Úvod > Aktuality > Rozmarné léto: sedm nejkrásnějších retroplováren ve stylu Vančurovy novely
Rozmarné léto: sedm nejkrásnějších retroplováren ve stylu Vančurovy novely
"> "> koupaliště Dachova "> plovárna Jureček "> koupaliště Mšeno "> plovárna Sejfy "> plovárna v Šárce (Praha) "> plovárna Volyně "> plovárna Sluníčko Liberec "> Sluneční lázně Luhačovice (slouží pouze k opalování)
Letní sporty

Rozmarné léto: sedm nejkrásnějších retroplováren ve stylu Vančurovy novely

  • Vydáno5. července 2022
Letní počasí s horkými dny láká k vodě, ale kam se za ní vypravit? Pojďme se portálem Kudy z nudy podívat na pár opravdu zvláštních míst ve stylu Vančurova Rozmarného léta. Vesměs vypadají jako by se vyloupla z filmů pro pamětníky. A pokud snad někde narazíte na moderní tobogán a skluzavku, zkrátka se tvařte, že je nevidíte. Užijte si rozmarné léto na retro plovárnách!
Jsou ideální volbou pro ty, kteří sní o nostalgii dávných dob, kdy ke koupání stačila deka a opalovací krém. Tady vládne klid a voní voda, slunce, louka a les. Má to jediný háček: některá zařízení uvádějí, že jsou v provozu jen do konce srpna – i když je možné, že zrovna v letošním proměnlivém létě svou otvírací dobu o pár dní či týdnů prodlouží. Naštěstí je léto teprve na začátku, tak hurá do plavek a rychle k vodě!

Plovárny nadchnou plavce a vodní živly každého věku.
 

Plovárna Dachova u Hořic

První koupaliště ve stylu rozmarného léta se jmenuje Dachova a leží v lese severně od Hořic poblíž vesničky Dachovy; uvidíte je ze silnice, když pojedete směrem na Miletín. Cítíte tu prvorepublikovou atmosféru? Není divu, sluneční lázně vznikly v roce 1925 podle projektu profesora hořické kamenosochařské školy Karla Bachury na místě bývalého dachovského rybníka; retro styl navozuje hlavní budova zdobená hrázděním a vitrážemi, dřevěné kabinky, písečná pláž i dřevěný ostrůvek uprostřed hladiny.

O kvalitní vodu se stará dno vyložené pískovcovými deskami a hlavně přítok křišťálově čisté vody z okolních zalesněných svahů. Břehy lemuje travnatá pláž zčásti stíněná stromy a menší písečná, je tu i hřiště, sprchy a stánky s občerstvením.
 

Koupaliště Mšeno nedaleko Mělníka

O pár let mladší je koupaliště ve Mšeně u Mělníka, postavené v roce 1932. Také sem proudí voda ze skalního pramene, i v parném létě patřičně chladivá, a protože areál není nijak rozlehlý, všude je to blízko. Jedinečnou atmosféru podtrhla nedávná rekonstrukce, která lázním dala starosvětský šmrnc, k dispozici je travnatá pláž, malé brouzdaliště, převlékárny a pěkné hřiště pro děti.

Unikátní areál postavený ve stylu art deco si dodnes zachoval svou podobu ze 30. let minulého století. Není proto divu, že oblíbené koupaliště je od roku 2003 i kulturní památkou.
 

Čtyři lesní koupaliště

Lesní plovárna SejfyVe stejném roce jako plovárna ve Mšeně zažila svou první sezonu lesní plovárna Sejfy, která leží severně od Mladých Buků. Přestože v bazénu s postupně se svažujícím dnem je voda studenější než na jiných koupalištích, bývala tu od samého začátku hlava na hlavě. To už dnes naštěstí neplatí, i když živo je zde pořád. Navíc se zde můžete také ubytovat a k dispozici je i celá řada sportovišť.

Dalším oblíbeným místem pro ty, kteří už mají dost přecpaných aquaparků, je lesní koupaliště mezi Velkým Šenovem a Mikulášovicemi na Šluknovsku. Jsou tu tři vzájemně propojené nádrže lemované travnatými plážemi, skokanská věž, dětská skluzavka a brouzdaliště, vodu sem přivádí lesní prameny. Studenější vodu má i koupaliště U Libuše, které najdete v Lulči u Vyškova. Bylo otevřeno v roce 1939 v bývalém kamenolomu, který pár let předtím zatopila voda.

Historie legendárního koupaliště JurečekŘíčanech se také začala psát za první republiky. Víte, že ho proslavil herec Oldřich Nový a plovárnu s dřevěnými kabinkami a starosvětským půvabem si zamiloval natolik, že si dokonce poblíž pronajal domek?

