Úvod > Aktuality > Za historií plzeňské Škodovky vyrazte do Techmanie
Za historií plzeňské Škodovky vyrazte do Techmanie
"> "> ">
Památky

Za historií plzeňské Škodovky vyrazte do Techmanie

  • Vydáno27. března 2019
Stálá expozice v Techmanii s názvem 150 let průmyslu v Plzni mapuje industriální dědictví Plzně a jejího okolí a popisuje cestu napříč stopadesátiletou historií průmyslu plzeňského regionu, a to od Valdštejnových strojíren přes historii vývoje Škodových závodů, až po současnost.
Škodovka TechmánieStálá expozice v plzeňské Techmanii mapuje industriální dědictví Plzně a jejího okolí a popisuje cestu napříč stopadesátiletou historií průmyslu plzeňského regionu, od Valdštejnových strojíren po současnost.

Expozice je složena z audio a video záznamů, mnoha původních exponátů a k vidění jsou zde také unikáty světové techniky – první laminátová lokomotiva na světě (tzv. 32E, rok 1963), nejstarší dochovaná elektrická lokomotiva, kterou Škodovka vyrobila (tzv. 2Elo, rok 1928). K vidění je i unikátní trolejbus, který ještě v minulém století v Plzni jezdil. Celkem se jich vyrobilo 34 a do dnešní doby se dochovaly jeden či dva kusy. Jeho označení je 3TR3 a v Techmanii ho pokřtili jménem Terka. Nechybí ani parní stroj Škoda Marx.

Škoda turboKompletní obraz expozice věnované historii Škodových závodů dotváří nová výrobní etapa v podobě modelů vozidel hromadné dopravy, které jsou aktuálně ve vývoji či v plném provozu v mnoha světových metropolích. Součástí expozice jsou videa a fotografie. Například z restaurování jednotlivých exponátů. A také tři díly pořadu "Hledání ztraceného času" věnovaného Škodovce.

Stálá výstava věnující se Škodovce je součástí Techmania Science Center, kam stojí vstupné 240 Kč (do všech expozic). Ve všední dny je otevřeno od 8:30 do 17:00 a o víkendu od 10:00 do 18:00 hodin.
První české 3D planetárium v Techmania Science Centru v Plzni

První české 3D planetárium v Techmania Science Centru v Plzni

Co je lepší než dva rozměry? Přece rozměry tři! V Techmanii Science Centra v Plzni můžete zavítat do supermoderního 3D planetária, prvního svého druhu v České republice, které nabízí trojrozměrné projekce na kulovou plochu a mnoho dalšího. Poznejte nejen vesmír, ale i svět moří, oceánů nebo hmyzu.

Techmania Science Center v Plzni

Techmania Science Center v Plzni

Techmania v Plzni nabízí stále nové interaktivní expozice a vědeckotechnické show. Kromě toho můžete v protější budově navštívit i 3D planetárium.