Úvod > Co chcete dělat? > Slovanské hradiště v Mikulčicích - místo, kde pocítíte dotek dávných dějin naší země

Slovanské hradiště v Mikulčicích - místo, kde pocítíte dotek dávných dějin naší země

Zážitky
Slovanské hradiště v Mikulčicích bezpochyby patří mezi nejvýznamnější místa poukazující na historii našeho státu. S největší pravděpodobností byly Valy u Mikulčic hlavním městem Velké Moravy. V muzeu zhlédnete nejenom předměty denní potřeby, ale také výrobky uměleckého řemesla.
Na území obce Mikulčice se nachází jedno z nejvýznamnějších archeologických nalezišť v České republice. Byly zde nalezeny důkazy o osídlení zdejší krajiny již v nejstarších dobách.

Sedmihektarový areál láká na prohlídku dvou muzejních expozic archeologických nálezů a v exteriérech si pak můžete prohlédnout kopie osmi mikulčických kostelů a knížecího paláce. Památník letos (2017) doplní interaktivní model areálu zvaného Valy, který bude postaven v hale nového návštěvnického centra. Valy mohly být podle archeologů bájným hlavním velkomoravským městem Veligradem, které se dosud nepodařilo objevit. Z hradiště se zachovalo jen zelené prostranství se základy 12 kostelů a knížecího paláce.
 

Expozice Knížecí hrad v údolní nivě řeky Moravy

První muzejní expozice zde byla pro veřejnost otevřena v roce 1960. Stálá expozice "Velkomoravské Mikulčice - Knížecí hrad v údolní nivě řeky Moravy" ukazuje nejen předměty denní potřeby (keramika, železné výkovky, kamenné předměty), ale také výrobky uměleckého řemesla. Zdejší kovolitci a šperkaři je vyráběli ze železa, bronzu, stříbra či zlata. Honosné součásti velmožné výstroje - meče, ostruhy stejně jako šperky - náušnice, gombíky, prsteny - představují mistrovské kusy raně středověkého uměleckého řemesla.

Unikátní jsou zvláště dřevěné nálezy, které se v našem prostředí běžně nedochovávají. Tyto nálezy, mezi nimiž jsou dřevěné čluny - monoxyly, byly objeveny při výzkumu zaniklých říčních koryt.
 

Expozice Druhý kostel a sakrální architektura knížecí hrad

Druhá stálá expozice „Velkomoravské Mikulčice - Druhý kostel a sakrální architektura knížecího hradu“ v pavilonu II sestává nejen z prohlídky autentického negativu základů II. mikulčického kostela, hrobových jam s pohřby a trojrozměrných maket všech mikulčických kostelů i paláce, ale také z emotivního prožitku z moderní muzejní archeologické prezentace spojující prvky mluveného slova, hudby a filmové projekce s přímou prohlídkou muzejních exponátů.


Interaktivní model velkomoravského hradiště

Interaktivní model velkomoravského hradiště z devátého století, která vychází z nejnovějších poznatků archeologů bude možné spatřít od listopadu 2018 v expozici Slovanského hradiště. Příchozí čeká laserové animace i hlasové představení akropole, předhradí, velmožské dvorce, opevnění, mosty a chrámy.

Nové lákadlo najdou příchozí v návštěvnické hale už v říjnu. Postupně k němu do konce roku přibudou ještě audiovizuální prostředky. Zkušební provoz má začít v listopadu 2018. Naplno se pak projeví na jaře, se zahájením nové sezony 2019.

Muzejní expozice je možné zhlédnout také v zimním období.


Pěší okruh hradištěm

Po prohlídce pavilonu II je možno absolvovat pěší okruh hradištěm po návštěvnické trase a na ní shlédnout v terénu kopie základů kamenných staveb, opatřených panely s popisem zajímavostí daného okrsku. Z rozhledny se otevírá výhled na okolní lesy, řeku Moravu, Hodonín, Moravskou Novou Ves a také na slovenskou stranu do Holíče a Kopčan.
 

Most, který propojí velkomoravské památky

Turistický most, který vzniká v Mikulčickém luhu za obcí Mikulčice, spojí dvě jedinečné velkomoravské lokality – slovanské hradiště na české straně a na druhém břehu obec Kopčany s kostelem sv. Margity Antiochijské z 9. století.

Lidé se po lávce dlouhé 143 metrů projdou nebo projedou na kole na podzim 2019 (nejspíše na přelomu října a listopadu).
Celý popis
Naposledy změněno: 8. 10. 2019
5.6.
28.9.
Na skok k mikuleckému vinaři

Na skok k mikuleckému vinaři

Mikulčice, Jižní Morava
11.7.
Vinaři na hradišti 2020

Vinaři na hradišti 2020

Mikulčice, Jižní Morava
11.7.
Vinaři na hradišti

Vinaři na hradišti

Mikulčice, Jižní Morava
29.2.
Zimní procházka vinohrady

Zimní procházka vinohrady

Moravská Nová Ves, Jižní Morava

Ubytování a restaurace v okolí

Vinařství Marada v Mikulčicích

Vinařství Marada v Mikulčicích

Mikulčice, Jižní Morava
Vinařství Dvořáček Mikulčice

Vinařství Dvořáček Mikulčice

Mikulčice, Jižní Morava
Vinný sklep a penzion U Konečků

Vinný sklep a penzion U Konečků

Mikulčice, Jižní Morava