Úvod > Aktuality > Pět zimních procházek se psy nebo kočárky (anebo s oběma)

Pět zimních procházek se psy nebo kočárky (anebo s oběma)

Vydáno 6. ledna 2019 Zimní sporty
Určitě máte svá oblíbená místa jak pro výlety kočárkem, tak se psem. Portál Kudy z nudy k vašemu seznamu doplní další zajímavosti. Nechybí na nich zpevněné či asfaltové cesty pro kočárkové rodiny ani stráně a louky, kde se vaši čtyřnozí přátelé volně proběhnou.

Se Čtyřlístkem kolem Máchova jezera

Není žádným tajemstvím, že Třeskoprsky coby bydliště hrdinů proslulého komiksu Čtyřlístek jsou ve skutečnosti Doksy, z Máchova jezera se stal rybník Blaťák a blízký Bezděz se proměnil v hrad Bezzub. V podkroví městské knihovny v Doksech objevíte Muzeum Čtyřlístku (až do konce března bývá otevřeno o víkendech odpoledne) a začíná tu také naučná stezka Se Čtyřlístkem kolem Blaťáku.

Máchovo jezero obchází po žluté značce a z velké části je bez problémů sjízdná s kočárkem. Mimo hlavní sezonu tu navíc nebývá nijak velký provoz a ještě si cestou prohlédnete jednotlivá zastavení, nakreslená jako čtyřlístkovský komiks. V muzeu si můžete koupit také speciálního průvodce, a kdo na 15 km dlouhé naučné stezce splní všechny úkoly, ten po návratu dostane v muzeu nebo v Infocentru Doksy čtyřlístkovskou odměnu.
 

Na vykopávky do Mikulčic

MikulčiceMikulčice možná znáte jako místo, kde bývalo jedno z hlavních center Velkomoravské říše. Asi jste slyšeli i o výstavních pavilonech se základy středověkého chrámu a nalezenými artefakty nebo o novém návštěvnickém centru s rozhlednou, ale možná nevíte, že okolní magická krajina s dalekými průhledy a osaměle stojícími listnatými stromy je přímo ideální pro psí i kočárkové výlety.

V zimě bývá památník otevřený jen v pracovních dnech pro objednané návštěvy, ale parkoviště slouží pořád. Nic vám nebrání přijet až na místo, vybalit všechno, co budete potřebovat, a pak se vydat kamkoliv do okolí. Někomu bude stačit terénní okruh kolem základů dalších objevených staveb, jiní se vypraví o kousek dál, třeba po dlouhých silničkách, které lemují řeku Moravu.
 

Mariánským údolím až do Moravského krasu

jeskyně PekárnaŘada upravených vycházkových cest, rybníky, lesy, lesní stráně i zákoutí, kde nikomu nebudou vadit psi bez vodítek a náhubků najdete v Mariánském údolí Brně. Začíná v městské části Líšeň a klikatí se kolem potoka Říčka směrem k Moravskému krasu. Cestou objevíte nejenom několik mlýnů a výletních restaurací, ale také zdejší bobovou dráhu (během zimy se na ní svezete o víkendech) a ve svazích nad údolím také pár jeskyní. Až k nim se s kočárkem nedostanete, ale starším dětem určitě přibalte baterku, jeskyně jsou volně přístupné a kromě umazaných kolen a rukou v nich nehrozí prakticky žádné nebezpečí. V zimě navíc v portálu jeskyně Pekárna objevíte neobvyklé ledové stalagmity; vytváří je voda prokapávající ze stropu.
 

Botanická zahrada v Troji zve na zimní procházky

Se psem a samozřejmě i s kočárkem se můžete vypravit také do Botanické zahradyPraze-Troji. Venkovní expozice jsou denně od 9 do 16 hodin až do konce února otevřené zdarma a většina areálu včetně skleníku Fata Morgana je s kočárky dobře průjezdná. Výjimkou je jen meditační část Japonské zahrady, kde jsou cesty velmi úzké a tvořené charakteristickými vystouplými kameny, a nezpevněná úvozová cesta lemující venkovní expozice. Pokud s sebou vezmete čtyřnohého kamaráda, musí mít platný očkovací průkaz a být na vodítku. Jediným místem, kam psi nesmí, je právě skleník Fata Morgana, ale před vchodem je vyznačené místo, kde na vás počkají. V areálu jsou k dispozici odpadkové koše s papírovými sáčky na psí trus a pítka s pitnou vodou, navíc Botanická zahrada nabízí i pro pejsky permanentku; na neomezený počet návštěv stojí 600 Kč.
 

