ÚvodAktualityRozmarné léto: sedm nejkrásnějších retroplováren ve stylu Vančurovy novely
Letní sporty

Rozmarné léto: sedm nejkrásnějších retroplováren ve stylu Vančurovy novely

  • 5. července 2023
Letní počasí s horkými dny láká k vodě, ale kam se za ní vypravit? Pojďme se s portálem Kudy z nudy podívat na pár opravdu zvláštních míst ve stylu Vančurova Rozmarného léta. Vesměs vypadají jako by se vyloupla z filmů pro pamětníky. A pokud snad někde narazíte na moderní tobogán a skluzavku, zkrátka se tvařte, že je nevidíte. Užijte si rozmarné léto na retro plovárnách!
Jsou ideální volbou pro ty, kteří sní o nostalgii dávných dob, kdy ke koupání stačila deka a opalovací krém. Tady vládne klid a voní voda, slunce, louka a les. Má to jediný háček: některá zařízení uvádějí, že jsou v provozu jen do konce srpna – i když je možné, že zrovna v letošním proměnlivém létě svou otvírací dobu o pár dní či týdnů prodlouží. Naštěstí je léto teprve na začátku, tak hurá do plavek a rychle k vodě! Plovárny nadchnou plavce a vodní živly každého věku.
 

Plovárna Dachova u Hořic

První koupaliště ve stylu rozmarného léta se jmenuje Dachova a leží v lese severně od Hořic poblíž vesničky Dachovy; uvidíte je ze silnice, když pojedete směrem na Miletín. Cítíte tu prvorepublikovou atmosféru? Není divu, sluneční lázně vznikly už v roce 1925 podle projektu profesora hořické kamenosochařské školy Karla Bachury na místě bývalého dachovského rybníka; retro styl navozuje hlavní budova zdobená hrázděním a vitrážemi, dřevěné kabinky, písečná pláž i dřevěný ostrůvek uprostřed hladiny. O kvalitní vodu se stará dno vyložené pískovcovými deskami a hlavně přítok křišťálově čisté vody z okolních zalesněných svahů. Břehy lemuje travnatá pláž zčásti stíněná stromy a menší písečná, je tu i hřiště, sprchy a stánky s občerstvením.
 

Koupaliště Mšeno nedaleko Mělníka

O pár let mladší je koupaliště ve Mšeně u Mělníka, postavené v roce 1932. Také sem proudí voda ze skalního pramene, i v parném létě patřičně chladivá, a protože areál není nijak rozlehlý, všude je to blízko. Jedinečnou atmosféru podtrhla nedávná rekonstrukce, která lázním dala starosvětský šmrnc, k dispozici je travnatá pláž, malé brouzdaliště, převlékárny a pěkné hřiště pro děti. Unikátní areál postavený ve stylu art deco si dodnes zachoval svou podobu ze 30. let minulého století. Není proto divu, že oblíbené koupaliště je od roku 2003 i kulturní památkou.

 

Městská plovárna v Opavě

Městská plovárna v OpavěMěstské koupaliště v Opavě nabízí příjemné koupání a spoustu zábavy pro děti i dospělé v unikátním prostoru noblesní prvorepublikové plovárny. Ojedinělé v rámci celé republiky je především svou architekturou. Plovárna Opava vznikla v roce 1931 podle projektu architekta Otty Reichnera a stále na návštěvníky dýchá svou prvorepublikovou atmosférou. Od roku 1974 je koupaliště zapsáno v seznamu kulturních památek České republiky. Stylová kavárna, sluneční terasy, hudební pavilonek, obnovené letní pokoje, šatny, kabinky a převlékárny s originálními skříňkami i číslováním ve stylu třicátých let či socha Vodníka z bílého mramoru sochaře Josefa Obetha připomíná noblesní a velkorysou prvorepublikovou podobu areálu, který už v době svého vzniku patřil a stále patří k nejvýstavnějším u nás. Speciální technologií je voda ve všech bazénech vyhřívaná, přesto zde návštěvníci naleznou chladnější vodu. Vyhřívání vody v bazénu, je prováděno tak, aby teplota vody vždy byla min. 21-22 °C (za velmi teplých dnů se teplota vody může vyšplhat až na 26 °C).
 

