Úvod > Co chcete dělat? > Labská vodní cesta – po vodě z Přelouče až do Hřenska
Letní sporty

Labská vodní cesta – po vodě z Přelouče až do Hřenska

Labe není jen řeka a dopravní trasa, ale také široká škála aktivit a zážitků. Vydejte se na turistické lodní linky, vyzkoušejte wakeboarding nebo sjeďte Labe na raftu. Poznejte Labe jako turistickou vodní cestu a řeku mnoha možností.
Nejdelší naší splavnou řekou v délce 160 km je Labe, v úseku od Chvaletic po státní hranici s Německem v Hřensku. Své jméno řeka získala od Keltů, kteří ji pojmenovali "Bílá řeka". V prvním úseku jsou tři plavební komory Pardubice, Srnojedy a Přelouč. Přelouč je dlouhodobě mimo provoz.

Jako vodní cesta velkých lodí a rekreačních plavidel se spalovacími motory slouží Labe od Chvaletic (poblíž  Přelouče). Koryto je regulované, s mnoha starými rameny, široké 50 až 60 m. Od Chvaletic (ř. km 102,10) až ke hranici s Německem je zde plavba povolená celoročně a bez omezení. Pro rekreační účely jsou také otevřeny plavební komory. V letní sezóně od 1.5. do 30.9. jsou od 6 do 20 hodin otevřeny tyto komory: Ústí nad LabemStřekov, Lovosice, České Kopisty, Roudnice nad Labem, Štětí a Dolní Beřkovice. Mimo hlavní plavební sezónu od 1.10. do 30.4. jsou otevřeny od 6 do 18 hodin. Ostatní labské komory od Obříství po Týnec nad Labem otevírají od 6 do 18 hodin celoročně s pravidelnou odstávkou od 26. 9. do 24. 10.

Nejpopulárnější rekreační úseky:
  • Mělník – Roudnice
  • Roudnice – Ústí nad Labem
  • Ústí nad Labem – Hřensko


Osobní doprava a turistické plavby

Výletní loď vozí turisty v letní sezóně v Mělníku (Fidelio, okružní plavby), z Ústí nad Labem do Litoměřic a zpět (linka číslo 901) nebo do Hřenska a zpět (linka číslo 902). Linka číslo 901 vyplouvá z přístavu Ústí nad Labem Vaňov v 10:05. Z centra města odjíždí v 9:20 náhradní autobusová doprava, která přepraví osoby i jízdní kola do Vaňova (v ceně lodního lístku). Tyto lodní linky jsou plnohodnotně zapojeny do tarifu Dopravy Ústeckého kraje (s ohledem na dlouhou jízdní dobu zde platí výjimka z časové platnosti). 

V Ústí nad Labem a okolí je možné využít v letním období, většinou od června do zářílinkovou dopravu lodí Marie. Plavby s touto lodí jsou určené především rodinám s dětmi a seniorům. Loď pluje na trase: Ústí nad Labem (Vaňov) – Cyklokemp Loděnice Brná – Dolní Zálezly – Církvice – Libochovany – Velké Žernoseky – Píšťany a zpět.

Na řece funguje také řada přívozů a půjčoven motorových plavidel, lodí a lodiček nebo SUPboardů. Kde a jak si je můžete zapůjčit vám poradí na stránkách labeplus.cz.

Provozovatel

Destinační agentura České středohoří, o.p.s.

Komenského 748
412 01 Litoměřice
Tel.:
+420 601 595 009
Email:
info@ceskestredoh...
Facebook:
https://www.faceb...
WWW:
www.labeplus.cz
GPS:
50,537484 14,127035
 
 

Časová náročnost

2,0 hodiny

 
 

Ubytování a restaurace v okolí