A nakonec tip pro vás, kteří plánujete cestu do Liberce: vyzkoušejte obnovené lesní koupaliště v Lidových sadech, srdeční záležitost mnoha lidí z města i okolí. Hlavní zdrojnicí vody pro koupaliště je Jizerský potok, který zaručuje i v těch největších vedrech příjemné osvěžení.
 

Co by vás také mohlo zajímat?

  • plovárna volyněPřírodní plovárna ve Volyni je známá svou atmosférou i vybavením, které stále připomíná dobu jejího vzniku, tedy rok 1941. Bazén je napouštěný vodou z řeky Volyňky a osvěžení je tak při jakékoli teplotě vzduchu zaručené.
  • Na lehké retro sází atmosféra Tyršovy plovárny ve Vysokém Mýtě, která první sezonu zažila v létě 1933. Najdete tu například původní převlékací kabinky, ale nechybí ani moderní lákadla v podobě tobogánu a rodinné skluzavky.
  • Retro návrat připomíná elegantní Plovárna na výsluní, která vznikla v Úvalně u Krnova v těsné blízkosti známé rozhledny Hanse Kudlicha. Raritou přírodního koupacího biotopu je poloha na kopci a tudíž nádherný výhled do krajiny.
  • Trochu podobný lesním koupalištím, ale volně přístupný je malý Jadran aneb zatopený lom u Mariánského mlýna na Janičově vrchu u Mikulova. Koupání je možné pouze na vlastní riziko.
  • Kde si nejlépe připomenete Rozmarné léto Vladislava Vančury? Při výletu do Davle a na Zbraslav. Majitel říčních lázní Antonín Důra skutečně existoval; jmenoval se Antonín Šůra a na Zbraslavi šéfoval dvěma říčním plovárnám. V době jejich největší slávy lidé zbraslavské říční lázně nazývali „pražské Ostende“ a mohli jste tu potkat řadu známých osobností.
Plovárna Baden Baden na pražské Štvanici

Plovárna Baden Baden na pražské Štvanici

Na pražský ostrov Štvanici se po letech vrátila tradiční plovárna. Návrat ke koupání ve Vltavě, oblíbeném zvláště v 19. a 20. století, umožnilo mimo jiné i zlepšení kvality vody v řece. Pro návštěvníky jsou k dispozici lehátka, paddleboardy, toalety, sprchy a občerstvení.

Koupaliště Mšeno u Mělníka

Koupaliště Mšeno u Mělníka

V obci Mšeno u Mělníka najdete malé, více než 75 let staré, nyní zrekonstruované lázně, které jsou oblíbeným místem pro letní koupání.

Plovárna Středokluky

Plovárna Středokluky

Plovárna Středokluky se nachází na okraji vesnice Středokluk, nedaleko Letiště Václava Havla. V letních mesících je v provozu bazén o velikosti 60x40m, dětské hřiště, zahrádka s obsluhou.

Přírodní koupací biotop Pohoda v Sezimově Ústí

Přírodní koupací biotop Pohoda v Sezimově Ústí

Koupací biotop s přírodním čištěním vody se nachází v krásném přírodním meandru Kozského potoka v Sezimově Ústí.

Plovárna Jureček v Říčanech u Prahy – plovárna s restaurací

Plovárna Jureček v Říčanech u Prahy – plovárna s restaurací

Legendární prvorepubliková plovárna Jureček v Říčanech u Prahy, kterou v minulosti navštěvoval mimo jiné herec Oldřich Nový, nabízí letní aktivity pro dospělé i rodiny s dětmi a po celý rok posezení v restauraci.

Plovárna Na výsluní – koupací biotop v obci Úvalno

Plovárna Na výsluní – koupací biotop v obci Úvalno

Nové přírodní koupaliště v létě 2017 otevřeli v Úvalně na Bruntálsku. Z areálu starého bazénu vybudovali přírodní biotop.

Letní plovárna v Českých Budějovicích

Letní plovárna v Českých Budějovicích

Letní plovárna je na Sokolském ostrově v Českých Budějovicích již od roku 1933. Původní velkorysé koncepci dostála plovárna až nejnovější rekonstrukcí, která probíhala od listopadu 2009 do července 2010.

Plovárna u Václava v Písku

Plovárna u Václava v Písku

Právem se plovárně říká Písecký Barrandov. Už za první republiky sem zajížděly filmové hvězdy z Prahy a její unikátní kouzlo si můžete užít i dnes. V předchozích letech prošla náročnou rekonstrukcí, která jí rozhodně neubrala na romantické kráse.

Tyršovo koupaliště ve Dvoře Králové nad Labem

Tyršovo koupaliště ve Dvoře Králové nad Labem

Královédvorská plovárna Tyršovo koupaliště nabízí pohodu třicátých let minulého století v malebném prostředí a v členitém terénu se vzrostlou zelení. V prostorném areálu najdete dva velké bazény, malý bazén pro děti a řadu sportovních aktivit.

