!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Naučná stezka Turold letos projde proměnou
Naučná stezka Turold letos projde proměnou
"> "> ">
Příroda

Naučná stezka Turold letos projde proměnou

Vydáno 4. dubna 2021
Jeskyně Na Turodlu, největší a z pálavských jeskyní jediná veřejnosti přístupná, je významným zimovištěm vrápenců malých i dalších druhů netopýrů. A spolu s lomem připomínkou proměn a zvratů v historii kopce Turold. Tu připomene obnovená naučná stezka, která zde bude instalována během jarních měsíců.
turoldSpráva CHKO Pálava připravuje na jaro 2021 kompletní výměnu panelů naučné stezky Turold, jejíž obsah byl loni zcela přepracován. Nově koncipovaná stezka umožní návštěvníkům mnohem poutavější a srozumitelnější formou nahlédnout do historie i současnosti tohoto krasového území, které je oblíbeným cílem vycházek obyvatel Mikulova.

Stezka prochází přírodní rezervací Turold na upraveném dně předního lomu, celkem je na trase osm panelů. Trasa stezky je z větší části shodná s přístupovou cestou k jeskyni Na Turoldu. Všech osm zastavení je možné zhlédnout z pohodlné pěšinky, která je částečně vysypána vápencovou drtí. V jurských vápencích na dně lomu můžete najít i zkameněliny měkkýšů, ramenonožců a korálů.
Jeskyně Na Turoldu - podzemní labyrint se smaragdovým jezírkem

Jeskyně Na Turoldu - podzemní labyrint se smaragdovým jezírkem

Jeskyně Na Turoldu jsou jedinými zpřístupněnými jeskyněmi v jurském vápenci v ČR a leží v přírodní rezervaci vrch Turold na okraji města Mikulova. Místo krápníků jeskyni zdobí unikátní "turoldská výzdoba" - korozní tvary, podobné korálovým útesům, které evokují procházku po dně jurského moře.

Mikulov

Mikulov

Jen těžko byste našli město s hezčí polohou než právě Mikulov, rozložený na posledních výběžcích Pálavy a obklopený vinicemi. Právě vinohrady vám napoví, že jste v centru Mikulovské vinařské podoblasti a s vínem se tu potkáte doslova na každém kroku – v malebných historických uličkách i na zámku.

Naučná stezka Turold

Naučná stezka Turold

Naučná stezka má délku 300 metrů a je na ní umístěno 8 informačních panelů. Stezka je určena pro pěší návštěvníky a prohlídka celé trasy trvá přibližně jednu hodinu. Je celoročně přístupná a z větší části je shodná s přístupovou cestou k jeskyni Na Turoldu.