Úvod > Co chcete dělat? > Rotunda sv. Máří Magdaleny Přední Kopanina
Památky

Rotunda sv. Máří Magdaleny Přední Kopanina

Jedna z nejstarších českých sakrálních památek se nachází na území Prahy 6, na Přední Kopanině. Románská stavba z opukových kvádříků pochází zřejmě již z 11. století, podle pověsti ji měla založit svatá Ludmila.
Malebná rotunda na Přední Kopanině se řadí k nejstarším českým svatostánkům. Stavba je vybudována z opukových kvádříků, ostatně právě zde u Kopaniny se tzv. zlatá opuka po staletí těžila. Částečně se využívá dodnes, jedná se totiž o jeden ze tří funkčních opukových lomů v Čechách – kámen se používá na opravy pražských historických památek.

Po příchodu Jezuitů do Čech, patřil kostel tomuto řádu až do roku 1779, kdy byl řád zrušen. Již několik let před tím však nebyl využíván a schátral tak, že r. 1779 se zřítila klenba kostela. Kostel měl být zbourán, ale v letech 1852 – 1858 byl zrestaurován, zejména zásluhou profesora pražské techniky Karla Wiesenfelda. Tehdy kostel získal podobu, kterou má dodnes.

Stavba si dodnes zachovala svoji dispozici – centrální loď je válcová, kruhového půdorysu o vnitřním průměru 5,3 m, na východní straně je připojena nízká apsida, na straně západní pak vysoká věž čtvercového půdorysu. Ze staršího inventáře se do dnešních dní dochovala pouze raně gotická pískovcová křtitelnice, na přední straně zdobena řadou trojlístkových arkád s patrnými písmeny "M A R X", což znamená Maria – Kristus. 
Zobrazit více
Naposledy změněno: 12. 8. 2021