Úvod > Co chcete dělat? > Rašeliniště Malý Polec u Churáňova
Příroda

Rašeliniště Malý Polec u Churáňova

Jedná se o horské vrchoviště – jednu z přístupných slatí Šumavy, nedaleko lyžařského centra Zadov pod vrcholem Churáňova (1118,5 m.n.m.) se všemi typickými projevy horského vrchoviště, které se rozkládá na vrchovištní rozvodnici.
Vrchoviště Malý Polec leží 700 metrů jižně od Churáňova a 6 kilometrů jihozápadně od obce Stachy v nadmořské výšce 1183 až 1108 metrů. Přírodní památkou bylo vyhlášeno teprve roku 1992.

Průměrná mocnost rašeliny je okolo 1 metru. Na první pohled bude zkušeným obdivovatelům přírody jasné, že zde probíhala těžba rašeliny. Ta zde byla ukončena až na počátku 20. století. V současnosti je vrchoviště ponecháno přirozenému vývoji.

Z rostlin zde převládá kleč rašelinná, borůvka bažinná, klikev bahenní, ostřice chudokvětá. V mechovém patru rostou rašeliníky, hlavně prostřední a červený, taky různé ostřice. Podzemní voda vystupuje napovrch přímo uprostřed rašeliniště, proto se okolo zdržují noční motýli, píďalky, osenice a můry sivé.

Vrchoviště Malý Polec je nyní nejohroženější na Šumavě – především v důsledku blízkosti rekreačního a sportovního areálu Zadov. Přístup k vrchovišti je buď ze Zadova po turistické trase na Zlatou Studnu, nebo z Horské Kvildy přes Zlatou studnu.

Provozovatel

Správa Národního parku a chráněné krajinné oblasti Šumava

1.máje 260
385 01 Vimperk
Tel.:
+420 388 450 111
Email:
vimperk@npsumava.cz
WWW:
www.npsumava.cz
GPS:
49,055597 13,779847
 
Region:
Jihočeský kraj
Oblast:
Šumava
Město:
Vimperk
 

Vstupné

Cena: zdarma

 

Časová náročnost

1,0 hodina