Úvod > Co chcete dělat? > Jak se pivo vaří – prohlídkový okruh pivovarem Gambrinus
Jak se pivo vaří – prohlídkový okruh pivovarem Gambrinus
"> "> "> "> "> "> "> ">
Přidat foto
Gurmánská turistika

Jak se pivo vaří – prohlídkový okruh pivovarem Gambrinus

V pivovaru Gambrinus se lidé dozvědí více o jeho historii i vaření piva Nahlédnou do původních i současných výrobních prostor a samozřejmě ochutnají, co se zde právě navařilo. Součástí trasy je i senzorická prezentace surovin nebo škola čepování piva.
Okruh "Jak se pivo vaří" začíná přímo v srdci pivovaru Gambrinus, ve zrekonstruované Varně z roku 1869. Hned zkraje nabízí návštěvníkům na probuzení smyslů malou degustaci. Hosté pivovaru si mohou mimo jiné prohlédnout unikátní výrobní prostory nebo vyzkoušet školu čepování. Návštěvu pivovaru lze objednat na gambrinus.cz nebo přímo v Návštěvnickém centru na nádvoří Plzeňského Prazdroje.

Legendární spodně kvašený ležák Pilsner Urquell už jistě důkladně znáte. Nejvyšší čas blíže se seznámit také s jeho mladším bratrem – pivem Gambrinus! Prohlídková trasa Jak se pivo vaří, nejnovější z návštěvnických tras Plzeňského Prazdroje, nabízí jedinečnou možnost z bezprostřední blízkosti nahlédnout do tajů provozu pivovaru Gambrinus, dozvědět se mnoho zajímavého z jeho historie a současnosti.

Věděli jste například, že název pivovaru i řízného piva Gambrinus sahá až do 13. století a vychází ze jména vévody Jana Primuse, děda Karla IV. a patrona sladovníků? Původní První plzeňský akciový pivovar, dnes Gambrinus, v roce 1870 založilo 20 významných podnikatelů v čele s věhlasným Emilem Škodou. V roce 1909 bylo zdejší pivo nově na počest císaře Františka Josefa I. chráněno známkou Kaiserquell – Císařský zdroj. Ovšem za deset let, se vznikem samostatného Československa, byla registrována nová ochranná známka – Plzeňský Gambrinus.

Devadesátiminutová prohlídka pivovaru Gambrinus Jak se pivo vaří začíná u návštěvnického centra Plzeňského Prazdroje, odkud vás autobus zaveze přímo za sládkem, kde vás hned na uvítanou čeká malá ochutnávka. Ve smyslové expozici si můžete zblízka prohlédnout, očichat, a dokonce i ochutnat skutečné ingredience, se kterými Gambrinus pracuje. Podíváte se do historické i současné varny Gambrinusu, navštívíte mimořádně zachovalou rozkvasnou spilku, kde zjistíte, jak pivo kvasilo v minulosti.  U cylindrokónických tanků naopak objevíte, jak kvasí pivo dnes pomocí nejnovějších technologií a ochutnáte ještě zrající pivo. Na závěr prohlídky se vrátíte do historické varny z roku 1869, kde se dozvíte více o tolik důležité péči o pivo a stylech čepování.Plnoletí návštěvníci ochutnají nepasterizovaná a nefiltrovaná piva Gambrinus a také aktuální pivo z Volby sládků Plzeňského Prazdroje.
 

Ubytování a restaurace v okolí