Městská plovárna Luhačovice

Městská plovárna Luhačovice

Městská plovárna Luhačovice sice není klasický aquapark s tobogány a skluzavkami, ale nabízí 25 m dlouhý bazén se čtyřmi dráhami, zážitkový bazén se skákacím zálivem, chrliči, masážními tryskami,lehátky, bublery a opravdu divokou řekou.

Lesní koupaliště v Liberci

Lesní koupaliště v Liberci

Areál lesního koupaliště v Liberci se nachází uprostřed lesa v Lidových sadech. Jedná se o oblíbené koupaliště vystavěné za první republiky v roce 1935. Hlavní zdrojnicí vody pro koupaliště je Jizerský potok, který zaručuje i v těch největších vedrech příjemné osvěžení.

Sluneční lázně v Luhačovicích

Sluneční lázně v Luhačovicích

Sluneční a říční lázně v Luhačovicích, postavené Dušanem Jurkovičem, patřily na začátku 20. století k dominantám města. Dnes se zde sice zatím koupat ještě nesmí, ale zájemci se tu mohou alespoň slunit. Rekonstrukce začne v roce 2021 a potrvá do roku 2023.

Lázně Mšené – lázeňský resort nedaleko Prahy

Lázně Mšené – lázeňský resort nedaleko Prahy

Lázně Mšené, skryté v údolí Mšenského potoka na okraji obce Mšené-lázně, najdete pouhých 40 km severně od Prahy, nedaleko města Roudnice nad Labem. Sedm lázeňských pavillonů je obklopeno rozsáhlým lázeňským parkem, který volně přechází v lesní porost lemovaný soustavou rybníků až k Budyni nad Ohří.

Koupaliště a sluneční lázně Dachova u Hořic

Koupaliště a sluneční lázně Dachova u Hořic

Stylové koupaliště s dřevěnými kabinkami na převlékání a dnem z pískovcových kvádrů o rozloze 8000 m² se nachází na severních svazích Hořického chlumu nedaleko obce Dachovy.

Lesní koupaliště Velký Šenov

Lesní koupaliště Velký Šenov

Koupaliště Velký Šenov se nachází v lese za městem Velký Šenov, nedaleko Mikulášovic. Je tvořeno třemi vzájemně propojenými nádržemi s betonovým dnem.

Koupaliště U Libuše v Lulči u Vyškova

Koupaliště U Libuše v Lulči u Vyškova

Zatopený lom, který byl ve třicátých letech 20. století přebudován na přírodní koupaliště, je ideálním místem pro ty, kteří nemají rádi klasické bazény.

Slezská plovárna v Hradci Králové

Slezská plovárna v Hradci Králové

Areál Slezská plovárna na břehu Orlice je podstatnou součástí lokality, jejíž rozvoj je s areálem velmi úzce spjat. Svým přírodním charakterem je areál předurčen pro sportovní a rekreační aktivity, k nimž byl také zhruba od roku 1928 jako obecní plovárna slouží.

Plovárna Senohraby

Plovárna Senohraby

Místo soutoku Sázavy s potokem Mnichovka sloužilo již od středověku k očistě a hospodářskému provozu obyvatel zdejších dvou hradů situovaných přímo nad plovárnou. Na konci 19. století zde vznikly říční lázně s nezaměnitelným koloritem a půvabem, které fungují dodnes.

Přírodní koupací biotop v Hlinsku

Přírodní koupací biotop v Hlinsku

Přírodní koupací biotop v Hlinsku vznikl přestavbou bývalé zchátralé plovárny. Kolem biotopu jsou pláže, hřiště i atrakce pro děti.

Tyršova plovárna ve Vysokém Mýtě

Tyršova plovárna ve Vysokém Mýtě

Jedna z největších a nejstarších plováren v ČR (založena r. 1933). Svým návštěvníkům nabízí tobogán, skokanský můstek, skluzavku. Ke sportovnímu vyžití je zde plážový volejbal, stolní tenis a nohejbal.

Lesní plovárna – Retropark Sejfy Mladé Buky

Lesní plovárna – Retropark Sejfy Mladé Buky

Areál lesní plovárny Sejfy se nachází 1 km severně od Mladých Buků. V areálu je možno ubytování v chatkách a hlavně koupání v 50m bazénu s postupným dnem. Přírodní charakter plovárny vytváří příjemné prostředí pro relaxaci a zároveň nabízí dostatečný prostor pro sportovní aktivity.

Přírodní plovárna ve Volyni – nejstarší plovárna v ČR

Přírodní plovárna ve Volyni – nejstarší plovárna v ČR

Romantiku jako z rozmarného léta zažijete na letní plovárně ve Volyni. Atmosféra i vybavení stále připomíná dobu jejího vzniku, tedy rok 1941. Bazén je napouštěný vodou z řeky Volyňky a osvěžení je tak při jakékoli teplotě vzduchu zaručené.