Úvod > Aktuality > Pohádková a filmová putování po Plzeňsku a Českém lese
Pohádková a filmová putování po Plzeňsku, Kudy z nudy
Zážitky

Pohádková a filmová putování po Plzeňsku a Českém lese

Poslechněte si audio verzi článku
Která místa v Plzeňském znáte z českých filmů, seriálů a pohádek? Natáčely se tu válečné filmy jako Vůně vanilky, Lebensborn či Ves v pohraničí, oblíbené detektivní seriály Policie Modrava i seriály Hříšní lidé města pražského či Dobrodružství kriminalistiky. Zámek Zelená Hora u Nepomuku je dějištěm komedie Černí baroni, ve spoustě pohádek také poznáte známý hrad Rabí.

Plzeň – město Discopříběhu i zločinu

PlzeňKdo by si nepamatoval odvážnou scénu z Discopříběhu (1987), kdy Rudolf Hrušínský nejmladší pobíhá po plzeňském náměstí Republiky nahý. Ve filmu se ale kromě tohoto místa objevuje například i křižovatka U Práce, kde Jirka utíká před revizorem a v pozadí je vidět Velká synagoga či Divadlo J. K. Tyla. Zahrál si i obchodní dům Prior, dnešní Tesco na Americké třídě. Převážně v plzeňské Škodovce se odehrává další film 80. let Vítr v kapse (1982), kde dva kamarádi Lukáš Vaculík a Sagvan Tofi po maturitě vstupují do prostředí strojírenského závodu. Také plzeňské vlakové hlavní nádraží je oblíbenou filmovou destinací – posloužilo jako kulisa k filmu Expres z Norimberku (1953) či Návrat idiota (1999).

malý a velký vrahPlzeň je však oblíbeným natáčecím místem i v současnosti. Šestidílný kriminální seriál Místo zločinu Plzeň (2015) sleduje práci plzeňského kriminalistického oddělení. Mimo to se v Plzni udála i klíčová vražda velkofilmu Kajínek (2010), a zůstaneme-li u detektivního žánru, nesmíme zapomenout na díl seriálu Hříšní lidé města pražského Malý a velký vrah (1968), kde se objevuje již zmiňované plzeňské nádraží. Právě sem se totiž dostal jeden z lotrů, který odjel vlakem z Prahy do Plzně. Mráz po zádech vám jistě přeběhne i při vzpomínce na film Spalovač mrtvol (1968), kde si „zahrála“ jedna místnost krematoria na Rokycanské ulici a Obecní dům na náměstí Republiky, kde Kopfrkingl přednáší o významu krematorií.
 

Zámky Zelená hora, Žinkovy a Kozel

zelená hora nepomukDalší filmovou ikonou je komedie Černí baroni (1992). Ten se odehrává převážně v Nepomuku na zámku Zelená Hora. Zámeček sloužil jako sídlo nechvalně známého pomocného technického praporu i ve skutečnosti, lokalita byl afilmaři zvolena skutečně autentická. I když je armáda dávno pryč, zámek se po jejím "hospodaření" jen velmi pozvolna vrací ke své dřívější kráse. Protože není běžně přístupný, dovnitř se dostanete jen pár dnů v roce.
 
zámek žinkovyJestliže někdy zavítáte na zámek Žinkovy (v současnosti zde probíhá rekonstrukce, interiéry nejsou přístupné) bude vám místo povědomé z válečného filmu Der Lebensborn/Pramen života (2000). Převážná část děje se totiž odehrává zde. Zámek s rybníkem představuje sanatorium Izolda, kam přijíždí mladá Greta Weisserová poznat na vlastní kůži zrůdnou tvář programu Lebensborn, místo zplození a rození rasově dokonalých dětí… Ve filmu se objeví i nádraží Semošice nedaleko Horšovského Týna, které představuje filmovou stanici na Jezeře.

Posledním zámeckým tipem je klasicistní zámek Kozel, jehož jídelna posloužila k natáčení filmu Hry lásky šálivé (1971) a celý zámek se pak objevuje v epizodě seriálu Cirkus Humberto Nabídka k sňatku (1988), jako sídlo hraběte Palačiče.


Pohádky, drama i historické snímky z hradu Rabí

hrad RabíZřícenina hradu Rabí by se dala označit jako „nejfilmovější místo“ v Plzeňském kraji. Snímky jako Soudný den (1945), Údolí divokých včel (1967), Radúz a Mahulena (1970), Tři chlapi na cestách (1973), Sirius (1974), Božská Ema (1979), Kouzelné galoše (1986), O zapomnětlivém černokněžníkovi (1990), Bídníci (2000), Jabloňová panna (2000), Rok ďábla (2002), to je jen malý výčet filmových děl, která zde v minulosti vznikala. Místo však proslavila i hollywoodská díla. Například v roce 2013 se zde natáčel film Poslední rytíř s hercem Clivem Owenem v hlavní roli. Spolu s ním zde byl také Cliff Curtis, kterého jste mohli vidět například ve snímku Smrtonosná past 3 (1995).

