Úvod > Aktuality > Sedm zimních procházek se psy nebo kočárky (anebo s oběma)
Letní sporty

Sedm zimních procházek se psy nebo kočárky (anebo s oběma)

  • Vydáno15. listopadu 2022
Určitě máte svá oblíbená místa pro výlety s kočárkem nebo i se psem. Vybrali jsme zpevněné či asfaltové cesty pro kočárkové rodiny, stráně a louky, kde se vaši čtyřnozí přátelé volně proběhnou. Přidejte k našemu seznamu další zajímavosti a trasy.

Se Čtyřlístkem kolem Máchova jezera

Není žádným tajemstvím, že Třeskoprsky coby bydliště hrdinů proslulého komiksu Čtyřlístek jsou ve skutečnosti Doksy, z Máchova jezera se stal rybník Blaťák a blízký Bezděz se proměnil v hrad Bezzub. S Pinďou, Bobíkem, Myšpulínem a Fifinkou se setkáte na zdejším zámečku, kde sídlí Muzeum Čtyřlístku. Otevřeno tu mají bohužel jen v letní sezóně, avšak k procházce celoročně láká naučná stezka Se Čtyřlístkem kolem Blaťáku. První zastavení se nachází těsně přes vstupem do lesa v Kuřivodské ulici. Máchovo jezero obchází stezka po žluté značce a z velké části je bez problémů sjízdná s kočárkem. Mimo hlavní sezonu tu navíc nebývá nijak velký provoz a ještě si cestou prohlédnete jednotlivá zastavení, nakreslená jako čtyřlístkovský komiks. Kdo na 15 km dlouhé naučné stezce splní všechny úkoly, ten po návratu dostane v Infocentru Doksy čtyřlístkovskou odměnu.
 

Na vykopávky do Mikulčic

MikulčiceMikulčice možná znáte jako místo, kde bývalo jedno z hlavních center Velkomoravské říše. Asi jste slyšeli i o výstavních pavilonech se základy středověkého chrámu a nalezenými artefakty nebo o návštěvnickém centru s rozhlednou, ale možná nevíte, že okolní magická krajina s dalekými průhledy a osaměle stojícími listnatými stromy je přímo ideální pro psí i kočárkové výlety. V zimě bývá památník otevřený jen v pracovních dnech pro objednané návštěvy, ale parkoviště slouží pořád. Nic vám nebrání přijet až na místo, vybalit všechno, co budete potřebovat, a pak se vydat kamkoliv do okolí. Někomu bude stačit terénní okruh kolem základů dalších objevených staveb, jiní se vypraví o kousek dál, třeba po dlouhých cyklostezkách, které lemují řeku Moravu.
 

Mariánským údolím až do Moravského krasu

jeskyně PekárnaŘada upravených vycházkových cest, rybníky, lesy, lesní stráně i zákoutí, kde nikomu nebudou vadit psi bez vodítek a náhubků najdete v Mariánském údolí Brně. Začíná v městské části Líšeň a klikatí se kolem potoka Říčka směrem k Moravskému krasu. Cestou objevíte nejenom několik mlýnů a výletních restaurací, ale také zdejší bobovou dráhu (během zimy se na ní svezete o víkendech) a ve svazích nad údolím také pár jeskyní. Až k nim se s kočárkem nedostanete, ale starším dětem určitě přibalte baterku, jeskyně jsou volně přístupné a kromě umazaných kolen a rukou v nich nehrozí prakticky žádné nebezpečí. V zimě navíc v portálu jeskyně Pekárna objevíte neobvyklé ledové stalagmity; vytváří je voda prokapávající ze stropu.
 

Botanická zahrada v Troji zve na zimní procházky

Se psem a samozřejmě i s kočárkem se můžete vypravit také do Botanické zahradyPraze-Troji. Venkovní expozice jsou denně od 9 do 16 hodin, a většina areálu včetně skleníku Fata Morgana je s kočárky dobře průjezdná. Výjimkou je jen meditační část Japonské zahrady, kde jsou cesty velmi úzké a tvořené charakteristickými vystouplými kameny, a nezpevněná úvozová cesta lemující venkovní expozice. Pokud s sebou vezmete čtyřnohého kamaráda, musí mít platný očkovací průkaz a být na vodítku. Jediným místem, kam psi nesmí, je skleník Fata Morgana, ale před vchodem se nachází vyznačené místo, kde na vás chlupatí kamarádi počkají. V areálu jsou k dispozici odpadkové koše s papírovými sáčky na psí trus a pítka s pitnou vodou. Pro pejsky stojí vstupenka do zahrady 100 Kč.
 