V zimě do Adršpachu

Adršpach bránaAdršpašské skalní město je přístupné celý rok a sněhový poprašek mu dává docela jinou tvář než v létě – alespoň jednou byste se sem určitě měli vypravit. Samozřejmě platí i to, že sněhová nadílka může naopak zkomplikovat přístup, proto se platí snížené vstupné a udržuje pouze část prohlídkového okruhu. Otevřeno je každý den od 8:30 do 16 hodin, vstupenka stojí 50 korun pro dospělé a 30 Kč pro děti, studenty a seniory, rodinné vstupné vás vyjde na 130 Kč. Psí kamarádi do skal mohou za malý poplatek ve výši 10 Kč.

S kočárkem bez větších potíží projedete po značeném okruhu kolem bývalé pískovny a pak po hlavním turistickém okruhu, který vede po zelené značce podél řeky Metuje po pohodlných cestách a širokých dřevěných lávkách až na Sloní náměstí a k Malému vodopádu; dál už jsou schody. Cesty jsou nezpevněné, a tak pro kočárky je zmrzlá tvrdá země dokonce lepší než běžný písčitý povrch, na kterém se jindy opravdu dost nadřete. Záleží na vás a samozřejmě na počasí, jak daleko vás pohádkové skalní město pustí; až to zkrátka dál nepůjde, vrátíte se stejnou cestou zpět k hlavnímu vstupu.
Bobová dráha Kadlcův mlýn v brněnském Mariánském údolí

Bobová dráha Kadlcův mlýn v brněnském Mariánském údolí

Bobová dráha v Brně – Líšni se nachází u restaurace Kadlcův mlýn v Mariánském údolí, kde také naleznete nástupní stanici. Boby vás svezou po téměř 800 metrů dlouhé trase povezou maximální rychlostí 40 km/h.

Chráněná krajinná oblast Kokořínsko - Máchův kraj

Chráněná krajinná oblast Kokořínsko - Máchův kraj

Malebná přírodní oblast skal, překrásných jezírek a vesniček s lidovou architekturou. Kokořínsko je proslulé romantickými roklemi a unikátními pískovcovými věžemi, branami, okny a dalšími útvary, které se v takové formě a rozsahu nevyskytují v žádné jiné oblasti České republiky.

Skalní město Adršpach - největší skalní město v České republice

Skalní město Adršpach - největší skalní město v České republice

Broumovský výběžek nabízí skvělé příležitosti k trávení aktivní dovolené. Adršpašsko-teplické skály jsou největším a nejdivočejším skalním městem Střední Evropy, které fascinuje turisty a vandrovníky už od 18. století.

Rozhledna v areálu Slovanského hradiště v Mikulčicích

Rozhledna v areálu Slovanského hradiště v Mikulčicích

Součástí návštěvnického centra v areálu velkomoravského památníku v Mikulčicích je 30 metrů vysoká vyhlídková věž. Všem návštěvníkům přináší možnost zhlédnout centrální část areálu Slovanského hradiště – areály Akropole, Předhradí i okolních Podhradí - z ptačí perspektivy.

Máchovo jezero - romantika, slunce, vodní atrakce

Máchovo jezero - romantika, slunce, vodní atrakce

Máchovo jezero poskytuje na svých čtyřech plážích v letních měsících rekreaci tisícům návštěvníků. Na hlavních plážích v Doksech a ve Starých Splavech jsou oblíbené tobogány a další atrakce a možnosti občerstvení.

Přírodní park Mikulčický luh

Přírodní park Mikulčický luh

Přírodní park se rozkládá na ploše 8 km² a představuje lužní krajinu s dochovanými zbytky přírody kolem řeky Moravy jihovýchodně od Mikulčic. Součástí území je přírodní rezervace Skařiny, která je jednou z posledních hnízdních kolonií volavek popelavých a čápů bílých u řeky Moravy.

Přírodní rezervace Křížový vrch a zříceniny poutního kostela na Kopečku

Přírodní rezervace Křížový vrch a zříceniny poutního kostela na Kopečku

Přírodní rezervace Křížový vrch (667 m) se nachází u obce Adršpach naproti Adršpašským skalám. Na zalesněný skalnatý vrchol vede strmá křížová cesta s biblickými výjevy, které jsou na litinových tabulích vsazeny do skal.

Trasa určená výhradně vozíčkářům na okraji Brna

Trasa určená výhradně vozíčkářům na okraji Brna

Jednou z prvních tras, určených především handicapovaným lidem na vozíčku, je trasa Mariánským údolím na okraji Brna. Začátek i konec trasy je na parkovišti a konečné autobusu MHD č. 45 Mariánské údolí v Líšni.

Literární stezky Prahou

Literární stezky Prahou

Literární stezky vás provedou Prahou tak, jak ji neznáte. Na podzim 2011 bylo za souhlasu památkářů a magistrátu napsáno několik krátkých úryvků z děl českých spisovatelů na známá frekventovaná místa. Sto metrů dlouhé texty byly umístěny vzhledem ke vztahu autora nebo díla k místu.

Na běžkách z Brna do Křtin

Na běžkách z Brna do Křtin

V Brně a okolí se pravidelně vysoká sněhová pokrývka neobjevuje, ale napadne-li někdy dost sněhu, lze podniknout pěkný a netradiční běžkařský výlet z Mariánského údolí do Křtin v malebné chráněné oblasti Moravský kras.

Máchova stezka - naučná stezka pro pěší a cyklisty

Máchova stezka - naučná stezka pro pěší a cyklisty

Máchova stezka vás provede po Doksech, Starých Splavech a Břehyni. V těchto obcích byly v rámci naučné stezky instalovány informační tabule a tabulky s informacemi o zajímavých místech. Došlo také ke zpřístupnění zámeckého parku v Doksech veřejnosti.

Jeskyně Pekárna – pravěké sídliště lovců sobů

Jeskyně Pekárna – pravěké sídliště lovců sobů

Na skalním ostrohu nad soutokem Říčky a Ochozského potoka se nachází známá archeologická lokalita, tunelovitá jeskyně Pekárna, proslulá nálezy pravěkých kamenných i kostěných nástrojů a hlavně rytin na kostech zvířat.

Slovanské hradiště v Mikulčicích - místo, kde pocítíte dotek dávných dějin naší země

Slovanské hradiště v Mikulčicích - místo, kde pocítíte dotek dávných dějin naší země

Slovanské hradiště v Mikulčicích bezpochyby patří mezi nejvýznamnější místa poukazující na historii našeho státu. S největší pravděpodobností byly Valy u Mikulčic hlavním městem Velké Moravy. V muzeu zhlédnete nejenom předměty denní potřeby, ale také výrobky uměleckého řemesla.

Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji

Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji

Areál botanické zahrady se rozkládá v Trojské kotlině na rozloze cca 70 ha. Její nejznámější částí je skleník Fata Morgana, ale k zahradě patří také venkovní expozice včetně vinice. Skleník Fata Morgana celoročně otevřen úterý až neděle, pondělí je zavíracím dnem.

Další aktuality

26.2.
2019
Skiareál Ještěd nabízí adrenalinový zážitek - jízdu rolbou po svahu

Skiareál Ještěd nabízí adrenalinový zážitek - jízdu rolbou po svahu

Českolipsko a Jizerské hory | Zimní sporty
15.2.
2019
Jizerská magistrála je na víkend skvěle připravena

Jizerská magistrála je na víkend skvěle připravena

Českolipsko a Jizerské hory | Zimní sporty
5.2.
2019
Legendární Jizerská 50 se pojede už tento víkend

Legendární Jizerská 50 se pojede už tento víkend

Českolipsko a Jizerské hory | Zimní sporty
31.1.
2019
Ledová stěna v Liberci láká příznivce lezení na ledu

Ledová stěna v Liberci láká příznivce lezení na ledu

Českolipsko a Jizerské hory | Zimní sporty