Úvod > Aktuality > Projeďte se po Labské stezce z Krkonoš do Polabí i Českého Švýcarska
Projeďte se po Labské stezce z Krkonoš do Polabí i Českého Švýcarska
"> "> "> "> "> "> "> ">
Letní sporty

Projeďte se po Labské stezce z Krkonoš do Polabí i Českého Švýcarska

  • Vydáno28. dubna 2022
Labská stezka nese sice číselné označení 2, ale z pohledu významu pro cykloturistiku je u nás číslem jedna. Cyklotrasa je značena od Špindlerova Mlýna. Na našem území končí v místě, kde tok Labe opouští Česko, tj. v Dolním Žlebu u Děčína. Celkem 250 km dlouhý úsek z Krkonoš k soutoku Vltavy a Labe v Mělníku je značen jako dálková cyklotrasa č. 24. Česká stezka navazuje na německou, která je v Německu dlouhodobě vůbec nejpopulárnější. I česká část je velmi oblíbená a nejen proto, že vede podél řeky, tedy po rovině, ale jde i o bezpečnost. Stezka je postupně budována výhradně pro bezmotorovou dopravu.
Labská stezkaLabská stezka, která je na německém území známá pod názvem Elberadweg, je jednou z nejnavštěvovanějších stezek v Německu i u nás a zároveň je součástí sítě evropských tras EuroVelo. Na území České republiky vstupuje pískovcovým údolím Českého Švýcarska nedaleko Hřenska. Odtud pokračuje přes Mělník, Nymburk, Dvůr Králové, dále po silnicích a hrázi zřejmě nejkrásnější české přehrady Les Království do historického města Hostinného a končí u nádraží ve městě Vrchlabí, které je významným turistickým centrem a východištěm do centrální části Krkonoš.

Labská stezkaPo relativně frekventované silnici podél řeky Labe je možné pokračovat ještě dále do letoviska Špindlerův Mlýn a případně i po slepé komunikaci podél Labe do Labského dolu, do jehož horní části je ovšem vjezd cyklistů zakázán. Jízda na kole přímo k prameni Labe není možná, cyklisté mohou využít lanovku ze Špindlerova Mlýna na Medvědín a dále pokračovat po horské silnici a cestě přes Vrbatovu boudu k Labské boudě, kde je možné kolo uschovat a jeden kilometr k prameni Labe dojít po značené cestě pěšky.
 

Novinky a plány dalších úseků stezky

cyklostezkaLabská stezka je na území České republiky zatím značena pouze obecným národním cykloturistickým značením černými číslicemi na žlutých podkladových plechových tabulkách. V úseku od německé hranice do Mělníka je Labská stezka značena číslem 2, v úseku z Mělníka do Vrchlabí číslem 24, úsek z Vrchlabí do Špindlerova Mlýna není stezka vyznačena, ale ze Špindlu k prameni Labe (respektive k Labské boudě) následuje místní značení. Odbočka z Mělníka do Prahy podél Vltavy je značena číslem 2 (variantní trasa z Prahy do Brandýsa nad Labem číslem 241) a také logem Vltavské stezky, které pokračuje až na Šumavu.

Stezka mechu a perníkuMezi největší stavební novinky na Labské stezce je dostavba takzvané Stezky mechu a perníku mezi Hradcem Králové a Pardubicemi. První etapa mezi Hradcem Králové a Vysokou nad Labem o délce 5 kilometrů byla otevřena roku 2019. V současné době se staví další dva úseky, Vysoká n. L – Opatovice n. L., Dříteč – Němčice (až pod hrad Kunětická hora, mělo by být dokončeno roku 2022). Nejproblematičtější z hlediska pozemků je propojení Opatovice n. L. – Dříteč. Tam nyní probíhá výkup pozemků a stavba je naplánovaná mezi lety 2022 a 2023. Pokud vše půjde podle plánů, první cyklisté se projedou na kole z Hradce Králové přes Pardubice až do Kladrub či Týnce na Labem v roce 2024.

Labská stezkaNesmíme zapomínat ani na aktuální dostavby stezky v Ústeckém kraji. Zde se podařilo na podzim 2020 dokončit dva nové úseky cyklostezky mezi obcemi Račice – Hněvice a Třeboutice – Nučnice. Nová trasa u Štětí prochází od Račic malebným prostorem ohraničeným řekou a stromy do vesničky Hněvice, která je zároveň poslední obcí v Ústeckém kraji. V roce 2022 si mohou cyklisté bezplatně vyzvednout cykloprůvodce Labská stezka 2022 na turistických informačních centrech v Pardubickém kraji a v elektronické formě na krajském turistickém portálu na vychodni-cechy.info/tiskoviny. A kdo by se chtěl vydat až Německa, dozví se více informací na webu labska-stezka.cz.
Labská stezka – z Českého Švýcarska až k prameni Labe

Labská stezka – z Českého Švýcarska až k prameni Labe

Labská stezka patří k nejoblíbenějším dálkovým cyklotrasám v Evropě a je součástí sítě evropských cyklotras EuroVelo. Od pramene Labe v Krkonoších (s možnou odbočkou do Prahy) až k Severnímu moři nabízí cca 1300 km přírodních a kulturních zážitků a to už je pěkná porce i pro dlouhou cyklodovolenou.

Cyklo a in-line  trasa Nymburk – Poděbrady

Cyklo a in-line trasa Nymburk – Poděbrady

Jednu z nejlepších a zřejmě i nejfrekventovanějších cyklo a in-line stezek můžete navštívit v Polabí mezi městy Nymburk, Poděbrady a Libice nad Cidlinou.

Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor

Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor

Krkonoše jsou nejvyšším pohořím České republiky a patří také k nejstudenějším místům u nás. 17. května roku 1963 tu byl díky výjimečným přírodním hodnotám, rozmanité krajině a bohaté historii založen nejstarší český národní park.

Labská stezka v Českém středohoří

Labská stezka v Českém středohoří

Cyklostezka (Labská stezka CT 2, EuroVelo 7) začíná ve Štětí, vede přes Roudnici nad Labem, Terezín, Litoměřice, Velké Žernoseky, Ústí nad Labem, Děčín přes Hřensko, odkud pokračuje dále do Německa.