Úvod > Aktuality > Naučná stezka u Sloupsko-šošůvských jeskyní v Moravském krasu je jako nová
Příroda

Naučná stezka u Sloupsko-šošůvských jeskyní v Moravském krasu je jako nová

  • Vydáno11. března 2022
Naučná stezka u Sloupsko-šošůvských jeskyní v Moravském krasu, která vede od jeskyně Kůlna k parkovišti, se v těchto dnech dočkala obnovy. Návštěvníkům už řadu let zpestřuje cestu od východu z jeskyní po skončení prohlídky zpět k autům a zájemcům doplňuje předchozí výklad průvodců. Kromě prvního panelu u Kůlny, který se dočkal renovace již dříve, ale už byl technický stav ostatních tabulí působením slunce i povětrnostních vlivů poněkud za zenitem. Správa jeskyní České republiky proto renovovala a vyměnila za nové čtyři zašlé infotabule – u takzvané Propástky, u skály Hřebenáč a dvě u vstupního areálu-pokladny.
Jeskyně KůlnaTabule naučné stezky Sloupsko-šošůvské jeskyně se věnují začátku podzemní cesty krasové řeky Punkvy a další hydrologii i geologii lokality, jeskyním, krasu i okolním skalám. Aktualizace se dočkaly některé uvedené vědecké údaje, čehož se ujal původní spoluautor stezky, odborník na karsologii a geografické informační systémy RNDr. Ivan Balák. Doplněny a upřesněny byly tematické mapy severní části Moravského krasu. Nechybí fotografie, nákresy i překlad do anglického jazyka.

Naučná stezka je vybudovaná mezi vchodem a východem z veřejnosti přístupných Sloupsko-šošůvských jeskyní. Pojednává o podzemním systému Sloupsko-šošůvských jeskyní, hydrografii Sloupského údolí, o pravěké i současné zvířeně jeskyní a také o archeologických nálezech v jeskyni Kůlna.
 

Další naučné stezky v Moravském krasu

rudické kolíbkyV Chráněné krajinné oblasti Moravský kras, druhém nejstarším velkoplošném chráněném území v Česku, se nachází řada dalších stezek. Asi nejznámější z nich je šestikilometrová okružní naučná stezka Macocha s 13 zastaveními. Nejrůznější přírodní zajímavosti ukazuje i dvoukilometrová naučná stezka Josefovské údolí se sedmi infopanely. Údolí Říčky u Hostěnic i volně přístupné jeskyni Pekárna se věnuje stezka s osmi přírodovědnými tabulemi. Spolu s obcí Rudice provozuje Správa CHKO Moravský kras naučnou trasu Rudické propadání. Na průmyslové využití části krasu upozorňuje Cesta železa.

Sloupsko-šošůvské jeskyně byly zpřístupněny už v roce 1881 a elektricky osvětleny jako jedny z prvních na světě. Od 1. března opět zvou na 1800metrový dlouhý prohlídkový okruh či jeho kratší 900 metrovou verzi. Po předchozí domluvě lze také navštívit zážitkovou trasu Po stopách Nagela ve spodních patrech jeskyní. Její účastníci musí mít nejméně 10 let. Nyní už je v Moravském krasu pro turisty otevřeno všech pět jeskyní – kromě celoročních Punkevních s vodní plavbou elektroloděmi a „trochu jiné jeskyně“ Výpustek u Křtin od března i Balcarka a Kateřinská. Tyto dvě po čtvrtroční zimní pauze kvůli ochraně kolonií zimujících netopýrů.
Naučná stezka od jeskyně Kůlna k Sloupsko-šošůvským jeskyním

Naučná stezka od jeskyně Kůlna k Sloupsko-šošůvským jeskyním

Naučná stezka u Sloupsko-šošůvských jeskyní v Moravském krasu vede od jeskyně Kůlna k parkovišti. Měří sice jen 1 km, ale když se budete věnovat pěti informačním panelům na trase, zabere vám i 30 minut.

Sloupsko-šošůvské jeskyně – největší zpřístupněné jeskyně v ČR

Sloupsko-šošůvské jeskyně – největší zpřístupněné jeskyně v ČR

Sloupsko-šošůvské jeskyně jsou největší zpřístupněné jeskyně v ČR. Tvoří je rozsáhlý komplex dómů, chodeb a obrovských podzemních propastí, které spojují dvě podzemní patra s výškovým rozdílem 60 m. Prohlídky zahrnují klasické okruhy či zážitkovou exkurzi do spodních pater.

Jeskyně Kůlna v Moravském krasu

Jeskyně Kůlna v Moravském krasu

Jeskyně Kůlna je součástí prohlídky Sloupsko-šošůvských jeskyní. Tunelovitá sluj patří k nejvýznamnějším archeologickým lokalitám na území České republiky a je považována za světový unikát. Najdete ji v severní části Moravského krasu nedaleko obce Sloup.

Hřebenáč a další skalní lezení ve Sloupu v Moravském krasu

Hřebenáč a další skalní lezení ve Sloupu v Moravském krasu

Skalní terény v obci Sloup v Moravském krasu se nacházejí v Přírodní rezervaci Sloupsko-šošůvské jeskyně. Lezení je zde povoleno, lezecké terény lákají horolezce na Hřebenáč, Staré skály, Žíznivou skálu, věže Evropa a Indie nebo skalní věže Otec, matka a syn.

