Úvod > Co chcete dělat? > Slovanské hradiště v Mikulčicích - místo, kde pocítíte dotek dávných dějin naší země
Slovanské hradiště v Mikulčicích - místo, kde pocítíte dotek dávných dějin naší země
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
+ Přidat foto

Slovanské hradiště v Mikulčicích - místo, kde pocítíte dotek dávných dějin naší země

Zážitky
Slovanské hradiště v Mikulčicích bezpochyby patří mezi nejvýznamnější místa poukazující na historii našeho státu. S největší pravděpodobností byly Valy u Mikulčic hlavním městem Velké Moravy. V muzeu zhlédnete nejenom předměty denní potřeby, ale také výrobky uměleckého řemesla.
Na území obce Mikulčice se nachází jedno z nejvýznamnějších archeologických nalezišť v České republice. Byly zde nalezeny důkazy o osídlení zdejší krajiny již v nejstarších dobách.

Sedmihektarový areál láká na prohlídku dvou muzejních expozic archeologických nálezů a v exteriérech si pak můžete prohlédnout kopie osmi mikulčických kostelů a knížecího paláce. Památník letos (2017) doplní interaktivní model areálu zvaného Valy, který bude postaven v hale nového návštěvnického centra. Valy mohly být podle archeologů bájným hlavním velkomoravským městem Veligradem, které se dosud nepodařilo objevit. Z hradiště se zachovalo jen zelené prostranství se základy 12 kostelů a knížecího paláce.
 

Expozice Knížecí hrad v údolní nivě řeky Moravy

První muzejní expozice zde byla pro veřejnost otevřena v roce 1960. Stálá expozice "Velkomoravské Mikulčice - Knížecí hrad v údolní nivě řeky Moravy" ukazuje nejen předměty denní potřeby (keramika, železné výkovky, kamenné předměty), ale také výrobky uměleckého řemesla. Zdejší kovolitci a šperkaři je vyráběli ze železa, bronzu, stříbra či zlata. Honosné součásti velmožné výstroje - meče, ostruhy stejně jako šperky - náušnice, gombíky, prsteny - představují mistrovské kusy raně středověkého uměleckého řemesla.

Unikátní jsou zvláště dřevěné nálezy, které se v našem prostředí běžně nedochovávají. Tyto nálezy, mezi nimiž jsou dřevěné čluny - monoxyly, byly objeveny při výzkumu zaniklých říčních koryt.
 

Expozice Druhý kostel a sakrální architektura knížecí hrad

Druhá stálá expozice „Velkomoravské Mikulčice - Druhý kostel a sakrální architektura knížecího hradu“ v pavilonu II sestává nejen z prohlídky autentického negativu základů II. mikulčického kostela, hrobových jam s pohřby a trojrozměrných maket všech mikulčických kostelů i paláce, ale také z emotivního prožitku z moderní muzejní archeologické prezentace spojující prvky mluveného slova, hudby a filmové projekce s přímou prohlídkou muzejních exponátů.


Interaktivní model velkomoravského hradiště

Interaktivní model velkomoravského hradiště z devátého století, která vychází z nejnovějších poznatků archeologů bude možné spatřít od listopadu 2018 v expozici Slovanského hradiště. Příchozí čeká laserové animace i hlasové představení akropole, předhradí, velmožské dvorce, opevnění, mosty a chrámy.

Nové lákadlo najdou příchozí v návštěvnické hale už v říjnu. Postupně k němu do konce roku přibudou ještě audiovizuální prostředky. Zkušební provoz má začít v listopadu 2018. Naplno se pak projeví na jaře, se zahájením nové sezony 2019.

Muzejní expozice je možné zhlédnout také v zimním období.


Pěší okruh hradištěm

Po prohlídce pavilonu II je možno absolvovat pěší okruh hradištěm po návštěvnické trase a na ní shlédnout v terénu kopie základů kamenných staveb, opatřených panely s popisem zajímavostí daného okrsku. Z rozhledny se otevírá výhled na okolní lesy, řeku Moravu, Hodonín, Moravskou Novou Ves a také na slovenskou stranu do Holíče a Kopčan.
 

Most, který propojí velkomoravské památky

Turistický most, který vzniká v Mikulčickém luhu za obcí Mikulčice, spojí dvě jedinečné velkomoravské lokality – slovanské hradiště na české straně a na druhém břehu obec Kopčany s kostelem sv. Margity Antiochijské z 9. století.

Lidé se po lávce dlouhé 143 metrů projdou nebo projedou na kole na podzim 2019 (nejspíše na přelomu října a listopadu).
Celý popis

Slovanské hradiště v Mikulčicích

Naposledy změněno: 3. 8. 2020
5.6.
28.9.
Na skok k mikuleckému vinaři

Na skok k mikuleckému vinaři

Mikulčice, Jižní Morava
24.10.
Víno a dýně 2020 Moravská Nová Ves

Víno a dýně 2020 Moravská Nová Ves

Moravská Nová Ves, Jižní Morava
7.11.
Podzimní otevřené sklepy v Moravské Nové Vsi

Podzimní otevřené sklepy v Moravské Nové Vsi

Moravská Nová Ves, Jižní Morava
26.9.
28.9.
Víkendový pobytový balíček

Víkendový pobytový balíček

Hodonín, Jižní Morava

Ubytování a restaurace v okolí

Vinařství Marada v Mikulčicích

Vinařství Marada v Mikulčicích

Mikulčice, Jižní Morava
Vinařství Dvořáček Mikulčice

Vinařství Dvořáček Mikulčice

Mikulčice, Jižní Morava
Vinný sklep a penzion U Konečků

Vinný sklep a penzion U Konečků

Mikulčice, Jižní Morava