Úvod > Kalendář akcí > Gastronomické akce > Noc bílých lanýžů ve Spa hotelu Lanterna
Gastronomické akce

Noc bílých lanýžů ve Spa hotelu Lanterna

Do celosvětově proslulého regionu vzácných lanýžů i vynikajícího vína, do italské oblasti Piemont, se přenesete 16. listopadu díky Noci bílých lanýžů.

Lanýže patří k nejdražším delikatesám (hned po šafránu je to druhá nejdražší kuchařská surovina na světě), které můžete ochutnat. Nejvzácnější, nejdražší a také nejchutnější jsou pak lanýži bílí, kteří se skrývají pod půdou v alpském Piemontu v Itálii a prodávají se za desítky tisíc korun za kilogram. Aby také ne. Nelze je pěstovat, rostou pod zemí a dají se najít jen „po čichu“, zpravidla s pomocí vycvičených psů nebo pašíků. V pokrmech se pak používají v malém množství, přesto mu dodávají výraznou a specifickou chuť. Kromě lanýžů je Piemont známý jako vyhlášená vinařská oblast – největší z celé Itálie co do počtu certifikovaných vín. Delikátní odrůdy Barolo, Barbaresco, Barbera nebo Moscato ďAsti pocházejí právě odtud. A právě sem vyrážejí v polovině listopadu kuchaři Spa hotelu Lanterna ve Velkých Karlovicích na lanýžové trhy, aby z nich přivezli lahodné lanýže a další delikatesy, které budou podávat 18. listopadu na velké gastronomické akci nazvané Noc bílých lanýžů.

Tento vzácný druh houby, která tvarem připomíná nevzhledný brambor, je pro mnohé velkým lákadlem k návštěvě Velkých Karlovic. Vůně lanýžů není pro mnohé lidi právě libá, přesto je chuťově velmi zajímavá a gurmány nesmírně vyhledávaná. Aromatičtější bílé lanýže připomínají svou vůní čerstvou zeminu. Je tak silná, že když si je přinesete domů, vůně doslova prostoupí celou místnost. Do pokrmů se přidávají v malém množství. Bílé lanýže se jen lehce přistrouhají na pokrm, například těstoviny, a dodají mu lehce nahořklou chuť. Mnohdy člověka napoprvé neohromí, postupně ale objeví jejich chuťové detaily a pak už na lanýže nedá dopustit.
 

Menu Noci bílých lanýžů:

Amuse bouche
Vitello tonnato: telecí pečeně, tuňák, kapary
Králičí paštika s lískovými ořechy v pancette

Studený předkrm
Tartare z telecího masa, křepelčí vejce, koriandr

Polévka
Cappuccino z lanýžů, nakládaná dýně, hříbkový cracker

Teplý předkrm
Tajarin, máslo, bílý lanýž

Rybí mezichod
Grilovaný mečoun, pyré z červené řepy, artyčok

Hlavní chod
Pomalu táhlý zauzený jelen, kaštanová polenta, celerové pyré, mrkev, hříbky, fava fazole, bílý lanýž

Dezert
Lískovooříšková panna cotta, čokoládová hlína s lanýži, panettone

Petit fours
Variace bílých a hořkých pralinek s lanýži
 

Lanýže z Piemontu:

Lanýže patří k tomu nejvzácnějšímu, co můžete ochutnat. Bílé lanýže, které se skrývají pod půdou v alpském Piemontu v Itálii, se prodávají za desítky tisíc korun za kilogram. Aby také ne, hledají je totiž vycvičení psi nebo pašíci.

Kromě lanýžů je Piemont známý jako vyhlášená vinařská oblast, největší z celé Itálie co do počtu certifikovaných vín. Delikátní odrůdy Barolo, Barbaresco, Barbera nebo Moscato d´Asti pochází právě odtud.
Naši kuchaři vyráží každý rok na lanýžové trhy, aby odtud přivezli lahodné lanýže a spolu s nimi další delikatesy z místního trhu. Noc bílých lanýžů bude plná gurmánských překvapení.