CHKO Moravský kras – nejrozsáhlejší krasové území v České republice

CHKO Moravský kras – nejrozsáhlejší krasové území v České republice

Moravský kras severně od Brna patří mezi nejvýznamnější krasové oblasti ve střední Evropě. Na celém území je známo více než 1100 jeskyní, z nichž pět je přístupných veřejnosti. Dominantou střední části Moravského krasu je Rudické propadání, kde pod zem mizí vody Jedovnického potoka.

Další aktuality

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Jihomoravském kraji

Letní kempování je skvělá věc. Pro někoho je ideálem dovolená třeba po širákem, pro jiné v luxusních plně vybavených stanech, další hledají pěkné místo pro karavan či obytné auto. Jižní Morava tohle všechno nabízí – můžete si vybrat ze stanování na pláži u vody, v blízkosti památek Lednicko-valtického areálu, nebo na dohled od vinic.
Jihomoravský kraj | Ubytování

Zázrak v Moravském krasu: v jeskyni Jáchymka zahnízdili sokoli – místo je pro turisty uzavřeno

Jeskyně Jáchymka v Moravském krasu se letos stala místem ornitologického zázraku. Poprvé od roku 1957 zde zahnízdil pár sokolů stěhovavých. Protože sokoli jsou velmi choulostiví na rušení lidmi, museli ochránci přírody celou oblast uzavřít. Místo lze obejít, avšak obchůzka není vhodná pro děti ani seniory – vede strmým úbočím. Dopřejme sokolí rodině potřebný klid. Ochranáři předpokládají uzavření oblasti pravděbodobně do konce června 2024.
Jihomoravský kraj | Příroda

Za vínem se musí přijet aneb kde ochutnat vynikající vína nejen na Moravě

Dnes seženete kvalitní víno prakticky kdekoli a ty tam jsou doby, kdy se vyváželi „Pražáci“ po celých autobusech, aby vypili, co by jinak Moraváci vylili. Všechno se změnilo. Kvalita vína díky novým technologiím stoupla a spolu s ní i poučenost těch, kteří mají rádi dobré víno. Zájezdy za ním se stále dělají, ale důvody už jsou jiné: pít víno přímo tam, kde vznikalo, je totiž daleko mnohem lepší zážitek si otevřít láhev doma u televize.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

50 tipů, kam za folklórem na jižní Moravu

Vydejte se za folklorem, poznejte život našich předků, jejich kulturu a zvyky, osobité podání lidových písní, profesionální hudebníky, tanečníky a zpěváky. Máte vynikající příležitost poznat lidové tradice a folklor. Mnohá města a skanzeny ožívají slavnostmi zvyků a tradic, které kromě kulturního vyžití nabízejí také ochutnávky jídel, ukázky řemesel a prodej řemeslných výrobků. Nabízíme vám i tipy na výlety na méně obvyklá místa.
Jihomoravský kraj | Životní styl

Vranovská přehrada letos slaví 90 let od svého napuštění

Vranovská přehrada na řece Dyji v Jihomoravském kraji letos slaví 90 let od svého napuštění! Za téměř století se stala vyhledávanou turistickou destinací, místem provozování vodních sportů a kromě toho je důležitou vodohodpodářskou stavbou, která slouží pro výrobu elektrické energie i jako protipovodnová ochrana. Destinační společnost ZnojmoRegion připravila v rámci oslav kulatého výročí řadu akcí, výstav, přednášek a exkurzí do míst, kam se běžně nechodí. Akce se budou konat po celou sezónu, tedy od května do října 2024.
Jihomoravský kraj | Příroda

Kalendář akcí 2024: Cyklovlaky a speciální vlaky nejen na Pálavu, do Brd anebo do Českého Švýcarska

Rádi jezdíte na kole a lákají vás výlety do míst, která jsou trochu z ruky? Není nic jednoduššího než využít speciální vlaky s přepravou bicyklů. České dráhy jich letos nabízejí téměř sedm tisíc! Drtivá většina "obyčejných" vlaků sice nabízí úložný prostor pro větší množství kol, avšak jen některé z nich se dají označit za skutečné cyklovlaky – a my víme, které to jsou!
Jihomoravský kraj | Zážitky

Arnoldova vila v Brně zve na prohlídku: poprvé se otevírá veřejnosti v pravidelném provozu

Jedním z nejočekávanějších lákadel Muzea města Brna na sezónu 2024 bylo zahájení pravidelného provozu Arnoldovy vily. Milovníkům architektury se dveře vily otevírají od 5. dubna, přijít na prohlídku je možné vždy od pátku do neděle v čase od 10:00 do 18:00 hodin. Od 16. května bude otevírací doba prodloužena od úterý do neděle. Nově zrekonstruovaná sousedka vily Tugendhat má návštěvníkům co nabídnout – prohlídky vily s průvodcem i bez něj, propojení zahrad s okolními vilami, nový provoz kavárny, a především nejrůznější kulturní a vzdělávací akce.
Jihomoravský kraj | Památky

Okoštujte oskorušu ve všech jejích podobách ve Tvarožné Lhotě

Romantici sází růže, správní chlapi oskoruše! To je motto již 20. ročníku Slavnosti oskeruší, která proběhne v sobotu 6. dubna 2024 tradičně v sále obecního domu ve Tvarožné Lhotě. Těšit se můžete na oskoruši v tekutém i pevném skupenství a samozřejmě také cimbálovou muziku! Dozvíte se, co je dřínka, moruše, mišpule, jak šmakuje Karpatský verbuň, Vojšická duha nebo Oskorušový sen.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika