!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Pohádková a filmová putování po Plzeňsku a Českém lese
Pohádková a filmová putování po Plzeňsku a Českém lese
"> "> "> "> "> ">
Zážitky

Pohádková a filmová putování po Plzeňsku a Českém lese

Vydáno 6. října 2020
V Plzeňském kraji se nachází řada objektů a památek, které se v blízké či vzdálenější minulosti těšily pozornosti filmařů. Natáčela se tu spousta oblíbených filmů a seriálů. Zajímavostí je, že více než pohádky zde filmaře přitahovaly válečné filmy (jako je Vůně vanilky, Lebensborn či Ves v pohraničí) a detektivky (Mravenci nesou smrt, Sázka na třináctku, díl seriálu Hříšní lidé města pražského Malý a velký vrah nebo díl Dobrodružství kriminalistiky Stopa a Jed). Ze zmíněných pohádkových míst vede prim hrad Rabí, jenž posloužil jako kulisa Jabloňové panně a zapomnětlivému černokněžníkovi a Gutštejn, který se objevil v pohádce Z pekla štěstí 2.

Plzeň – město Discopříběhu i zločinu

PlzeňKdo by si nepamatoval odvážnou scénu z Discopříběhu (1987), kdy Rudolf Hrušínský nejmladší pobíhá po plzeňském náměstí Republiky nahý. Ve filmu se ale kromě tohoto místa objevuje například i křižovatka U Práce, kde Jirka utíká před revizorem a v pozadí je vidět Velká synagoga či Divadlo J. K. Tyla. Zahrál si i obchodní dům Prior, dnešní Tesco na Americké třídě. Převážně v plzeňské Škodovce se odehrává další film 80. let Vítr v kapse (1982), kde dva kamarádi Lukáš Vaculík a Sagvan Tofi po maturitě vstupují do prostředí strojírenského závodu.
 
Také plzeňské vlakové hlavní nádraží je oblíbenou filmovou destinací – posloužilo jako kulisa k filmu Expres z Norimberku (1953) či Návrat idiota (1999).

malý a velký vrahPlzeň je však oblíbeným natáčecím místem i v současnosti. Šestidílný kriminální seriál Místo zločinu Plzeň (2015) sleduje práci plzeňského kriminalistického oddělení. Mimo to se v Plzni udála i klíčová vražda velkofilmu Kajínek (2010), a zůstaneme-li u detektivního žánru, nesmíme zapomenout na díl seriálu Hříšní lidé města pražského Malý a velký vrah (1968), kde se objevuje již zmiňované plzeňské nádraží. Právě sem se totiž dostal jeden z lotrů, který odjel vlakem z Prahy do Plzně. Mráz po zádech vám jistě přeběhne i při vzpomínce na film Spalovač mrtvol (1968), kde si „zahrála“ jedna místnost krematoria na Rokycanské ulici a Obecní dům na náměstí Republiky, kde Kopfrkingl přednáší o významu krematorií.
 

Zámky Zelená hora, Žinkovy a Kozel

zelená hora nepomukDalší filmovou ikonou je komedie Černí baroni (1992). Ten se odehrává převážně v Nepomuku na zámku Zelená Hora. Zámeček sloužil jako sídlo nechvalně známého pomocného technického praporu i ve skutečnosti, lokalita byl afilmaři zvolena skutečně autentická. I když je armáda dávno pryč, zámek se po jejím "hospodaření" jen velmi pozvolna vrací ke své dřívější kráse. Protože není běžně přístupný, dovnitř se dostanete jen pár dnů v roce. Nejbližším termínem je sobota 17. 10., kdy se konají Zabijačkové hody majora Terazkyho od 10 hodin. Jedná se o prohlídku expozice a zámku s průvodcem. Od května do září 2021 nabídne Městské muzeum Nepomuk unikátní výstavu původního mobiliáře zámku Zelená Hora, který byl ze zámku odvezen již v roce 1949.
 
zámek žinkovyJestliže někdy zavítáte na zámek Žinkovy (v současnosti zde probíhá rekonstrukce, interiéry nejsou přístupné) bude vám místo povědomé z válečného filmu Der Lebensborn/Pramen života (2000). Převážná část děje se totiž odehrává zde. Zámek s rybníkem představuje sanatorium Izolda, kam přijíždí mladá Greta Weisserová poznat na vlastní kůži zrůdnou tvář programu Lebensborn, místo zplození a rození rasově dokonalých dětí… Ve filmu se objeví i nádraží Semošice nedaleko Horšovského Týna, které představuje filmovou stanici na Jezeře.

Posledním zámeckým tipem je klasicistní zámek Kozel, jehož jídelna posloužila k natáčení filmu Hry lásky šálivé (1971) a celý zámek se pak objevuje v epizodě seriálu Cirkus Humberto Nabídka k sňatku (1988), jako sídlo hraběte Palačiče.