Provozovatel

Spa hotel Lanterna - Resort Valachy

Léskové 657
756 06 Velké Karlovice
Tel.:
+420 571 477 300
Email:
rezervace@valachy.cz
Facebook:
https://www.faceb...
WWW:
www.valachy.cz
GPS:
49,370155 18,352614
 
 

Vstupné

Cena: 3 990 Kč

 

Časová náročnost

4,0 hodiny

 
 

Kurz etikety ve Spa hotelu Lanterna

Zjistěte, jak ovládnout své emoce, jak si udržet zdraví a jak se umět v každé společnosti i situaci vytříbeně chovat.
Velké Karlovice, Zlínský kraj

Kurz pečení vánoček v Resortu Valachy

Jak připravit pravé valašské frgály, halušky, či jak (nejen) na vánoční stůl upéct tu nejkřehčí vánočku? To vás naučí na kurzech pečení a vaření v Resortu Valachy ve Velkých Karlovicích.
Velké Karlovice, Zlínský kraj

Kurz pečení vánoček v Resortu Valachy

Jak připravit pravé valašské frgály, halušky, či jak (nejen) na vánoční stůl upéct tu nejkřehčí vánočku? To vás naučí na kurzech pečení a vaření v Resortu Valachy ve Velkých Karlovicích.
Velké Karlovice, Zlínský kraj

Kurz pečení frgálů ve Velkých Karlovicích

K nejtypičtějším specialitám valašské kuchyně patří kromě slivovice a kyselice také frgál. Pro všechny, kteří se chtějí naučit vyrábět tento tradiční valašský koláč, pořádá kurzy pečení Resort Valachy ve Velkých Karlovicích.
Velké Karlovice, Zlínský kraj

Fotostezka Valachy – stezka pro milovníky fotografování

Vozíte si rádi z dovolené fotky na památku? Resort Valachy připravil pro milovníky fotografování a turistiky. Fotostezka Valachy vás zavede na fotograficky zajímavá místa v okolí Velkých Karlovic a přinese navíc rady a tipy, jak co nejlépe zvěčnit krásy přírody.
Velké Karlovice, Zlínský kraj

Kulíškova naučná stezka – poznejte s dětmi přírodu CHKO Beskydy

Kulíškova naučná stezka byla otevřena v údolí Dynčák nedaleko hotelu Horal a srozumitelnou a atraktivní formou přibližuje dětem zajímavosti přírody CHKO Beskydy. Stezka měří 2,5 kilometru a má 10 zastavení. Zvládnou ji i menší děti a rodiče s kočárky.
Velké Karlovice, Zlínský kraj

Resort Valachy – relaxace a zážitky v srdci Beskyd

Resort Valachy ve Velkých Karlovicích nabízí jedinečné zážitky i chvíle plné pohody v srdci Beskyd. Dokonalou relaxaci zažijete v hotelech Lanterna a Horal, zabavit se můžete nejen túrami, cyklovýlety a lyžováním, ale také gastro kurzy nebo golfem.
Velké Karlovice, Zlínský kraj

Stezky portáše Maliny v resortu Valachy

Vydejte se po stopách portáše Maliny a zažijte plno dobrodružství s celou rodinou. Ve Velkých Karlovicích, přímo u Bistra Razula mají začátek stezky krásnou přírodou plné zajímavých informací o historii Valašska, ale i jejích zvířecích obyvatelích.
Velké Karlovice, Zlínský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Zážitková restaurace Vyhlídka ve Velkých Karlovicích

Velké Karlovice na Valašsku přinášejí novinku pro všechny gurmány a labužníky. Ve Spa hotelu Lanterna byla otevřena jedna z prvních zážitkových restaurací na Východní Moravě. Vznikla v prostorách bývalé zimní zahrady hotelové restaurace.
Velké Karlovice, Zlínský kraj

Pikniky ve Velkých Karlovicích – vzhůru na výlet s piknikovým košem

Vychutnejte si krásy CHKO Beskydy při vycházce do přírody spojené s piknikem. Spa hotel Lanterna, Wellness hotel Horal i Bistro Razula s příchodem pěkného počasí opět nabízí službu piknikových košů, která je oproti „běžným“ piknikům přizpůsobena zdejším horským podmínkám.
Velké Karlovice, Zlínský kraj

Pečení frgálů v Resortu Valachy

V Resortu Valachy, který sdružuje trojici hotelů ve Velkých Karlovicích, si můžete frgály nejen zakoupit, ale také vyrobit vlastní pod vedením zdejších pekařek. Kdo by si je chtěl zakoupit, může tak učinit v recepcích hotelů kdykoli během dne.
Velké Karlovice, Zlínský kraj

Horské apartmány Razula ve Velkých Karlovicích

Toužíte po klidné a příjemné dovolené v jedné z nejatraktivnějších oblastí Moravy jakou Beskydy bezpochyby jsou? Velké Karlovice se svojí nádhernou lokací a perfektní infrastrukturou nabízí bezpočet možností vyžití během celého roku.
Velké Karlovice, Zlínský kraj