Úvod > Co chcete dělat? > Letní sporty > Městské koupaliště v Opavě
Letní sporty

Městské koupaliště v Opavě

V areálu se nachází hlavní bazén a dětské brouzdaliště, průběžná brouzdaliště lemující bazény, písečná pláž s hudebním pavilónkem a sluneční terasa. Novodobými atrakcemi jsou také dva tobogány, písčitá plocha pro plážový volejbal či dětské hřiště.
Opavské koupaliště nabízí příjemné koupání a spoustu zábavy pro děti i dospělé v unikátním prostoru noblesní prvorepublikové plovárny. Ojedinělé v rámci celé republiky je především svou architekturou. Plovárna Opava vznikla v roce 1931 podle projektu architekta Otty Reichnera a stále na návštěvníky dýchá svou prvorepublikovou atmosférou. Stylová kavárna, sluneční terasy, hudební pavilonek, obnovené letní pokoje, šatny, kabinky a převlékárny s originálními skříňkami i číslováním ve stylu třicátých let či socha Vodníka z bílého mramoru sochaře Josefa Obetha připomíná noblesní a velkorysou prvorepublikovou podobu areálu, který už v době svého vzniku patřil a stále patří k nejvýstavnějším u nás. Od roku 1974 je koupaliště zapsáno v seznamu novodobých kulturních památek České republiky.

Speciální technologií je voda ve všech bazénech vyhřívaná, přesto zde návštěvníci naleznou chladnější vodu. Vyhřívání vody v bazénu, je prováděno tak, aby teplota vody vždy byla min. 21-22 °C (za velmi teplých dnů se teplota vody může vyšplhat až na 26 °C). Kapacita koupaliště je až 5000 osob za den. Koupaliště je otevřeno i tehdy, když podmínky pro koupání nejsou ideální, a to denně od 9 do 16 hod. Zavřeno je jen v případě trvalého deště a pokud venkovní teplota klesne pod 18 °C.

Vedle dětského bazénu je umístěn dětský koutek pro nejmenší návštěvníky letního koupaliště, kde jsou připraveny lavičky, prolézačky, houpací atrakce, malá tělocvična se skluzavkou a houpačkou a nafukovací skákací hrad. V areálu se nabízí wifi připojení zdarma. Minigolf je otevřen vždy od měsíce května do konce září a uzavřen bude pouze v případě trvalého deště a nízkých teplot.
 

Co vás na koupališti čeká?

 • velký bazén (100x25 m) s vyhřívanou vodou, rozdělený na část pro plavce (s možností skákat do vody) a pro neplavce
 • dětské brouzdaliště s unikátní sochou vodníka
 • dva tobogány
 • vzduchové trampolíny (16,5x10m pro větší děti, 5x5m pro menší děti)
 • dětské mlhoviště – hřiště s vodními prvky, trampolínkami a průlezkami
 • skákací hrad a skákací kombo
 • maxi Člověče, nezlob se
 • dětské hřiště se skluzavkami, houpačkami a pískovištěm
 • hřiště na beachvolejbal a písečná pláž pro další sportovní aktivity
 • sluneční terasy
 • občerstvení
 • možnost kondičního plavání


Prvorepubliková plovárna Opava

Nejstarší plovárnu město postavilo v parku v Mlýnské strouze v roce 1875, tehdy však byla přístupná pouze pro muže. Tato plovárna v roce 1895 vyhořela a tak bylo otevřeno koupaliště v Rybářské ulici. Rozměr bazénu byl 100x16m, s odděleným provozem pro muže a ženy. Městská rada vyhlásila v roce 1929 soutěž na projekt stavby nového městského koupaliště. Vyhrál návrh opavského architekta Otto Reichnera a jeho stavbu schválila městská rada 4. 8. 1930. Stavba koupaliště s budovou s převlékárnami, restaurací a dalším zázemím a bazény včetně skokanského můstku, skluzavky, sprch nebo dětského brouzdaliště proběhla v letech 1930–1931.

