ÚvodAktualitySedm zimních procházek se psy nebo kočárky (anebo s oběma)
Letní sporty

Sedm zimních procházek se psy nebo kočárky (anebo s oběma)

  • 16. listopadu 2023
Určitě máte svá oblíbená místa pro výlety s kočárkem nebo i se psem. Vybrali jsme zpevněné či asfaltové cesty pro kočárkové rodiny, stráně a louky, kde se vaši čtyřnozí přátelé volně proběhnou. Přidejte k našemu seznamu další zajímavosti a trasy.

Se Čtyřlístkem kolem Máchova jezera

Není žádným tajemstvím, že Třeskoprsky coby bydliště hrdinů proslulého komiksu Čtyřlístek jsou ve skutečnosti Doksy, z Máchova jezera se stal rybník Blaťák a blízký Bezděz se proměnil v hrad Bezzub. S Pinďou, Bobíkem, Myšpulínem a Fifinkou se setkáte na zdejším zámečku, kde sídlí Muzeum Čtyřlístku. Otevřeno tu mají bohužel jen v letní sezóně, avšak k procházce celoročně láká naučná stezka Se Čtyřlístkem kolem Blaťáku. První zastavení se nachází těsně přes vstupem do lesa v Kuřivodské ulici. Máchovo jezero obchází stezka po žluté značce a z velké části je bez problémů sjízdná s kočárkem. Mimo hlavní sezonu tu navíc nebývá nijak velký provoz a ještě si cestou prohlédnete jednotlivá zastavení, nakreslená jako čtyřlístkovský komiks. Kdo na 15 km dlouhé naučné stezce splní všechny úkoly, ten po návratu dostane v Infocentru Doksy čtyřlístkovskou odměnu.
 

Na vykopávky do Mikulčic

MikulčiceMikulčice možná znáte jako místo, kde bývalo jedno z hlavních center Velkomoravské říše. Asi jste slyšeli i o výstavních pavilonech se základy středověkého chrámu a nalezenými artefakty nebo o návštěvnickém centru s rozhlednou, ale možná nevíte, že okolní magická krajina s dalekými průhledy a osaměle stojícími listnatými stromy je přímo ideální pro psí i kočárkové výlety. V zimě bývá památník otevřený jen v pracovních dnech pro objednané návštěvy, ale parkoviště slouží pořád. Nic vám nebrání přijet až na místo, vybalit všechno, co budete potřebovat, a pak se vydat kamkoliv do okolí. Někomu bude stačit terénní okruh kolem základů dalších objevených staveb, jiní se vypraví o kousek dál, třeba po dlouhých cyklostezkách, které lemují řeku Moravu.
 

Mariánským údolím až do Moravského krasu

jeskyně PekárnaŘada upravených vycházkových cest, rybníky, lesy, lesní stráně i zákoutí, kde nikomu nebudou vadit psi bez vodítek a náhubků najdete v Mariánském údolí Brně. Začíná v městské části Líšeň a klikatí se kolem potoka Říčka směrem k Moravskému krasu. Cestou objevíte nejenom několik mlýnů a výletních restaurací, ale také zdejší bobovou dráhu (během zimy se na ní svezete o víkendech) a ve svazích nad údolím také pár jeskyní. Až k nim se s kočárkem nedostanete, ale starším dětem určitě přibalte baterku, jeskyně jsou volně přístupné a kromě umazaných kolen a rukou v nich nehrozí prakticky žádné nebezpečí. V zimě navíc v portálu jeskyně Pekárna objevíte neobvyklé ledové stalagmity; vytváří je voda prokapávající ze stropu.
 

Botanická zahrada v Troji zve na zimní procházky

Se psem a samozřejmě i s kočárkem se můžete vypravit také do Botanické zahradyPraze-Troji. Venkovní expozice jsou denně od 9 do 16 hodin, a většina areálu včetně skleníku Fata Morgana je s kočárky dobře průjezdná. Výjimkou je jen meditační část Japonské zahrady, kde jsou cesty velmi úzké a tvořené charakteristickými vystouplými kameny, a nezpevněná úvozová cesta lemující venkovní expozice. Pokud s sebou vezmete čtyřnohého kamaráda, musí mít platný očkovací průkaz a být na vodítku. Jediným místem, kam psi nesmí, je skleník Fata Morgana, ale před vchodem se nachází vyznačené místo, kde na vás chlupatí kamarádi počkají. V areálu jsou k dispozici odpadkové koše s papírovými sáčky na psí trus a pítka s pitnou vodou. Pro pejsky stojí vstupenka do zahrady 100 Kč, pro dvounožce 180 Kč.
 