Pohádky, drama i historické snímky z hradu Rabí

hrad RabíZřícenina hradu Rabí by se dala označit jako „nejfilmovější místo“ v Plzeňském kraji. Snímky jako Soudný den (1945), Údolí divokých včel (1967), Radúz a Mahulena (1970), Tři chlapi na cestách (1973), Sirius (1974), Božská Ema (1979), Kouzelné galoše (1986), O zapomnětlivém černokněžníkovi (1990), Bídníci (2000), Jabloňová panna (2000), Rok ďábla (2002), to je jen malý výčet filmových děl, která zde v minulosti vznikala. Místo však proslavila i hollywoodská díla. Například v roce 2013 se zde natáčel film Poslední rytíř s hercem Clivem Owenem v hlavní roli. Spolu s ním zde byl také Cliff Curtis, kterého jste mohli vidět například ve snímku Smrtonosná past 3 (1995).

K naprostému vrcholu české kinematografie patří snímek Marketa Lazarová (1967), který se z valné většiny natáčel právě na této překrásné zřícenině. Snímek byl koncem 90. let v anketě filmových kritiků vyhlášen nejvýznamnějším počinem české kinematografie.


Víte, že... aneb tipy na další místa spojená s filmem

 • Ves v pohraničíObec Výškovice u Chodové Plané se objevila ve filmu Ves v pohraničí (1948)
 • Některé exteriéry filmu Bílá paní (1965) se natáčely v obci Kasejovice mezi Nepomukem a Blatnou. Zámek "Bílé paní" je pak zámek Blatná. Podhradí tvoří směs záběrů z Kasejovic a Blatné.
 • V detektivce Sázka na třináctku (1977) se objeví obec Újezdec (Mochtín)
 • Při natáčení snímku Drsná planina (1979) se filmařům zalíbila osada Michalovy Hory u Chodové Plané, dále se točilo na Tachovsku v obci Domaslav, na nádraží v Boru, na Jánském zámku v Broumově pod Českým lesem a na zámku Lesná.
 • Bývalý hraniční přechod Folmava - Furth im Wald a městečko Horšovský Týn si zahráli v detektivce Mravenci nesou smrt (1985)
 • kasárna janovice nad úhlavouFilm Copak je to za vojáka (1987) se natáčel v Janovicích nad Úhlavou, Klenové, obci Bolešiny-Újezdec a Klatovech. Řeka, ve které plave neúnavný výsadkář je Berounka (ovšem až u Karlštejna).
 • Klášter Chotěšov se mihl ve filmech Žert (1968), Dobrodružství kriminalistiky (díly Stopa a Jed 1989–1993), 3 sezony v pekle (2009) a Andělská tvář (2001)
 • Klášter Plasy poznáte ve snímcích Vůně vanilky (2001), Santiniho jazyk (2011) a Sukničkáři (2013)
 • Hrad Gutštejn si zahrál v pohádkách O uloupené divožence (2007) a Z pekla štěstí 2 (2001)
 • gutštejnFilmaři v kraji objevilii zapadlé obce a sudetská městečka jako jsou Úterý, Olbramov nebo Rabštejn nad Střelou. Právě Rabštejnsko je oblíbenou lokací režiséra Tomáše Vorla, který zde natáčel trilogii Cesta z města (2000), Cesta do lesa (2012) a aktuálně dokončovaný snímek Cesta domů (2021).
 • V plzeňském regionu se pak točila také pohádka Mazel a tajemství lesa (2019) s naprosto unikátními vizuálními efekty malých postaviček z větviček, trávy a listí. Natáčení probíhalo u Kvapilových jezírek nedaleko zámku LázeňChudenicích na Klatovsku.
Rabí - nejrozsáhlejší hradní zřícenina v Čechách

Rabí - nejrozsáhlejší hradní zřícenina v Čechách

Hrad Rabí, který vzniknul na počátku 13. století, je králem všech českých hradů. Kdybyste pečlivě odměřili délku jeho budov a hradeb s dělovými baštami, napočítali byste neuvěřitelné tři kilometry.

Zámek Žinkovy

Zámek Žinkovy

V současné době se zámek rekonstruuje a veřejnosti není přístupný. Obec Žinkovy se nachází 6 kilometrů západně od Nepomuka.

Zámek Chyše - sídlo rodu Lažanských

Zámek Chyše - sídlo rodu Lažanských

Obec Chyše se pyšní krásným, nově zrekonstruovaným zámkem. Do prohlídkové trasy zámku byly zařazeny umělecky a architektonicky nejhodnotnější interiéry včetně sálu s nástropní malbou od Petra Brandla. Navštívit lze také zámeckou knihovnu.

Kvapilovo jezírko u Chudenic

Kvapilovo jezírko u Chudenic

Jezírko, které inspirovalo Jaroslava Kvapila k napsání libreta k opeře Rusalka se nachází v lesích u Chudenic.

Radnice na náměstí Republiky v Plzni

Radnice na náměstí Republiky v Plzni

Renesanční radnice postavená podle plánů italského stavitele Giovanniho de Statia je jedním z klenotů města Plzně. Budova, která patří mezi dominanty plzeňského náměstí Republiky, byla postavena v letech 1554–1559.

Rabštejn nad Střelou - nejmenší historické město Česka

Rabštejn nad Střelou - nejmenší historické město Česka

Nejmenší město v České republice, ale i v Evropě – Rabštejn nad Střelou se nachází uprostřed lesů, stranou současných hlavních cest na hranici Plzeňského, Karlovarského, Středočeského a Ústeckého kraje. Najdete zde řadu památek - zříceninu hradu, barokní zámek, soubor lidových domů a kamenný most.

Zámek Zelená Hora – místo nálezu Rukopisu zelenohorského

Zámek Zelená Hora – místo nálezu Rukopisu zelenohorského

Jednou z dominant Nepomucka je Zámek Zelená Hora, který byl postaven na místě původně z husitských válek opevněného vrchu, po skončení husitských válek pak hradu, který vystavěl Hynek Krušina ze Švamberka. V současné době je zámek uzavřen.

Klášter Plasy - první cisterciácky panovnický klášter v Čechách

Klášter Plasy - první cisterciácky panovnický klášter v Čechách

Hlavní prohlídkový okruh zavede návštěvníky do budovy samotného konventu, obytné budovy mnichů, která pochází z dob vrcholného baroka. Historie kláštera je doprovázena informacemi o nezvyklém "vodním" řešení základů budovy a vodním a vzdušném systému samotném.

Velká synagoga v Plzni - třetí největší na světě

Velká synagoga v Plzni - třetí největší na světě

Velká synagoga je momentálně z důvodu rekonstrukce uzavřena až do 31. 12. 2021. Děkujeme za pochopení a těšíme se na vaši návštěvu v opravených prostorách.

Zámek Kozel - vydejte se za loveckou historií

Zámek Kozel - vydejte se za loveckou historií

Klasicistní lovecký zámek si na konci 18. století nechal postavit Jan Vojtěch Černín z Chudenic, nejvyšší lovčí Království českého. Na reprezentační lovecké sídlo, ležící pouhých pár kilometrů jižně od Plzně, se na hony sjížděla šlechta z celých Čech.

Klášter Chotěšov - jedna z dominant Plzeňského kraje

Klášter Chotěšov - jedna z dominant Plzeňského kraje

Klášter premonstrátek ze 13. století, který se majestátně tyčí nad řekou Radbuzou, patří k nejstarším památkám na Plzeňsku. V sezóně se v něm konají prohlídky, výstavy a nejrůznější kulturní akce. Stálá expozice: historie kláštera a obce, Sdružení dobrovolných hasičů Plzeňského kraje.

Bývalá kasárna v Janovicích nad Úhlavou

Bývalá kasárna v Janovicích nad Úhlavou

Město Janovice nad Úhlavou je historicky spjato s armádou a zdejší kasárna byla jedny z největších a nejmodernějších v ČR.

Divadlo Josefa Kajetána Tyla v Plzni

Divadlo Josefa Kajetána Tyla v Plzni

Takzvané Velké divadlo je živoucím kulturním centrem Plzně i celého Plzeňského kraje. Každoročně uvádí okolo osmnácti činoherních, operních, baletních, operetních i muzikálových premiér.

Gutštejn - romantická zřícenina gotického hradu

Gutštejn - romantická zřícenina gotického hradu

Romantické zříceniny hradu Gutštejn se nachází nad přítokem Úterského potoka jihovýchodně od Bezdružic v okrese Tachov. Hradu dominuje 20 m vysoká věž se zaoblenými rohy. Z důvodu rekonstrukce je objekt uzavřen.

Expozice veteránů na Zelenohorské poště

Expozice veteránů na Zelenohorské poště

Zelenohorská pošta, to je zámeček na okraji historického centra městečka Nepomuk, v němž můžete navštívit malé rodinné muzeum historických motocyklů, automobilů i zemědělské techniky.

Městečko Úterý s domy s hrázděnými patry

Městečko Úterý s domy s hrázděnými patry

Osada Úterý byla založena v 11. století německými horníky. V okolí osady bylo naleziště zlata. Na náměstí najdeme radnici s hrázděným patrem a vysokou sedlovou střechou.

Další aktuality

20.10.
2020
Projděte se po Capartických loukách v Českém lese!

Projděte se po Capartických loukách v Českém lese!

Plzeňsko a Český les | Příroda
9.10.
2020
Podzimní Plzeň hraje všemi barvami

Podzimní Plzeň hraje všemi barvami

Plzeňsko a Český les | Zážitky
1.10.
2020
#světovéČesko a Jubilejní brána pivovaru Pilsner Urquell

#světovéČesko a Jubilejní brána pivovaru Pilsner Urquell

Plzeňsko a Český les | Gurmánská turistika