Úvod > Aktuality > Rozmarné léto: sedm nejkrásnějších retroplováren ve stylu Vančurovy novely
Letní sporty

Rozmarné léto: sedm nejkrásnějších retroplováren ve stylu Vančurovy novely

  • Vydáno5. července 2023
Letní počasí s horkými dny láká k vodě, ale kam se za ní vypravit? Pojďme se s portálem Kudy z nudy podívat na pár opravdu zvláštních míst ve stylu Vančurova Rozmarného léta. Vesměs vypadají jako by se vyloupla z filmů pro pamětníky. A pokud snad někde narazíte na moderní tobogán a skluzavku, zkrátka se tvařte, že je nevidíte. Užijte si rozmarné léto na retro plovárnách!
Jsou ideální volbou pro ty, kteří sní o nostalgii dávných dob, kdy ke koupání stačila deka a opalovací krém. Tady vládne klid a voní voda, slunce, louka a les. Má to jediný háček: některá zařízení uvádějí, že jsou v provozu jen do konce srpna – i když je možné, že zrovna v letošním proměnlivém létě svou otvírací dobu o pár dní či týdnů prodlouží. Naštěstí je léto teprve na začátku, tak hurá do plavek a rychle k vodě! Plovárny nadchnou plavce a vodní živly každého věku.
 

Plovárna Dachova u Hořic

První koupaliště ve stylu rozmarného léta se jmenuje Dachova a leží v lese severně od Hořic poblíž vesničky Dachovy; uvidíte je ze silnice, když pojedete směrem na Miletín. Cítíte tu prvorepublikovou atmosféru? Není divu, sluneční lázně vznikly už v roce 1925 podle projektu profesora hořické kamenosochařské školy Karla Bachury na místě bývalého dachovského rybníka; retro styl navozuje hlavní budova zdobená hrázděním a vitrážemi, dřevěné kabinky, písečná pláž i dřevěný ostrůvek uprostřed hladiny. O kvalitní vodu se stará dno vyložené pískovcovými deskami a hlavně přítok křišťálově čisté vody z okolních zalesněných svahů. Břehy lemuje travnatá pláž zčásti stíněná stromy a menší písečná, je tu i hřiště, sprchy a stánky s občerstvením.
 

Koupaliště Mšeno nedaleko Mělníka

O pár let mladší je koupaliště ve Mšeně u Mělníka, postavené v roce 1932. Také sem proudí voda ze skalního pramene, i v parném létě patřičně chladivá, a protože areál není nijak rozlehlý, všude je to blízko. Jedinečnou atmosféru podtrhla nedávná rekonstrukce, která lázním dala starosvětský šmrnc, k dispozici je travnatá pláž, malé brouzdaliště, převlékárny a pěkné hřiště pro děti. Unikátní areál postavený ve stylu art deco si dodnes zachoval svou podobu ze 30. let minulého století. Není proto divu, že oblíbené koupaliště je od roku 2003 i kulturní památkou.

 

Městská plovárna v Opavě

Městská plovárna v OpavěMěstské koupaliště v Opavě nabízí příjemné koupání a spoustu zábavy pro děti i dospělé v unikátním prostoru noblesní prvorepublikové plovárny. Ojedinělé v rámci celé republiky je především svou architekturou. Plovárna Opava vznikla v roce 1931 podle projektu architekta Otty Reichnera a stále na návštěvníky dýchá svou prvorepublikovou atmosférou. Od roku 1974 je koupaliště zapsáno v seznamu kulturních památek České republiky. Stylová kavárna, sluneční terasy, hudební pavilonek, obnovené letní pokoje, šatny, kabinky a převlékárny s originálními skříňkami i číslováním ve stylu třicátých let či socha Vodníka z bílého mramoru sochaře Josefa Obetha připomíná noblesní a velkorysou prvorepublikovou podobu areálu, který už v době svého vzniku patřil a stále patří k nejvýstavnějším u nás. Speciální technologií je voda ve všech bazénech vyhřívaná, přesto zde návštěvníci naleznou chladnější vodu. Vyhřívání vody v bazénu, je prováděno tak, aby teplota vody vždy byla min. 21-22 °C (za velmi teplých dnů se teplota vody může vyšplhat až na 26 °C).
 

