Úvod > Aktuality > Pět zimních procházek se psy nebo kočárky (anebo s oběma)
Pět zimních procházek se psy nebo kočárky (anebo s oběma)
"> "> ">
Zimní sporty

Pět zimních procházek se psy nebo kočárky (anebo s oběma)

Vydáno 5. ledna 2020
Určitě máte svá oblíbená místa jak pro výlety kočárkem, tak se psem. Portál Kudy z nudy k vašemu seznamu doplní další zajímavosti. Nechybí na nich zpevněné či asfaltové cesty pro kočárkové rodiny ani stráně a louky, kde se vaši čtyřnozí přátelé volně proběhnou.

Se Čtyřlístkem kolem Máchova jezera

Není žádným tajemstvím, že Třeskoprsky coby bydliště hrdinů proslulého komiksu Čtyřlístek jsou ve skutečnosti Doksy, z Máchova jezera se stal rybník Blaťák a blízký Bezděz se proměnil v hrad Bezzub. Nově objevíte Muzeum Čtyřlístku v místním zámečku (až do konce března bývá otevřeno o víkendech odpoledne) a začíná tu také naučná stezka Se Čtyřlístkem kolem Blaťáku.

Máchovo jezero obchází po žluté značce a z velké části je bez problémů sjízdná s kočárkem. Mimo hlavní sezonu tu navíc nebývá nijak velký provoz a ještě si cestou prohlédnete jednotlivá zastavení, nakreslená jako čtyřlístkovský komiks. V muzeu si můžete koupit také speciálního průvodce, a kdo na 15 km dlouhé naučné stezce splní všechny úkoly, ten po návratu dostane v muzeu nebo v Infocentru Doksy čtyřlístkovskou odměnu.
 

Na vykopávky do Mikulčic

MikulčiceMikulčice možná znáte jako místo, kde bývalo jedno z hlavních center Velkomoravské říše. Asi jste slyšeli i o výstavních pavilonech se základy středověkého chrámu a nalezenými artefakty nebo o novém návštěvnickém centru s rozhlednou, ale možná nevíte, že okolní magická krajina s dalekými průhledy a osaměle stojícími listnatými stromy je přímo ideální pro psí i kočárkové výlety.

V zimě bývá památník otevřený jen v pracovních dnech pro objednané návštěvy, ale parkoviště slouží pořád. Nic vám nebrání přijet až na místo, vybalit všechno, co budete potřebovat, a pak se vydat kamkoliv do okolí. Někomu bude stačit terénní okruh kolem základů dalších objevených staveb, jiní se vypraví o kousek dál, třeba po dlouhých silničkách, které lemují řeku Moravu.
 

Mariánským údolím až do Moravského krasu

jeskyně PekárnaŘada upravených vycházkových cest, rybníky, lesy, lesní stráně i zákoutí, kde nikomu nebudou vadit psi bez vodítek a náhubků najdete v Mariánském údolí Brně. Začíná v městské části Líšeň a klikatí se kolem potoka Říčka směrem k Moravskému krasu. Cestou objevíte nejenom několik mlýnů a výletních restaurací, ale také zdejší bobovou dráhu (během zimy se na ní svezete o víkendech) a ve svazích nad údolím také pár jeskyní. Až k nim se s kočárkem nedostanete, ale starším dětem určitě přibalte baterku, jeskyně jsou volně přístupné a kromě umazaných kolen a rukou v nich nehrozí prakticky žádné nebezpečí. V zimě navíc v portálu jeskyně Pekárna objevíte neobvyklé ledové stalagmity; vytváří je voda prokapávající ze stropu.
 

Botanická zahrada v Troji zve na zimní procházky

Se psem a samozřejmě i s kočárkem se můžete vypravit také do Botanické zahradyPraze-Troji. Venkovní expozice jsou denně od 9 do 16 hodin až do konce února otevřené zdarma a většina areálu včetně skleníku Fata Morgana je s kočárky dobře průjezdná. Výjimkou je jen meditační část Japonské zahrady, kde jsou cesty velmi úzké a tvořené charakteristickými vystouplými kameny, a nezpevněná úvozová cesta lemující venkovní expozice. Pokud s sebou vezmete čtyřnohého kamaráda, musí mít platný očkovací průkaz a být na vodítku. Jediným místem, kam psi nesmí, je právě skleník Fata Morgana, ale před vchodem je vyznačené místo, kde na vás počkají. V areálu jsou k dispozici odpadkové koše s papírovými sáčky na psí trus a pítka s pitnou vodou, navíc Botanická zahrada nabízí i pro pejsky permanentku; na neomezený počet návštěv stojí 600 Kč.
 

