Úvod > Kam pojedete? > Oblasti > Šumava > Janovice nad Úhlavou

Janovice nad Úhlavou

Od roku 2004, kdy Janovice opustila armáda, jde opět o malé klidné městečko v Pošumaví. Je to odtud přibližně stejně daleko do Klatov i do Nýrska, hlavním turistickým magnetem v okolí je zřícenina hradu a zámek Klenová s unikátními sbírkami moderního umění.

Co musíte vidět v Janovicích nad Úhlavou

Nejvýznamnější památkou Janovic je raně gotický kostel sv. Jana Křtitele z konce 13. století, poblíž se nachází pozůstatek původní architektonické zástavby, památkově chráněný polosrubový domek. Na starém hřbitově si prohlédnete zbytky zaniklé vodní tvrze, kterou ve 13. století vybudoval rod Janovských z Janovic. Místní kasárna, která patřila k největším a nejmodernějším v celém Česku, proslavili především Černí baroni Miloslava Švandrlíka.
 

Z Janovic na Klenovou

Jedním z nejzajímavějších míst v okolí Janovic nad Úhlavou je hrad Klenová z konce 13. století. Narodil se tu velký renesanční myslitel, cestovatel a hudebník a bohužel výrazně méně úspěšný politik Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic. Hrad slouží jako galerie moderního výtvarného umění pod širým nebem, najdete tu i expozici o dějinách sídla a několik výstav špičkového českého i zahraničního umění. Z hradeb a věží se nabízejí jedinečné výhledy na Šumavu, nechybí ani zámecká restaurace.
 

Mumie, jednorožci a kapka

O Klenovou pečuje Galerie Klatovy-Klenová, a právě v Klatovech na vás čeká řada zajímavých míst, od věhlasných katakomb s mumiemi přes barokní lékárnu U Bílého jednorožce až po moderní pavilon skla. Zvláštním a trochu tajemným místem je lesní kaple sv. Jana Nepomuckého u Týnce se zvlněnou cihlovou podlahou, výtvarný projekt Kapka studentky sochařství Kristýny Kužvartové. Na údolí Úhlavy s Janovicemi i Klenovou se otvírá hezký výhled z rozhledny sv. Markéty u Dlažova.

Aktivity

Hrad a zámek Klenová – galerie pod širým nebem

Originální galerii pod širým nebem a galerii výtvarného umění 20. století můžete zhlédnout v prostorách hradu a zámku Klenová. Najdete tu historickou expozici z dějin hradu a zámku a několik výstav českého i zahraničního umění. Z hradu se nabízí jedinečné výhledy na centrální Šumavu.
Janovice nad Úhlavou, Plzeňský kraj

Bývalá kasárna v Janovicích nad Úhlavou

Město Janovice nad Úhlavou je historicky spjato s armádou a zdejší kasárna byla jedny z největších a nejmodernějších v ČR.
Janovice nad Úhlavou, Plzeňský kraj

Barokní zámek Týnec u Klatov

Zámek Týnec u Klatov je vrcholně barokní stavba, patří k nejvýznamnějším českým i evropským zámeckým stavbám své doby. Od roku 2000 je majitelem zámku pan Jan Pelánek, sběratel umění, který zámek postupně rekonstruuje a chce zde zřídit umělecké centrum pro výtvarné umělce a pořádat semináře.
Janovice nad Úhlavou, Plzeňský kraj

Zbytky bývalé vodní tvrze v Janovicích nad Úhlavou

Zaniklý vodní hrad s dochovaným předhradím stával nedaleko raně gotického kostela sv. Jana Křtitele v městečku Janovice nad Úhlavou. Dnes se v jeho areálu rozprostírá volně přístupný hřbitov.
Janovice nad Úhlavou, Plzeňský kraj

Zámek Veselí nad Úhlavou

Na místě zámku stála od 2. poloviny 14. století středověká tvrz, kterou po roce 1863 nechal přestavět tehdejší vlastník František Stadion-Thannhausen. Za využití starších konstrukcí tu vystavěl romantický zámek.
Janovice nad Úhlavou, Plzeňský kraj

Barokní kostel sv. Jana Křtitele v Janovicích nad Úhlavou

Kostel sv. Jana Křtitele stojí při dolním okraji náměstí v Janovicích nad Úhlavou. Jde původně o raně gotickou stavbu ze 13. století, která byla barokně přestavěna ve 2. polovině 18. století.
Janovice nad Úhlavou, Plzeňský kraj

Ubytování a restaurace

Šnečí farma Strážov

Šnečí farma ze Strážova se zabývá výrobou specialit ze šnečího masa a šnečího kaviáru. Své produkty vyrábí ze šneků z vlastního chovu na šnečí farmě ve Strážově na Šumavě. Nepoužívají se zde žádné konzervanty ani chemické přísady.
Janovice nad Úhlavou, Plzeňský kraj

Pojeďte na výlet


Po stopách šlechtických rodů: s rodem Coudenhove a japonskou hraběnkou Mitsuko do Poběžovic a Horšovského Týna

Starobylý aristokratický rod Coudenhove pochází z Brabantska, části Nizozemí. První zprávy o nich máme z poloviny 13. století, do Čech přišli v době napoleonských válek. Na výlet s nimi se vypravíme do západních Čech, a to do Poběžovic, Horšovského Týna, do Pivoně a na Dianu.
Poznejte sídla rodiny Coudenhove-Kalergi, Na hrady a zámky

S osobností na procházku: po Chodsku a Trhanově s doktorem Josefem Thomayerem

Thomayerova nemocnice v Krči, Thomayerovo náměstí v Holešovicích, pražské Thomayerovy sady a řada ulic v celém Česku nám připomíná lékaře a spisovatele Josefa Thomayera (1853–1927). Vypravte se společně s Kudy z nudy na výlet do jeho rodného kraje, na Chodsko. Začneme v jedné z nejslavnějších chodských vsí, v Trhanově: právě na zdejším zámku se Josef Thomayer narodil.
procházka s doktorem Josefem Thomayerem, Pěšky po Česku

Běžecká trasa Bolevecký rybník

Jeden z největších rybníků v Plzeňském kraji je ideálním prostředím pro aktivní odpočinek. Po jeho březích a okolí je vedena nejseverněji položená 5 km dlouhá FreeRun trasa v Plzni.
tip na běhání v Plzni, Cesty pro zdraví

Běžecká trasa Plzeň – Po nábřeží

Obecně se říká, že jedno malé pivo je nejlepším iontovým nápojem po nějakém delším běhu. Doporučujeme vám proto navštívit město Plzeň, kde si tento lahodný mok můžete vychutnat přímo od zdroje. Aby vám však lépe chutnalo, absolvujte předtím naši běžeckou trasu, která vede kolem řeky Radbuzy. Máte-li velkou žízeň, absolvujte trasu dvakrát a naběháte krásných 10 kilometrů.
běžecká trasa Plzní, Cesty pro zdraví