V zimě do Adršpachu

Adršpach bránaAdršpašské skalní město je přístupné celý rok a sněhový poprašek mu dává docela jinou tvář než v létě – alespoň jednou byste se sem určitě měli vypravit. Samozřejmě platí i to, že sněhová nadílka může naopak zkomplikovat přístup, proto se platí snížené vstupné a udržuje pouze část prohlídkového okruhu. Otevřeno je každý den od 8:30 do 16 hodin, vstupenka stojí 130 korun pro dospělé a 90 Kč pro děti, studenty a seniory, rodinné vstupné vás vyjde na 360 Kč (při zakoupení vstupenek on-line na adrspasskeskaly.cz je vstupné o něco levnější). Psí kamarádi do skal mohou za malý poplatek ve výši 50 Kč. S kočárkem bez větších potíží projedete po značeném okruhu kolem bývalé pískovny a pak po hlavním turistickém okruhu, který vede po zelené značce podél řeky Metuje po pohodlných cestách a širokých dřevěných lávkách až na Sloní náměstí a k Malému vodopádu; dál už jsou schody. Cesty jsou nezpevněné, a tak pro kočárky je zmrzlá tvrdá země dokonce lepší než běžný písčitý povrch, na kterém se jindy opravdu dost nadřete. Záleží na vás a samozřejmě na počasí, jak daleko vás pohádkové skalní město pustí; až to zkrátka dál nepůjde, vrátíte se stejnou cestou zpět k hlavnímu vstupu. Nezapomeňte však, že vstupenku do skal je lépe pořídit předem on-line, navíc vás vstupné vyjde o 20 Kč levněji.


Ježíškova cesta na Božím Daru

ježíškova cestaBoží Dar v Krušných horách je prostě boží! Mají tu nejen vánoční Ježíškovou poštou, ale také krásnou Ježíškovu cestu se dvěma okruhy. Populárně naučná stezka v nadmořské výšce 1 028 metrů je určená především pro děti. Celý okruh měří 12,9 km, zkrácený 5,6 km. Cesta má 13 zastávek, ke kterým účastníci dojdou po značených cestách. V každém domečku čeká děti zajímavý úkol a vítat je bude Ježíšek, jeho přátelé a pomocníci z Ježíškova světa. Kdo si pořídí Ježíškův pas a na stezce se mu podaří vyřešit úkoly, dostane v infocentru od Ježíška malý dárek. Ježíškova cesta je otevřena denně bez omezení, Ježíškův pas a mapky dostanete v infocenru Boží Dar denně od 8:00 do 12:00 a od 13:00 do 18:00 hodin za 50 Kč. Ježíškovu cestu lze absolvovat pěšky i s kočárkem, je sjízdná na kole a v zimě i na běžkách (v zimě jsou na cestě upravovány běžecké tratě). S sebou můžete vzít i vašeho pejska.
 

Vycházka Tichým údolím okolo Únětického potoka

procházka ve sněhuNa severozápadním okraji Prahy mezi Suchdolem a Úněticemi leží místo častých výletů – Přírodní rezervace Údolí Únětického potoka. Nejčastější začátek výletu s menšími dětmi (a kočárky) začíná u nádraží v Roztokách a pokračuje do velmi mírného kopce proti proudu Únětického potoka do Únětic, kde návštěvníky zahřeje dobrý pokrm z Únětického pivovaru. Zdatnějším turistům se sportovně založenými psy můžeme doporučit delší výlet po proudu potoka z Přední Kopaniny (kde se nachází slavná opuková rotunda sv. Máří Magdaleny) přes les ke sv. Juliáně a dále ke Kopanskému mlýnu do Statenic, Černého Vola a kolem Horního a Malého rybníka do Únětic. Od Dolního rybníka následuje cesta Tichým údolím k železniční zastávce Roztoky u Prahy.
Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji Příroda

Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji

Areál botanické zahrady se rozkládá v Trojské kotlině na rozloze cca 25 ha. Její nejznámější částí je skleník Fata Morgana, ale k zahradě patří také venkovní expozice včetně vinice. Skleník Fata Morgana je celoročně otevřen úterý až neděle, pondělí je zavíracím dnem.

