Úvod > Aktuality > Sedm tipů, jak si užít podzim v Beskydech
Životní styl

Sedm tipů, jak si užít podzim v Beskydech

  • Vydáno3. září 2022
Podzimní čas je jako stvořený pro vycházky nádherně zbarvenou krajinou. V beskydských Velkých Karlovicích si ale tyto dny můžete zpříjemnit i dalšími způsoby – třeba relaxací v termálních bazénech a saunách, fotostezkou či zajímavými gastronomickými akcemi. A co třeba poměřit síly v běžeckém závodě s ostatními běžci? Stačí si jen vybrat.

Podzimní práce ve Valašském muzeu

podzimní střiž ovcíV sobotu 10. září 2022 ožije areál Valašské dědiny v Rožnově pod Radhoštěm ukázkami podzimních prací a činností. Tradiční podzimní práce se letos zaměří na zpracování lnu. V chalupě miškáře ze Študlovase přijďte podívat na rosení lnu, lámání na lamkách a potírkách, vochlování lnu, předení na kolovratech a očesávání tobolek. Můžete se také seznámit s přípravou tradičních pokrmů z brambor v několika chalupách. V chalupě starého mládence z Nového Hrozenkova čp. 536 vás čeká pečení bramborových placek na plotně sporáku a v obydlí salajkáře z Nového Hrozenkova se venku před kůlnou budou smažit trnky (vařit povidla). Řemeslné práce uvidíte například v kovárně z Lutoniny, v obydlí bezzemka z Leskovce – strouhání šindelů, Blinkově chalupě z Horní Bečvy bude probíhat výroba březových metel, v Mališově usedlosti z Lužné zas pletení košíků z vrbového proutí. Šturalova pasekářská usedlost z Velkých Karlovic ukáže přípravu dřeva na zimu a na stánisku z Karolinky v ohradě se odehraje podzimní stříž ovcí Valašek.
 

Běhej Valachy letos naposled

Běhej ValachyNevšední běžecký zážitek v krásné podzimní přírodě Beskyd slibuje závod Běhej Valachy v sobotu 22. říjnahotelu Galik. Jde o poslední letošní závod pětidílného seriálu Valachy Tour, na závěr tak budou vyhlášeni i letošní absolutní vítězové. Start i cíl je tradičně u hotelu Galik, odkud běžci vyrazí na trať v pravé poledne. Trať vede údolím Hanzlůvky a kolem zvoničky Za Miloňovou na hřeben Vsetínských Beskyd, pod Vysokou a na Člověčí, odkud postupně klesá po ostrém hřbítku s nádhernými a i pro místní usedlíky nevšedními výhledy na Beskydy i Javorníky.
 

Za posílením imunity do Wellness Horal

Wellness HoralTěsně před zimou je nejvyšší čas ještě něco udělat pro svou imunitu. Nejlepším způsobem, jak ji posílit, je saunování. V relaxačním centru Wellness Horal si můžete dopřát tradiční i méně obvyklé relaxační procedury včetně unikátních saunovacích rituálů nebo saunování dětí. Saunový svět je odpovědí na touhu většiny lidí po zdravějším a lepším životním stylu. Zároveň je ideálním doplňkem všech sportovních a pohybových aktivit, které můžete provozovat v okolní nádherné přírodě CHKO Beskydy i ve vnitřních prostorách hotelu Horal. Co může být příjemnějšího, než po celém dni stráveném na kole, túře či při golfové partii spočinout v sauně, whirlpoolu nebo se nechat hýčkat maséry?
 

Noc bílých lanýžů ve Spa hotelu Lanterna

bílý lanýžZážitek pro nejnáročnější gurmány nabídne Noc bílých lanýžů ve středu 16. listopadu ve Spa hotelu Lanterna. Kuchaři se jako každý rok osobně vypraví do italské "lanýžové" oblasti Piemont a z nakoupených lanýžů, ale i masa, čokolády, vín a dalších surovin připraví pětichodové menu zasvěcené italským delikatesám. Bílé lanýže jsou nejdražší kuchařskou surovinou světa, proto se objevují v nabídce restaurací výjimečně. Nenechejte si ujít tuto příležitost.
 

Výlet za pokladem na rozhlednu Miloňová

Rozhledna MiloňováŘíká se, že nejkrásnější pohled na svět je z výšky. Zvláště když na podzim krajina hraje všemi barvami. Pokochejte se její krásou z rozhledny Miloňová nad Velkými Karlovicemi. S dětmi si výlet příjemně zpestříte, když se k rozhledně vydáte podle instrukcí hry Hledej poklad na Razule, která je inspirována geocachingem (ale můžete jí hrát i bez GPS navigace). Stačí si jen vyzvednout tištěné instrukce v Bistru Razula. Děti podle nich cestou plní různé úkoly a získávají číselný kód, díky němuž na závěr odemknou schránku s "pokladem".
 

Tip pro milovníky fotografování: Fotostezka Valachy

fotostezka valachyKrajina si díky četným výhledům i dalším hezkým detailům v neporušené přírodě CHKO Beskydy přímo říká o to, abyste zachytili její krásy fotoaparátem. V Resortu Valachy vytipovali několik takových atraktivních a přitom ne úplně známých fotogenických míst, která můžete díky fotostezce navštívit během jediného výletu. Fotostezka Valachy vás zavede na fotograficky zajímavá místa v okolí Velkých Karlovic a přinese navíc rady a tipy, jak co nejlépe zvěčnit krásy přírody. Na zastaveních se nachází infotabule s tipem, jak dané místo zvěčnit co nejzajímavěji – jak pojmout kompozici, nastavit hloubku ostrosti a expoziční čas či nastavit filtr.
 