Čtyři lesní koupaliště

Lesní plovárna SejfyVe stejném roce jako plovárna ve Mšeně zažila svou první sezonu lesní plovárna Sejfy, která leží severně od Mladých Buků. Přestože v bazénu s postupně se svažujícím dnem je voda studenější než na jiných koupalištích, bývala tu od samého začátku hlava na hlavě. To už dnes naštěstí neplatí, i když živo je zde pořád. Navíc se zde můžete také ubytovat a k dispozici je i celá řada sportovišť.

Dalším oblíbeným místem pro ty, kteří už mají dost přecpaných aquaparků, je koupaliště U Libuše, které najdete v Lulči u Vyškova. Bylo otevřeno v roce 1939 v bývalém kamenolomu, který pár let předtím zatopila voda. Voda je tady studenější než na běžných koupalištích, takže se zde v letních vedrech zaručeně příjemně osvěžíte. 

Historie legendárního koupaliště JurečekŘíčanech se také začala psát za první republiky. Víte, že ho proslavil herec Oldřich Nový a plovárnu s dřevěnými kabinkami a starosvětským půvabem si zamiloval natolik, že si dokonce poblíž pronajal domek?

A nakonec tip pro vás, kteří plánujete cestu do Liberce: vyzkoušejte obnovené lesní koupaliště v Lidových sadech, srdeční záležitost mnoha lidí z města i okolí. Hlavní zdrojnicí vody pro koupaliště je Jizerský potok, který zaručuje i v těch největších vedrech příjemné osvěžení.
 

Co by vás také mohlo zajímat?

  • plovárna volyněPřírodní plovárna ve Volyni je známá svou atmosférou i vybavením, které stále připomíná dobu jejího vzniku, tedy rok 1941. Bazén je napouštěný vodou z řeky Volyňky a osvěžení je tak při jakékoli teplotě vzduchu zaručené.
  • Na lehké retro sází atmosféra Tyršovy plovárny ve Vysokém Mýtě, která první sezonu zažila v létě 1933. Najdete tu například původní převlékací kabinky, ale nechybí ani moderní lákadla v podobě tobogánu a rodinné skluzavky.
  • Retro návrat připomíná elegantní Plovárna na výsluní, která vznikla v Úvalně u Krnova v těsné blízkosti známé rozhledny Hanse Kudlicha. Raritou přírodního koupacího biotopu je poloha na kopci a tudíž nádherný výhled do krajiny.
  • Trochu podobný lesním koupalištím, ale volně přístupný je malý Jadran aneb zatopený lom u Mariánského mlýna na Janičově vrchu u Mikulova. Koupání je možné pouze na vlastní riziko.
  • Kde si nejlépe připomenete Rozmarné léto Vladislava Vančury? Při výletu do Davle a na Zbraslav. Majitel říčních lázní Antonín Důra skutečně existoval; jmenoval se Antonín Šůra a na Zbraslavi šéfoval dvěma říčním plovárnám. V době jejich největší slávy lidé zbraslavské říční lázně nazývali „pražské Ostende“ a mohli jste tu potkat řadu známých osobností.
Plovárna Na výsluní – koupací biotop v obci Úvalno

Plovárna Na výsluní – koupací biotop v obci Úvalno

Nové přírodní koupaliště v létě 2017 otevřeli v Úvalně na Bruntálsku. Z areálu starého bazénu vybudovali přírodní biotop.

Plovárna Středokluky

Plovárna Středokluky

Plovárna Středokluky se nachází na okraji vesnice Středokluk, nedaleko Letiště Václava Havla. V letních mesících je v provozu bazén o velikosti 60x40m, dětské hřiště, zahrádka s obsluhou.