Ježíškova cesta na Božím Daru Příroda

Ježíškova cesta na Božím Daru

Boží Dar v Krušných horách je nejvýše položeným městem střední Evropy. Je známý vánoční Ježíškovou poštou a mají tu i Ježíškovu cestu se dvěma okruhy. Populárně naučná stezka v nadmořské výšce 1 028 metrů je určená především pro děti. Celý okruh měří 12,9 km, zkrácený 5,6 km.

Máchovo jezero – romantika, slunce, vodní atrakce Letní sporty

Máchovo jezero – romantika, slunce, vodní atrakce

Máchovo jezero poskytuje na svých čtyřech plážích v letních měsících rekreaci tisícům návštěvníků. Na hlavních plážích v Doksech a ve Starých Splavech jsou oblíbené tobogány a další atrakce a možnosti občerstvení.

Rozhledna v areálu Slovanského hradiště v Mikulčicích Zážitky

Rozhledna v areálu Slovanského hradiště v Mikulčicích

Součástí návštěvnického centra v areálu velkomoravského památníku v Mikulčicích je 30 metrů vysoká vyhlídková věž. Všem návštěvníkům přináší možnost zhlédnout centrální část areálu Slovanského hradiště – areály Akropole, Předhradí i okolních Podhradí – z ptačí perspektivy.

Přírodní rezervace Údolí Únětického potoka a Roztocký háj – Tiché údolí Příroda

Přírodní rezervace Údolí Únětického potoka a Roztocký háj – Tiché údolí

Na severozápadním okraji Prahy mezi Suchdolem a Úněticemi leží místo častých výletů Pražanů, PR Údolí Únětického potoka. Toto území společně s PR Roztocký háj-Tiché údolí tvoří velký lesní a lesostepní komplex na okraji hlavního města.

Máchova stezka – naučná stezka pro pěší a cyklisty Příroda

Máchova stezka – naučná stezka pro pěší a cyklisty

Máchova stezka vás provede po Doksech, Starých Splavech a Břehyni. V těchto obcích byly v rámci naučné stezky instalovány informační tabule a tabulky s informacemi o zajímavých místech. Došlo také ke zpřístupnění zámeckého parku v Doksech veřejnosti.

Slovanské hradiště v Mikulčicích – místo, kde pocítíte dotek dávných dějin naší země Památky

Slovanské hradiště v Mikulčicích – místo, kde pocítíte dotek dávných dějin naší země

Slovanské hradiště v Mikulčicích patří bezpochyby mezi nejvýznamnější místa vztahující se k rané historii našeho státu. Patřilo k nejvýstavnějším opevněným sídlům Velké Moravy. Ve své době bylo hradisko Mikulčice vodním hradem, který obtékala členitá ramena řeky Moravy.

Skalní město Adršpach – největší skalní město v České republice Příroda

Skalní město Adršpach – největší skalní město v České republice

Broumovský výběžek nabízí skvělé příležitosti k trávení aktivní dovolené. Adršpašsko-teplické skály jsou největším a nejdivočejším skalním městem Střední Evropy, které fascinuje turisty a vandrovníky už od 18. století.

Trasa pro vozíčkáře Mariánským údolím na okraji Brna Příroda

Trasa pro vozíčkáře Mariánským údolím na okraji Brna

Jednou z prvních tras, určených především handicapovaným lidem na vozíčku, je trasa Mariánským údolím na okraji Brna. Začátek i konec trasy je na parkovišti a konečné autobusu MHD č. 45 Mariánské údolí v Líšni.

Jeskyně Pekárna – pravěké sídliště lovců sobů Příroda

Jeskyně Pekárna – pravěké sídliště lovců sobů

Na skalním ostrohu nad soutokem Říčky a Ochozského potoka se nachází známá archeologická lokalita, tunelovitá jeskyně Pekárna, proslulá nálezy pravěkých kamenných i kostěných nástrojů a hlavně rytin na kostech zvířat.

Další aktuality

Kolik kroků uděláš, tolikrát jsi člověkem aneb jarní toulky přírodou

Víte, co my všichni původem jsme? Ať se vám to líbí nebo ne, kdysi jsme byli lovci a sběrači. Kdo seděl doma v jeskyni u ohně, neulovil vůbec nic a posbíral tak maximálně skoliózu. Aby se člověk uživil, musel chodit. Bez chůze to nešlo a naše tělo je k ní skvěle uzpůsobeno. Chůze je zdravá i v dnešních časech, denně bychom měli ujít 10 000 kroků.
16. květen 2024 8:59
Letní sporty

Tipy, kam na skály a skalky pro horolezce – zajímavé lezecké terény z celého Česka

