!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Únětický pivovar - exkurze i dobré pivo
Gurmánská turistika

Únětický pivovar - exkurze i dobré pivo

Přijďte se podívat do znovuotevřeného pivovaru v Úněticích u Prahy - pivo se zde vyrábí klasickým způsobem, bez dalších chemických úprav. Součástí pivovaru je restaurace s výbornou kuchyní. Každý víkend se zde koná také exkurze pivovarem.
Znovuotevřený pivovar v Úněticích u Prahy láká na pivo vyráběné klasickým způsobem, bez dalších chemických úprav. Součástí pivovaru je restaurace s výbornou kuchyní - v  týdnu polední menu, o víkendech tematická kuchyně, pivo se čepuje přímo z tanku. Restaurace nabízí možnost pořádání oslav či večírků. V létě zde najdete zahrádku a dětský koutek.

Exkurze v pivovaru se konají každou sobotu a neděli a také v době svátků - vždy v 12 hodin. Sraz v Pivovarském výčepu. Prohlídky mimo stanovené časy lze domluvit telefonicky (220 515 687, 602 224 711) pouze na pracovní dny mezi 8 a 16 hodinu. Minimální počet účastníků individuální exkurze jsou 4 osoby.  Cena za individuální exkurzi je 50,- Kč/ osoba, děti od 8 do 15 let zdarma. V ceně je 1 malé pivo (10° nebo 12°).

V pivovaru se pořádají pravidelné akce - vánoční trhy, masopust, oslavy znovuotevření v červnu a srpnové posvícení. Pivovar je ideálním turistickým a cykloturistickým cílem z Tichého údolí a Roztockého háje.

Z historie pivovaru: pivovar byl postaven pravděpodobně roku 1710. Usuzuje se tak podle letopočtu, který je vytesán v základovém pilíři v prostorách sladovního humna. Vlastníkem pivovaru byla téměř po celou dobu jeho trvání Metropolitní kapitula u sv. Víta v Praze, která jej po většinu času pronajímala. K největšímu rozkvětu únětického pivovarnictví došlo v druhé polovině 19. století, kdy se dlouhodobým nájemcem stal sládek Alexandr Kottler.

Rokem 1948 ovšem skončilo majetnictví Metropolitní kapituly u sv. Víta a do Únětic byla dosazena správa ze smíchovského Staropramenu. Pivovar byl sice ještě začleněn do svazku Rakovnicko-kladenských pivovarů, ale v březnu 1949 definitivně výrobu ukončil. Fungoval pak ještě chvíli jako vedlejší sklady Smíchovského pivovaru, v roce 1951 se ale tehdejší historie únětického pivovarnictví na dlouhá léta uzavírá... V březnu 2010 se pod vedením manželů Tkadlecových začal připravovat projekt na „Znovuzrození Únětického pivovaru“. První várka Únětického piva byla uvařena 15. května 2011 a 11. června se slavnostně otevřely brány Únětického pivovaru a byla zahájena distribuce piva. Naším cílem je navázat na historickou tradici Únětického pivovaru a oblibu místního piva. Chceme vybudovat malý, ale silný regionální pivovar, který bude vařit poctivé a kvalitní pivo.
Zobrazit více
Naposledy změněno: 3. 8. 2020