Lesní plovárna – Retropark Sejfy Mladé Buky

Lesní plovárna – Retropark Sejfy Mladé Buky

Areál lesní plovárny Sejfy se nachází 1 km severně od Mladých Buků. V areálu je možno ubytování v chatkách a hlavně koupání v 50m bazénu s postupným dnem. Přírodní charakter plovárny vytváří příjemné prostředí pro relaxaci a zároveň nabízí dostatečný prostor pro sportovní aktivity.

Přírodní plovárna ve Volyni – jedna z nejstarších říčních plováren v ČR

Přírodní plovárna ve Volyni – jedna z nejstarších říčních plováren v ČR

Romantiku jako z rozmarného léta zažijete na letní plovárně ve Volyni. Atmosféra i vybavení stále připomíná dobu jejího vzniku, tedy rok 1941. Bazén je napouštěný vodou z řeky Volyňky a osvěžení je tak při jakékoli teplotě vzduchu zaručené.

Plovárna Baden Baden na pražské Štvanici

Plovárna Baden Baden na pražské Štvanici

Na pražský ostrov Štvanici se po letech vrátila tradiční plovárna. Návrat ke koupání ve Vltavě, oblíbeném zvláště v 19. a 20. století, umožnilo mimo jiné i zlepšení kvality vody v řece. Pro návštěvníky jsou k dispozici lehátka, paddleboardy, toalety, sprchy a občerstvení.

Koupaliště U Libuše v Lulči u Vyškova

Koupaliště U Libuše v Lulči u Vyškova

Zatopený lom Luleč, který byl ve třicátých letech 20. století přebudován na přírodní koupaliště, je ideálním místem pro ty, kteří nemají rádi klasické bazény.

Koupaliště a sluneční lázně Dachova u Hořic

Koupaliště a sluneční lázně Dachova u Hořic

Stylové koupaliště s dřevěnými kabinkami na převlékání a dnem z pískovcových kvádrů o rozloze 8 000 m² se nachází na severních svazích Hořického chlumu nedaleko obce Dachovy.

Plovárna u Václava v Písku

Plovárna u Václava v Písku

Právem se plovárně říká Písecký Barrandov. Už za první republiky sem zajížděly filmové hvězdy z Prahy a její unikátní kouzlo si můžete užít i dnes. V předchozích letech prošla náročnou rekonstrukcí, která jí rozhodně neubrala na romantické kráse.

Městská plovárna Luhačovice

Městská plovárna Luhačovice

Městská plovárna Luhačovice sice není klasický aquapark s tobogány a skluzavkami, ale nabízí 25 m dlouhý bazén se čtyřmi dráhami, zážitkový bazén se skákacím zálivem, chrliči, masážními tryskami,lehátky, bublery a opravdu divokou řekou.

Tyršovo koupaliště ve Dvoře Králové nad Labem

Tyršovo koupaliště ve Dvoře Králové nad Labem

Královédvorská plovárna Tyršovo koupaliště nabízí pohodu třicátých let minulého století v malebném prostředí a v členitém terénu se vzrostlou zelení. V prostorném areálu najdete dva velké bazény, malý bazén pro děti a řadu sportovních aktivit.

Letní plovárna v Českých Budějovicích

Letní plovárna v Českých Budějovicích

Letní plovárna je na Sokolském ostrově v Českých Budějovicích již od roku 1933. Původní velkorysé koncepci dostála plovárna až nejnovější rekonstrukcí, která probíhala od listopadu 2009 do července 2010.

Sluneční lázně v Luhačovicích

Sluneční lázně v Luhačovicích

Sluneční a říční lázně v Luhačovicích, postavené Dušanem Jurkovičem, patřily na začátku 20. století k dominantám města. Zatím zde probíhá rekonstrukce díky které zde vznikne muzeum architekta Dušana Jurkoviče a skladatele Leoše Janáčka.