Skalní město Adršpašské skaly, Prachovské skály, Broumovské stěny... tato místa zná každý správný horolezec. Kudy z nudy má pro vás ale i jiné zajímavé horolezecké terény po celé České republice, včetně dalších pískovcových oblastí. Nabídneme vám také netradiční místa, individuální výpravy s vlastním průvodcem a lezecké stěny, které můžete zdolávat také během nepříznivého počasí.
12. květen 2024 9:00
Letní sporty

10 tipů na místa, kde objevíte vodní parky a hravé vodní prvky aneb ve stínu a na výsluní

Jak se postarat o báječný program pro děti na výletě? Vypravte se s Kudy z nudy tam, kde si užijete hrátky s vodou. Nemyslíme bazény a koupaliště, ale zábavné vodní prvky a vodní hřiště, kde můžete sledovat tok říček a potůčků, budovat jezy, využívat stavidla a vodní kaskády, roztáčet vodní kola a mlýnky a cachtat se v korýtkách. Vydejte se s námi za vodními hrátkami!
10. květen 2024 9:08
Letní sporty

10 tipů, kam na rafting

Chcete si aktivně odpočinout a poznat, co ve vás je? Užijte si rafting! Zapomeňte však na bachraté laminátové kanoe, neforemné lodní pytle a všudypřítomné mokro! Obstarožní plavidla na českých řekách už dávno vystřídaly nafukovací rafty, lehoučké umělohmotné kanoe a moderní vybavení. Řady půjčoven vám lodě dopraví, kamkoliv si budete přát, a patřičně se postarají o veškerý komfort a zázemí. Vyberte si z tipů pro začátečníky i "hotové" vodáky.
8. květen 2024 11:00
Letní sporty

10 tipů, kam na windsurfing

Windsurfing je u nás velmi populární, mnohem více než v leckterých přímořských státech. Jde o poměrně mladý sport, který u nás přišel do módy v 70. letech a rychle u nás zdomácněl, ačkoliv pochází původně od havajských domorodců, kteří se na prknech po příbojových vlnách klouzali od nepaměti. Windsurfing – název vznikl z anglických slov wind (vítr) a surf (příboj) a přesně vystihuje oč se v tomto sportu jedná. V dnešních tipech pro vás máme lekce pod vedením našich nejlepších surfařů, půjčovny i místa kde najdete skvělou vodu, čistý vzduch a vítr na adrenalinové sporty, jako je nejen windsurfing, ale také kitesurfing nebo jachting.
8. květen 2024 9:00
Letní sporty

10 tipů na půjčovny motorových lodí

Toužíte po tom vydat se na plavbu po jezeře či řece na motorové lodi a strávit tak příjemné chvíle s rodinou či kamarády anebo rovnou celou dovolenou? Tak to není vůbec žádný problém. Kudy z nudy vám poradí, kde si lze loď vypůjčit, aniž byste potřebovali „lodní řidičák“. Stačí si jen vybrat a vzhůru na palubu!
8. květen 2024 7:00
Letní sporty

Dovolená na vodě: 10 tipů, kde si vypůjčit houseboat

Svou dovolenou si můžete okořenit pobytem přímo na vodě, když si pronajmete houseboat. Většinou se jedná o kotvící obytnou stavbu, která je určena především k bydlení a většinou stojí na jednom místě – v klidných ramenech řek, zátokách přehrad, na jezerech… Ubytování na takové lodi je velmi pohodlné, a navíc dodá vaší dovolené dobrodružný ráz.
7. květen 2024 13:00
Letní sporty

20 tipů, kde si užijete paddleboarding

Paddleboarding je mladý oblíbený sport, který má své kořeny (stejně jako windsurfing) na Havaji. Jde o vodní sport, při kterém jezdec na prkně podobném surfovému longboardu používá k pohybu vpřed dlouhé pádlo. Můžete se setkat i s označením SUP (Stand Up Paddle, tj. pádlování ve stoje). Paddleboarding jak ho známe dnes vznikl kolem roku 2000. Je nejrychleji rostoucím vodním sportem a lidé na něm soutěží v rychlosti, obratnosti nebo rybaření. Na plováku se můžete projíždět po klidných hladinách jezer nebo naopak na stojáka zkoušet sjet řeku. Někdo na něm cvičí jógu, druhý se opaluje. Kudy z nudy vám přináší přehled míst, kde si paddleboarding doslova zamilujete.
7. květen 2024 7:00
Letní sporty