V zimě do Adršpachu

Adršpach bránaAdršpašské skalní město je přístupné celý rok a sněhový poprašek mu dává docela jinou tvář než v létě – alespoň jednou byste se sem určitě měli vypravit. Samozřejmě platí i to, že sněhová nadílka může naopak zkomplikovat přístup, proto se platí snížené vstupné a udržuje pouze část prohlídkového okruhu. Otevřeno je každý den od 8:30 do 16 hodin, vstupenka stojí 50 korun pro dospělé a 30 Kč pro děti, studenty a seniory, rodinné vstupné vás vyjde na 130 Kč. Psí kamarádi do skal mohou za malý poplatek ve výši 10 Kč.

S kočárkem bez větších potíží projedete po značeném okruhu kolem bývalé pískovny a pak po hlavním turistickém okruhu, který vede po zelené značce podél řeky Metuje po pohodlných cestách a širokých dřevěných lávkách až na Sloní náměstí a k Malému vodopádu; dál už jsou schody. Cesty jsou nezpevněné, a tak pro kočárky je zmrzlá tvrdá země dokonce lepší než běžný písčitý povrch, na kterém se jindy opravdu dost nadřete. Záleží na vás a samozřejmě na počasí, jak daleko vás pohádkové skalní město pustí; až to zkrátka dál nepůjde, vrátíte se stejnou cestou zpět k hlavnímu vstupu.
Skalní město Adršpach – největší skalní město v České republice

Skalní město Adršpach – největší skalní město v České republice

Broumovský výběžek nabízí skvělé příležitosti k trávení aktivní dovolené. Adršpašsko-teplické skály jsou největším a nejdivočejším skalním městem Střední Evropy, které fascinuje turisty a vandrovníky už od 18. století.

Bobová dráha Kadlcův mlýn v brněnském Mariánském údolí

Bobová dráha Kadlcův mlýn v brněnském Mariánském údolí

Bobová dráha v Brně – Líšni se nachází u restaurace Kadlcův mlýn v Mariánském údolí, kde také naleznete nástupní stanici. Boby vás svezou po téměř 800 metrů dlouhé trase povezou maximální rychlostí 40 km/h.

Přírodní rezervace Křížový vrch a zříceniny poutního kostela na Kopečku

Přírodní rezervace Křížový vrch a zříceniny poutního kostela na Kopečku

Přírodní rezervace Křížový vrch (667 m) se nachází u obce Adršpach naproti Adršpašským skalám. Na zalesněný skalnatý vrchol vede strmá křížová cesta s biblickými výjevy, které jsou na litinových tabulích vsazeny do skal.

Literární stezky Prahou

Literární stezky Prahou

Literární stezky vás provedou Prahou tak, jak ji neznáte. Na podzim 2011 bylo za souhlasu památkářů a magistrátu napsáno několik krátkých úryvků z děl českých spisovatelů na známá frekventovaná místa. Sto metrů dlouhé texty byly umístěny vzhledem ke vztahu autora nebo díla k místu.

Jeskyně Pekárna – pravěké sídliště lovců sobů

Jeskyně Pekárna – pravěké sídliště lovců sobů

Na skalním ostrohu nad soutokem Říčky a Ochozského potoka se nachází známá archeologická lokalita, tunelovitá jeskyně Pekárna, proslulá nálezy pravěkých kamenných i kostěných nástrojů a hlavně rytin na kostech zvířat.

Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji

Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji

Areál botanické zahrady se rozkládá v Trojské kotlině na rozloze cca 70 ha. Její nejznámější částí je skleník Fata Morgana, ale k zahradě patří také venkovní expozice včetně vinice. Skleník Fata Morgana je celoročně otevřen úterý až neděle, pondělí je zavíracím dnem.