Vzniklo zde "mimořádně kultivované, funkčně výborně řešené a velkoryse koncipované" stavebně-technické dílo, splňující nároky lidí, kteří se sem přicházeli koupat nebo jen tak brouzdat v brouzdalištích lemujících bazény, či skákat ze skokanského můstku, ale také se slunit na písečné pláži mezi budovou a bazény, oživenou hudebním pavilonkem. Na terasách se mohli bavit při hudbě, sledovat plavecké závody (bazény doplnila tribuna pro diváky, upravená z valu, oddělující koupaliště od fotbalového hřiště) nebo posedět v kavárenské restauraci, nakupovat, využít kadeřnického salonu nebo masáží.

Opavské koupaliště je od roku 1974 je zapsáno v seznamu novodobých kulturních památek České republiky. Hlavní budova koupaliště prošla v roce 2007 náročnou rekonstrukcí. Překvapením bylo vybudování staronového hudebního altánku, který je replikou podle dobových historických fotografií.

Aktuality

Na Habsburka

Součást oslav 800 let Opavy. Přednáší: PhDr. Vít Mišaga, Ph.D.
Opava, Moravskoslezský kraj

Marie Lukáčová – Ty jabloně nejsou moje

Výstava, Dům umění. Vernisáž výstavy 21. 3. v 17.00 hod.
Opava, Moravskoslezský kraj

Ivan Fíla – lidé Opavy

Osobitý pohled fotografa, režiséra, scenáristy a spisovatele Ivan Fíly na Opavu a její obyvatele.
Opava, Moravskoslezský kraj

Imaginárium

Výstava Imaginárium představuje výtvarný, hravý a tajuplný svět divadelníků, výtvarníků a přátel spřízněných skrze spolupráci a osobní přátelství s Divadlem bratří Formanů.
Opava, Moravskoslezský kraj

Svět fantazie Jindry Čapka

Výstava dvou set originálů knižních ilustrací pro děti, mezinárodně uznávaného výtvarníka Jindry Čapka.
Opava, Moravskoslezský kraj

Imaginárium a Svět fantazie Jindry Čapka v Domě umění Opava

Dům umění a kostel sv. Václava v Opavě ovládl kouzelný svět fantazie! V polovině listopadu byly v opavském Domě umění a kostele sv. Václava zahájeny výstavy bratří Formanů a Svět fantazie Jindry Čapka. Obě výstavy bude možné navštívit až do začátku března příštího roku.
Opava, Moravskoslezský kraj

Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka 2024

Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka (MHFLJ) představil pro letošní ročník pestrý program. Diváci se mohou těšit na tři desítky festivalových akcí v Ostravě na dalších místech Moravskoslezského kraje.
Opava, Moravskoslezský kraj

Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka 2024

Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka (MHFLJ) představil pro letošní ročník pestrý program. Diváci se mohou těšit na tři desítky festivalových akcí v Ostravě na dalších místech Moravskoslezského kraje.
Opava, Moravskoslezský kraj

Opava Radegast Cyklotrack

Opava Radegast Cyklotrack vede zvlněnou krajinou v okolí Opavy. Je vyznačena jako obousměrný okruh s celkovou délkou 90 km. Okruh je propojen se stávajícími cyklotrasami a cyklostezkami, které umožňují trasu zkrátit (nebo prodloužit) a přizpůsobit počet najetých kilometrů vaší fyzické kondici.
Opava, Moravskoslezský kraj

Fičíme – půjčovna netradičních sportovních potřeb

Jsme sportovní půjčovna v opavských Městských sadech. Nabízíme koloběžky Kostka, šlapací auta a koloběžky pro děti i dospělé, skákací tyče, tříkolky, tandemové kolo, longboardy a další vozítka často v našich končinách naprosto neznámé a exotické.
Opava, Moravskoslezský kraj

