Úvod > Aktuality > Pět důvodů, proč navštívit Plzeň: dvorky, pivo, architektura a akce

Pět důvodů, proč navštívit Plzeň: dvorky, pivo, architektura a akce

Vydáno 16. května 2018 Zážitky
Proč zamířit do Plzně? Pro někoho výlet do metropole západních Čech začíná i končí pivem, ale v květnu si kromě piva vychutnáte i skvělé akce. Co byste řekli třeba prozkoumávání známých i neznámých dvorků v centru města anebo festivalu dobrého jídla a pití?
Pokud se vydáte do Plzně, čeká vás moderní zářící metropole, která má co nabídnout. Třeba historické centrum s gotickou katedrálou s nejvyšší kostelní věží v Česku a třetí největší synagogou v Evropě můžete v sobotu 19. května díky akci Plzeňské dvorky vidět úplně jinak!
 

První důvod: Plzeňské dvorky a Fresh festival

Město s více než 700 let dlouhou historií stojí na gotickém půdorysu, kde dvorek býval v každém domě. Některé možná znáte, ale jiné jsou zavřené a nepřístupné. Dvory a dvorky, velké, maličké, obrostlé břečťanem, s kavárnami i bez nich se otevřou v sobotu 19. května a umožní vám prozkoumat místa, kam se jindy nepodíváte. Při obcházení Plzeňských dvorků oceníte i to, že historické centrum není příliš rozsáhlé a všechno důležité je pěkně pohromadě: při toulkách od dvorku ke dvorku tak nepochybně narazíte na katedrálu i Velkou synagogu. Procházku můžete zakončit v některé z místních kaváren či restaurací, třeba na zahrádce s překrásným výhledem do rozkvetlých sadů. Anebo se zastavte v obchodním centru Plzeň Plaza, kde o víkendu 19. a 20. května probíhá Fresh festival, akce plná dobrého jídla a pití.
 

Důvod druhý: 5 x P aneb Plzeň, pivo a pivovar Plzeňský Prazdroj

Proslulý zlatavý ležák a pivovar Plzeňský Prazdroj proslavily město po celém světě. Vychutnáte si tu řadu pivních zážitků, podíváte se do pivovaru, abyste zjistili, jak se slavné pivo vaří, navštívit můžete i Pivovarské muzeum a kromě toho se můžete přihlásit do školy čepování piva. Zkušení výčepní vás naučí čepovat pivo na hladinku, čochtana, šnyt nebo mlíko, navíc domů si kromě vzpomínek a zkušeností odvezete i půllitr se svým jménem. Do školy čepování piva se aktuálně můžete přihlásit třeba na sobotu 19. května, pátek 1. června nebo sobotu 16. června.
 

Důvod třetí: byty od architekta Adolfa Loose

Nikde jinde v Česku si neprohlédnete unikátní soubor bytových interiérů od světoznámého architekta Adolfa Loose (1870–1933), považovaného za jednoho ze zakladatelů moderní architektury. V Plzni se podařilo zpřístupnit několik stylových prvorepublikových Loosových bytů, zařízených s nadčasovým designem, další se otevírají příležitostně.
 

Důvod čtvrtý: město pro děti

Do Plzně se bez obavy vypravte s dětmi, čeká tu na ně spousta zajímavých míst. Můžete prozkoumávat chodby plzeňského podzemí, navštívit muzea loutek nebo strašidel, o program na celý den se postará zoologická zahrada propojená s DinoParkem a doplněná o environmentální centrum statek Lüftnerka. Se staršími dětmi zamiřte do Techmania Science Centra, do konce června je tam k vidění zajímavá expozice Pod hladinou.
 

Důvod pátý: pestré okolí

Nemusíte zůstávat jen v Plzni, v okolí objevíte spousty dalších možností. Hrad Radyně láká na vyhlídku a pohádkovou expozici, na vodním hamru v Dobřívi si v sobotu 19. května užijete Hamernický den a West Park, živé muzeum na okraji Plzně, vás ve stejný den zve na Divoký západ a rodinnou soutěž v rýžování zlata. Teplé počasí možná vyláká první milovníky koupáníBoleveckým rybníkům, a koho netrápí jarní alergie, ten může zamířit na zámek Kozel s rozlehlou a kvetoucí jarní zahradou.
 
Arboretum Sofronka v Plzni-Bolevci

Arboretum Sofronka v Plzni-Bolevci

Arboretum Sofronka se nachází na severním okraji Bolevce. Zakladatelem byl roku 1956 Ing. Karel Kaňák poté, co byl Československou akademií zemědělských věd vypsán úkol "Šlechtění borovice". Protože dosavadní pokusné plochy nestačily, rozhodl se založit sbírku světového sortimentu druhů rodu Pinus.

Botanická zahrada v Plzni

Botanická zahrada v Plzni

Přírodní členitý areál o 21 ha s vodními plochami, arboretem, skalami a parkovou úpravou se nachází v blízkosti centra města. Botanická zahrada je v arboretu zastoupena v počtu téměř tisíc druhů, poddruhů a kultivarů dřevin.