Romantické hýčkání ve Spa hotelu Lanterna

hýčkáníPro romantické duše, které chtějí využít klidnější mezisezónu a užít si nerušené chvíle klidu, je ideální karlovický Spa hotel Lanterna a jeho zvýhodněný pobyt Romantické hýčkání. Zahrnuje i relaxační procedury, snídani na pokoj, neomezený vstup do wellness a navíc také romantickou šestichodovou večeři v zážitkové restauraci Vyhlídka. Romantické hýčkání je připraveno pro ty, kteří se mají opravdu rádi. Daleko od městského shonu a starostí, v nádherné přírodě a v komorní atmosféře hotelu, kde se o vás budou starat jako o královskou rodinu. Odpočiňte si v termálních bazénech, dejte si masáž, užijte si saunový rituál nebo se běžte jenom tak projít a navečer si spolu dejte šestichodové zážitkové menu při svíčkách a ráno vám přinesou snídani do postele, co vy na to?
Zážitková restaurace Vyhlídka ve Velkých Karlovicích

Zážitková restaurace Vyhlídka ve Velkých Karlovicích

Velké Karlovice na Valašsku přinášejí novinku pro všechny gurmány a labužníky. Ve Spa hotelu Lanterna byla otevřena jedna z prvních zážitkových restaurací na Východní Moravě. Vznikla v prostorách bývalé zimní zahrady hotelové restaurace.

Termální bazény Wellness Horal – moře na Valašsku

Termální bazény Wellness Horal – moře na Valašsku

Nyní už vás v Beskydech nezaskočí ani obleva v zimě nebo deštivé počasí v létě. Wellness Horal s termálními bazény v Resortu Valachy ve Velkých Karlovicích přináší relaxaci i zábavu ve slané vodě vyhřívané až na 36°C po celý rok.

Wellness dovolená v hotelu Horal ve Velkých Karlovicích

Wellness dovolená v hotelu Horal ve Velkých Karlovicích

Užijte si dovolenou nabitou zážitky i relaxací. Wellness hotel Horal ve Velkých Karlovicích je ideálním místem pro aktivní dovolenou i pobyty rodin s dětmi. Popularitu si získal díky možnosti celoročního koupání v termálních bazénech se slanou vodou. V areálu je i golfové hřiště a tenisový kurt.

Rozhledna na vrchu Miloňová

Rozhledna na vrchu Miloňová

Nová dřevěná rozhledna u Velkých Karlovic na vrchu Miloňová (846 m.n.m) se tyčí do výšky 24 m a skýtá nádherné výhledy na Javorníky.

Hledej poklad na Razule

Hledej poklad na Razule

Turistický okruh ve Velkých Karlovicích pro rodiny s dětmi, založený na principu geocachingu (ale můžete jej projít i bez GPS navigace).

Hotel Galik

Hotel Galik

Hotel pro veřejnost uzavřen.

Fotostezka Valachy – stezka pro milovníky fotografování

Fotostezka Valachy – stezka pro milovníky fotografování

Vozíte si rádi z dovolené fotky na památku? Resort Valachy připravil pro milovníky fotografování a turistiky. Fotostezka Valachy vás zavede na fotograficky zajímavá místa v okolí Velkých Karlovic a přinese navíc rady a tipy, jak co nejlépe zvěčnit krásy přírody.

Další aktuality

Vánoční výstava ve Vizovicích láká na tradiční ozdoby i módními trendy

Ve vizovické Galerii Mariette se každoročně od podzimu do Vánoc koná vánoční výstava. Ta letošní potrvá až do 23. prosince 2022 a představuje tradiční ozdoby i módními trendy ve vánoční vázdobě a zdobení stromečků. Jedná se o exkluzivní kolekce skleněných vánočních ozdob vyráběných ručně českými výrobci.
Zlínský kraj | Kultura

Za podzimními výhledy vyrazte na rozhlednu Miloňová

Celoročně přístupná rozhledna na vrchu Miloňová nad Velkými Karlovicemi láka na podzimní procházku. Vyhlídková plošina umístěná 20 metrů nad okolním terénem umožňuje kruhový výhled do okolní krajiny. Zdoláte-li 846 metrů vysoký kopec, budete mít před sebou Vsacké Beskydy, Javorníky i údolí Vsetínské Bečvy jako na dlani.
Zlínský kraj | Příroda

Expozice ve Valašské dědině a Mlýnské dolině Valašského muzea v přírodě zůstávají mimořádně otevřené

Ještě dva víkendy vybízejí k procházce po rozsáhlém areálu Valašského muzea v přírodě. Vedle areálu Dřevěného městečka jsou v tomto mimosezónním období přístupné exteriéry Valašské dědiny a Mlýnské doliny. Pro nadcházející víkendy, od 5. do 6. a od 12. až do 13. listopadu 2022, připravilo Valašské muzeum v přírodě pro návštěvníky možnost prohlídek areálu od 9:00 do 16:00 hodin.
Zlínský kraj | Památky

Vyzkoušejte Skiregion Valašsko – sedm areálů na jeden skipas

Přijeďte si zalyžovat na Valašsko! Se společným skipasem Skiregionu Valašsko můžete využít hned několik lyžařských středisek. Sedm lyžařských areálů v Beskydech a Javorníkách, v oblasti kolem Velkých Karlovic na Valašsku, spojilo síly a od nabízí návštěvníkům společný skipas, jenž je obvyklou součástí nabídky velkých lyžařských středisek po celé Evropě.
Zlínský kraj | Zimní sporty