Městské koupaliště v Opavě

Městské koupaliště v Opavě

V areálu se nachází hlavní bazén a dětské brouzdaliště, průběžná brouzdaliště lemující bazény, písečná pláž s hudebním pavilónkem a sluneční terasa. Novodobými atrakcemi jsou také dva tobogány, písčitá plocha pro plážový volejbal či dětské hřiště.

Areál Slezská plovárna

Areál Slezská plovárna

Místo pro trávení volného času jako stvořené k pořádání Vašich soukromých i firemních akcí jako jsou svatby, večírky, koncerty, narozeninové oslavy, sportovní akce či soutěže. Součástí areálu jsou také ubytovací altány, veřejná finská sauna, privátní sauna a stylový bar.

Plovárna Senohraby

Plovárna Senohraby

Místo soutoku Sázavy s potokem Mnichovka sloužilo již od středověku k očistě a hospodářskému provozu obyvatel zdejších dvou hradů situovaných přímo nad plovárnou. Na konci 19. století zde vznikly říční lázně s nezaměnitelným koloritem a půvabem, které fungují dodnes.

Koupaliště Mšeno u Mělníka

Koupaliště Mšeno u Mělníka

V obci Mšeno u Mělníka najdete malé, více než 75 let staré, nyní zrekonstruované lázně, které jsou oblíbeným místem pro letní koupání.

Přírodní koupací biotop Pohoda v Sezimově Ústí

Přírodní koupací biotop Pohoda v Sezimově Ústí

Koupací biotop s přírodním čištěním vody se nachází v krásném přírodním meandru Kozského potoka v Sezimově Ústí.

Plovárna Jureček v Říčanech u Prahy – plovárna s restaurací

Plovárna Jureček v Říčanech u Prahy – plovárna s restaurací

Legendární prvorepubliková plovárna Jureček v Říčanech u Prahy, kterou v minulosti navštěvoval mimo jiné herec Oldřich Nový, nabízí letní aktivity pro dospělé i rodiny s dětmi a po celý rok posezení v restauraci.

Lesní koupaliště v Liberci

Lesní koupaliště v Liberci

Areál lesního koupaliště v Liberci se nachází uprostřed lesa v Lidových sadech. Jedná se o oblíbené koupaliště vystavěné za první republiky v roce 1935. Hlavní zdrojnicí vody pro koupaliště je Jizerský potok, který zaručuje i v těch největších vedrech příjemné osvěžení.

Lázně Mšené – lázeňský resort nedaleko Prahy

Lázně Mšené – lázeňský resort nedaleko Prahy

Lázně Mšené, skryté v údolí Mšenského potoka na okraji obce Mšené-lázně, najdete pouhých 40 km severně od Prahy, nedaleko města Roudnice nad Labem. Sedm lázeňských pavillonů je obklopeno rozsáhlým lázeňským parkem, který volně přechází v lesní porost lemovaný soustavou rybníků až k Budyni nad Ohří.

Přírodní koupací biotop v Hlinsku

Přírodní koupací biotop v Hlinsku

Přírodní koupací biotop v Hlinsku vznikl přestavbou bývalé zchátralé plovárny. Kolem biotopu jsou pláže, hřiště i atrakce pro děti.

Tyršova plovárna ve Vysokém Mýtě

Tyršova plovárna ve Vysokém Mýtě

Jedna z největších a nejstarších plováren v ČR (založena r. 1933). Svým návštěvníkům nabízí tobogán, skokanský můstek, skluzavku. Ke sportovnímu vyžití je zde plážový volejbal, stolní tenis a nohejbal.