V zimě do Adršpachu

Adršpach bránaAdršpašské skalní město je přístupné celý rok a sněhový poprašek mu dává docela jinou tvář než v létě – alespoň jednou byste se sem určitě měli vypravit. Samozřejmě platí i to, že sněhová nadílka může naopak zkomplikovat přístup, proto se platí snížené vstupné a udržuje pouze část prohlídkového okruhu. Otevřeno je každý den od 8:30 do 16 hodin, vstupenka stojí 130 korun pro dospělé a 90 Kč pro děti, studenty a seniory, rodinné vstupné vás vyjde na 360 Kč. Psí kamarádi do skal mohou za malý poplatek ve výši 50 Kč. S kočárkem bez větších potíží projedete po značeném okruhu kolem bývalé pískovny a pak po hlavním turistickém okruhu, který vede po zelené značce podél řeky Metuje po pohodlných cestách a širokých dřevěných lávkách až na Sloní náměstí a k Malému vodopádu; dál už jsou schody. Cesty jsou nezpevněné, a tak pro kočárky je zmrzlá tvrdá země dokonce lepší než běžný písčitý povrch, na kterém se jindy opravdu dost nadřete. Záleží na vás a samozřejmě na počasí, jak daleko vás pohádkové skalní město pustí; až to zkrátka dál nepůjde, vrátíte se stejnou cestou zpět k hlavnímu vstupu. Nezapomeňte však, že vstupenku do skal je lépe pořídit předem on-line, navíc vás vstupné vyjde o 20 Kč levněji.


Ježíškova cesta na Božím Daru

ježíškova cestaBoží Dar v Krušných horách je prostě boží! Mají tu nejen vánoční Ježíškovou poštou, ale také krásnou Ježíškovu cestu se dvěma okruhy. Populárně naučná stezka v nadmořské výšce 1 028 metrů je určená především pro děti. Celý okruh měří 12,9 km, zkrácený 5,6 km. Cesta má 13 zastávek, ke kterým účastníci dojdou po značených cestách. V každém domečku čeká děti zajímavý úkol a vítat je bude Ježíšek, jeho přátelé a pomocníci z Ježíškova světa. Kdo si pořídí Ježíškův pas a na stezce se mu podaří vyřešit úkoly, dostane v infocentru od Ježíška malý dárek. Ježíškova cesta je otevřena denně bez omezení, Ježíškův pas a mapky dostanete v infocenru Boží Dar denně od 8:00 do 12:00 a od 13:00 do 18:00 hodin za 50 Kč. Ježíškovu cestu lze absolvovat pěšky i s kočárkem, je sjízdná na kole a v zimě i na běžkách (v zimě jsou na cestě upravovány běžecké tratě). S sebou můžete vzít i vašeho pejska.
 

Vycházka Tichým údolím okolo Únětického potoka

procházka ve sněhuNa severozápadním okraji Prahy mezi Suchdolem a Úněticemi leží místo častých výletů – Přírodní rezervace Údolí Únětického potoka. Nejčastější začátek výletu s menšími dětmi (a kočárky) začíná u nádraží v Roztokách a pokračuje do velmi mírného kopce proti proudu Únětického potoka do Únětic, kde návštěvníky zahřeje dobrý pokrm z Únětického pivovaru. Zdatnějším turistům se sportovně založenými psy můžeme doporučit delší výlet po proudu potoka z Přední Kopaniny (kde se nachází slavná opuková rotunda sv. Máří Magdaleny) přes les ke sv. Juliáně a dále ke Kopanskému mlýnu do Statenic, Černého Vola a kolem Horního a Malého rybníka do Únětic. Od Dolního rybníka následuje cesta Tichým údolím k železniční zastávce Roztoky u Prahy.
Máchovo jezero – romantika, slunce, vodní atrakce

Máchovo jezero – romantika, slunce, vodní atrakce

Máchovo jezero poskytuje na svých čtyřech plážích v letních měsících rekreaci tisícům návštěvníků. Na hlavních plážích v Doksech a ve Starých Splavech jsou oblíbené tobogány a další atrakce a možnosti občerstvení.

Skalní město Adršpach – největší skalní město v České republice

Skalní město Adršpach – největší skalní město v České republice

Broumovský výběžek nabízí skvělé příležitosti k trávení aktivní dovolené. Adršpašsko-teplické skály jsou největším a nejdivočejším skalním městem Střední Evropy, které fascinuje turisty a vandrovníky už od 18. století.

Slovanské hradiště v Mikulčicích – místo, kde pocítíte dotek dávných dějin naší země

Slovanské hradiště v Mikulčicích – místo, kde pocítíte dotek dávných dějin naší země

Slovanské hradiště v Mikulčicích patří bezpochyby mezi nejvýznamnější místa vztahující se k rané historii našeho státu. Patřilo k nejvýstavnějším opevněným sídlům Velké Moravy. Ve své době bylo hradisko Mikulčice vodním hradem, který obtékala členitá ramena řeky Moravy.

Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji

Botanická zahrada hlavního města Prahy v Troji

Areál botanické zahrady se rozkládá v Trojské kotlině na rozloze cca 25 ha. Její nejznámější částí je skleník Fata Morgana, ale k zahradě patří také venkovní expozice včetně vinice. Skleník Fata Morgana je celoročně otevřen úterý až neděle, pondělí je zavíracím dnem.

Ježíškova cesta na Božím Daru

Ježíškova cesta na Božím Daru

Boží Dar v Krušných horách je nejvýše položeným městem střední Evropy. Je známý vánoční Ježíškovou poštou a mají tu i Ježíškovu cestu se dvěma okruhy. Populárně naučná stezka v nadmořské výšce 1 028 metrů je určená především pro děti. Celý okruh měří 12,9 km, zkrácený 5,6 km.

Trasa pro vozíčkáře Mariánským údolím na okraji Brna

Trasa pro vozíčkáře Mariánským údolím na okraji Brna

Jednou z prvních tras, určených především handicapovaným lidem na vozíčku, je trasa Mariánským údolím na okraji Brna. Začátek i konec trasy je na parkovišti a konečné autobusu MHD č. 45 Mariánské údolí v Líšni.

Jeskyně Pekárna – pravěké sídliště lovců sobů

Jeskyně Pekárna – pravěké sídliště lovců sobů

Na skalním ostrohu nad soutokem Říčky a Ochozského potoka se nachází známá archeologická lokalita, tunelovitá jeskyně Pekárna, proslulá nálezy pravěkých kamenných i kostěných nástrojů a hlavně rytin na kostech zvířat.

Máchova stezka – naučná stezka pro pěší a cyklisty

Máchova stezka – naučná stezka pro pěší a cyklisty

Máchova stezka vás provede po Doksech, Starých Splavech a Břehyni. V těchto obcích byly v rámci naučné stezky instalovány informační tabule a tabulky s informacemi o zajímavých místech. Došlo také ke zpřístupnění zámeckého parku v Doksech veřejnosti.

Přírodní rezervace Údolí Únětického potoka a Roztocký háj – Tiché údolí

Přírodní rezervace Údolí Únětického potoka a Roztocký háj – Tiché údolí

Na severozápadním okraji Prahy mezi Suchdolem a Úněticemi leží místo častých výletů Pražanů, PR Údolí Únětického potoka. Toto území společně s PR Roztocký háj-Tiché údolí tvoří velký lesní a lesostepní komplex na okraji hlavního města.

Rozhledna v areálu Slovanského hradiště v Mikulčicích

Rozhledna v areálu Slovanského hradiště v Mikulčicích

Součástí návštěvnického centra v areálu velkomoravského památníku v Mikulčicích je 30 metrů vysoká vyhlídková věž. Všem návštěvníkům přináší možnost zhlédnout centrální část areálu Slovanského hradiště – areály Akropole, Předhradí i okolních Podhradí – z ptačí perspektivy.

Další aktuality

Věda a historie není nuda: Česko versus Slovensko aneb co nás spojuje a rozděluje?

Společné slavnosti na Velké Javořině, Slovenská strela, Trojmezí u Hrčavy, horské hřebeny Javorníků a Bílých Karpat, stavby architekta Dušana Jurkoviče nebo řeka Morava u Slovanského hradiště v Mikulčicích: to je jen malý výběr z mozaiky míst a zážitků, které nás spojují se Slovenskem.
Letní sporty

100 tipů na cyklovýlety – nenáročné projížďky i dálkové cyklotrasy

Poznáváte rádi krajinu, různé zajímavosti a přírodu ze sedla kola? Ideální je zamířit na kole mimo město a užít si nerušenou vyjížďku. Využijte příznivé počasí a naplánujte si hezký cyklovýlet. Máme pro vás tipy na nenáročné projížďky okolo vodních toků, krásnou přírodou nebo náročnějším terénem po singltrekových stezkách. Stačí se jen vyhoupnout do sedla a užít si radost z pohybu.
Letní sporty

Tradice: objevte tajemství, příběhy a historii hraničních kamenů

Na horských svazích a hřebenech, v hlubokých údolích, v korytech potoků i řek, na březích jezer i mokřadů: tam všude najdete historické hraniční kameny, němé svědky historie naší země. Lemují jenom hranice České republiky nebo vytyčují i jiné hranice? Jaké příběhy skrývají, kolik jich je a kde najdete ty nejzajímavější?
Letní sporty

10 tipů na balony, kluzáky, paragliding

Létání bylo odedávna lidským snem ...vznést se do oblak, kdo by po tom netoužil. Na Kudy z nudy si stačí jen vybrat, zda nasednete do košíku a s balonem nad hlavou poletíte nad vaším oblíbeným městem, nebo se rozeběhnete, roztáhnete padák jako ptáci rozevírají křídla a vyletíte nad lesy a louky při tandemovém paraglidingu. Kde si takové dobrodružství užít vám prosradí dnešních 10 tipů.
Letní sporty