Čtyři lesní koupaliště

Lesní plovárna SejfyVe stejném roce jako plovárna ve Mšeně zažila svou první sezonu lesní plovárna Sejfy, která leží severně od Mladých Buků. Přestože v bazénu s postupně se svažujícím dnem je voda studenější než na jiných koupalištích, bývala tu od samého začátku hlava na hlavě. To už dnes naštěstí neplatí, i když živo je zde pořád. Navíc se zde můžete také ubytovat a k dispozici je i celá řada sportovišť.

Dalším oblíbeným místem pro ty, kteří už mají dost přecpaných aquaparků, je koupaliště U Libuše, které najdete v Lulči u Vyškova. Bylo otevřeno v roce 1939 v bývalém kamenolomu, který pár let předtím zatopila voda. Voda je tady studenější než na běžných koupalištích, takže se zde v letních vedrech zaručeně příjemně osvěžíte. 

Historie legendárního koupaliště JurečekŘíčanech se také začala psát za první republiky. Víte, že ho proslavil herec Oldřich Nový a plovárnu s dřevěnými kabinkami a starosvětským půvabem si zamiloval natolik, že si dokonce poblíž pronajal domek?

A nakonec tip pro vás, kteří plánujete cestu do Liberce: vyzkoušejte obnovené lesní koupaliště v Lidových sadech, srdeční záležitost mnoha lidí z města i okolí. Hlavní zdrojnicí vody pro koupaliště je Jizerský potok, který zaručuje i v těch největších vedrech příjemné osvěžení.
 

Co by vás také mohlo zajímat?

  • plovárna volyněPřírodní plovárna ve Volyni je známá svou atmosférou i vybavením, které stále připomíná dobu jejího vzniku, tedy rok 1941. Bazén je napouštěný vodou z řeky Volyňky a osvěžení je tak při jakékoli teplotě vzduchu zaručené.
  • Na lehké retro sází atmosféra Tyršovy plovárny ve Vysokém Mýtě, která první sezonu zažila v létě 1933. Najdete tu například původní převlékací kabinky, ale nechybí ani moderní lákadla v podobě tobogánu a rodinné skluzavky.
  • Retro návrat připomíná elegantní Plovárna na výsluní, která vznikla v Úvalně u Krnova v těsné blízkosti známé rozhledny Hanse Kudlicha. Raritou přírodního koupacího biotopu je poloha na kopci a tudíž nádherný výhled do krajiny.
  • Trochu podobný lesním koupalištím, ale volně přístupný je malý Jadran aneb zatopený lom u Mariánského mlýna na Janičově vrchu u Mikulova. Koupání je možné pouze na vlastní riziko.
  • Kde si nejlépe připomenete Rozmarné léto Vladislava Vančury? Při výletu do Davle a na Zbraslav. Majitel říčních lázní Antonín Důra skutečně existoval; jmenoval se Antonín Šůra a na Zbraslavi šéfoval dvěma říčním plovárnám. V době jejich největší slávy lidé zbraslavské říční lázně nazývali „pražské Ostende“ a mohli jste tu potkat řadu známých osobností.
Plovárna Na výsluní – koupací biotop v obci Úvalno Letní sporty

Plovárna Na výsluní – koupací biotop v obci Úvalno

Přírodní koupaliště bez chemie v Úvalně na Bruntálsku. Z areálu starého bazénu zde vybudovali krásný přírodní biotop.

Plovárna Středokluky Letní sporty

Plovárna Středokluky

Plovárna Středokluky se nachází na okraji vesnice Středokluk, nedaleko Letiště Václava Havla. V letních mesících je v provozu bazén o velikosti 60x40m, dětské hřiště, zahrádka s obsluhou.

Lesní plovárna – Retropark Sejfy Mladé Buky Letní sporty

Lesní plovárna – Retropark Sejfy Mladé Buky

Areál lesní plovárny Sejfy se nachází 1 km severně od Mladých Buků. V areálu je možno ubytování v chatkách a hlavně koupání v 50m bazénu s postupným dnem. Přírodní charakter plovárny vytváří příjemné prostředí pro relaxaci a zároveň nabízí dostatečný prostor pro sportovní aktivity.