K naprostému vrcholu české kinematografie patří snímek Marketa Lazarová (1967), který se z valné většiny natáčel právě na této překrásné zřícenině. Snímek byl koncem 90. let v anketě filmových kritiků vyhlášen nejvýznamnějším počinem české kinematografie.


Víte, že... aneb tipy na další místa spojená s filmem

  • Ves v pohraničíObec Výškovice u Chodové Plané se objevila ve filmu Ves v pohraničí (1948)
  • Některé exteriéry filmu Bílá paní (1965) se natáčely v obci Kasejovice mezi Nepomukem a Blatnou. Zámek "Bílé paní" je pak zámek Blatná. Podhradí tvoří směs záběrů z Kasejovic a Blatné.
  • V detektivce Sázka na třináctku (1977) se objeví obec Újezdec (Mochtín)
  • Při natáčení snímku Drsná planina (1979) se filmařům zalíbila osada Michalovy Hory u Chodové Plané, dále se točilo na Tachovsku v obci Domaslav, na nádraží v Boru, na Jánském zámku v Broumově pod Českým lesem a na zámku Lesná.
  • Bývalý hraniční přechod Folmava – Furth im Wald a městečko Horšovský Týn si zahráli v detektivce Mravenci nesou smrt (1985)
  • kasárna janovice nad úhlavouFilm Copak je to za vojáka (1987) se natáčel v Janovicích nad Úhlavou, Klenové, obci Bolešiny-Újezdec a Klatovech. Řeka, ve které plave neúnavný výsadkář je Berounka (ovšem až u Karlštejna).
  • Klášter Chotěšov se mihl ve filmech Žert (1968), Dobrodružství kriminalistiky (díly Stopa a Jed 1989–1993), 3 sezony v pekle (2009) a Andělská tvář (2001)
  • Klášter Plasy poznáte ve snímcích Vůně vanilky (2001), Santiniho jazyk (2011) a Sukničkáři (2013)
  • Hrad Gutštejn si zahrál v pohádkách O uloupené divožence (2007) a Z pekla štěstí 2 (2001)
  • gutštejnFilmaři v kraji objevilii zapadlé obce a sudetská městečka jako jsou Úterý, Olbramov nebo Rabštejn nad Střelou. Právě Rabštejnsko je oblíbenou lokací režiséra Tomáše Vorla, který zde natáčel trilogii Cesta z města (2000), Cesta do lesa (2012) a aktuálně dokončovaný snímek Cesta domů (2021).
  • V plzeňském regionu se pak točila také pohádka Mazel a tajemství lesa (2019) s naprosto unikátními vizuálními efekty malých postaviček z větviček, trávy a listí. Natáčení probíhalo u Kvapilových jezírek nedaleko zámku LázeňChudenicích na Klatovsku.
Zámek Žinkovy

Zámek Žinkovy

V současné době je zámek Žinkovy zrekonstruovaný a hledá nového majitele. Veřejnosti nejsou interiéry přístupné, do parku je vstup volný.

Museum veteránů na Zelenohorské poště

Museum veteránů na Zelenohorské poště

Zelenohorská pošta, to je zámeček na okraji historického centra městečka Nepomuk, v němž můžete navštívit malé rodinné muzeum historických motocyklů, automobilů i zemědělské techniky.

Radnice na náměstí Republiky v Plzni

Radnice na náměstí Republiky v Plzni

Renesanční radnice postavená podle plánů italského stavitele Giovanniho de Statia je jedním z klenotů města Plzně. Budova, která patří mezi dominanty plzeňského náměstí Republiky, byla postavena v letech 1554–1559.

Městská památková zóna Rabštejn nad Střelou – poznejte nejmenší historické město Česka

Městská památková zóna Rabštejn nad Střelou – poznejte nejmenší historické město Česka

Nejmenší město v České republice, ale i v Evropě – Rabštejn nad Střelou se nachází uprostřed lesů, stranou současných hlavních cest na hranici Plzeňského, Karlovarského, Středočeského a Ústeckého kraje. Najdete zde řadu památek – zříceninu hradu, barokní zámek, soubor lidových domů a kamenný most.

