybky, která dokáže splnit leckteré dětské přání. Čeká vás vánoční naučná stezka o další dárky pod stromeček i jesličky na pamlsky pro zvířátka. Zlatá rybka se bude chytat i v poslední den roku, stejně tak bude připravena naučná stezka o zajímavé ceny.
14. prosinec 2024 10:06
Příroda, Plzeňský kraj

Katedrálu v Plzni během adventu opět rozezní roráty

V plzeňské katedrále svatého Bartoloměje během adventu zní každou neděli roráty. Lidé si je mohou přijít poslechnout a zazpívat už v 6:45 hodin před začátkem mše. Pokračují během celé mše svaté zhruba do 8 hodin. V letošním roce bude zpěv rorátů doprovázet i poměrně početná skupina hudebníků, housle, flétny, klarinety, fagot, kontrabas a varhany.
14. prosinec 2024 0:51
Památky, Plzeňský kraj

Kam za kouzlem zimy na Šumavu?

Při toulkách šumavskou přírodou objevíte velmi zajímavá místa, která v zimě sníh a mráz změní k nepoznání. Rozlehlé šumavské louky a blata pokryje bílá sněhová peřina, ledovcová jezera se promění v křišťálová zrcadla a zamrznou i rašeliniště, říčky a vodní kanály. Místo cest z asfaltu září ve sněhu běžkařské stopy a když má mráz dostatečnou sílu, je možné obdivovat krajinu z hladiny Lipenské přehrady, kde vznikne bruslařská magistrála. Nenechte si ujít nejkrásnější zimní výpravy národním parkem Šumava!
12. prosinec 2024 16:30
Příroda, Plzeňský kraj

Ski areál Špičák zahajuje sezónu – lyžaři si užijí 20procentní slevu na skipasy

Prvním lyžováním zatím na horním úseku jedničky Turistické s přejezdem na dvojku U Zalomeného zahájí novou lyžařskou sezónu Ski areál Špičák, a to v sobotu 14. prosince 2024. Největší lyžařský areál Plzeňského kraje láká až do odvolání na lyžování s 20procentní slevou na skipasy. Poprvé v zimní sezoně bude od také otevřena lyžařská škola, úschovna, servis i půjčovna vybavení.
11. prosinec 2024 10:00
Zimní sporty, Plzeňský kraj

Prohlédněte si Plzeňské historické podzemí za svitu baterek

Zpestřete si advent nevšedním zážitkem – objevováním tajemství labyrintu chodeb, sklepů a studní pod západočeskou metropolí netradičně, za svitu baterek! To bude možné pouhé čtyři dny, od čtvrtka 12. do neděle 15. prosince 2024, vždy od 17.00 a 18.15 hodin. Speciální sedmdesátiminutové prohlídky Plzeňského historického podzemí zamíří i do běžně nepřístupné části podzemní chodby.
8. prosinec 2024 9:32
Památky, Plzeňský kraj

V Plzni se projedete speciální vánoční tramvají

Speciálně vyzdobená vánoční tramvaj bude až do konce prosince 2024 dělat radost všem Plzeňanům. Zpříjemňovat předvánoční čas bude během pracovního týdne na pravidelné lince 2, o víkendech pak na lince číslo 4. Stejně jako v minulém roce je kromě vnějšího polepu tramvaje vyzdoben i interiér vozu.
7. prosinec 2024 15:00
Zážitky, Plzeňský kraj

Úzkokolejka, čerti, vánoční koncerty a prohlídky aneb devětkrát advent na Plzeňsku

Kouzelnou atmosféru blížících se Vánoc si vychutnáte nejenom při adventních prohlídkách Plzně, ale i v řadě míst v okolí. Poradíme vám kam a kdy se vypravit s dětmi, pozveme vás na projížďku úzkokolejkou, za čerty a Mikulášem či na živý betlém. Stačí si vybrat a užít si předvánoční čas se svými blízkými.
3. prosinec 2024 14:55
Zážitky, Plzeňský kraj

Nechte se okouzlit adventní Plzní

Pokud někdy Plzeň opravdu září, je to právě v době adventu. Při procházce vyzdobeným centrem města si připadáte trochu jako v pohádce. Ať už si potřebujete na chvilku odpočinout od předvánočního shonu nebo si chcete trochu té vánoční atmosféry užít ještě před Štědrým dnem, projděte se vánoční Plzní. Uvidíte, že vás odmění!
3. prosinec 2024 9:15
Zážitky, Plzeňský kraj