Přírodní plovárna ve Volyni – jedna z nejstarších říčních plováren v ČR Letní sporty

Přírodní plovárna ve Volyni – jedna z nejstarších říčních plováren v ČR

Romantiku jako z rozmarného léta zažijete na letní plovárně ve Volyni. Atmosféra i vybavení stále připomíná dobu jejího vzniku, tedy rok 1941. Bazén je napouštěný vodou z řeky Volyňky a osvěžení je tak při jakékoli teplotě vzduchu zaručené.

Plovárna Baden Baden na pražské Štvanici Letní sporty

Plovárna Baden Baden na pražské Štvanici

Na pražský ostrov Štvanici se po letech vrátila tradiční plovárna. Návrat ke koupání ve Vltavě, oblíbeném zvláště v 19. a 20. století, umožnilo mimo jiné i zlepšení kvality vody v řece. Pro návštěvníky jsou k dispozici lehátka, paddleboardy, toalety, sprchy a občerstvení.

Koupaliště U Libuše v Lulči u Vyškova Letní sporty

Koupaliště U Libuše v Lulči u Vyškova

Zatopený lom Luleč, který byl ve třicátých letech 20. století přebudován na přírodní koupaliště, je ideálním místem pro ty, kteří nemají rádi klasické bazény.

Koupaliště a sluneční lázně Dachova u Hořic Letní sporty

Koupaliště a sluneční lázně Dachova u Hořic

Stylové koupaliště s dřevěnými kabinkami na převlékání a dnem z pískovcových kvádrů o rozloze 8 000 m² se nachází na severních svazích Hořického chlumu nedaleko obce Dachovy.

Plovárna u Václava v Písku Letní sporty

Plovárna u Václava v Písku

Právem se plovárně říká Písecký Barrandov. Už za první republiky sem zajížděly filmové hvězdy z Prahy a její unikátní kouzlo si můžete užít i dnes. V předchozích letech prošla náročnou rekonstrukcí, která jí rozhodně neubrala na romantické kráse.

Městská plovárna Luhačovice Letní sporty

Městská plovárna Luhačovice

Městská plovárna Luhačovice sice není klasický aquapark s tobogány a skluzavkami, ale nabízí 25 m dlouhý bazén se čtyřmi dráhami, zážitkový bazén se skákacím zálivem, chrliči, masážními tryskami,lehátky, bublery a opravdu divokou řekou.

Tyršovo koupaliště ve Dvoře Králové nad Labem Letní sporty

Tyršovo koupaliště ve Dvoře Králové nad Labem

Královédvorská plovárna Tyršovo koupaliště nabízí pohodu třicátých let minulého století v malebném prostředí a v členitém terénu se vzrostlou zelení. V prostorném areálu najdete dva velké bazény, malý bazén pro děti a řadu sportovních aktivit.

Letní plovárna v Českých Budějovicích Letní sporty

Letní plovárna v Českých Budějovicích

Letní plovárna je na Sokolském ostrově v Českých Budějovicích již od roku 1933. Původní velkorysé koncepci dostála plovárna až nejnovější rekonstrukcí, která probíhala od listopadu 2009 do července 2010.

Sluneční lázně v Luhačovicích Kultura

Sluneční lázně v Luhačovicích

Sluneční a říční lázně v Luhačovicích, postavené Dušanem Jurkovičem, patřily na začátku 20. století k dominantám města. Muzeum je již přístupné a můžete navštívit expozice věnující se vodoléčbě, architektovi Jurkovičovi a skladateli Leošovi Janáčkovi.

Městské koupaliště v Opavě Letní sporty

Městské koupaliště v Opavě

V areálu se nachází hlavní bazén a dětské brouzdaliště, průběžná brouzdaliště lemující bazény, písečná pláž s hudebním pavilónkem a sluneční terasa. Novodobými atrakcemi jsou také dva tobogány, písčitá plocha pro plážový volejbal či dětské hřiště.

