!

Upozornění: Redakce prosí všechny zájemce o akce a aktivity, aby se před jejich návštěvou informovali u organizátora, zda a kdy probíhají vzhledem k opatřením přijatým vládou ČR k nákaze Covid-19. Omlouváme se, že informace o otevíracích dobách a termínech konání uvedených na webu Kudyznudy.cz nemusí být vždy aktuální.

Úvod > Co chcete dělat? > Rašeliniště Mrtvý luh u Volar na Šumavě

Rašeliniště Mrtvý luh u Volar na Šumavě

Příroda
Přírodní rezervace Mrtvý luh je vrchovištní rašeliniště o rozloze 351,5 ha a maximální hloubce 7,5 m. Je součástí I. zóny Národního parku Šumava. Rezervace je porostlá borovicí blatkou a rozlehlým "mrtvým lesem". Tato lokalita nad soutokem Teplé a Studené Vltavy není přístupná.
Rašeliniště je porostlé borovicí blatkou, klečovitou i stromovou. Na okrajích roste bříza pýřitá a karpatská. Některé z borovic jsou i 300 let staré a často již odumřelé. Roste tu řada vzácných rašelinných bylin a žijí tady vzácní a chránění živočichové. Vrstva zdejší rašeliny dosahuje až sedmi metrů.

V rašeliništi je k vidění rozsáhlý "mrtvý les" - uschlé a osaměle rostoucí stromy, které kdysi poškodil požár.

Mrtvý luh není veřejnosti přístupný. Do luhu lze nahlédnout ze železniční trati nebo ze silničky spojující Novou Pec se Stožcem. Projíždět jej mohou vodáci, jelikož Teplá Vltava je přes léto vodácky splavná.
Celý popis
Naposledy změněno: 3. 10. 2019