Slovanské hradiště v Mikulčicích – místo, kde pocítíte dotek dávných dějin naší země

Slovanské hradiště v Mikulčicích – místo, kde pocítíte dotek dávných dějin naší země

Slovanské hradiště v Mikulčicích patří bezpochyby mezi nejvýznamnější místa vztahující se k rané historii našeho státu. Patřilo k nejvýstavnějším opevněným sídlům Velké Moravy. Ve své době bylo hradisko Mikulčice vodním hradem, který obtékala členitá ramena řeky Moravy.

Máchovo jezero – romantika, slunce, vodní atrakce

Máchovo jezero – romantika, slunce, vodní atrakce

Máchovo jezero poskytuje na svých čtyřech plážích v letních měsících rekreaci tisícům návštěvníků. Na hlavních plážích v Doksech a ve Starých Splavech jsou oblíbené tobogány a další atrakce a možnosti občerstvení.

Rozhledna v areálu Slovanského hradiště v Mikulčicích

Rozhledna v areálu Slovanského hradiště v Mikulčicích

Součástí návštěvnického centra v areálu velkomoravského památníku v Mikulčicích je 30 metrů vysoká vyhlídková věž. Všem návštěvníkům přináší možnost zhlédnout centrální část areálu Slovanského hradiště – areály Akropole, Předhradí i okolních Podhradí – z ptačí perspektivy.

Na běžkách z Brna do Křtin

Na běžkách z Brna do Křtin

V Brně a okolí se pravidelně vysoká sněhová pokrývka neobjevuje, ale napadne-li někdy dost sněhu, lze podniknout pěkný a netradiční běžkařský výlet z Mariánského údolí do Křtin v malebné chráněné oblasti Moravský kras.

Chráněná krajinná oblast Kokořínsko – Máchův kraj

Chráněná krajinná oblast Kokořínsko – Máchův kraj

Malebná přírodní oblast skal, překrásných jezírek a vesniček s lidovou architekturou. Kokořínsko je proslulé romantickými roklemi a unikátními pískovcovými věžemi, branami, okny a dalšími útvary, které se v takové formě a rozsahu nevyskytují v žádné jiné oblasti České republiky.

Přírodní park Mikulčický luh

Přírodní park Mikulčický luh

Přírodní park se rozkládá na ploše 8 km² a představuje lužní krajinu s dochovanými zbytky přírody kolem řeky Moravy jihovýchodně od Mikulčic. Součástí území je přírodní rezervace Skařiny, která je jednou z posledních hnízdních kolonií volavek popelavých a čápů bílých u řeky Moravy.

Trasa pro vozíčkáře Mariánským údolím na okraji Brna

Trasa pro vozíčkáře Mariánským údolím na okraji Brna

Jednou z prvních tras, určených především handicapovaným lidem na vozíčku, je trasa Mariánským údolím na okraji Brna. Začátek i konec trasy je na parkovišti a konečné autobusu MHD č. 45 Mariánské údolí v Líšni.

Máchova stezka – naučná stezka pro pěší a cyklisty

Máchova stezka – naučná stezka pro pěší a cyklisty

Máchova stezka vás provede po Doksech, Starých Splavech a Břehyni. V těchto obcích byly v rámci naučné stezky instalovány informační tabule a tabulky s informacemi o zajímavých místech. Došlo také ke zpřístupnění zámeckého parku v Doksech veřejnosti.

Další aktuality

13.9.
2021
Vypravte se za tradicí ručního skla do Libereckého kraje

Vypravte se za tradicí ručního skla do Libereckého kraje

Region Liberec: Českolipsko a Jizerské hory | Kultura
9.9.
2021
Babí léto na kole: opřete se do pedálů na úzkých stezkách!

Babí léto na kole: opřete se do pedálů na úzkých stezkách!

Region Liberec: Českolipsko a Jizerské hory | Letní sporty
9.9.
2021
Prohlédněte si unikátní sušárnu chmele v Dubé

Prohlédněte si unikátní sušárnu chmele v Dubé

Region Liberec: Českolipsko a Jizerské hory | Památky
9.9.
2021
Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet do Jizerských hor

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet do Jizerských hor

Region Liberec: Českolipsko a Jizerské hory | Příroda