Areál Slezská plovárna Životní styl

Areál Slezská plovárna

Říční zátoka s atmosférou historické plovárny – skvělé místo pro pořádání Vašich soukromých i firemních akcí jako jsou svatby, večírky, koncerty, narozeninové oslavy nebo semináře. Součástí areálu je také moderní bar, ubytovací altány, veřejná finská sauna přímo na řece či privátní sauna na břehu.

Plovárna Senohraby Letní sporty

Plovárna Senohraby

Místo soutoku Sázavy s potokem Mnichovka sloužilo již od středověku k očistě a hospodářskému provozu obyvatel zdejších dvou hradů situovaných přímo nad plovárnou. Na konci 19. století zde vznikly říční lázně s nezaměnitelným koloritem a půvabem, které fungují dodnes.

Koupaliště Mšeno u Mělníka Letní sporty

Koupaliště Mšeno u Mělníka

V obci Mšeno u Mělníka najdete malé, více než 75 let staré, nyní zrekonstruované lázně, které jsou oblíbeným místem pro letní koupání.

Přírodní koupací biotop Pohoda v Sezimově Ústí Letní sporty

Přírodní koupací biotop Pohoda v Sezimově Ústí

Koupací biotop s přírodním čištěním vody se nachází v krásném přírodním meandru Kozského potoka v Sezimově Ústí.

Plovárna Jureček v Říčanech u Prahy – plovárna s restaurací Letní sporty

Plovárna Jureček v Říčanech u Prahy – plovárna s restaurací

Legendární prvorepubliková plovárna Jureček v Říčanech u Prahy, kterou v minulosti navštěvoval mimo jiné herec Oldřich Nový, nabízí letní aktivity pro dospělé i rodiny s dětmi a po celý rok posezení v restauraci.

Lesní koupaliště v Liberci Letní sporty

Lesní koupaliště v Liberci

Areál lesního koupaliště v Liberci se nachází uprostřed lesa v Lidových sadech. Jedná se o oblíbené koupaliště vystavěné za první republiky v roce 1935. Hlavní zdrojnicí vody pro koupaliště je Jizerský potok, který zaručuje i v těch největších vedrech příjemné osvěžení.

Lázně Mšené – lázeňský resort nedaleko Prahy Lázně a wellness

Lázně Mšené – lázeňský resort nedaleko Prahy

Lázně Mšené, skryté v údolí Mšenského potoka na okraji obce Mšené-lázně, najdete pouhých 40 km severně od Prahy, nedaleko města Roudnice nad Labem. Sedm lázeňských pavillonů je obklopeno rozsáhlým lázeňským parkem, který volně přechází v lesní porost lemovaný soustavou rybníků až k Budyni nad Ohří.

Přírodní koupací biotop v Hlinsku Letní sporty

Přírodní koupací biotop v Hlinsku

Přírodní koupací biotop v Hlinsku vznikl přestavbou bývalé zchátralé plovárny. Kolem biotopu jsou pláže, hřiště i atrakce pro děti.

Tyršova plovárna ve Vysokém Mýtě Letní sporty

Tyršova plovárna ve Vysokém Mýtě

Jedna z největších a nejstarších plováren v ČR (založena r. 1933). Svým návštěvníkům nabízí tobogán, skokanský můstek, skluzavku. Ke sportovnímu vyžití je zde plážový volejbal, stolní tenis a nohejbal.

Další aktuality

30 tipů na koupání v termální vodě a přírodních biotopech

Den u vody je tou správnou možností, jak si užít pěkný teplý den. Jestliže dáváte přednost čistě přírodnímu koupání, zkuste některý z biotopů. Termální koupaliště nikdy nezklamou – za horkých letních dní poskytují příjemné osvěžení a koupat se v nich lze i když není úplné vedro. A navíc může minerální voda vašemu tělu dodat mimořádné relaxační účinky. Užijete si koupání bez chloru a chemie!
10. červen 2024 10:00
Letní sporty