Městečko Úterý s domy s hrázděnými patry

Městečko Úterý s domy s hrázděnými patry

Osada Úterý byla založena v 11. století německými horníky. V okolí osady bylo naleziště zlata. Na náměstí najdeme radnici s hrázděným patrem a vysokou sedlovou střechou.

Rabí – nejrozsáhlejší hradní zřícenina v Čechách

Rabí – nejrozsáhlejší hradní zřícenina v Čechách

Hrad Rabí, který vzniknul na počátku 13. století, je králem všech českých hradů. Kdybyste pečlivě odměřili délku jeho budov a hradeb s dělovými baštami, napočítali byste neuvěřitelné tři kilometry.

Zámek Kozel – vydejte se za loveckou historií

Zámek Kozel – vydejte se za loveckou historií

Klasicistní lovecký zámek si na konci 18. století nechal postavit Jan Vojtěch Černín z Chudenic, nejvyšší lovčí Království českého. Na reprezentační lovecké sídlo, ležící pouhých pár kilometrů jižně od Plzně, se na hony sjížděla šlechta z celých Čech.

Gutštejn – romantická zřícenina gotického hradu

Gutštejn – romantická zřícenina gotického hradu

Romantické zříceniny hradu Gutštejn se nachází nad přítokem Úterského potoka jihovýchodně od Bezdružic v okrese Tachov. Hradu dominuje 20 m vysoká věž se zaoblenými rohy. Z důvodu rekonstrukce je objekt uzavřen.

Kvapilovo jezírko u Chudenic

Kvapilovo jezírko u Chudenic

Jezírko, které inspirovalo Jaroslava Kvapila k napsání libreta k opeře Rusalka se nachází v lesích u Chudenic.

Bývalá kasárna v Janovicích nad Úhlavou

Bývalá kasárna v Janovicích nad Úhlavou

Město Janovice nad Úhlavou je historicky spjato s armádou a zdejší kasárna byla jedny z největších a nejmodernějších v ČR.

Klášter Plasy – první cisterciácky panovnický klášter v Čechách

Klášter Plasy – první cisterciácky panovnický klášter v Čechách

Zdejší rozlehlý komplex byl a je klášterem, zámkem a památkou, která po staletí tvořila dominantu krajiny severně od Plzně. Ačkoliv klášter patřil historicky do Rakovnického kraje, ovlivňoval a určoval dění především v severní části dnešního kraje Plzeňského.

Velká synagoga v Plzni – největší v Česku

Velká synagoga v Plzni – největší v Česku

Velká synagoga je největší synagogou v České republice, druhou největší v Evropě a pátou největší na světě. Velkolepá stavba postavená v maursko-románském slohu se zajímavými interiéry slouží dnes i jako koncertní a výstavní sál.

Zámek Zelená Hora – místo nálezu Rukopisu zelenohorského a bašta Švandrlíkových Černých baronů

Zámek Zelená Hora – místo nálezu Rukopisu zelenohorského a bašta Švandrlíkových Černých baronů

Jednou z dominant Nepomucka je Zámek Zelená Hora, který byl postaven na místě původně z husitských válek opevněného vrchu, po skončení husitských válek pak hradu, který vystavěl Hynek Krušina ze Švamberka. Od května 2023 je přístupný veřejnosti.

Klášter Chotěšov – jedna z dominant Plzeňského kraje

Klášter Chotěšov – jedna z dominant Plzeňského kraje

Klášter premonstrátek ze 13. století, který se majestátně tyčí nad řekou Radbuzou, patří k nejstarším památkám na Plzeňsku. V sezóně se v něm konají prohlídky, výstavy a nejrůznější kulturní akce. Stálá expozice: historie kláštera a obce, kapitulní síň, kostel, freska, výstavy a hasičské muzeum.

Zámek Chyše – sídlo rodu Lažanských

Zámek Chyše – sídlo rodu Lažanských

Zámek proslavil Karel Čapek, který zde pobýval v roce 1917 a zvěčnil ho ve svých dílech Krakatit nebo Věc Makropulos. Projít si můžete interiéry včetně sálu se stropní malbou od Petra Brandla, expozici věnovanou K. Čapkovi i rozsáhlý zámecký park. V pivovaru čepují pivo dle staročeské receptury.

Divadlo Josefa Kajetána Tyla v Plzni

Divadlo Josefa Kajetána Tyla v Plzni

Takzvané Velké divadlo je živoucím kulturním centrem Plzně i celého Plzeňského kraje. Každoročně uvádí okolo osmnácti činoherních, operních, baletních, operetních i muzikálových premiér.

