Úvod > Kam pojedete? > Oblasti > Postřelí > Úterý

Úterý

Úterý je jeden ze sedmi dnů v týdnu a také jméno západočeského městečka, ležícího východně od Mariánských Lázní. Vypadá jako z pohádky: na náměstí dlážděném kočičími hlavami stojí renesanční radnice a hrázděné domy, opodál stojí barokní kostel sv. Jana Křtitele s nezvyklým oválným půdorysem.

Úterý: město dávných zlatokopů a Zdivočelé země

Úterý založili zřejmě horníci, kteří v okolí těžili zlato. Díky jedinečné atmosféře domů s hrázděnými patry je mají rádi také filmaři; točily se tu například Zvony z rákosu či posmutnělá seriálová Zdivočelá země. Při návštěvě Úterý dnes již ani nepoznáte, že téměř polovina domů po pravé straně náměstí v létě 1998 do základů vyhořela. Za vidění stojí také dva barokní kostely: hřbitovní kostel sv. Václava a kostel sv. Jana Křtitele, postavený podle projektu Kryštofa Dienzenhofera.
 

Nejznámější úterský rodák založil Mariánské Lázně

Úetrý by mělo být povinnou zastávkou všech lázeňských hostů z Mariánských Lázní. Proč? V domě číslo 92 na náměstí se totiž narodil Kašpar Prokop Reitenberger (1779–1860), pozdější tepelský opatzakladatel Mariánských Lázní. Ostatně latinský nápis na podstavci jeho sochy u Zpívající fontány na mariánskolázeňské kolonádě dodnes hlásá, že „…včas rozpoznal léčivou sílu pramenů a zpřístupnil jejich používání pro nemocné a zaslouží si plným právem být oslavován jako zakladatel města“.
 

Putování údolím Úterského potoka

Okolí městečka Úterý je výzvou k objevování nového a nepoznaného pro ty, kteří se nebojí sejít z turistických značek a putovat na vlastní pěst. Ideálním místem pro takové putování je malebné údolí Úterského potoka; v okolí objevíte řady mlýnů, zříceninu hradu Falkenštejn i desítky bunkrů předválečného československého opevnění. Za vidění stojí také areál premonstrátského kláštera v Teplé s románsko-gotickým kostelem, vzácnou knihovnou, upravenou zahradou a klášterním hotelem.

Aktivity

Naučná stezka údolím Úterského a Bezdružického potoka

Malebné údolí potoka je vyhledávaným místem pro pěší turistiku a dětské stanové tábory. Stezka vede po značených turistických stezkách. Začíná a končí na Náměstí Kryštofa Haranta ve městě Bezdružice. Podél Úterského potoka lze dojít až k hracholuské přehradě.
Úterý, Plzeňský kraj

Městečko Úterý s domy s hrázděnými patry

Osada Úterý byla založena v 11. století německými horníky. V okolí osady bylo naleziště zlata. Na náměstí najdeme radnici s hrázděným patrem a vysokou sedlovou střechou.
Úterý, Plzeňský kraj

Kostel sv. Jana Křtitele v Úterý

Kostel je hlavní dominantou městečka Úterý. Součástí areálu je kromě kostela s pozůstatky opevnění a bývalým hřbitovem i barokní fara, kaple Úzkostí Páně u paty schodiště od severu a škola. Z někdejšího hřbitova se otevírají krásné výhledy na městečko.
Úterý, Plzeňský kraj

Reitenbergerův pramen u Úterý

Minerální pramen je železitá kyselka známá od roku 1693. Původně vyvěrala z pařezu a v roce 1931 město Úterý pramen upravilo a postavilo nad ním dřevěný altán. Pramen pak pojmenovali po nejznámějším úterském rodákovi a zakladateli Mariánských Lázní Kašparu Reitenbergerovi.
Úterý, Plzeňský kraj

Ubytování a restaurace

Penzion U Derků v Úterý

Užít si neopakovatelnou atmosféru těsného propojení historií dýchajícího města s panenskou přírodou můžete v Penzionu U Derků, který nabízí příjemné a stylové ubytování v malebném městečku Úterý v západních Čechách.
Úterý, Plzeňský kraj

Zámek Vidžín

Zámek Vidžín nabízí ubytování v barokní budově a v chatkách určené pro dětské tábory a skupiny .
Úterý, Plzeňský kraj

Pojeďte na výlet


Po stopách šlechtických rodů: výlet z Konstantinových Lázní na hrad Krasíkov za pány ze Švamberka

Konstantinovy Lázně na Plzeňsku nabízejí nejenom kvalitní lázeňskou léčbu a nedotčenou přírodu, ale také spousty zajímavostí ve svém okolí. Pobyt v lázních tak můžete spojit s poznáváním dosud neobjeveného koutku Plzeňska.
výlet do historie - Švamberský hrad Krasíkov, Na hrady a zámky

Po stopách šlechtických rodů: s rodem Coudenhove a japonskou hraběnkou Mitsuko do Poběžovic a Horšovského Týna

Starobylý aristokratický rod Coudenhove pochází z Brabantska, části Nizozemí. První zprávy o nich máme z poloviny 13. století, do Čech přišli v době napoleonských válek. Na výlet s nimi se vypravíme do západních Čech, a to do Poběžovic, Horšovského Týna, do Pivoně a na Dianu.
Poznejte sídla rodiny Coudenhove-Kalergi, Na hrady a zámky

S osobností na procházku: po Chodsku a Trhanově s doktorem Josefem Thomayerem

Thomayerova nemocnice v Krči, Thomayerovo náměstí v Holešovicích, pražské Thomayerovy sady a řada ulic v celém Česku nám připomíná lékaře a spisovatele Josefa Thomayera (1853–1927). Vypravte se společně s Kudy z nudy na výlet do jeho rodného kraje, na Chodsko. Začneme v jedné z nejslavnějších chodských vsí, v Trhanově: právě na zdejším zámku se Josef Thomayer narodil.
procházka s doktorem Josefem Thomayerem, Pěšky po Česku

Běžecká trasa Bolevecký rybník

Jeden z největších rybníků v Plzeňském kraji je ideálním prostředím pro aktivní odpočinek. Po jeho březích a okolí je vedena nejseverněji položená 5 km dlouhá FreeRun trasa v Plzni.
tip na běhání v Plzni, Cesty pro zdraví