10 tipů, kam jet na ryby

Máme pro vás širokou škálu tipů – od prohlídky obřích rybích akvárií, výstav trofejních ryb, přes prodej živých ryb, ale hlavně sportovní i rekreační rybolov pro každého. Vydejte se za příjemnými chvilkami u vody! Můžete vyzkoušet soukromé rybníky, osvědčené pstruhové revíry a kvalitní ubytování s možností rybaření.
3. červen 2024 15:00
Letní sporty

10 tipů, kde si zahrajete adventure minigolf

Klasický minigolf už vás nebaví? Co vyzkoušet adventure, čili dobrodružný golf? Ten je zmenšeninou skutečného golfu. Je plný překážek, které tvoří terénní nerovnosti, boule, písečné bunkry a vodní pasti stejně jako u klasického golfu. Mrkněte na tipy portálu Kudy z nudy a užijte si zábavu s přáteli či rodinou.
29. květen 2024 15:24
Letní sporty

10 tipů pro milovníky jachtingu: kurzy, plavby, půjčovny

Snili jste vždycky o plavbě na plachetnici? Zkuste letos své sny uskutečnit! Přihlaste se do kurzu jachtingu a začněte s tímto krásným sportem. Jestliže už máte průkaz VMP, ale nevlastníte své plavidlo, můžete si jej vypůjčit na mnoha přehradách a jezerech. S větrem v zádech zažijete pod plachtami úžasné chvíle!
24. květen 2024 11:00
Letní sporty

Kolik kroků uděláš, tolikrát jsi člověkem aneb jarní toulky přírodou

Víte, co my všichni původem jsme? Ať se vám to líbí nebo ne, kdysi jsme byli lovci a sběrači. Kdo seděl doma v jeskyni u ohně, neulovil vůbec nic a posbíral tak maximálně skoliózu. Aby se člověk uživil, musel chodit. Bez chůze to nešlo a naše tělo je k ní skvěle uzpůsobeno. Chůze je zdravá i v dnešních časech, denně bychom měli ujít 10 000 kroků.
16. květen 2024 8:59
Letní sporty

Mezinárodní den rodiny a cestování: kdo si hraje, nezlobí aneb jak si zpříjemnit vycházky, výlety a cesty do daleka

Cestování je skvělá zábava, která utužuje rodinné vztahy. Rodiny se mohou znovu spojit, povídat si o krajině, vzpomínat, hrát slovní hry a užívat si společně strávený čas. A třeba také oslavit 15. květen jako Mezinárodní den rodiny. Nudíte se při cestování nebo si jen chcete zkrátit dlouhé chvíle? Máme pro vás náměty na osvědčené hry pro zábavu právě pro podobné případy. Klasické procházky městem děti obvykle nudí, pro zpestření a zatraktivnění vycházky po městě je osvědčená hra Městské bingo. Tu a další hry pro vás máme připraveny, zkuste si je s dětmi zahrát.
15. květen 2024 15:02
Letní sporty

Tipy, kam na skály a skalky pro horolezce – zajímavé lezecké terény z celého Česka

Skalní město Adršpašské skaly, Prachovské skály, Broumovské stěny... tato místa zná každý správný horolezec. Kudy z nudy má pro vás ale i jiné zajímavé horolezecké terény po celé České republice, včetně dalších pískovcových oblastí. Nabídneme vám také netradiční místa, individuální výpravy s vlastním průvodcem a lezecké stěny, které můžete zdolávat také během nepříznivého počasí.
12. květen 2024 9:00
Letní sporty

10 tipů na místa, kde objevíte vodní parky a hravé vodní prvky aneb ve stínu i na výsluní

Jak se postarat o báječný program pro děti na výletě? Vypravte se s Kudy z nudy tam, kde si užijete hrátky s vodou. Nemyslíme bazény a koupaliště, ale zábavné vodní prvky a vodní hřiště, kde můžete sledovat tok říček a potůčků, budovat jezy, využívat stavidla a vodní kaskády, roztáčet vodní kola a mlýnky a cachtat se v korýtkách. Vydejte se s námi za vodními hrátkami!
10. květen 2024 9:08
Letní sporty