Další aktuality

Cykloturistika jako životní styl

Kdo by si byl pomyslel, že jízdní kolo urazí tak dlouhou cestu. Od kostitřasů k horským speciálům a nyní stále oblíbenějším elektrokolům vedla nesnadná cesta, přesto bylo, je a bude fenoménem každé doby. Moderní technická vylepšení, vybavení cyklistů, navigace, mapy, značené trasy, to vše jde cykloturistice k duhu. Pokud přidáme ještě služby jako jsou cyklobusy, cyklovlaky, půjčovny a místa k přenocování, je to dobrý argument, proč s tímto sportem začít, a třeba hned.
Letní sporty

Koupání pod širou oblohou po celý rok: 10 tipů na bazény, kde je možné celoroční koupání venku

S koncem letní sezóny se většina koupališť a venkovních bazénů uzavírá. Přesto však existují výjimky, kde si můžete zaplavat pod širým nebem i během chladné části roku. I když je to možná zvláštní, venkovních bazénů s celoročním provozem v Česku příliš není. Kde se vykoupat pod širou oblohou i na podzim, v zimě a na jaře vám poradí Kudy z nudy.
Letní sporty

10 tipů na cyklistické výlety z celé České republiky

Sednout na kolo, na řídítka připnout mapu a vyrazit do kraje. Pokud takto vypadá váš ideálně strávený volný čas, budou se přímo vám hodit naše dnešní tipy. Nechte se inspirovat na výlety českou přírodou, ať už jste trénovaní nebo jen sváteční cyklisté. Že kolo nevlastníte nebo zůstalo doma? Nevadí. Kolo (ale i tandem nebo koloběžku) si můžete vypůjčit v některé z mnoha půjčoven. Stačí už jen sbalit dobrou mapu, oblečení do každého počasí, šlápnout do pedálů a podívat se krajině za obzor!
Letní sporty

Ttipy na výlety za hrdiny, které znáte z knížek, divadel a filmů

Švejka, Babičku, Hurvínka, Helenku i Péťu Bajzu, Antonína Bejvala, Edu Kemlinka, Čeňka Jirsáka a Pepka Zilvara znáte jen z knížek, filmových pláten a divadelních jevišť. Víte, že nikdy neexistovali, přesto mají své památníky. K sochám oblíbených literárních hrdinů vás zavede portál Kudy z nudy.
Letní sporty

Objevte nejkrásnější turistické stezky Česka

Chodíte rádi do přírody? Pak se vám určitě budou hodit tipy na naše nejkrásnější turistické trasy s nádhernými výhledy do krajiny či hlubokými lesy nebo horskými lučinami. A nemusí se vždy jednat o ta nejznámější místa přehlcená turisty. Objevte krásy naší krajiny s portálem Kudy z nudy.
Letní sporty

Na kole do terénu: 20 tipů na nejkrásnější trasy pro horská kola

Patříte k fanouškům MTB neboli jízdy na horském kolu? Hledáte přírodní traily, kam můžete vyrazit bez obav z toho, že byste jeli zakázaným územím? Pak se vám určitě budou hodit naše tipy na trasy speciálně přizpůsobené vyznavačům horské cyklistiky a jízdy v terénu. Vybírat můžete z těch nejkrásnějších trailů, bike regionů, singltreků a tras pro horská kola v celém Česku.
Letní sporty

Vyrazte na pěkný podzimní cyklovýlet

Využijte příjemných dnů, které slibuje předpověď počasí, k hezkému podzimnímu cyklovýletu. Projet se můžete v krásné krajině Jizerských hor, po cyklostezce Bečva nebo třeba po cyklostezce z Ostrova do Jáchymova, která vede po bývalé železniční trati. Nechte se inspirovat našimi tipy na výlety a šlápněte do pedálů!
Letní sporty

Patnáct tipů, kde vyzkoušet chůzi naboso

Projít se bosky ranní rosou, trávou, potokem nebo po jehličí můžete téměř všude, ale někde pro příznivce chůze naboso připravili speciální stezky, chodníčky a šlapátka, ale i poměrně dlouhé trasy. Víte o nich? Pokud ne, tak si honem zujte boty a vydejte se s portálem Kudy z nudy na velmi neobvyklé výlety.
Letní sporty