Aikido Dojo Opava

Všechny děti, ženy i muži jsou zváni na tréninky aikida, přihlásit se můžete v průběhu celého roku. Cvičí se v několika skupinách dle věkových kategorií a pokročilosti. Tréninky vede sensei Vendula Klimešová, 3. Dan Aikido Kobayashi Ryu. Aikido Dojo Opava pořádá také semináře, tábory a další akce.
Opava, Moravskoslezský kraj

Přírodní koupaliště Stříbrné jezero v Opavě

Přírodní koupaliště Stříbrné jezero je známé také pod názvem Sádrák. Nachází se v okrajové části města Opava-Kateřinky za levým břehem řeky Opavy.
Opava, Moravskoslezský kraj

Kostel sv. Petra a Pavla v Jaktaři

Kostel Petra a Pavla se nachází na vyvýšenině místě v centru původní vsi. Jaktařem prochází cyklostezka směrem na Stěbořice a Arboretum v Novém Dvoře.
Opava, Moravskoslezský kraj

Squash, badminton a inline v Opavě

Také stolní tenis a mnoho dalšího naleznete ve Sportovním centru v Kateřinkách.
Opava, Moravskoslezský kraj

Kostel sv. Hedviky v Opavě

Kostel zasvěcený patronce Slezska sv. Hedvice je zároveň památníkem padlých bojovníků v první světové válce, z nichž mnoho bylo ze západního Slezska. Autorem návrhu byl významný vídeňský architekt a krnovský rodák Leopold Bauer.
Opava, Moravskoslezský kraj

Slezská tvorba Opava – exkurze do výrobny tradičních skleněných vánočních ozdob

Mezi největší a nejstarší výrobce skleněných ozdob patří od roku 1951 výrobní družstvo Slezská tvorba Opava. To se podobně jako ve Dvoře Králové orientuje na ručně foukané a malované ozdoby jako koule, rakety, špice či srdíčka.
Opava, Moravskoslezský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

U Náhonu – restaurace, která není cítit kouřem

Dopřejte si příjemně strávené chvíle návštěvou vkusného stylového prostředí spolu s kvalitní obsluhou a výbornou kuchyní kousek od opavského koupaliště.
Opava, Moravskoslezský kraj

Hotel Koruna Opava

Historie hotelu Koruna v Opavě sahá až do sedmnáctého století. V té době se totiž na místě současného hotelu nacházel hotel U Zlaté koruny.
Opava, Moravskoslezský kraj

Café restaurant Mincovna v Opavě

Jsme milovníci dobrého jídla, pití a zdravého životního stylu. A hlavně, jsme patrioti. Náš kraj máme rádi, a věříme, že je třeba budovat silnou regionální komunitu pro rozvoj nás všech.
Opava, Moravskoslezský kraj

Gustissimo Opava – restaurace, prodejna i kurzy vaření

Jsme italská prodejna v centru malebného města Opavy, která kromě prodeje potravin, káv či vín nabízí také možnost vychutnat si pokrmy připravované našimi kuchaři přímo z nabízených italských produktů.
Opava, Moravskoslezský kraj

Evžen Jazz Café Club v Opavě

Stylová hudební kavárna s výbornou muzikou, obsluhou, skvělým pivem i vínem.
Opava, Moravskoslezský kraj

Restaurace u Labužníka v Opavě

Tradiční česká restaurace a bistro u Labužníka se nachází v Opavě. Chystá polední menu a rozváží po městě.
Opava, Moravskoslezský kraj

Bar Myslivna Opava

Přes den jsme kavárna s kvalitní výběrovou kávou, v noci se měníme v bar s trendy koktejly.
Opava, Moravskoslezský kraj

Kavárna U modrého zvonku v Opavě

Kavárna v příjemném prostředí opavského Minoritu s venkovním posezením.
Opava, Moravskoslezský kraj