Bolevecké rybníky u Plzně

Bolevecké rybníky u Plzně

Bolevecké rybníky jsou nejvýznamnější rekreační oblastí města Plzně. Soustava rybníků byla založena již v 15. století a tvoří ji 12 rybníků dnes vesměs využívaných ke koupání a rybolovu.

Jak se pivo vaří – prohlídkový okruh pivovarem Gambrinus

Jak se pivo vaří – prohlídkový okruh pivovarem Gambrinus

V pivovaru Gambrinus se lidé dozvědí více o jeho historii i vaření piva Nahlédnou do původních i současných výrobních prostor a samozřejmě ochutnají, co se zde právě navařilo. Součástí trasy je i senzorická prezentace surovin nebo škola čepování piva.

Muzeum knihtisku a knihy v Plzni

Muzeum knihtisku a knihy v Plzni

Muzeum knihtisku v Plzni nabízí svým návštěvníkům největší a neucelenější expozici dějin tisku v České republice.

Muzeum strašidel v Plzni

Muzeum strašidel v Plzni

Jedinečnou expozici strašidel a pohádkových bytostí z Plzně a Plzeňského kraje najdete v Muzeu strašidel na náměstí Republiky. S úsměvem a nadsázkou nahlédnete do světa pohádek a kouzel zapomenutých časů staré Plzně a okolí.

Památník generála Pattona v Plzni - Patton Memorial Pilsen

Památník generála Pattona v Plzni - Patton Memorial Pilsen

Expozice Pattron Memorial Pilsen se věnuje osvobození jihozápadních Čech Americkou armádou v roce 1945 a pobytu amerických vojáků v Plzni a dalších městech regionu. Muzeum bylo slavnostně otevřeno 5. května 2005 u příležitosti 60. výročí osvobození a ukončení II. světové války v Evropě

Pivovarský dvůr Purkmistr v Plzni

Pivovarský dvůr Purkmistr v Plzni

Pivo patří k nejstarším nápojům, které lidstvo zná... Přijďte ho ochutnat a dozvědět se, jak se pivo vaří a spoustu zajímavých informací z historie do Pivovarského dvora Purkmistr v Plzni.

Prohlídka pivovaru Plzeňský Prazdroj

Prohlídka pivovaru Plzeňský Prazdroj

Věděli jste, že ležák Pilsner Urquell inspiroval více než dvě třetiny všech světových piv, dodnes označovaných jako pils, pilsner, pilsener? Přijďte na prohlídku pivovaru Plzeňský Prazdroj a poznejte příběh legendy zrozené v roce 1842.

Škoda Sport Park Plzeň - nejoblíbenější sportovní areál v Plzni

Škoda Sport Park Plzeň - nejoblíbenější sportovní areál v Plzni

Sportovní areál v Plzni poskytuje svým návštěvníkům mnoho sportovních příležitostí. Skateboardové dráhy s překážkami a U rampou, dvě asfaltová hřiště, dvě hřiště na nohejbal a volejbal, oválná in-line dráha, naprosto ojedinělá lezecká stěna, hřiště na petanque i beachvolejbal.

Zookoutek v plzeňské zoo

Zookoutek v plzeňské zoo

Plzeňská zoologická zahrada láká návštěvníky svým tzv. hladícím koutkem u historického statku Lüftnerka, kde mohou děti přímo v ohradě pohladit malé druhy koz, miniprasátka či koně plemene mini appaloosa.

Západočeské muzeum v Plzni

Západočeské muzeum v Plzni

Západočeské muzeum v Plzni patří k předním muzejním institucím v České republice s více než dvěma miliony sbírkových předmětů ze všech oblastí vývoje přírody a společnosti.

DEPO2015 – plzeňská kreativní zóna v bývalé vozovně

DEPO2015 – plzeňská kreativní zóna v bývalé vozovně

Prostory bývalé vozovny dopravních podniků v Cukrovarské ulici slouží jako centrum, kde se propojuje kultura a podnikání. Industriální haly poskytují zázemí nejen pro výstavy a živý program, ale také začínajícím podnikatelům a novým talentům.

Techmania Science Center v Plzni

Techmania Science Center v Plzni

Techmania v Plzni nabízí stále nové interaktivní expozice a vědeckotechnické show. Kromě toho můžete v protější budově navštívit i jediné 3D planetárium v České republice.

Velká synagoga v Plzni - třetí největší na světě

Velká synagoga v Plzni - třetí největší na světě

Velká synagoga je největší synagogou v České republice, druhou největší v Evropě a třetí největší na světě. Velkolepá stavba postavená v maursko-románském slohu se zajímavými interiéry slouží dnes i jako koncertní a výstavní sál.

Zoo Plzeň – docela jiný svět

Zoo Plzeň – docela jiný svět

Pozornost si zaslouží zejména pavilon Tajemný svět africké noci, výběhy šimpanzů a lvů, kolekce plazů či ostrov lemurů. Součástí ZOO je statek Lüfnerka s kolekcí domácích zvířat, africká restaurace Kiboko a také jedinečný Dinopark s modely pravěkých zvířat v životní velikosti.

LétoFest Plzeň 2019

LétoFest Plzeň 2019

Užijte si společně s námi Létofest 2019! 8 festivalů po celé ČR. Akce pro celou rodinu, dětský program a zábava celé dva dny. Těšit se na vás budeme v Plzni!