Další aktuality

Počasí navzdory: Běžky nebo pěšky v Plzeňském kraji

V létě nebo v zimě? Na lyžích nebo po svých? To je jen na vás. Podívejte se na trasy, které doporučuje Plzeňský kraj a udělejte si výlet třeba na Padrťské rybníky, k pramenům Vltavy nebo na Poledník.
Plzeňský kraj | Letní sporty

Treffpunkt přiváží Bavorsko do Plzně!

Tápete, kam se vydat na konci dubna na výlet anebo se pustit do poznávání nových míst? Chcete si užít tradiční i neotřelé akce? Vyražte do Plzně! Od 25. dubna do 27. dubna 2024 se v západočeské metropoli koná česko-bavorský festival Treffpunkt. Těšte se na hudbu mnoha žánrů – od tradiční české i bavorské dechovky přes rock’n’roll či flétnový koncert. Vstup je již tradičně zdarma!
Plzeňský kraj | Zážitky

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Plzeňský kraj

Objevujte Plzeň, její okolí a všechny kouty Plzeňského kraje! Nádhernou přírodu, dosud neobjevené památky a aktivní odpočinek nabízejí Atommuzem v Brdech, Muzeum Františka Křižíka v Plánici, Centrum Caolinum v Nevřeni s unikátním kaolinovým dolem, zámky Nebílovy či Červené Poříčí anebo rozhlednu Krkavec, která nabízí netradiční výhled, bistro i ubytování. Objevujte na svých výletech dosud neobjevené krásy architektury a umění, navštivte obnovenou novogotickou jízdárnu ve Světcích u Tachova nebo nově přístupný zámek Týnec u Klatov.
Plzeňský kraj | Zážitky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Plzeňském kraji

Patříte k milovníkům volného pohybu v přírodě, ke kterému patří i kempování? Naplánujte si dovolenou v těch nejlepších kempech Plzeňského kraje. Ve výběru portálu Kudy z nudy najdete útulné chatky, luxusní apartmány, vodáckou klasiku na Berounce i rodinné kempy u rybníků a koupališť. Letošní léto v kempu bude nezapomenutelné!
Plzeňský kraj | Ubytování

Tipy na výlety za Černíny: poznejte rod pánů z Chudenic!

Černínové z Chudenic patří mezi nejstarší šlechtické rody. První historicky doložený člen rodu se v písemných pramenech objevuje ve 12. století a jeho potomci nesou jméno Černínů dodnes. Ačkoliv do 16. století nebyl rod nijak bohatý ani významný, v pozdějších generacích zbohatl a stal se velmi vlivným. Objevte stopy tohoto šlechtického rodu výletem na nějaké zajímavé místo – hrad, zámek nebo park.
Plzeňský kraj | Památky

Hrad Kašperk je v dubnu přístupný každý víkend

Hrad Kašperk na Šumavě se od dubna opět otevřel turistům. Zatím pouze o sobotách a nedělích, od května pak bude přístupný téměř po celý týden. Prohlídky probíhají v dubnu samostatně, bez průvodce. I tak ale zjistíte, jak se v 14. a 15. století na hradech žilo nebo jak se ve středověku hrady stavěly.
Plzeňský kraj | Památky

Proslulý Loosův interiér bytu Huga Semlera můžete navštívit naposledy před rekonstrukcí

Světoznámý architekt Adolf Loos navrhl počátkem 20. století v Plzni několik bytových interiérů. Dnes jsou návštěvníkům pravidelně zpřístupněny čtyři z nich na třech prohlídkových trasách Adolf Loos Plzeň. O víkendu 20. a 21. dubna budete moci zavítat naposledy do doposud nerekonstruovaného interiéru v bývalém domě Huga Semlera na Klatovské 19.
Plzeňský kraj | Památky

50 tipů, kam na výlet v okolí Plzně

Trávíte svůj volný čas v Plzni či v jejím okolí a rádi byste si udělali pěkný výlet k památkám či do přírody, ale nevíte přesně kam? Pak je tu portál Kudy z nudy, který vám vždy rád poradí. Inspiraci najdete v našich tipech pro volný čas v západočeské metropoli i v její bezprostřední blízkosti. Vydat se můžete například na zámky Kozel, Manětín nebo Poběžovice, k návštěvě lákají také majestátní kláštery Plasy a Kladruby. Z přírodních památek byste neměli minout Hromnické jezírko, rezervaci divokých koní u Nýřan anebo údolí Radbuzy. Do tajemného podzemí se dostanete přímo v Plzni a jak vypadá kaolinový důl zjistíte v Nevřeni. S dětmi určitě nevynechejte Zoo Plzeň, sochy zvířat u Blovic nebo kuličkovou dráhu u Čertova kamene.
Plzeňský kraj | Zážitky